- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Apple iPhone 15 Pro Max - Attack on Titan
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- iPhone topik
- Xiaomi Mi 10T - erre vártunk idén
- Android szakmai topik
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Nothing Phone (2a) Plus - semmi lényegi plusz
- Jókora telepet kapott a OnePlus 13 is
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
-
Mobilarena
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
-
bernel
tag
válasz deliveryman #27441 üzenetére
Voltak olyanok, amik már az év első 3 hónapjában elérték a 10%-ot: [link]
-
bernel
tag
válasz Cathfaern #27448 üzenetére
Ez nyilvánvaló, pláne a kockázatos alapoknál. Illetve van egy kategória, ami kivétel lehet: az abszolút hozamú alapok. Ott leginkább az alapkezelő ügyességén múlik a dolog, és ha az ember összehasonlítja mondjuk az elmúlt 5 évre, hogy a vonatkozó piaci indexekhez képest hogyan teljesített az alap, és úgy látszik, hogy az alapkezelő konzisztensen jobb teljesítményt nyújtott, akkor ott lehet úgy nézni, hogy az alapkezelő érti a dolgát, és érdemes rábízni a pénzt a jövőben is.
-
bernel
tag
válasz BÁ Nutrition #27458 üzenetére
"amibe konkretan tette a penzt az jobban teljesitett mint a piac"
Erről szól az abszolút hozamú alap. Hogy abba teszi a pénzt, amibe akarja, nincs különösebb megkötés. Ha olyanba teszi, ami jobban hozott, mint a piac, és ezt 5 éves távon meglehetős konzisztenciával teszi, akkor nem csak szerencséje volt.
Egyébként a havi hírlevelekben írják, hogy mibe teszik a pénzt, úgyhogy lehet is követni, hogy mit csinálnak.
-
bernel
tag
válasz htomi85 #27460 üzenetére
A hosszú távú eredményből tudom, hogy jó helyre teszi. Természetesen én is csinálnám, ha tudnám, és nem fizetnék neki, de az abszolút alap éppen arról szól, hogy egy olyan csinálja, akinek ez a munkája, és az 5+ éves visszatekintő teljesítményből látszik, hogy milyen munkát végez.
Minden alapnál leírják, hogy a benchmarkhoz képest hogyan teljesített.
-
bernel
tag
Megtakarítási érdekesség, amit az index fórumon olvastam, hogy az OTP-nak van kötvénye, ami euróban 3%+-t fizet, ami nem rossz, és az OTP elég stabil, hogy kis is tudja fizetni: [link]
-
bernel
tag
válasz axioma #27545 üzenetére
A másikon, amit linkeltem, azt írják, hogy árfolyam alatt adják, amit úgy értelmeztem, hogy a tőzsdén meg lehet venni, vagyis ehhez nem kell új kibocsátás, mert a tőzsdén levőből vehetsz, ha van eladó, és ezek elég hosszú futamidejűek, szóval nem az van, hogy lejárnak, és akkor újat kell kibocsátani, hanem aki ki akar szállni, az a tőzsdén eladja, és abból lehet venni.
-
bernel
tag
Aki úgy gondolja, hogy S&P500 meg hasonló indexekbe olcsón fektetni ETF-eken keresztül hosszú távra nyerő stratégia, annak érdemes elolvasnia ezt. Ahogy egyre többen ugranak rá erre a szekérre, az egyre több problémát fog hozni magával [link]
-
bernel
tag
válasz attiati #27563 üzenetére
Igen, az aktív alapok sem mentesek ettől, hiszen azok is tarthatnak ETF-et, úgyhogy ha probléma lesz ebből, akkor ezeket is érintheti, hacsak valaki nem figyel arra, hogy olyan aktív alapot vegyen, ami nem fektet ETF-be.
Felteszem az ETF-ek többsége növekedésre játszik, mert a legtöbb átlagembernek szóló cikkben ilyeneket ajánlgatnak, hogy vegyél ilyen olyan indexet, és akkor hosszú távon jobban jársz, mint az aktív alappal.
Ami lehet, hogy így lesz, de gondolatébresztőnek jó a cikk, hogy az ide áramló rengeteg pénz hozhat olyan új problémákat, amik megboríthatják az eddigi elképzeléseket.
-
bernel
tag
válasz Stanlee #27566 üzenetére
Senki nem mondta, hogy csak az aktív alapok a jó megoldás, a felvetés inkább az volt, hogy az ETF sem csodaszer, mert ha mindenki ezekre ugrik, akkor ez felnagyítja a negatív hatásokat. Illetve van némi buborékjellege is, hiszen ha mindenki indexet vesz, akkor úgy pumpál plusz pénzt pl. a részvényekbe, ha részvényindexről van szó, hogy a részvényindexben szereplő cégek árfolyamát valós teljesítmény nélkül növeli, vagyis egy bizonyos mennyiségű valós teljesítményre (asset) egy egyre nagyobb pénzbuborék épül a csodavárókból, aki azt gondolják, hogy x időtávon biztosan nyerni fognak vele.
-
bernel
tag
Ingatlantémában érdekes írás arról, hogy az elnéptelenedő régiókban az ingatlanok nemigen fogják megőrizni az értéküket: [link]
-
bernel
tag
válasz attiati #27601 üzenetére
Az ingatlan elég spekulatív befektetés lesz a következő években, mert nehéz lesz kiszámítani, hogy hol őrzik meg az értéküket. Az biztosnak látszik, amit a cikk is ír, hogy azzal nemigen lehet majd számolni a következő évtizedben, hogy tovább emelkednek majd az árak, inkább lefelé lesz az irány, még ha jó helyen is van.
-
bernel
tag
válasz Stanlee #27622 üzenetére
Gurunak nem kell lenni, csak sokan esnek abba a hibába, hogy ha biztos helyen akarják tudni a pénzüket, akkor ingatlanba teszik, mert "akkor biztos megmarad". Sokan hiszik, hogy hosszú távon biztos nyerő az ingatlan, ezért fontos, ha egy ilyen cikkben felhívják a figyelmet, hogy hosszú távú befektetésnél a hosszú távú tendencákra kell figyelni, pl. az adott hely várható demográfiájára.
Kiszámoló épp ma írta a városi ingatlanokra, hogy azokat ugye a kínaiak veszik szakajtószámra, akik menekítik a pénzüket Kínából, és az általuk felvert árak sem lesznek tarthatóak, úgyhogy a városi ingatlan sem feltétlenül biztos befektetés: [link]
-
bernel
tag
válasz Stanlee #27627 üzenetére
Az ingatlant ugye azért szokták szeretni, mert az fizikai dolog, ezért a számlapénzzel ellentétben nem illanhat el csak úgy az értéke. Ennek kapcsán itt a megtakarító topikban érdekes kérdés lehet, hogy pl. egy befektetési számlán levő alapok vagy brókerszámlán levő etf-ek nem hasonlóan biztonságosak? Elvégre ha egy országban mondjuk valutaválság van, az nem érinti a brókerszámlán levő megvett S&P500 etf-et, nem igaz? Az ugyanúgy megvan, és független a helyi deviza helyzetétől.
Érdekes lenne tudni, hogy azokban az országokban, ahol az utóbbi évtizedben valutaválság volt (pl. Argentína) és a bankok bajba kerültek, ott hogyan vészelték át a brókerszámlák a válságot. Arról szoktunk hallani, hogy a helyi deviza veszít az értékéből, és az emberek átváltják másra a pénzüket, de arról nem szoktam hírt olvasni, hogy a helyi brókerszámlákon levő megvett külföldi részvényekkel pl. mi volt a helyzet, érintette-e őket a helyi válság, vagy azok megmaradtak stabilan, és nem is törődtek a gazdáik a válsággal? Valaki itt hallott erről valamit?
[ Szerkesztve ]
-
bernel
tag
Ti szoktakok amerikai kibocsátású ETF-eket venni? Azt olvastam, hogy azokra még plusz forrásadót tesz az USA, ezért érdemes EU kibocsátású ETF-eket venni inkább..
Ti így csináljátok? Az nem rossz, ha az kevesebbet vonnak le az ETF hozamából, de ahogy nézem azért az EU ETF kínálat szűkösebb.
-
bernel
tag
válasz kovisoft #27669 üzenetére
A felvetés nem ez, hanem ezen felül is vonnak. Tehát ha pl. veszel egy accumulating etf-et, ami visszaforgatja az osztalékot, az USA abból is levon még plusz adót, ha USA kibocsátású, mig egy EGT területén bejegyzett etf-nél nincs ilyen plusz levonás.
Ezért szokták ajánlani, hogy EGT területén kibocsátott etf-et kell venni, mert különben van még valami kettős adózás, ami egyébként nincs.
Ha jól értettem, ez a plusz levonás talán csak akkor van, ha az amerikai etf európai részvényeket is vesz (pl. world etf-ek).
-
bernel
tag
válasz kovisoft #27671 üzenetére
Lehet, hogy ugyanaz, közben megtaláltam a vonatkozó részt, ahol olvastam:
Ha egy amerikai kibocsátású ETF befektet mondjuk európai részvényekbe, akkor ugyanazt a forrásadót fizetni meg, mint mondjuk az ír vagy luxemburgi kibocsátású ETF. Viszont amikor az amerikai ETF kifizeti az osztalékot, akkor kivet még 15% osztalékadót a már amúgy is adóval csökkentett osztalékra. Írország nem vet ki forrásadót ezekre az osztalékokra, így nem leszünk még egyszer megadóztatva.
Tehát olyan amerikai etf-et nem érdemes venni, ami EU részvényekbe fektet, mert akkor plusz levonás lesz benne, ami nincsen, ha eu kibocsátású az etf.
-
bernel
tag
válasz concret_hp #27698 üzenetére
ETF-ből ti osztalékfizetőt szoktatok venni, vagy olyat, ami nem fizet osztalékot, hanem visszaforgatja? Ahogy nézem, leginkább csak osztalékfizetők vannak, pedig azzal az adózás munkásabb, még tbsz számlán is kell adózni az osztalék után.
Viszont egy csomó ajánlott ETF (Vanguard, stb) mind osztalékfizető. Van olyan oldal, ahol visszaforgatós változatokat lehet találni az egyes ETF-ekre?
-
bernel
tag
válasz Stanlee #27703 üzenetére
Ha tudsz írni egy ilyen listát, azt köszönettel veszem. Éppen ilyenek érdekelnek, hogy ezekre az általában ajánlott ETF témákra (S&P, World, stb.) milyen visszaforgatós variánsok vannak.
Illetve ha van valami jó módszered ezek megtalálására, az is érdekelne. Ahogy néztem általában az ETF keresőkben nem nagyon szokott szűrési opció lenni arra, hogy visszaforgatós-e az ETF, egyenként kibogarászni ezt pedig elég fáradságos.
[ Szerkesztve ]
-
bernel
tag
válasz Stanlee #27709 üzenetére
Ha valaki hozzám hasonlóan a visszaforgatós ETF-eket keresi (azért, hogy ne kelljen éves bevallást leadni TBSZ számlán is az innen kapott osztalékokról), készítettem egy listát ezekről.
Első körben csak a fizikailag replikálókat tettem bele, ezek eleve biztonságosabbak is (nincs counterparty risk), és így is van vagy 500.
Itt a lista. Fel van tüntetve a devizanem is, és az ISIN a végén kattintható bővebb infóért: [link]
[ Szerkesztve ]
-
bernel
tag
"NULLA! Ennyi lesz kábé a globális tőkepiacokon elérhető passzív hozam a következő 10 évben. Jó esetben reálértelemben, rossz esetben nominálisan.
...
A szörnyű helyzet az, hogy a kötvény/készpénz biztos bukás, a részvény pedig nagy valószínűséggel nagyon keveset fog hozni, nagy kockázat mellett. "
-
-
bernel
tag
válasz Cathfaern #27764 üzenetére
A kamaton felül meg még a tranzakciós adó is ott van, ami elviszi a tőke egy részét, ha máshonnan transzferálsz oda pénzt, tovább csökkentve ezzel a megmaradó reálértéket.
Szóval pár hónapra is inkább csak nagyobb pénzzel érdemes, ahol a tranzakciós adó nem szignifikáns a kapott kamathoz képest.
-
bernel
tag
Nem lenne érdemes külön topikot indítani a tőzsdézésnek? A napi árfolyamok figyelése, és az alapján tőzsdei részvényekkel kereskedés más téma, mint a hosszabb távú megtakarítások, alapok, stb, amiket hosszabb ideig tart az ember, ezért lenne értelme különválasztani a két témát, hogy ne keveredjenek, könnyebb legyen nyomon követni.
Akit pedig mindkét téma érdekel, az követhetné mindkét topikot.
-
bernel
tag
válasz BÁ Nutrition #27784 üzenetére
Akkor a tőzsdézős cuccoknak oda kellene menni, mert így csak keveredik, és a hosszú távú megtakarítókat nem érdekli, hogy adott részvénynek napról napra hogyan változik az árfolyama.
-
bernel
tag
Kérdés azokhoz, aki TBSZ számlán kereskednek (pl. KBC-nél): ha TBSZ számlán végzek tranzakciót, akkor a tranzakció költsége is onnan vonódik? Tehát nem adhatok megbízást a teljes összegre, hanem előre bele kell kalkulálnom, hogy mennyi lesz a tranzakció költsége, hogy költséggel együtt ne haladja meg a TBSZ számlán levő összeget?
Vagy lehet úgy is csinálni, hogy a vétel a TBSZ számlán történik a teljes ott levő összeggel, de a költség a rendes számláról vonódik?
-
bernel
tag
válasz zsoltee10 #27801 üzenetére
Köszi. Azért kérdeztem, mert nem láttam opciót, hogy honnan vonja. Ha mondjuk több devizában van pénzem a tbsz számlán belül, akkor el tudnék képzelni olyat is, hogy mondjuk a teljes EUR-ért veszek ETF-et, viszont a költségeket meg a tbsz-en levő forintos készpénzből vonná le.
-
bernel
tag
Amikor a lazy portfóliókra olvasok példákat, akkor pl. ez a legegyszerűbb ajánlás: 40% Vanguard Total Bond Market ETF, 60% Vanguard Total World Stock Index Fund.
Viszont ezeket amerikai fórumokon olvasom. Mo-on élve is lehet alkalmazni ugyanezeket? Az ETF-eket meg lehet venni nálunk is, ez nem gond, viszont így akkor dollárban tartod a megtakarításaidat, és ha itthon forintban kell költened belőle, akkor ugye mindig át kell váltani dollárból az aktuális árfolyamon.
Szóval a kérdés az, hogy Magyarországon élve is ezeket az ETF-eket kellene venni, ha lazy portfóliót akarok? Vagy érdemes megosztani a devizák között? Pl. hogy a total world stock indexből eurósat veszek, és akkor ha éppen kell a pénz, akkor mindig abból váltok vissza, amelyik éppen erős a forinthoz képest (dollár vagy euró)?
-
bernel
tag
válasz kovisoft #27939 üzenetére
Igen, itt akkor a dollár-euró keresztárfolyam is bejön, illetve world részvény esetén mindenféle egyéb deviza is, gondolom.
Illetve az is eszembe jutott, hogy ezen az alapon, ha magyar forintos befalapot veszek, ami pl. külföldi részvénybe fektet (pl. dollárosba), akkor ilyenkor az árba így is beépül az átváltási költség dollárba, illetve visszaváltáskor a dollár forint árfolyam.
Vagyis ha a magyar befalap külföldi papírokat vesz, akkor effektíve így is dollárban, stb. tartom a pénzemet, futva az árfolyamkockázatot visszaváltáskor, vagyis praktikusan nincs különbség.
-
bernel
tag
válasz concret_hp #27942 üzenetére
Mindegy. A lényeg inkább a második fele, amit írtam, hogy ha magyar forintos befalapot veszel, ami külföldre fektet be, akkor valószínűleg ugyanúgy futod a devizakockázatot, mint ETF-nél, hacsak az alap le nem fedezi ezt.
Szóval a kérdés praktikusan az, hogy csinálnak-e általában a magyar befalapok devizafedezeti műveletet, hogy visszaváltáskor ne járj rosszul, ha pl. a forint nagyon begyengül a dollárhoz képest időközben? Erre nem tudom a választ.
Ha nem csinálnak, akkor ugyanott van a user velük, mint ha dolláros/eurós ETF-et vesz.
-
bernel
tag
nézegettem a KBC oldalait, és látom, hogy az értékpapírokat csak 6 millióig biztosítják. Nincs ott ennyi pénzem, de azért meglepett, hogy ilyen alacsony a limit. A pénzeszközöket 30 millióig biztosítják, de az ember általában nem cash-ben tartja a pénzét, ha már brókerszámlája van, ezért az inkább érdekes, hogy az értékpapírokért meddig állnak jót.
Márpedig ha valaki ETF-ekbe pakolja át a megtakarításait, akkor van rá esély, hogy az meghaladja a 6 milliót.
-
bernel
tag
válasz Kukipapa_rr #27954 üzenetére
Hol van a 6 millió a milliárdostól? Ennyije azért már átlagembernek is lehet, ezért is furcsa, hogy a KBC csak ennyire vállal garanciát, amit lehet, hogy nem mindenki tud, aki ott vesz pl. ETF-et hosszú távú megtakarításra.
-
bernel
tag
válasz #42308056 #28092 üzenetére
Az MNB-nek van egy ilyen füzete általános jótanácsokkal: [link]
Azt senki nem tudja neked megmondani, mibe érdemes tenni a pénzt, mert a jövőt senki nem látja. Diverzifikálni kell. Ennek legegyszerűbb módja, ha nem akarsz vele foglalkozni, a vegyes alapok, amik különböző súlyozással tartanak elemeket.
A hozamplaza-nak is van anyaga az alapokról: [link]
Illetve a netfolio-n: [link]
Új hozzászólás Aktív témák
- Xiaomi AX3600 WiFi 6 AIoT Router
- Autós topik
- Jövedelem
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Elemlámpa, zseblámpa
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- BestBuy topik
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- További aktív témák...
- Hoppá! Dell Precision 7550 Tervező Vágó Laptop -70% 15,6" i7-10875H 32/512 Quadro RTX 3000 6GB FHD
- Honor Magic6 Lite 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Dell 7390 13,3" FULL HD/i5-8250U/DDR4 8Gb/256GB M2 SSD/HDMI/4G/CAM/BT/Wifi/Új AKKU 1 Év Gari!
- Aszta! Dell Precision 7550 Tervező Vágó Laptop -70% 15,6" i9-10885H 64/512 Quadro RTX 5000 16GB! FHD
- Thrustmaster racing clamp kézifék tartó
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest