Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    Üdv mindenkinek!

    Régi lego kedvelő vagyok de egy ideje a fiam miatt kerültek elő készletek sok sok év után - gondolom a klasszikus módon: anya-apa régi készletei, elsősorban City és Classic... majd az új szerzemények. Ill. mivel nekem nem volt soha Technic készletem - annyira nem is vonzott - most próbaképp azért ez is bekerült pár darabbal - papíron nekem. :) De a gyerkőc korán kezdte :D így most már rárepült ezekre is. Nemrég a Mack Anthem-et sikerült összeraknia kb. 2 nap alatt 5.5 évesen.

    Szóval nem jártam még itt, de vélhetően sűrűn megfordulok majd a jövőben. Bármennyire is "beteg" a topic. :D Jó értelemben... vagy ki tudja. :DDD
    Mi egy kicsit más vonalat képviselünk egyelőre, nem annyira a gyűjtői véna hajt, hanem kisebb részben 1-2 érdekes készlet, nagyobb részben a funkcionalitás: minél több elem építhető készlet/egyéni cucc. Lehetőleg ne egy vagyonból. Ez még nyilván abból is ered, hogy kevésbé az örökkévalóságnak szólnak az építmények egyelőre.
    Szóval innen indulnánk az első kérdésekkel:

    Van Technic motorkészletünk, távirányításra és továbbgondolva, későbbi programozhatóságra fókuszálva kerestem a legjobb megoldást (a racingbrick.com-ot még nem ismerve, sok időt megspóroltam volna :) ). Az Sbrick Plus tűnik nekem a legjobb megoldásnak.
    Amik bennem is felmerültek:
    - 42095 + szervo: programozhatóság nincs.
    - Buwizz: tetszik, de itt sincs program. +drágább. (a nagyobb kraft inkább külön akkupakkal lenne jó később)
    - Programozható LEGO készlet, EV3: ez még drágának tűnik jelenleg "játszani". Továbbá nem kompatibilis a meglévő cuccokkal. Ill. amennyire láttam, általános irányításra azért nem a legjobb sw oldalról sem. A szervo sem tetszett a régihez képest. Plusz ez is változik időről-időre? :F
    - Felmerült még a Xiaomi Mi Robot mint olcsó programozható alternatíva de ez szintén nem kompatibilis mással. Önmagában mondjuk jó lenne a mostani célokra bőven.
    szerk: - Ja és még CADA is szóba jött költséghatékony megoldásként, ha már csak táv akkor olcsón megúszható. Bár amennyire látom ez sem az igazi pl. a szervo részt nézve.

    Innen jutottam el a Sbrick Plus-ig. Egyelőre távirányításra inkább, de a 4 csatlakozó miatt ott is több a lehetőség, jobb vétel. Ill. ami még számít: programozáshoz kell a telefon/tablet felület viszont a fizikai kontroller jobb lenne távirányításhoz. Ezt sem láttam biztosítottnak a Lego szetteknél. (Itt. telefonon keresztül mehet kontrollerrel úgy láttam.)
    A kérdés tehát, hogy mit látok rosszul, van-e más - később nem zsákutcába futó, univerzális megoldás ezekre? Vagy ez a nyerő?

    Második kérdés:
    Elemek bricklinkről (vagy máshonnan).
    A meglévő készletek felkerültek nagyrészt rebrickable alá. Innen megnézhető, hogy más készletekhez mi hiányzik, több szetthez külön listába el is mentettük ill. bricklinkre is áttöltöttem. Alkatrészrendelésnél viszont nem láttam lehetőséget ezek konszolidálására. Ha az X készlethez kell 5db fogaskerék, az Y-hoz 8db akkor utóbbit elég lenne megvenni. Létezik erre megoldás vagy szemmel kell verni? (Xls-ben összeraktam a listákat, de jó lenne valami értelmesebb módszer erre)

    Bónusz kérdés: Bricklink autoselect-nél, több bolt esetén van valami trükk, hogy rendesen működjön? Mit ronthatok el? Adott esetben nálam kidobott 5-6 boltot, de konkrétan volt olyan alkatrész amit betett az egyik boltból használtan, 2x drágábban mint a másik, szintén beválogatott boltban, ahol új elemekként, olcsóbban is megvolt.
    Színfüggetlenül kerestem, elvileg ez működött, mert a kiválasztott boltban is alternatív színből rakott a kosárba. Újragenerálva már a másik boltot dobta ki de ez is inkább a problémát mutatja.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz kbalage2 #32721 üzenetére

    Köszi a részletes választ.
    Úgy látom még több a csavar mint amit sikerült összeszednem.

    - EV3-nál ez a kivezetés lehet problémás és a kompatibilitás sem annyira meggyőző.
    - Powered up-nál nem voltam tisztában vele, hogy programozható magában (ill. más felületen) - de most, hogy írtad beugrott, hogy erről is láttam videót, talán a tiéd. :)
    Az nem rossz, hogy a szenzorok, vonatmotorok is benne vannak de nem tudom mennyire lehet hinni abban, hogy ez futja ki magát egyedüliként.
    Pont ez egyébként a leginkább frusztráló, hogy annyiféle felület van már külön-külön, irányításra, csatlakozóra, programozásra is... :(
    Ill. a a gyengébb pozícionálás nem tetszett, a táv pedig kardinális kérdés. Egyelőre a programozás még távolabbi cél, addig maradna a sima távirányítás, oda viszont a telefonos app nem igazán jó gyereknek. Egyrészt telefonja sincs :D, másrészt a fizikai irányítás sokkal jobb szerintem kicsiknek.

    Emiatt húznék még mindig az Sbrick felé. Fura, mert ugye nemhivatalos cucc, de mégis az fedi le a legtöbb dolgot talán.
    Amit írtál a programozás vs távirányítás nem gond, hogy külön van. Viszont az meglepett, hogy app-ból nem lehet programozni. Tényleg így van?

    Ill. a támogatása még rejtély nekem. Az oldalukon szerepel ilyen is:
    More hardware
    SBrick Plus is compatible with the entire Power Functions family, as well as Wedo 1.0®, Wedo 2.0®, Mindstorms® sensors and motors.

    Meg ilyen:
    SBrick Plus can also work with NXT/EV3 sensors using our adapter which will be available in end of May (2019).
    Ennek mondjuk nem látom nyomát... :( Pedig ezzel a maradék hátránya is eltűnhetne.

    Xiaomi, Cada (vagy más kínai cucc) csökkentett megoldásként jött a képbe. Ha nincs igazán jó, univerzális megoldás akkor maradna átmenetileg a sima távirányítás vagy kötött programozhatóság (a Xiaomi azért elég jónak tűnt, a bővíthetősége gond)... de legalább olcsón. Aztán visszatérek a témára pár év múlva.

  • sb

    veterán

    válasz Freddy76 #32722 üzenetére

    Köszi!
    "Jó" ezt hallani! :D :DDD

    (Tudatában vagyok, hogy már most is nehéz megmagyarázni mit csinálunk az 5 éves gyerekkel kb. fél szobányi legoval. :D)

  • sb

    veterán

    válasz Freddy76 #32725 üzenetére

    Az a vicc, hogy nálunk a Mack Anthem kb. tényleg így jött be a képbe és be is vált, bár azért nem 3 évesen.
    Én próbaképp a 42037-at néztem ki, azt dedikáltan magamnak. Tetszett mert nem egy óriás készlet, indulásra jó volt de mégis egy fullos futómű, hajtás, felfüggesztés van benne.
    Aztán megtetszett a gyereknek, tologatta, kapott pár mini Technic készletet kb. 4 évesen, a Cityt akkor már unta. :)

    Azokat simán összerakta és innen indult a többi. Szembe jött egy a Mack használtan, jó áron.

    Nem tetszett igazán, de ár/érték és az elemek miatt olyan készletnek tűnt amivel sok mindent lehet kezdeni. Ééés a B verzió volt a döntő: kukásautó amiért odavan. :)

    Aztán most ott tartunk, hogy már ezt is összerakja. Közben meg elmeséli az óvónéniknek hogy működik a differenciálmű meg az emelőkarok. :D

  • sb

    veterán

    válasz kbalage2 #32729 üzenetére

    A szervoknál erre gondoltam a videódból, lehet, hogy rosszul fogalmaztam. De pl. az irányítás folytonossága, lag is elég gázul néz ki a videón. Nem tűnik túl használhatónak.
    A powered up távról pedig a joystick hiányzik nekem. Ez így autó távirányításra szerintem nem igazán jó.
    Plusz a mostani PF készlet is kuka ezzel. :) Bár ha ez az irány akkor ez utóbb úgyis megtörténik...

    CADA-ból a Buggy egy tök jó és olcsó induló készletnek tűnik ha programozni nem kell. Bár a távval a szervo ott sem pozícionálható, cserébe van egy kompakt 4 egységes+Li-ion vevő.
    szerk: Ez meg nem BT-s úgy látom, akkor telefon+kontrollerhez ez sem jó. :U

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz kbalage2 #32743 üzenetére

    Kanyarodás szempontból valószínűleg tényleg nincs sok jelentősége, de engem is zavar. :)
    Kissé maximalista vagyok, innen is indul ugye eleve a kérdéskör, hogy a mindenre maximálisan jót keresem. :D

    Irányításnál viszont a lag még mindig játszik, nem? Kicsit később a videóban látható, hogy van, hogy késve vagy akár nem is reagál.
    :F

    @woros
    Én már múlt héten meséltem a gyereknek, hogy láttam a Tescoban a Ducatit, szóval nagyon korán kikerült. Nálunk a motorok nem jönnek be, de azt meg kell hagyni, hogy szép lett. Szvsz sokkal esztétikusabb mint a Sian.

  • sb

    veterán

    válasz Segal #32806 üzenetére

    +1 :)

    @kbalage2
    Viszont ez is igaz. Kinézetre nekem egyáltalán nem jön be, de látva a belsőt és a részleteket az már erősen megfogja az embert. :)

    @vzarmo. Ez a "kicsi" tényleg jó. Ha nem is csak klasszik elemekből van, de mégis kis elemekből pakolták össze, semmi playmobil hatás mint a legújabb City készleteknél. :(

  • sb

    veterán

    válasz wrrs #32814 üzenetére

    Ez a gyűjtő+újdonság faktor. Mindig jön valami új amire azonnal rákattan aki kellően fogékony. Ezért jönnek nyilván az újabb és újabb készletek.

    A felnőtteknél inkább a gyűjtői véna az erősebb - ez itt jól látszik :) - de itt is számít, ha van 1-2 új megoldás.
    A gyerekeknél meg inkább az utóbbi. A rendőrségi "kilövő" után fél évvel már a hálólövő a menő. Utána a szirénázó cucc, majd a következő N+1. kilövő. Ami a teljes árskálát lefedő téma készletei közül gondosan a közepesen drágáktól felfelé kerül csak bele a szettekbe.
    Működik a marketing. :D

    Én egyelőre ellenállok, de a késztetés meglenne itt is. :D :DDD
    Szerencsére még sikerül lebeszélnem magam, a gyűjtés "hátrányait" (készpénzállomány és a fizikai hely erős csökkenése a szobákban) még látom, plusz nálunk a gyerek is egyértelműen az építés felé húz. Nála nincs cucc ami kibírna összerakva 2 napot.
    Így viszont tényleg jól menedzselhető egy rakás potenciálisan megépíthető készlet pár nagyobb alapkészlettel + kiegészítő alkatrészekkel.

    Így készletből elég az igazán jókra koncentrálni és a "kijött az új->KELL!" érzést elhagyni.
    (Bár kétségtelenül nehéz. Soha nem vonzott a kalózos téma de a gyerkőc barátjánál(!) előkerültek a kalózos playmobilok(!). Innen jutottunk el oda, hogy az új szetteket látva már erős lenne a késztetés ezekre is. :)
    Azt még nehezebb bevallani - az SW-t teljesen elkerülve, még a filmeket sem láttam, remélem ebből nem lesz itt kitiltás :D - hogy 1-2 SW űrhajó is igen jól sikerült. Szinte már hiányzik a polcról. :D)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Warton #32950 üzenetére

    Ennyi pont elég ahhoz, hogy "exkluzív" legyen. Gyk. ne tudd felépíteni.
    Nem hangzik jól, de szerintem kb. erről van szó. Egy új szín, új elem vagy meglévő elem meglévő színben ami nem létezett.

    Szerintem ez egyértelműen látszik az üzletpolitikán és korábbna írtam, hogy szvsz tök érthető is. A gyerekek, felnőttek is rá fognak ugrani más-más késztetésből. Gyerekeknél inkább a spec, "akció"elemek ütnek. Ha N féle van valamiből akkor is érdekes lesz az N+1.
    Felnőtteknél meg a gyűjtői/maximalista véna. Új és főleg teljes gyűjteményt, készleteket, stb.. akarnak. Mindent az adott témából az utolsó darabig. Akár bontatlanul. Adott sorozatból minden szett, ha hasonlóak akkor is. Adott szettből több darab? Úgy láttam ez is felmerült már itt A-B-C modellek párhuzamos építéséhez.

    Ezen kívül a többi meg vélhetően már gyártói megfontolásokból jön, ahogy kbalage2 írja.
    Múltkor a gyerekkel végignéztük a nagy Batmobil építését. Full fekete és egy rakás szinte önmagában világító neonzöld, hupikék elem volt belül. :D
    Ez egyénként nem rossz szerintem. Építési könnyítésről is olvastam ami simán benne van. full feketében kevésbé lenne követhető. De ez nyilván a kreatív oldal felül sem rossz. Jobb, ha kapsz más színű elemeket is. :)

    Ha már a építésnél tartunk. Ami miatt én elindulnék a marmonkannával az a digitalizált építési útmutató. Van ami konkrétan olyan pixeles sz*r, hogy lehetetlen megépíteni ez alapján. Nem tudom ma mivel magyarázható, hogy a papírmentes játéknak így keresztbe tesznek. Erre már terveztem petíciót. :D

  • sb

    veterán

    válasz kbalage2 #32819 üzenetére

    Az ízlésre gondoltam én is. Nekem ez kevésbé jön be esztétikailag, ennyi.
    Ami megfog belül ott meg nem a technikai csodára gondoltam. Egy ilyen 4000 elemes készlet azért mégis önmagában lenyűgöző szerintem... bármilyen is legyen esztétikailag.

    Az utolsó részben is egyetértek. Ezek itt elválnak de kiállítási tárgyként valóban lenne még potenciál benne.

    Felmerült a váltó/motor, részletek vs funkcionalitás kérdése. Ebben is vegyes a kép, itt sem lehet mindkét célnak megfelelni de szerintem jó a balansz. Ha egyedi lesz (pl. nem takarják le a motorblokkot) akkor az lesz a gond, hogy nem hasonlít az eredetire. Ha letakarják akkor nem látszik és félig céltalan egész.
    Szerintem ezt el kell engedni. Van is benne, funkcionális is meg nem is, de hasonlít az eredetire is akár. Kihagyni a váltót, motort nyilván nem fogják.
    Ha megfordítanánk és 125k-ért egy "üres" belsejű autó jönne ki szerintem mindenki háborogna, joggal. :D

  • sb

    veterán

    válasz Freddy76 #32955 üzenetére

    Változó a minőség. Én Technicből olyat is találtam ahol konkrétan a felbontás volt annyira tragikus, hogy az elem típusát sem lehetett megmondani. Más leíráson sincs tűéles kép, de legalább használható szint.

    Majd előkeresem, már nem tudom melyik volt. Talán vmi platós/emelőkaros teherautó.

  • sb

    veterán

    válasz Napfénysüti #32958 üzenetére

    Én fordítva értem. Legyen több online leírás! Meg lehetne (van, de csak friss szettekhez) pl. 3D-s, forgatható útmutató is.
    Pont azért mert egyszerűbb és kevesebb a gond vele, jóval zöldebb is.

    A Mack Anthem mellé adtak egy kilós füzetet és ez csak az A modell. A gyerek el se bírja. :D
    Jobb is, ha nem nyomtatnak ki még 400 oldalt a B-hez. :)

    Viszont emiatt kéne, hogy a digitális leírások ne úgy nézzenek ki mintha 320x200-ban szkennelték fényképezték volna őket egy 15 éves telefonnal.

  • sb

    veterán

    válasz Throme #32964 üzenetére

    A szín is necces sokszor, a becsillanás meg tényleg katasztrófa. Az eszembe sem jutott. Este, több spot lednél esélytelen bármilyen szögből. Már volt, hogy a gyerektől is el lett véve ilyenkor mert egyszerűen annyira fárasztó a szemnek.

    Közben rájöttem mivel próbálkoztunk volna pdf leírással.
    Íme a példa, erre gondoltam. A színek itt a legkisebb gond... azért ezt így hivatalosan kiadni... :U

    Nagyítva van, hogy a "részletek" is kijöjjenek de 1:1-ben sem jobb. Az elemlista külön vicces de a többi is használhatatlan kb.

    alt="alt="" title=""" title="alt="" title="""

    @proci985 :
    Nincs meg, de a Batmobile-ra egy szavazat. Videó alapján brutál nagy, részletes és érdekes megoldások vannak rajta ahhoz képest, hogy nem Technic. Építésre nem túl bonyolultnak, élvezetesnek tűnik.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Djuree #32989 üzenetére

    Akkor nekem mákom volt ezek szerint.
    Bár sokat nem rendeltem, de 6-7-ből egyben sem volt hiány itthonról rendelve.

    A korábbi kérdésemre esetleg tapasztalt bricklinkesként nem tudjátok a választ? A több boltos "auto buy" bugos-e vagy csak én néztem/állítottam el valamit?

    Színfüggetlen listával drágább használt alkatrészt rakott bele úgy, hogy másik, szintén a listába tett boltnál volt olcsóbb+új.
    Ill. van-e valami mód több lista összevonására (hogy ne összegezze az alkatrészeket).
    Köszi!

  • sb

    veterán

    válasz Djuree #32992 üzenetére

    Köszi.
    Akkor sajnos nem én bénáztam. :(
    Nekem bugnak tűnik, legalábbis nehéz más feltételt belelátnom ha két boltot is betesz magától a listába majd a kettő közül a drágábbat választja adott alkatrésznél. A min. összeg sem lehetett releváns esetemben.
    (Bár igazából több megoldású probléma, ha nem néz végig brute force minden permutációt boltonként akkor nehéz az abszolút optimumot kiválasztani. De itt parciálisan a kiválasztott boltokra azért nem lenne nagy dolog.)

    Így ez nehéz lesz valóban...
    Esetleg valami kerülőmegoldás. Rebrickable is tud vásárlási listát összerakni, bricklinkről is de azt nem próbáltam mennyire jó.

    Ill. az alkatrészlisták összefésülésére valami ötlet esetleg? :)

  • sb

    veterán

    válasz LÁZ #33203 üzenetére

    :DDD :DDD

    Ez már mélyvíz.
    Én a Defender videóból a kattogó kardántengely-illesztésre figyeltem fel. A gyerkőc jött másnap, hogy miért kattog a tök más, de kardános építménye. Innen már okos lehettem volna :D... de inkább megmutattam neki a videót.
    Azóta így épít mindent, szerintem élete végéig. :D Én meg a probléma létezéséről sem tudtam előtte.

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33276 üzenetére

    Ha ugyanabban a buy all "sessionben" vagy akkor ezt kezeli.
    Van egy listám, rányomok, hogy buy all.
    Kidobja a boltokat, kiválasztom mondjuk a másodikat (itt ugye látszik a listában, hogy melyik alkatrész marad ki).
    Ha nyomok egy select + confirm selection-t akkor generálja a bolti listát és a köv körben frissül a felület, már csak a hiányzó alkatrészeket mutatja és erre dobja ki a boltokat.

    Tehát itt helyben működik, több körben tudsz több boltból válogatni mindig a maradék alkatrészre.

    Ez az egész viszont nem kerül vissza a wanted list-be. Tehát ha bezárod, újranyitod akkor marad az eredeti az összes cuccal. :( Legalábbis én sem láttam nyomát annak, hogy frissíteni lehetne.

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33282 üzenetére

    Akkor ezt csak összeraktuk. :)
    Igazából nekem nem hiányzik ez a lista update, úgy értettem, hogy te akartad frissíteni és nem elég a többkörös buy. De jól jön minden ilyen infó. :)

    Nekem amúgy, ha már itt tartunk, a lista szerkesztésből hiányoznak egyéb funkciók. Pl. listák union képzése - én több készlethez vennék összevont lista alapján, nem összegezve. Ezt sehol nem lehet megoldani sajnos. :(

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33341 üzenetére

    Teljesen egyetértek.
    A Technic készletek nagyon komolyak lettek az idő múlásával, ott is két vonal van, a funkcionális és a "dísztárgy" de szvsz mindkettő minőségi a maga nemében. (És persze ehhez méltó árcédulájú is, de ez szerintem nem gond. Ezek már dedikáltan nem gyerekeknek készülnek.)

    A többinél viszont, nekem a 2000-es években Legora szocializálódott egyénnek baromi furcsa volt a változás.
    Van pozitív, pár évvel ezelőtti City készletek. Ezek is nagyon messzire jutottak elemszámban és spec elemekben a 2000-es évekhez képest, először ez se volt szimpatikus, nem tűnt "'igazi" Legonak ahol egy megoldásra 10 féle elem létezik. De kidolgozottságra is meggyőzött és a lehetőségeket is kitágította. Egy mai autós készlet pl. kreativitásban, kidolgozottságban már nem hasonlítható össze a régebbiekkel.
    Ez pedig szerintem az egyik alappillére A Lego készletnek. Ha +x új elem növeli a kreativitást, építési és tervezési komplexitást de közben megmarad az univerzalitás is az kifejezetten jó.
    Ezért a sok, 2000-es évekbelihez képest speciálisnak és korlátozónak tűnő elem végül is pozitív, ettől szvsz csak jobb lett a Lego.

    Az idei City készletek meg 1-2 kanyar korábbról viszont nem erre vezet. Nagy és egyfunkciós elemek. Itt a reptér, a repülőből egy helikoptert nem tudsz kb. összehozni... Ez üti a Lego szellemiségét. Vagy a benzinkút. Egy vicc a korábbi, akár 10-20 éves készletekhez képest is.

    A 3. vonal pedig a "nemlego". Ez totál érthetetlen számomra. Ill. annyiban érthető, hogy tisztán marketing szempontból behúzza a Legora amúgy nem fogékony kocavevőket... de ez már végképp kb. semmit nem hoz a Lego szellemiségéből szerintem. Gyk. mivel építőjáték, bármit meg lehet belőle építeni, de ettől még nem feltétlen érdemes. Pl. rendes bútort még nem kaptunk hivatalos készletben. Vagy tányérokat. :D

    A mostani art készletek pedig nálam ezt az érzést maxolták ki.
    - Lego=építés? Itt szerintem nem. Igazából ennél kevesebbet nem lehet "építeni" Legoból. Mind elemtípus mind dimenzió szintjén.
    - Művészet? Nem néz ki rosszul, de kb. egyötletes dolog. Kép másból is lehet, azt, hogy pöttyökből áll, az építés miatt önmagában nem látom értéknek. Tervezni pedig szintén nem lehetett az. Első ránézésre lehetne úgy nézni, hogy egy új mű született, ami Legoból teljesen más mint az eredeti. De a gyakorlatban ez egy 10 soros pixelizer kóddal generálható/generált valami.

    Szóval nálam maradnak fókuszban:
    - Az igazi Legok, kevés egyfunkciós elemmel. Jobb City, de főleg Creator, Ideas jó még ebben. (meg 1-2 tematikusabb cuccban is van kraft, de azok nem vonzanak)
    - Nemlego: bármi ami ezen kívül esik de maga a tény, hogy Legoból készül már új értéket ad. Ilyen is van de szvsz nem az art vonal.
    (Pl. önmagában a Mindstorms sem Lego szerintem a célokat tekintve... de ott hozzáad, hogy ennek keretein belül tud valami mást és nem mondjuk fém építőkészlet programozhatósággal.)

  • sb

    veterán

    válasz Throme #33354 üzenetére

    Ez szerintem presztízs kérdése.
    Ahogy az is, amit fentebb írtam: hogy legyen kreativitás, egyéb lehetőség is egy készletben. Vagy ne essen szét magától, úgy legyen megtervezve.
    Szerintem ez mind alap lenne a Lego elvek szerint bármilyen készletet is nézünk.

    Aztán persze látjuk, hogy a kreativitást/lehetőségeket néha lehúzzák a wc-n egy-egy szériával, nagy elemekkel, stb...
    A funkcionalitásnál eddig ez szerencsére nem nagyon volt így, erre figyeltek/figyelnek még szerintem.

  • sb

    veterán

    válasz Throme #33372 üzenetére

    Félreértettél. Ilyesmire gondoltam:

    Ennyi erővel akár ez is lehet egy hivatalos készlet, ha azt nézzük, hogy mindenféle cucc kijön csak azzal a paraméterrel, hogy álljon Legoból, tök mindegy mi az. :)

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33405 üzenetére

    Mondtam, hogy hamarosan jöhet a Lego szék, asztal és bármi. :)
    Egyértelműen a minél szélesebb és minél kevésbé mély (készlettípusra és darabszámra is szvsz) portfólió a cél.
    Így több embert érnek el, a gyűjtői oldalra is erősítenek és még legtöbbször hiánygazdasági működés is megfigyelhető.

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33473 üzenetére

    Egyet kell értsek kbalage2-val. Ez maszatolás és mondvacsinált gumielvek tologatása 5Ft-ért.

    Nekem pl. egyértelműbb az F35-ös kinézetre... de szerintem ezzel 10-ből 10 átlagember ugyanígy van. A feliraton anno csodálkoztam is. Egyértelmű vadászgép archetípus. Míg ugyanez nem mondható el az Osprey esetén. Nevezhetik és logózhatják bárhova, én meg nem mondtam volna, hogy ez egy katonai gép.

    És szerintem ha már elvekről van szó, akkor ilyesmi lenne a lényeg, nem a feliratozás/megmagyarázás. Épp ezért szvsz a régebbi készletek fegyverei is ugyanolyan megítélés alá kéne essenek. Az is fontos, hogy elvi szinten itt ugye a gyerekekről van szó egyébként elsősorban, náluk ez máshogy működik. Ők sem logókat néznek. A pisztolynak látszó tárgynak ugyanaz az üzenete mint a valós pisztolynak. Épp ahogy egy késnek/lándzsának is ua. lesz. Katonai előképzettség nélkül fogja minden gyerek ugyanarra használni.

    Lásd még Tom és Jerry mesék hatásai, stb... érdekes utánanézni melyik mit vált ki a gyerekből aki más szemmel nézi a vasalódeszkával fejbeverést is, mint egy felnőtt.
    De ez már másik szint meg egyéni kezelés kérdése. Nem azt mondom, hogy mindent tiltsanak be. Azt nem árt korlátozni ami egyértelműen problémás. Ami mondvacsinált - jelen eset szerintem az - azt felesleges. És van egy harmadik halmaz aminél az egyéni felelősség oldja meg.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Napfénysüti #33476 üzenetére

    Igen, van ami gyakorlatilag erről szól és mégsem gond.

    Duplo Batman szerintem a csúcs. Az mi? Ritkán nem erőszakos. Persze a 3 éves nem is ismeri... jó esetben.
    De akkor meg minek amúgy? A téma/reklámérték így nem viszi el mivel nem ismeri. Nem fog Batmanes kifestőt kérni. Kb. annyiban más neki mint a kecske meg egy tűzoltó figura.

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33478 üzenetére

    Én nem ezen a véleményen vagyok.
    Szerintem kell a határvonal, de nem itt. Nem az dönti el, hogy mit írunk rá hanem, hogy mi valójában.
    - Ez nem egy harci gép a készletben. Nincs benne semmi ami rá utalna, arra lehetne használni. Annyira köze van az erőszakhoz ebben a formában mint a Volvo dömpernek.
    - A kard/ágyú/lézerpisztoly meg fegyver. Nincs más magyarázata. Kenyeret senki nem szeletel velük. De a félszemű, féllábú, kampókezű kalózkapitányra sincs más magyarázat.

    Szóval szerintem kell elvi határ, de az nem itt van és nem így kellene kezelni.
    Nálam ez a gép átmegy, az F35 jóval kevésbé. A csillagromboló vagy egy pengékkel kirakott, lángszórós ninjago lánctalpas és az egymást kiírtó SW "halálgépek" meg nem.

    Az sem világos, hogy egy szúró/vágó cuccnál mi nem egyértelmű a hatást tekintve.
    Gyerek hazajött az oviból és épített egy pizzavágó szerű izét, csak ebből:
    Utána kijelentette, hogy ez zombivágó. Megkérdeztem ezt hol hallotta: ovi, másik gyerek. Majd, hogy mi az. Azt nem tudja, a másik gyerek se tudta, de a zombit vágni kell az tuti. :)

    A repülőről fogalma nincs mi ez. De a tankról is megkérdezte múltkor, hogy micsoda. Nyilván nem jön szembe - szerencsére.

    Szóval ha a gyermekvédelem miatt kell akkor eszerint érdemes meghúzni a határt nem a feliratok/nevek és lexikálisan tudott hovatartozás szerint.

    Nyilván itt a kisgyerekekről van szó. Korhatár felett már miért ne gyűjtsön SW-t... vagy vegye meg ezt a gépet akár.

    Szumma:
    1. Gyereknek nem a felirat számít. Direkt fegyver ne legyen, semmilyen formában.
    2. Indirekt módon, kontrollálva mehet mert nyilván kell az ismeret, játékon keresztüli feldolgozás is. De nem a V2 rakétára vonatkozóan hanem vmi hétköznapibb... ahogy a kés is fegyver, de ha nem ismeri azt se tudja, hogy ne fogja meg a konyhában egy tök normál hétköznap.
    3. Felnőttnek meg ahogy jónak látja a cég. Ott már lehet különbséget tenni az F35 meg egy SW űrhajó között. A user is tud különbséget érzékelni miért gáz ha haláltábor készletet vesz/épít vagy egy halálcsillagot. Pedig utóbbi papíron rosszabb.

    szerk: És félreértetted, nem az F35-öt és altípusát ismeri fel mindenki, hanem, hogy az egy vadászrepülő. Nem utasszállító, vitorlázórepülő vagy permetezőgép. Ezt mindenki tudni fogja. Ha ilyen alapon akarnak elkaszálni valamit mint ez a heli akkor az fegyver nélkül is egyértelműbb.
    A fegyveresekhez képest viszont nyilván nem.
    Itt a gond a rendező elvvel.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33488 üzenetére

    Egy sima VTOL gép, hasonlo kinézettel a kutyát se érdekelt volna.
    Ebben igazad van. A jelenlegi elveik szerint ez így működött volna.

    Mi meg arról írtunk, hogy a jelenlegi elvek kissé félresikerültek és más kéne helyette ami értelmesebb. Egy ilyenen meg a jelenlegi formájában is átment volna az Osprey - logikusan - mert semmi harci izé nem volt rajta. (más készleteknek meg a fele sem :) )

    De nyilván most más az elv. Ez nem jelenik meg... közben meg ninják darálják le és sütik meg a rohamosztagosokat 6 évesek kezében. :D
    Szerintem túltárgyaltuk. :D

  • sb

    veterán

    válasz Segal #33497 üzenetére

    Ez meg addig él amíg beszélhetünk egyáltalán elvekről.
    Lásd a fenti vitát.

    Ami meg még inkább a kínai felé billentheti a mérleget az a múltkori témánk szerintem, a túltolt marketing vonal: Mindenféle készlet kiadása, az is ami egyáltalán nem illik a koncepcióba. Gagyi készletek. Erősen limitált készletek, meg úgy általában a kifutásra épített "különlegesség".
    Ez erősen megkopik olyan készletnél ami önmagában nem az és közben mégis lehet kapni más formában. Esetleg csak szimplán nem elérhető 20 éve, Kínából meg igen. Akkor ott mi az elv?

    Jófogáson vicces néha látni, hogy feltesznek egy 3000Ft-os rendőrautót 5x áron mert 4 napja kifutott a boltból. :D Egy Treehouse-ra nyilván igaz, hogy különleges és hasonlót se találsz előtte-utána. De egy kis készlet amiből ráadásul még a téma sem limitált. Minden évben kijön egy új. :D
    Ebből látszik, hogy ezt a "különleges és megismételhetetlen" szálat sokan túlgondolják kicsit.

    Pedig a Lego nagy része szerintem még mindig nagyon jó és érdekes témákra ill. megvalósításokra épül. A kiterjedt témarendszer sem rossz. Pl. múltkor meglepődtem, hogy oldalszámra tovább lapoztuk (át :D) a fiammal a lányos Legokat a prospektusban mint a City-t. De nyilván ez is hiányosság volt jó ideig.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz HUN_Sector #33520 üzenetére

    Vagyis azért a jófogáson biztos lesz a polcról visszahívás közben leesett darab 5x áron.
    Különben nem Magyarországon lennénk. :D

    @PR0JECTNR56
    Szépen kifejtetted. :R
    1. Van egy elv amihez tartják magukat. És sokszor egész jól sikerül.
    2. Néha viszont nem annyira, mert nem egyértelmű.
    3. És ráadásul az elv önmagában sem túl értelmes.

    @vzarmo
    Elolvastam a linket, de újat nem mondott.
    Magam is írtam, hogy kettős a dolog. Kell a gyereknek ilyen jellegű játék is mert a játékon keresztül tanulnak meg rengeteg viselkedésmintát és annak kezelését is. Ugyanakkor más részről az agressziót, stb... is ugyanúgy "tanulják", tehát a fegyvernek ilyen hatása is van.
    Az meg nem azon múlik, hogy mivel találkozik hanem amit annak "ért", mert funkcionálisan egyértelmű. Ha adsz neki egy tankot és látott már traktort akkor simán elkezd vele szántani. De ha a találkozást nézzük - ami nonszensz szerintem jelen esetben - karddal (nagy kés) előbb fog mint Osprey-el.

    Szóval ugyanazt gondolom:
    - Hogy fegyver valami az nem a leírt dolgoknál dől el.
    - A fegyver alapvetően nem tesz jót a gyereknek.
    - De a tanuláshoz szüksége van rá. (nem mindre, a napalm meg a szőnyegbombázás kimaradhat, nincs pozitív hozadéka sehogy sem). Hogy negatívból pozitív feldolgozásba váltson ahhoz meg egy felnőtt iránymutatás/hozzáállás kell mellé.
    Ha beszórsz pár kardot meg XIX. századi fegyvert az ötévesek közé és otthagyod őket abból nem jön ki pozitív dolog. Ütni-verni fogják egymást vele.

    Ettől még világos, hogy most nem ezen elv szerint dolgozik a Lego.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz LÁZ #33537 üzenetére

    ps. csak el kell adni egy osprey-t
    És akkor még mindig marad 4 a polcon. :D :D

    Meg kell hagyni, tényleg komoly lett.

  • sb

    veterán

    válasz b12gege #33557 üzenetére

    Ezt már kérdezni akartam (vagy kérdeztem is?), hogy hogyan működik. Mi kell hozzá, hogy elfogadják.
    Nálam is van pár régi alkatrész, de főleg azért fordult meg a fejemben mert pár új szettben is törnek a kisebb cuccok mint a ropi. 2-3 elem még oké, de már biztos van 1-2 tucatnyi.

    Akkor elvben semmi nem kellene hozzá a listán kívül? (a gyakorlatot meg látom, de egy próbát megér talán tőlem is)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz #75376384 #33729 üzenetére

    Egyre bénábbak is a készletek. Mennek össze, nagy elemek, kevesebb elem vagy ha nem akkor is jóval kisebb/kevesebb részlet szerintem.

    Korábban írtam, hogy nekem a 80-90-es évekből ideteleportálva különösen feltűnő.
    Ahhoz képest volt előrelépés, részletesebb, összetettebb szettek felé de aztán láthatóak a visszalépések. A rendőrség (és a tűzoltóság is) pl. szerintem jó példa.

    Kigyűjtöttem pár készletet:

    900 db, 90 USD

    800db, 100 USD

    850db, 100 USD

    900db, 100 USD

    750db, 100 USD

    Nagy épület, két garázs, két jármű, motor.
    Egy garázs + heli.
    Kis épület; garázs, helikopter sehol.

    De szerintem ránézésre is látszik ahogy a hatalmas épületkomplexum átalakul egy kihajtható papírfallá kb.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Tony21 #33743 üzenetére

    Az is összement de legalább olcsóbb is arányosan. Olyan szempontból szerintem az a készlet nem rossz.
    Mi meg is vettük végül, valamit szeretett volna a gyerkőc. Először a régi készleteket néztem én is használtan, de ebben szimpi volt, hogy nem annyira nagy mert helyszűkében vagyunk. :D És az ára ehhez volt igazítva.
    (A garázs volt még feltétel de azt benne hagyták szerencsére.)

    Az épület elég kicsi, de legalább de legalább van. :)
    A non plus ultra a témában amúgy szerintem ez a készlet:

    Az íves és 45 fokos, 1 darabból álló nagy panelekből összerakott "nemlétező" épület egy mérnöki minimalista csoda. :D

    @UberMutant
    Részletesen nem fejtettem ki de ha elolvasod, nem ezt írtam.
    - A 80-90-es évek a saját referenciám, de írtam, hogy azzal nem összevethető, mert ahhoz képest volt egy részletességbeli nagy ugrás előre.
    - Épp ezért ha megnézed a fent linkelt szettekből is 2008-as a legrégebbi. Kb. 10 éves, nem 30-40...
    - És egyébként a fenti nagyobb gap miatt árban is volt eltérés a szettek között. A 90-es években 50-70USD volt egy nagy (de ezeknél jóval kisebb) rendőrségek ársávja. Ma pedig a fent írt 100USD.

    Így inflációról beszélhetünk, de nem lényeges szempont a fentiek alapján.
    De ha mégis bele akarjuk keverni azt szerintem nem lehet a fejlődés kizárása nélkül. Ezek nem egyszerű termékek, inkább a technológiai fejlődéshez kapcsolható összetett termékek. Azok pedig nem mozognak együtt az inflációval tipikusan.
    Ha megnézel egy PC-t, autót, az is sokkal drágább volt azonos fejlettségi szinten régen mint ma. És nem is elvárás, hogy ma C64-et vagy T-modellt kapj inflációval korrigált áron.
    A Lego és a játékok is fejlődnek. Az én koromban ritkaságszámba ment. Ahogy pl. egy távirányítós autó is.
    Ma meg "átlagjáték" 100000 másik között. Ahogy távirányítós autót is rendelhetsz apróért Kínából.
    Ez a tömegtermékesedés és/vagy technikai fejlődés az infláció ellen hat.

  • sb

    veterán

    válasz h1mpi #33739 üzenetére

    Szerintem a fentiek miatt ez a kérdés sem egyértelmű.

    Fizetés alapján én is megvehetnék egy rakás szettet de mégis fogom a fejem az áraik láttán.
    Végül van amit megveszünk és van amit nem. Épp azért, mert szerintem többtényezős a dolog, egy bitre lefordítani, hogy eredeti Lego = királyság, minden más = szemét nem nagyon lehet lefordítani.

    Pl.:
    - A saját készleteik között is vannak aránytalanul árazott készletek. Van ami bőven megér annyit és van ami sokkal rosszabb elemarányú.
    - Vannak minőségbeli ingadozások is. Kifejezetten jól sikerült meg szétesős/kevésbé játszható/építhető készletek.
    - Sokan elégedetlenek itt a topicban is a készletportfóliójukkal. Jön valami gagyi, amit vársz abból semmi. Vagy egy régi készlet amit már nem tudsz megvenni... máshol viszont igen.
    A szettfejlesztés, kivezetések, "hiánygazdálkodás" láthatóan a marketingük része. Ilyen alapon nehéz úgy hozzáállni, hogy lojalításról beszéljünk.
    - Ha továbbmegyünk akkor ebből a szempontból a szabadalom is problémás. Ezekről rég vitáznak pl. az USA-ban is, hogy mi szolgálja a közérdeket. Egy hosszú időn át fennálló és a lehetőségeidet korlátozó (nem adják ki, limitált szettek, stb...) magatartás mellett elég visszás arra mutogatni, hogy más ne csináljon hasonlót se. (Eleve az emlegetett "eredeti" termék is kérdéses, hogy mi legyen egy idő után.
    Ki vesz eredeti autót? T-modell? Eredeti PC-t? IBM? Eredeti okostelefont? Apple?
    Nem is értelmezhető már ezekből mi "eredeti" és mi nem. Valahova ide kellene tartaniuk a szabadalmaknak hosszabb, de inkább rövidebb távon...)

    - És ezt még vissza lehet csatolni a minőséghez. Pl. én most programozható szetteket néztem a gyereknek hosszabb távra. Amit a Powewrd Up előtt műveltek az maga az őskáosz amitől még ingyen is menekülnék. Sokféle megoldás, inkompatibilis csatlakozók, egységek, appok. Megveszel valamit és nem tudod a másikkal használni, gondolkodhatsz melyiket dobják ki legközelebb és jön a helyére új. Mindez aranyáron nüansznyi eltérésekkel.

    Szóval összességében szerintem több olyan terület is van ami erősen kérdőjeles és racionálisan nem lehet egyszerű igaz/hamis döntéssel jót vagy épp helyeset választani.

    szerk: Infóként: Nálam egyelőre ami nem eredeti Lego csak egy Xiaomi robot készlet van. Szintén olyasmi amit Legoból nem tudok megvenni ugyanilyen szettben.
    Ill. egy kb. 10db-os light kit... szintén nem létezik Legoból.
    De a későbbi döntéseket is a fentiek alapján tervezem meghozni. Jöhet mindkét megoldás ésszerűen.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    Sziasztok!

    Rég jártam erre (és akkor se sokat :D) de most talán lesz némi időm rá.
    Nemrég felmerült a gyereklego, "kreatív készletek" tárolása és használata. Tehát ha rohadt sok készlet szét van szedve és egybeborítva - mert az építésre koncentrált a játék - akkor mi a legkevésbé keserves módja az újraépítéseknek és ehhez a tárolásnak/szortírozásnak?

    Nálunk a normál kockák, spec elemek vannak nagyobb dobozban külön. (szerk: és persze a Technic)
    Három-négy kisebb dobozba szétpakolva pedig a kis elemek ill. 1-2 speciális jellegű alkatrész (slope, ajtó-ablakok, figurák). De ezt így elég nehéz rendben tartani. Ha pedig keveredik akkor ugyanott vagyunk: 1-2 elemért a többi dobozt is át kell kutatni.

    Szín szerint könnyebb szétszedni de úgy nem tudom mennyire hatékony a keresés.
    Van aki ezt használja? Vagy egyáltalán van aki nagyobb elemmennyiséget szétszedve tárol és építget? Vagy egyben van minden készlet...
    Köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Nekton #42642 üzenetére

    Nem számoltam... de sok. :D a nagy dobozok is nehezen kereshetőek önmagukban.
    Mindkettőhöz kellene, custom build és gyári szettek összerakásához is. Utóbbi a gáz, főleg ha több kisebbről van szó.
    Én nyilván keveset építek amúgy, inkább csak a gyerkőccel kooperálva. Saját kedvtelésre nem igazán fér bele. A közös építkezésnél lenne cél, hogy ne keresgélésből és bosszankodásból álljon.

    1. Ő főleg Technicből épít, leírások nélkül. Ill. fejben tartott leírásból :D mert amit egyszer látott build videót vagy Balázs bemutatóit :) onnan összerak emlékezetből egy hajtásláncot, felfüggesztést, 2 sebességes váltót, markolókart, stb..:D Aztán felprogramozza. :) Szóval elég komplex de nyilván azért a végső működésnél, stabilizálásnál van, hogy segítek neki.
    2. Vagy együtt ritkábban City. Ott viszont ha egyszer beindul a dolog akkor inkább az van, hogy felépül egy fél városka, sok gyári v. custom cucc és utána lehet vele játszani.

    Ebből az 1. verzióban is nyilván kell keresgélni de a 2. a jóval problémásabb. Ott jellemzően több minden épül és kötöttebb.

    Egyébként arra jutottam én is, hogy a kevesebb több lenne ilyen esetben. Az utóbbi időben itt is az volt, hogy jött még pár kieg. alkatrész, szett már nem igazán. Technic oldalon nem is volt cél amúgy sem modellek halmozása. (Bár nyilván jó lenne. :D De ilyen hátrányokkal még ingyen Ott az építés és a kialakítható funkcionalitás a cél. Nincs semmi ami hosszú ideig megmaradna.

    A City rész más, azt lehet, hogy meg kéne próbálni egyben tartani. Nyilván akkor meg a szabad építés kérdéses de sokkal nem rosszabb helyzet a mostanihoz képest amikor 1-1 ház/autó megépül - nehezen - 3 vödörnyi Legóból és a maradék 90%-ban alkatrészként pihen.

    @maross
    Köszi neked is. Nálunk a mennyiség miatt már tovább kellett bontani, úgy látom ez alapvetően meghatározza lehet-e még érdemben kezelni kevés karbantartással vagy nem.

  • sb

    veterán

    válasz Nekton #42638 üzenetére

    Dobozt megtartani szívás. :) De amúgy része a készletnek, ha vki gyűjtő akkor érthető, hogy fontos neki. Ill. akinek nem fontos azért vásárláskor legalább egyszer lehetne nem szétbarmolt.

    Az emag/edigi-s sztorikat olvasva szerintem abszolút a bolt hibája. Ha én 10 perc után kidobom a dobozt akkor is figyelniük kellene rá. Új terméknek egyszerűen a része, marketing oldalról is erős hatású és a sértetlenséghez, új állapothoz is szorosan kapcsolódik. Mi van ha nem benyomva van, hanem kiszakadva? Keresgéljem, hogy megvan-e mindene? Vagy ha kettéhajtják ilyen alapon, stb... (Ha ajándékba megy akkor külön magyarázni sem kell.)

    A bolt/futár oldaláról meg benne van a feladataik között, hogy ezt meg kellene oldaniuk. Ha nem tudnak sértetlen terméket szállítani akkor ne foglalkozzanak vele. Az is irreleváns, hogy hányféle terméket árulnak. Sok boltban van 5L-es mosószer mellett tojás is, mégsem tudnák eladni ha ugyanúgy kezelnék az utóbbit.

  • sb

    veterán

    válasz hulp01 #42634 üzenetére

    Túltolják de van mit kompenzálni. És itt nem az elsődleges nemi szerepekről van szó szerintem hanem amit te is írsz a cikk alapján az a gáz: Ha ez meglátszik tök irreleváns területeken is, mint előítélet. Vagy kijön a felmérésből, hogy a mérnök=férfi, tehát férfi=okosabb. Vagy az is tiszta, egyszerű statisztika amikor kevesebbet keres a nő ugyanazért a munkáért. Meg amikor nem azért kevesebb a nő X területen mert nem érdekli őket hanem mert eleve nem jut be oda.

    Egy rakás ilyen van (és nyilván nem csak férfi-nő felosztásban) ami szerintem káros tudat alatt és helyre kéne billenteni. De mivel nagyon egy irányba ment minden szükségszerűen túllőnek a célon sokszor.
    A leírtak ellenére nem vagyok benne amúgy részletesen a témában, de érdemes szerintem onnan indítani, hogy hátralépve miről szóltak pl. az egyenjogúsági sztorik az utóbbi évtizedekben a fejlett országokban ill. akár még ma is mi van a fejletlenekben. Belemélyedés nélkül látszik mennyire mélyről indulnak a hátrányos megkülönböztetések és még ma is a fél világ a kőkorszakban él ilyen szempontból. A nyugat is 3/4 részben. Hiába háborog mindenki az LMBTQ propagandán, józanul kb. 5 perc végiggondolni, hogy mennyire remek élete és lehetőségei vannak bárkinek innen indulva, akár nyugaton is.

    A Legonál én csak azt olvastam, hogy leszedik a fiú/lány jelölést és keresőt.
    Tegnapi cikk, hogy ettől függetlenül valahol játékboltban egymás mellét pakolnak fiú-lány játékot.
    Ez szerintem tök rendben van. Engem nem zavar úgy sem, hogy 2 fiú gyerekkel nyilván a traktoros polcot rohanjuk meg és praktikus külön. De pl. amikor játékporszívót néztünk 2-3 évesen mert érdekelte akkor 10-ből 8 rózsaszín volt... Mert miért is?

    Legonál is vannak jó szettek "lányosban" is, ahogy írtátok. Ha mondjuk semleges doboza lesz vagy akár 2 fiú figura bekerül közéjük (mert fordítva is lehet, nemcsak kalózok közé kerülhet lány) attól nem megyünk falnak.

  • sb

    veterán

    válasz Vikthor #42657 üzenetére

    A figurák 99%-a "sárga", itt már alapvető gondokkal küzdünk. :)

    @Throme
    Habár!!!! Idén kijött a Countach 2
    Mik vannak?! Ez nagyon szép lett!

    @kbalage2
    Nálunk egy SC sincs még de már nagyon ért a dolog eddig is, főleg az új Fordok láttán. :)
    Viszont ez a 8 stud ha részletességben szimpatikus is, nekem kicsit elvette a kedvem a City "inkompatibilitás" miatt. Nagyon szélesek és nagyok lettek szvsz. Ha pedig részletesség kell akkor a Creator azért sokkal jobb. Itt a Countachnál is kérdés, hogy mennyire vitte el a show-t a MOC. :)

    Az persze világos, hogy teljesen más a célcsoport és ársáv. A kettő között lenne szerintem az igazi, vannak a 10 (-12?) stud széles, fiktív Creator 3in1 autók. Bár az meg határozottan túl sok bőr lenne már ha 3 méretben jönnének, 6, 10 és Expert (+Technic).

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Mauzes #42662 üzenetére

    Igen, ezért írtam, hogy tök más a célcsoport.
    Az SC inkább "gyerekjáték". Nyilván annál komolyabb ez is, de a lehetőségek azért korlátozottak erősen a komolyabb modellekhez. Főleg a 6 studnál.
    Az Expert meg hardcore gyűjtői, felnőtt csomag mindennel együtt.

    Csak azért merült fel bennem a köztes szint mert a 8 studdal itt is egyértelműen a komolyabb modellek felé próbáltak lépni, de ahhoz meg sokat adna egy 10-12-es méret. Akinek pedig drága a 35-40k-s Creator az is kapna valamit komolyabbat, de nem extra áron.

    A Technic McLaren/Corvette/Jeep árszint-kidolgozottság oldalról szerintem elég jól be van lőve ilyen szempontból.

    Ettől függetlenül szerintem is jó ár/élmény aránya lehet az SC-nek, ezért kezdtem el barátkozni vele én is. Alig drágább mint bármilyen kommersz City járműves készlet és azért azoknál jóval komolyabb. (Pedig City-ben mondjuk a járművek még elég jók, de minden más olyan szinten gagyinak tűnik, hogy a víz kiver amikor meglátom.
    Igaz, hogy a gyerkőc is inkább a Technicet szereti de egy jó City készlet nyilván megfogja. Mostanában viszont a 3/4 részét átlapozza kb. ránézés nélkül a katalógusban is.)

  • sb

    veterán

    válasz maross #42693 üzenetére

    Visszanyomták az árakat, előtte nem néztem de gondolom a régi szintre.
    Kaptam is egy "kedves" levelet az eMag-tól, hogy a kinézett termék, a Kisértetkastély most olcsóbb lett. 63k... 20%-os kupon mellett 70 vagy 80k körül volt?. :D

    A 42128-ra emlékszem, az 50k volt (40k ugye -20%-kal), most 43.6.

    Azért a robotos készletet elhoztam és személyes átvétellel a dobozzal sem volt gond.
    Tree House-t is végig néztem de nem volt 42k-ért, erről lemaradtam így. Sőt, olyanok is visszakerültek amik utolsó 2-3 napban már nem voltak az akciós készlete között, Rendőrkapitányság/Könyvesbolt.

    @Throme
    "Az SC inkább "gyerekjáték"."
    Egész Lego az ;)
    Az SC verdákat felnőttek is gyűjtik. Szerintem sikeres ágazata a Lego-nak.
    Sok MOC is készül belőlük, vagy saját ötletből.

    Ez nem érv. Fordítva minden gyűjthető mert a felnőttek mindenre képesek! :D Lásd a topicot, de Legon kívül is szét lehet nézni miket "gyűjtenek" még. :)

    Az a kérdés mire készült. A nagyobb, 18-as készletek, kiállítási darabok meg szvsz nem gyerekjátékok deklaráltan. Szerintem van bőven amivel gyerek már nem tud mit kezdeni. Sem építés terén sem játékra.

  • sb

    veterán

    válasz Throme #42696 üzenetére

    A 18-as készletre sem azért mondom mert rá van írva. A jellegük miatt. Méretre, súlyra, funckionalitásra vagy épp statikailag nem arra készültek. Azt felejtsük el, hogy a Lego mit ír rá és milyen színű dobozba teszi. :D
    De egy virággal mit kezd? Vagy egy bonsai-al? Egy széteső kiállítási darabbal?

    Szerintem az sem tipikus, hogy odaadják neki az 50-150k-s, nem arra tervezett szettet, hogy tologassa vagy "reptesse".
    De a nulladik pontnál kiindulhatunk abból is, hogy már eleve nem is kérné egy gyerek a jó részét magának a boltban állva. Lásd Bonsai, egy Marvel kesztyű vagy Art sorozat...
    Utána jön az ár kérdése.
    Majd ha mindkettőn túlléptek akkor még mindig ott van a funkcionalitás, fentebb kifejtve.

    Persze itt az életkor is kérdés, de olcsóbb készletek közül is van olyan szerintem ami a gyűjtésre helyezi a fókuszt és nem a játékra. Brickheadz pl. Az meg szerintem a (gyermeklelkű) felnőttek terepe.
    El nem tudom képzelni, hogy egy jó kis autó/repülő/rendőrség/partibusz :D/funkcionális kisebb Technic készet helyett ilyeneket válasszon a gyerek magától. :)

    A drágább Technic készleteket - ami még funkcionálisan szóba jöhetne - meg tucatjával nem a gyereknek hordják haza, ez 100%. De drágából egyiket sem, az biztos. :)

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Throme #42702 üzenetére

    Kicsit erőltettetnek érzem amit írsz.
    Igazad van, hogy egy gyereknek más a a játék... de ha ő nem a Bugatti váltóját tartja értéknek és nem azzal foglalkozik, hanem a csomagtartóba berámol 20db stickeez-t akkor miért is a Bugattit vetted meg? Innen indult a kérdés. Nyilván nem ezért... és a Lego sem ezért gyártotta, a gyereknek vagy bárkinek.

    Ilyen alapon kalapácsnak is használhatná, mert neki az a móka... és igaza van. De akkor visszakanyarodtunk oda, hogy a Lego nem neki (gyereknek) készítette ezt arra a (gyerek) célra.

    Ezért játszanak a gyerekek amúgy használati tárgyakkal is olyan jót, pl. egy üres vizesflakonnal is. :) De az említett szettek nem erre készülnek, anyu-apu nem ezért veszi meg őket. Akkor venne vizesflakont, játékkalapácsot kérne a gyerek a bolt közepén vagy egy egy 10k-s készletet jó nagy csomagtartóval a vackoknak. ;)

    Hogy mit kaphat meg az szintén korfüggő azért és helyzetfüggő is. Hiába beszéled meg egy kisebb gyerekkel, hogy vigyázzon rá ha mondjuk nem tud. Vagy súly/méret miatt nem tudja kezelni.
    Egyébként nálunk is megkaphatja az összeset. Itt ugye konstrukció megy, nem szettet kap hanem alkatrészhalmot :) , így nincs minek leesnie, de azért kárt bőven lehetne okozni így is, pneumatika, motorok, HUB, stb... és mivel összerakja pl. a Mack Anthem-et ezért végül is a készlet is lehetne veszélyben de megoldja nagyobb részben.

    @KaiotEch
    Nálunk érdekes módon a Technic törik. Nem mind, de van 1-2 tipikus darab ami illesztésnél és normál használatnál (még nálam is, nem csak a gyereknél) is szétjön. Több darab, ugyanazok a típusok, tehát látszik, hogy ott gyengébb a konstrukció.

    @Tony21
    Ez alap. :D
    Lehet, hogy innen jön a félreértés, hogy ezek gyerekkészletek. :D

  • sb

    veterán

    válasz Throme #42706 üzenetére

    De ugye megvan, hogy ezt egy szívószál is megoldotta volna.
    Tehát kinek vetted a virágot? Minek szánták? A gyereknek varázspálcának? :D :D

  • sb

    veterán

    válasz Mauzes #42710 üzenetére

    Rá tud ülni. :D
    (Nálunk 5 évesen már az említett 2500db-os kamiont rakta össze egyedül.)

    Ez sokrétű de nem taglalom tovább. Amúgy sem ez volt a kérdés, hogy ha adsz neki egy Bugattit, Lego virágot vagy egy féldisznót akkor el tud-e vele játszani. Minden gyerek el tud. :D

    A kérdés az volt mi alapján adták ki a marketingesek és miért veszi meg vki. Tényleg a gyerek választotta-e azt a játékbolt közepén 3 polc Lego közül és azért lett drágán megvásárolva. Vagy inkább nem erre számított a marketing és nem is ez történik a valóságban, hanem apa veszi összerakni, gyűjteni, stb...

  • sb

    veterán

    válasz Throme #42715 üzenetére

    Én nem vagyok képben a korhatár besorolásokkal úgyhogy nem hinném, hogy megzavartak vele. Továbbra sem azt nézem, hanem a készlet jellegét. Tök mindegy milyen színű dobozba teszik és milyen számot nyomnak rá. Egy félméteres SW űrhajó egy hardcore rajongónak szól akinek van is pénze rá. Egy részletekig kidolgozott modell félkilós leírással szintén, ahogy a kiállítási darabok is.
    Nem annak aki egy virággal, az úrhajóval, meg egy kisautóval is jól eljátszik, de tök más célból... pont ugyanúgy ahogy bármi mással is eljátszana.
    Ennyi volt a lényeg.
    Gúnyolódás meg nem volt, inkább némi poénnal próbáltam ráirányítani a figyelmet, hogy miről is szól a történet.

    Onnan indultunk, hogy gyerekjáték-e a Lego vagy van amit nem annak szánnak.
    A végén most azt írtad, hogy magadnak veszed... csak a gyerek is játszik vele. Ahogy egy gyerek mindennel IS játszik. Általában nem a modell célja szerint.

    És még mindig ott tartunk, hogy gyerekjátéknak készült ez a szett is, ahogy mindegyik. Tehát varázspálcának és tologatni gondolta a Lego, hogy eladja prémium áron gyerekeknek.

    Innentől én feladtam mert úgy látom a napnál világosabb érvekkel sem sikerült az inverz logikát megfordítani abba az irányba amerről a kérdés indult.

  • sb

    veterán

    válasz kbalage2 #42712 üzenetére

    A rányomott számot nem nézegettem soha így abban nem vagyok otthon. A videód láttam és onnan nézve sem sok értelme van, ahogy bemutattad. Sőt, lásd a Thor szettet! Nincs is értelme vele foglalkozni szerintem. De elválik szvsz a készlet besorolása és a tervezése.

    Ilyen szempontból a végén a marketing csapat csak "csomagol" és ráírja a számot, de aki tervezi annak azért ennél komolyabb koncepciója van, mert eléggé látszik hova/kinek készül. Vannak itt-ott kilógó megoldások de nagyon torz cuccok nem szoktak megjelenni: pl. elnagyolt Expert modellek, funkció nélküli Technic készletek. A City "tologatós" lesz, az Experteknél kell az élethűség, licenszelt készletnél az ismertetőjegyek, nagyobb készleteknél a funkció, részletek, kidolgozottság. Ránézel és kb. tudod mit kapsz. Be van elég jól lőve mi készüljön el.

    Ez pedig szerintem elég jól elválasztja, hogy kire számítanak a pénztárnál: dínó vagy szuperhős fan (vélhetően nem a 40-es korosztály), aki nem a kidolgozottságot fogja keresni 3000db-os készlettel, SW fanatikus aki gyűjtői szenvedélyből fogja megvenni a részletek miatt, műszaki/mérnök beállítottságú egyén (nyilván nem 6 éves :D), aki a megoldások miatt veszi meg, stb...

    A lényeg hogy a gyerek összerakni úgyis csak azt fogja nagyjából ami az életkorának megfelelő, játszani meg bármivel lehet amit a szülő megvesz
    Ez így van. Ezen nem is volt vita. :)

  • sb

    veterán

    válasz kbalage2 #42719 üzenetére

    Ebben igazad van, rossz volt a példám. A lényeg, hogy van amikor tök függetlenül megy a besorolás, lásd Thor. De amit írsz, ez a marketing-tervezés irány is a kiinduló gondolatot erősíti: ezek nem gyerekjátéknak (és játékra szánt pénztárcának) készülnek.
    A dolog viszont nem szimmetrikus nyilván. A gyerekek mindennel eljátszanak (nálunk általában a legjobban azzal ami nem gyereknek való - mármint nem is játék - és a legkevésbé a nekik kitalált játékokkal :D bár ez szerintem általános :) ) , de ez már más kérdés. :D

    Zavvi kód jól jött volna (a Curve is a héten küldött egy szerényebb akciót hozzájuk), de már múlt hét óta úton a kék Fiat. :) Még a Land Roverrel szemezek, az meglepően jó áron lenne így.

    A többiekhez (bár biztos unalmas már de nekem még új volt):
    Jól értem, az emag "ujracsomagolt" kupon csak bizonyos időponttól (péntek) aktív? Vagy akkor se mindig? Olvastam már előtte itt a topicban róla és rá is próbáltam, talán a rendőrségre, de akkor anno nem ment. Bár szinte biztos nem pénteken próbáltam...

    Ill. szolgálati közleményként egy kivétel (ami erősíti a szabályt?):sSzemélyes átvétellel (BP Árkád) az eMag-os Boost robot készlet hibátlan dobozban érkezett.

Új hozzászólás Aktív témák