Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • runner 125

    nagyúr

    válasz gerisz23 #83270 üzenetére

    Már mit kell kifúrni?

    Némi kézügyességgel ha pontosan felméri a lapra a doboz új helyét, csempevágó konroggal tökéletesen ki lehet vágni a doboz helyét, nyilván úgy h mindenhol rá fog takarni a kapcsoló / konnektor.
    Nálam a szaki így csinálta, mm pontosan akkor négyezetet vágott, amekkora a doboz átmérője volt. Természetesen sehol nem látszik ki semmit.

    Az is megoldás lehet, de azt tedd hozzá, h a sima 18 mm-es bútorlap vastagság ilyen mutatványhoz kevés lesz, hisz a konnektornak kábelekkel együtt a keret síkjától kell legalább 5-6 cm hátrafelé..
    Ez a megoldás max akkor működik, ha "doboz" jellegű az egész bútor hátulja, vagy ugyanúgy kivési mögötte a csempét, más kérdés h kicsit "homemade" megoldás, de ha a bútor nem lesz elvéve sose, látszódni nem fog.

    Ennek ellenére én is előbbit választanám, már ha megvan már a bútor, vagy nagyon ragaszkodnak valamiért hozzá.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz hramon94 #83370 üzenetére

    Nem fér be. Az üveg / kőzetgyapot hőszigetelésnek pont ez a lényege, a benne lévő levegő ami javarészt hőszigetel. Ha összenyomod, rontasz a hatásfokán.

    Kizárólag olyat vegyél, ami _kényelmesen_ elfér benne. Jelen esetben 5 cm (szerintem 7-8-as nincs).

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz föccer #83393 üzenetére

    4 helyen szerintem bőven elég mefogatni, az ablakot mereven úgysem a csavarzás fogja tartani, hanem púrhab, illetve a kültéri káva részt manapság meg szokás még toldani egy 2cm-es XPS kerettel körbe. Ez így az életbe nem fog elmozogni.

    A csavarozás szvsz csak addig érdekes, míg be nem állítja az ember és meg nem húz a púrhab.

    De h a fenti kérdésre én is válaszoljak, ugyanazt mondom, mint mások fent, simán kitölteném hungarocellel és hosszú csavar..

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Sziasztok,

    Csináltam egy egyszerű nappali falat, két belső fülkével, amelyekbe szeretnék 2-2db kb 25 x 25 cm-es 7-8 mm vastag üvegpolcot rögzíteni.

    Létezik esetleg valamilyen speciális polctartó "pöcök", amit kifejezetten gipszkartonba szánnak és nyilván a lehető legkevesebb látszik belőle?

    Attól tartok h a hagyományos, bútorlapba szánt polctartó egyszerűen kifordul a gipszkartonból.. Nyilván nem könyveket és nehéz tárgyakat fogunk tárolni rajtuk, de akkor is ha létezik egyáltalán, jobb volna gipszkarton specifikus fejjel ellátott.

    Köszi!

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #83604 üzenetére

    Nekem sem stílusom amit leginkább ők képviselnek, de az "igazi" asztalosok jó része a bútorlap asztalosságot megveti és ha belegondolsz van is némi alapja.
    Az persze más kérdés h a mai trendek 99%-ban a bútorlapból készült, modern elemek irányába mennek, de kategóriukosan nem jelenteném ki h lemaradtak. Ők ezt a területet képviselik, nyilván megtalálják azt a fizetőképes réteget, aki ezt a stílust szereti.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz rlazol #83608 üzenetére

    Keress rá a helytakarékos szifonokra.

    Nekem olyan van a konyhában a fürdőben és a külön mellékhelységben is. Közvetlenül a tálca alatt húzódik hátra, és a bűzelzárója és a fal tövében van megoldva, így sokkal praktikusabban kihasználható a hely alatta.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz YAS-dude #83754 üzenetére

    Bizony.

    Abban 35 fok körüli víz kering, míg egy törölközőszárítósba kell a 60-70 fok, pont mint egy hagyományos radiátorba.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz gordonfreemN #83888 üzenetére

    A kérdésre sajnos pontos választ nem tudok adni, de ugyanúgy V fugás és Kaindl parkettát raktam le én is mindehova. Az üzletben a pali nekünk javasolta a ClickGuard-ot, ami tulajdonképpen egy impregnáló szer. Végig ezzel kentem ki az összes parkettaelem fugáját, pont az ilyen baleseteket miatt.

    Nyilván ha az nem került bele, csak reménykedhetsz, h nem szívta meg magát és nem fog az éle megduzzani / hullámosodni. :(

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Kalandor #83915 üzenetére

    Nagyon gyenge és a BD már régóta kínai kezekben van, végtelenségig leolcsósított, gagyi, budget márka lett.
    Nekem volt villanyos Bosch, ennél 2x erősebb, de ezek max. játszani valók, másnap el is adtam. Kicsit vastagabb gazban, vagy fűben meghal, vagy 3x annyi idő vele lenyírni.
    Nyilván kérdés h te milyen és mekkora területen szeretnél vele füvet nyírni, ha 2 tuja körül meg pár méter járda, arra jó, de nagyobb felületre, árokra én tuti benzinest vennék.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz tomazin #83955 üzenetére

    OSB lapból csinálj kereszteket a gyapottáblák sarkaihoz.

    Így akár vastagabb OSB-t, akár pallót rá tudsz tenni és nem nyomod össze legközelebb a gyapotot.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz tomazin #83965 üzenetére

    Mondjuk a tekercses gyapotban én nem hiszek. Összeesik. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom és az ismerettségi körben sem szeretik.
    A táblás sokkal merevebb, évek múlva sem lesz kisebb, én kizárólag táblásat vennék. Gyapotvágó késsel nagyon pontosan méretre szabható, pár hete álltam neki a padlásteret és a talpszelemen mellett burkolni a házat vele.
    Amúgy elviekben az üveggyapot valamivel jobb hőszigetelési tényezővel bír, ellenben szarabb lerakni, jobban szúr. :)

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz morfondőr #83984 üzenetére

    Wellis, Ravak?

    Nekünk előbbi lett, hidrós sarok formában, egyelőre nincs vele gáz és a fűtés/vízszerelőm szerint ez nagyon jó márkának számít.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Hi,

    Barabás térkővel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

    Mennyire minőségi, ajánlott, bevállaható, megvehető?

    A Somló Trió Holdfény típust néztem ki, vagy a másik alternatíva a Leier Taverna füstantracit, viszont utóbbi több mint 20%-kal drágább, ami 210 m2-nél jókora különbség.

    Köszönöm.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ALI_G #84010 üzenetére

    A vastagság akkor is számít, ha betonba van közvetlenül belerakva a kő? A kőművesem azt monta, h ők már évek óta úgy rakják, nem kavicságyba. Nyilván van egy húsos szerelőbeton és annak kötése után megy rá egy pár cm vastag keményebb "estrich" réteg, noh ebbe rakják bele a követ.
    Így tulajdonképpen minden egyes db kő fixen van rögzítve.

    Hm, pedig én is olyan kerítést tervezek jövőre. Amennyire tudtam utánakérdeztem, mindenki azt mondja h iszonyú kényes munka azt jól rakni. Ugyanis minden egyes kőnél ki kell szilózni körbe, és csak úgy szabad ráültetni / hozzilleszteni a következő követ, ugyanis ahogy a zsalu részébe beönti az ember a betont, ha nincs kinyomva, a cementlé kiszivárog és azt okozza amit leírtál.
    Illetve folyamat fóliázni kell a kész sorokat, pontosan azért h ne csöppenjen rá a beton, mert sajnos az is nyomot hagy rajta.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Hi,

    Másik dolog amin agyalok mostanság, garázsba szükség van folyókára / padlóösszefolyóra?

    Dupla garázs, 60 m2 a teljes terület, a szerelőbetonom már lent van, de még a 13 cm-be elférne bármelyik.
    Viszont nem tudom eldönteni, h keletkezik-e annyi hólé, vagy esős idő után vízcsepegés, h az elfolyik a folyókáig és ott távozik a garázsból.

    Egyéb iránt fűtés lesz benne, ha esetleg számít.

    Köszi!

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz seadrone #84071 üzenetére

    Ilyen multigéppel kiszedhető a fuga.

    philoxenia

    Ok, köszi!
    Ez egy méretarányos gyors alaprajz. Valahogy így gondoltad?
    Piros a dilatációs vonal, zöld a kapuk vonala, sárga a folyóka.
    Vagy esetleg h a dilatációtól ne kelljen még jobbra és balra is lejtetni a betont / burkolatot, tegyem le egybe, a két kapu közti pillér elé is a folyókákat? :F

    morfondőr

    Ugyanezen dilammáztam én is, végül azt lett a megoldás h a hálókban megmaradt a radiátoros fűtés (és a fürdőben is 2 törölközőszárítós + visszatérő megoldás van), és minden szoba külön RTL szeleppel megkapta a radiátorjának visszatérőjét, ritkább letekeréssel, mint a padlófűtés esetében.

    Az egész hálózat úgy lett kialakítva, h az RTL szeleppel a visszatérő hőmérséklete külön szabályozható szobánként, szükség esetén el is zárható, de attól még a radiátorokban átfordul a víz és a radiátoros fűtés ugyanúgy működik.

    Több oka volt h ezt választottuk. A padlófűtés esetén olvasható porfelkavarás azért minket is aggasztott, mivel ritkábban van tekerve, és a hőmérséklete is állítható a radiátortől függetlenül, így bízom benne h sikerül azt az optimális értéket belőni, ahol megvan a langyos padló komfortja, de de nem az az elsődleges fűtési felület.
    Emellett úgymond a radiátor leadott energiáját még fel lehet használni fűtésre.

    Idén még nem kapcsoltunk fűtés, egy részből az idő is olyan, más részből a 12cm grafit hőszigetelés és a 25 cm kőzetgyapot a födémen teszi a dolgát.
    De majd beszámolok róla h mennyire vált be.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz pjen #84076 üzenetére

    Padló hőmérséklete is szabályozható.. és bőven elég, hidd el, persze kell hozzá a megfelelő aljzat, fal és födém hőszigetelés.

    Nekünk a szobákon kívül végig kizárólag padlófűtés van és az már tavaly működött, tökéletes volt a hőmérséklet.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Noh, lassan kesz az uj futes. :)

    Morris

    Családi haz, épp most neztem ra a homerore, nappali etkezo komboban 25 fok van.

    Igaz Kelet - Nyugat fekvesu a haz, igy tulajdonkeppen folyton napsutes eri.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Misi1980 #84097 üzenetére

    3x 12-es Fischer tipli csak elbírja. Amúgy én kertem h tegyek fel. Nem fogom kerülgetni a földön.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ALI_G #84099 üzenetére

    Biztos vagyok benne..

    Meg a kazán is rendelkezik tágulási tartállyal, ami nyilván kisebb. Ha jól értelmeztem a szakit, akkor ezt amolyan biztonság kedvéért rakta be. Ha a kazán csak a nettó 110 m2-t fűtené, elmondása szerint nem lenne szükség pluszba ekkora tartályra, viszont még egyszer ennyi melléképületrészt is szeretnék fűteni, így kellett.

    _

    Mit szeretnél ragasztani? Amúgy a szélvédőragasztó nálam olyan, mint a szigszalag és a WD40. Mindig jó mindenre és mindig van belőle itthon. :D
    Brutál erős...

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz fero02 #84119 üzenetére

    Kosz a nevükben is. :)

    Merthogy? :D Pedig gyerekkori cimboram, bar a kész kazanhazat meg o sem látta, de a terv h a 4 dobozbol 2 kabelkivezeto lesz, innen kap áramot a kazán es a szivattyuk, lesz egy konnektor, illetve az egyik dobozból ket cső is megy fel a padlásra, a vezerleshez/ termosztathoz.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz fero02 #84123 üzenetére

    Nem lesz vele gond, hidd el. Lehet a fotó csal, de megnéztem közvetlenül a csempe vágása után egy 4-es Legrand Valena kerettel, legalább 7-8 mm-t minden irányba rátakar.
    Igen, vakolat az valóban ment vastagon erre a falra, mivel a barna fal a ház tűzfala, és annó a kő lábazatot ugyanúgy befordították ide is.. Lekentem folyékony fóliával a kátrányréteg alatt végig, aztán a kőművesem síkba vakolta.
    Kiemelőkerettel simán tudja rögzíteni, de kicsit hosszabb csavarral is be tudja tekerni a dobozba őket.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ALI_G #84175 üzenetére

    Mondom, nekem is csak a melléképületrész fűtés miatt lett. Ha csak fenti részt fűtöttem volna vele, akkor nem szerelt volna, elég lett volna a gyári beépített. De a kb. 210 m2-hez kell már.

    Tuti megfogja, vegyél egyet, csak előtte tisztítsd meg a portól és ha van rá lehetőség a műanyag ragasztandó felét jó durva smirglivel csiszold meg.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz SG3rg0 #84297 üzenetére

    Melyik fele ez a kádnak?

    Ízlésesen ezt max akkor tudod megoldani, ha van olyan szerencséd, h egy kapaszkodó pont ideális lenne ott.
    Pl.

    Persze ehhez az előlapot le kell kapni a kádról és az egész fogantyú alá gyártani valahogy egy vékony, ízléses fehér műanyag lapot, amit vastagon leszilózol, h statikailag is tartosn.

    Minden más megoldás csak kókányolás és örökké emlékeztetni fog rá, h elbsztad.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Hi,

    Manapság vidéken (Gy-M-S megye) milyen m2 áron rakják a hungarocellt szinezes nélkül csak halozva?

    Köszi.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Misi1980 #84339 üzenetére

    Okés, köszi az infot!

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz w.miki #84381 üzenetére

    Vissza kell hívni oket, h csináljak meg normálisan.
    De ha magad akarod megoldani, akkor a legbiztosabb az, ha szétszereled. Le kell venni a kabint, es az alsó profilját (plusz mindkét fal felőli profilt is) vastagon, egybefuggoen vegignyomni sziloval, majd ugy railleszteni es a felesleget letörölni.
    Valszeg ok is csak immel ammal nyomtak ki, amikor mar össze volt szerelve. Na az szart se ér.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Sziasztok,

    Kültéri párkányban kérnék egy kis segítséget.

    Ki mit javasolna? Nagy hévvel elindultam az agglomerát irányba, majd amikor már majdnem lerendetlem, a gyártó azt mondja h rendelés előtt ők mindig elmondják, h "nem olyan tartós, mint pl. a gránit". Az-az veszít a fényéből, meg impregnálóval kéne évi 2x kenegetegnem, stb. Nekem erre sem időm, sem energiám.

    Valóban ennyire kényes az agglomerát?

    Megmondom őszintén, h a gránitok jó része nekem egszerűen giccses, csicsás. Valamilyen letiszult, visszafogott, minőségi megoldást keresek. A világos (fehéres) aggolemrát pl. ezért is tetszett meg, de gránitból még csak közel sem találtam olyat.

    Agglomerát pl.:

    Köszi.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ALI_G #84552 üzenetére

    Told at spaklival előszor, majd tapadohid minimum, de helyenként en biztosan megkocogtatnam kalapáccsal a vakolatot foltokban.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ALI_G #84554 üzenetére

    Spaklival előszor is az esetlegesen elvált festéket kell letolni, ami nyilván amúgy is leválik a ragasztó es a csemege súlya alatt.
    Nem, azt nem azért írom, szimplán a ragasztó ugy mérföldekkel jobban tapad. Lesz mibe kapaszkodnia.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz varsam #84596 üzenetére

    Kérdezz annak utána, h ilyen flexibilis csővel lehet-e gázkazánt bekötni, mert én kicsi esélyt látok rá..

    Mindenesetre én is Vaillant kazánt választottam, végül rábeszlktek a felső kategóirás Vaillant ecoTEC Exclusive VU INT II 216/5-7-re (minőségi holmi, nagyon széles modulációs tartománnyal), illetve ehhez vettem még VR920-as internetmodult, VR70-et a padlókörhöz és a gyári Vaillant Multimatic 700/5 vezérlőt. A radiátorokra pedig Ambisense termofejek kerülnek. Így akár távolról telefonról is vezérelhető lesz minden helység hőmérséklete.
    Emellett a központi vezérlő napelem rendszert is vezérlel, jövőre nézve ez mindenképpen előnyös érv volt számomra.

    De visszatérve a füstcsőre. A komplett fütcső nekem is több mint 100k-ba volt benne. De velem gyári, fém / műanyag idomokat vetetett a szerelőm jah és csak 3 méter összesen kb. :)
    Csak egy példa: 2db 45°-os elem kb. 25k volt.. aztán szükség van tisztítónyílásra is, és ne feledd a tetőkivezetőt. Az is vagy 20k.

    Szóval a gyári kémény nem olcsó mulatság sajnos.

    mod.
    Apropó, Bosch kazánt ne vegyél. Amikor nekiálltam a komplex felújításnak, 4 szerelőnél kérdeztem utána, illetve neten is. Mindenki ekézte az összes típusukat.

    3 szerelő még itt a környéken a Baxi-t istenítette. H ár / érték arányban állítólag baromi jók. Ettől függetlenül én azért kicsi sznob vagyok és maradt a Vaillant. :D

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz varsam #84605 üzenetére

    Nem olcsó, de állítólag minőségben, tartósságban és fogyasztásban az évek alatt behozza a különbözetet.

    Fu, ha csak a kazánházszerelést kell számolni a fűtéstől (padlós rész, szobák radiátor + vissztérő ág letekerve) elkülönítve minden sallanggal, rézcsővel, idomokkal, szivatyúkkal, munkadíjjal (csak a kazánházszerelés munkadíját számoltam most bele) kb. 1,6M itt Sopron mellett.
    ..s erre még ugye rájön az internet alapú vezérlés, a különbözú modulok, termofejek költsége is, ami még 360 plusz.

    Ez önálló 1 szintes családi ház, a lakott része kb. nettó 130 m2, a maradék kb 80 m2 dupla garázs,, mosókonyha és műhely. Itt is van fűtés végig grafitos hőszigeteleéssel, aljzatszigeteléssel, födémszigeteléssel, de ezekben szerintem be lesz lőve tizenpár fokra és kész.
    A nappali, étkező, konyha egy tér, itt padló van végig, illetve a folyosó / előszoba ami még közvetve csatlakozik ehhez a térhez, ide is csak padlófűtés került le. Ez padlókör van leválasztva egy keverőszeleppel, külön szivattúyval. Mivel mint írtam jellemzően egy tér, azonos fekvéssel, így nem lett agyontermosztátozva, sem körönként vezérelbe.. A nappaliba kapott helyet a Multimatic 700, ez egyben termosztát is, tehát ezen terek 7 körből álló padlófűtését ez vezérli.
    A szobákban ahogy fentbebb írtam maradtak a radiátorok. Pontosabban 3. Van egy fő gerinc, ahonnan leágaztak a radiátorok, a visszatérő ág pedig úgy mint a padlófűtés minde szobában egy úgynevezett RTL szeleppel került letekerésre. Ezzel a szeleppel a fő radiátoros körtől függetlenül lehet melegíteni, vagy csak temperálni a padlót. Kicsit tartottunk attól a mendemondától, h a hálókba a padló nem túl egészésges, mert lebegteti a port. Aztán lehet ez csak sztereotípia már.. meg nyilván rendszeresen takarítunk, de azért akkor is. Így ha az ember akar egy kis meleget, a szeleppel külön tudja szabályozni a padlót, vagy épp elzárni teljesen (attól még a radiátor ugyanúgy üzemel).
    A raditorokra a Vaillant Ambisense termofejek kerülnek. Itt magán a termofejen is be tudod lőni a kívánt hőmérsékletet vagy telefonról, az applikáción keresztül, akár távolról is.
    A lakott rész radiátoros körére 1 szivattyú került, az adott radiátoron lévő termofej szükség esetén indítja.
    Nyilván ezt lehet még úgy fokozni, h minden helységet külön szivattyúval és termosztáttal szereltetsz, de arányiban legalább helységeként plusz 350.000ft költség kb..
    A fürdőben van 1x kb. 120 x 60-as törölközőszárítós (ezen lesz a termofej és erről van az RTL szelep itt is letekerve a padlóba) és egy fixen, szabályozás nélkül a radiátoros körre kötött 190 x 60-as törölközőszárítós, ami mindig melegít.
    A melléképületrész 4 radiátorja szintúgy egy fő gerincen, 1 szivattyúval, ugyanúgy Ambisense temrofejekkel ellátva kerül kiépítésre. Így van összesen 3 szivattyúm, ahogy a fotón látszik. (Ez még csak 80%-os szint)
    A VR920 az internetmodul, ez kell ahhoz h hálózatra tudjon kúszni az egész rendszer. A VR70 pedig a padlófűtés kör miatt szükséges.
    A HMV egy 150 literes tároló, fent a padláson, pont a kazánház rész fölött. Ha megy a fűtés a kazán fűti, nyáron, átmeneti időben (éjszakai) áram. Pontosan ezért nem kombi kazán lett, csak fűtő.

    Remélem azért hellyel közzel érthető h mi miképp csináltattuk. Aztán persze az idő eldönti h beválik-e minden. :)
    De ha maradsz a Vaillant-nál, írj a supportnak. Tőlem abszolút távol áll az épületgépészet, tök más területen dolgozom, de korrekten, érthetően elmagyaráztak mindent és segítettek.

    Pl ő: arpad. pont gyongyossy kukac vaillant.com

    ui. 1 törölközőszárítóssal akarod fűteni a fürdőt, vagy ott is lesz padló végig?
    A fene tudja, ezt nektek kell eldöntni h szeretnétek-e külön vezérlést. Sorháznál ahogy írod valóban kisebb eséllyel fordul elő olyan szitu, h valamelyik szoba, vagy helység hidegebb a többinél.
    Viszont idővel előfordukhat h a család valamely tagja nem akar ugyanolyan meleget és szabályozná. Noh meg tippem szerint az alsó szint nem fog annyi hőt igényelni, mint a felső, így legalább ha már a helységenkénti szabályozást nem is, de a szintenkénti szabályozást én biztosan kérném.

    ALI_G

    Kell hozzá bővítőmodul, de maga az egység megjeleníti és kompatibilis:
    Vaillant link

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Misi1980 #84640 üzenetére

    Köszi, netről, szakiktól ollózva raktma összeg az egészet.
    Techboozy vagyok, ha már egyszer nekifogtam a teljes átépítésnek, a mai kor technikájának javar részét meg szerettem volna viszontlátni és használni.

    Köszi. Nem tartozom a szakik kedvence közé, az biztos. Konkrétan amikor azt szerelték, kis túlzással ott álltam fölöttük egy derékszöggel és vízmértékkel. :)))

    Annak ellenére h 5 házzal lakik odébb a fűtésszerelőm, jól viselték a kontrollt. :)

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz varsam #84683 üzenetére

    Nm.
    Noh, akkor tényleg nem vagy messze.

    Igen, az összes nyílászáró cserélve lett. Úgy ahogy manapság illik, megnövelve az erdeti nyílás méret, minden irányba 6-6 cm XPS-sel körbepakolva. Az ablakokat, ajtókat Kaposvárról rendeltem, az enablakom.hu-tól. Verhetetlenek árban. Legalább 5 helyről kértem árajánlatot, iszonyú durva a kontraszt. Ők Lengyelországból hozzák az alapanyagot. Egészen konkrétan Salamander profilból készült nálam minden. Sima egyszerű, fehérek amúgy. Vasalatok pedig ROTO-k. Minősége szerintem hibátlan. Az ajtóikban "benne van az anyag". Egy sima 100 x 210-es ajtó szerintem simán van tokkal együtt minimum 60kg.
    A rendelési idő tavaly asszem kb. 3 hónap volt. Kivártam tisztességgel, és talán 20k körül gyűjtőfuvarral ki is hozták az egészet..
    Szóval részemről ajánlottak.
    A garázskapuknál pedig maradtam a Hörmann-nál. Előtte is Hörmann kapuk voltak, 2001-ben kerültek be, csak azok még sima fém, billenő, hőszigetelés nélküli kapuk voltak. Az új szekcionáltak már hőszigeteltek.
    Elképesztő, h a majdnem 20 év alatt egy tollhegynyi roszda nem keletkezett rajtuk sehol. Felraktam őket bontás után jofogas-ra 95k-ba, 1 órán belül 3-an hívtak, az első telefonáló alku nélkül el is vitte őket.

    Ami még eszembe jutott gyorsan, nem tudom, h pl. kílmát terveztek-e. Ha közvetlenül beköltözés után még nem is, de most az építkezésnél érdemes szerintem behúzatni neki a csöveket. Nem olyan extrém összeg, viszont a későbbiekben nem kell a vaskos csöveket csúnya borítóval takargatni. Szépen el lehet rejteni mindent a falban, pl ezt egy győri cimborám csinálta meg 4 helységben. Megvannak a kiállások, kondenzvízelvezetők, majd idővel csak rá kell "cuppantani" a beltéri egységeket.

    Aztán hangszóró, tv kábeleknek érdemes gégecsöveket behúzni.
    Illetve pl a hálóban villanyszerelőm tippje után úgy oldottuk meg a lámpakapcsolást, h a franciaágy mindkét felére (és nyilván az ajtó mellé is) került 1-1 keresztváltó kapcsoló. Így nem kell sötétben botorkálni, ágyból le és fel kapcsolható.

    Ha TV (-ket) a falra tervezed felrakni, mindenképpen a TV magasságába kerüljön aljzat, tv kábel, és egy pár kábelkivezető, amelybe alulról kúsznek fel a gégecsövek. Nincs annál rondább, mint amikor egy szép nappaliban a kábelek lógnak a tv alól, de a kábelcsatorna sem jobb megoldás szvsz.

    Erről jut eszembe, a konyhában a felső pult aljára már manapság mindenki LED sort rak, nálunk is van. Érdemes arra is gondolni, h annak a kapcsolóját is a falbasüllyeszti az ember.

    Gépészetet / vizet, mint írtam helyi srácok csinálták. Ha gondolod átküldöm priviben az elérhetőségét, bár ők javarészt Sopronba járnak szerelni, nem tudom h Kőszeg még okés-e. Illetve az biztos h jövő tavaszig tele vannak.
    A villanyt szintúgy helyi, gyerekkori cimborám és az édesapja. Úgy tudták az enyémet is elvállalni (1 évvel előtte szóltam nekik), h javarészt péntek 17:00 után és szombatonként jöttek (szombaton amúgy sose dolgoznak). Szóval nem olyan egyszerű sajnos jó, korrekt áron dolgozó szakit találni manapság.
    Az első kőművesbrigádot már elhajtottam a búsba. A munkámból fakadóan szinte végig jelen tudok lenni a felújításnál, sőt, én magam is sokszor melózom a házon napközben, noh ők elkezdték húzni az időt (órabérben voltak), egyik héten betelt a poharam, hétfőn már nem kellett jönniük. Nyilván, találnak munkát, és így is qrva sok pénzt elvittek, de ezt csak azért írtam le, mert nagyon résen kell lenni. Most ebben az építési aranylázban sokan meg akarnak tollasodni. Olyanok is, akiknek kevésbé van hozzá eszük, vagy szimplán tróger munkát végeznek. Úgyhogy légy résen mindig és menj elelnőrizni minden fázist. Vízmértékkel, centivel, derékszöggel.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #84736 üzenetére

    Kenhetővel a szabályok szerint nem szabad fal alá vízszigetelni.
    A GV lemezeke eleve szöveterősítésűek, más a struktúrájuk, a falterhelését sokkal jobban viselik és az megfelelő egybemelegítés után 100%-os záróréteget biztosít.
    Sőt, tudomásom szerint a hagyományos GV45-ös lemezből főfalak alá már dupla réteget írnak elő. Vagy, alternatíva ilyen esetekben a modifikált GV lemez.
    Mi idén kb 45 méter falszakaszt bontottunk ki (közvetlenül a házhoz épült melléképület) és falaztunk vissza, oda én megvettem az SBS lemezt. Mérföldekkel masszívabb, vasatagabb is, erősebb benne a szövet, könnyebb összedolgozni és az egész sokkal puhább, lágyabb. Hideg időben is jobban tart, nem reped / törik meg.

    Szóval, én a kenhetőt nem használnám az biztos. Maximum lábazatra, de oda is úgy, h az első réteg után bele kell nyomni a hálót, majd rá egy fedőréteg.

    Orlin

    A barkácsáruházakban az ilyen építőanyagok jellemzően sokkal drágábbak, mint a megfelelő tüzépeken. Nézz körbe akár csak neten.
    Ami fontos, h tekercses gyapot ne vegyél. Iszonyú hamar összesik, ha kőzet, ha üveg.

    A legjobb megoldás ilyen célra a táblásított gyapot.
    Az 5 és 10 cm vastagságot felejtsd el. Ahhoz, h legyen érdemi hatása, minimum 20 cm-ben érdemesn gondolkodni, de inkább 25-30.
    Fentebb linkeltem már, OSB lapból frankón lehet gyártani hozzá kereszttartókat, amiket a táblát közé be tudsz helyezni, majd rá egy vaskosabb OSB lap és megmarad a járhatósága is.

    Külön hangszigetelő megoldásra nincs szükség alá. Már 15 cm vastagságban is brutál mód hangszigetel. Egyszerű példa h nálam a melléképületen annyi van egyelőre (alulról került be, a fa gerendák közé) és a villanyszerelő a padláson állt a másik fölött és ordibálva nem értették egymást, én futkoztam tolmácsolni.

    Az pedig fontos, h közvetlenül a felsöpört födémre PÁRAZÁRÓ fólia kerüljön le, a gyapot réteg tetejére (az esetleges OSB lap alá) pedig PÁRAÁTERESZTŐ.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #84746 üzenetére

    Sajna sok helyen azt se tudják mi az, vagy nem tartanak, mert kb 2x annyi, mint a sima.

    Amúgy ha nem kell sok, sokszor találni bontott tekercset (1 teli itt is 10m2) SBS-ből is jofogason.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #84749 üzenetére

    Az 2,1 m2, plusz egy 30%-ot jelen esetben rá kell számolni az átfedésekre, ha van időd és kedved méteres darabokból összemelegíteni. Az 2,73 m2. Egy teli tekercset nem biztos h megéri csak ezért megvenni, kb. 15-17k.

    Pl.

    Kerítés lesz ez, vagy mi? Csak azért kérdezem h csatlakozik-e majd bármelyik oldalról hozzá aljzat. Ha igen, akkor ki kell lógatni az adott oldalon minimum 20 cm-t. Nyilván ha nem, akkor levághatod a falvastagság szélességében mindkét oldalon.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz emre #84823 üzenetére

    Szünetmentest? Mármint mihez? A kazánházba?

    Vegyeskazánom nincs, azt a mellé szoktak, nem? Ha elmegy az áram, ne forrjon fel.

    Itt a kazán már fixen hálózatra van kötve, ráadásul egy Valena 102-es kapcsolóval, ami a szerelő elmondása alapján fázist és nullát is szakít.
    Nem az van h pikk pakk átdugom.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz varsam #84958 üzenetére

    A kazán pontos teljesítményéhez valamiféle energetikai számítás nem volna rossz. Ha jól rémlik ez új ház, szóval elvileg kell is h legyen.
    Milyenek a falak, milyen vastagok, födém milyen, van-e hőszigetelés aljzatban, falakon, födémen, nettó hány m2, tetőtér van-e, milyenek a nyílás zárók, stb, stb.

    Index forumon a felújítós, építkezős topikban van pár szaki, ha oda beírod, megmondják melyik kazánnal jársz jobban.
    De egyébként jól írod, az sem jó, ha túl erős a kazán. Meg kell találni az ideális teljesítményszintűt.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ivana #84987 üzenetére

    Pedig ez sajna már évek óta kínaiak kezében van.. az egész gyártósor és a komplett BD brand. Egykoron jó gépek voltak, de mára nem ajánlott, nem véletlen ez az árkülönbség is.

    Kalandor

    A linkelt Makita tökéletes, vagy kék Bosch, Dewalt, Metabo, amelyik kb kedvezőbb áron van.
    Korábban volt már téma, linkeltek is 8-9000ft-os, tescos saját márkás gépeket, de szerintem senkinél nem múlik 5.000ft feláron a havi léte, és egy márkás, minőségi darabja lesz, ezeket kb. egyszer kell megvenni és hobby szinten elmegy 20 évet. :)

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Nkboy #84991 üzenetére

    Az ipari használat az én olvasatomban annyit tesz, ha valaki hetente 5x 0,5 - 1 órát minimum használja. Aki ez alatt, az hobbynak tekinthető.

    Vezetékes flex-ről volt szó, ne keverd ide az akksikat.

    Kalandor

    Akkor meg pláne. Ha most vettél házat a flex nem 3 csavarhoz kell majd, hanem folyamatosan!
    macilaci-val tudok teljes mértékben azonoslni.
    Egy ilyen kínai (de osztráknak csúfolt) göncöt a kezembe nem vennék. Konkrétan még attól is tartanék, h agyoncsap..

    3.390ft-os br, ami nettó 2.669ft. A szerszámwebshop-ok nagy átlagban 9-10%-os árréssel dolgoznak, azaz ők veszik kb nettó 2.400-ért, és azon még az importőr is keres legalább annyit. Manapság milyen szerszámot lehet előállítani 2000ft-ból? Még egy normális csavarhúzót is alig, nem flexet. :)
    De a döntés a tiéd.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Kalandor #85000 üzenetére

    Várj vele addig, igen.
    Amúgy figyelgesd a jofogast, vaterát vagy facebook csoportokat. Néha simán találni nyereményjátékon, vagy promócióban nyert / kapott minőségi új gépeket bolti árak alatt ugyanúgy garival.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #85042 üzenetére

    Mindenképpen betonból szeretnéd? Fa / fém stílus nem játszik?
    Kár h a terasz építesekor erre nem gondoltatok. :( Az utólagos hozzátoldások ritkán szerencsések, pláne ha idővel lapozni szeretnéd. Az mindig külön fog mozogni, fuga folyton elreped, víz beszivárog és felveri a lapot.
    De ha mégis marad a betonlépcső, 10-es szerintem bőven elég. A lényeg h két komponensűvel ragaszd be a tüskéket és tegyél bele hálót, amit nyilván hozzádrótozol a tüskékhez.
    Jah és a legfontosabb a vízszigetelést is oldd meg! Lehet célszerű lenne 1-1 pontalapot leásni a tervezett szélesség két szélén 70 cm-re. Felbetonozni a végső (pl térkő) szintig, kátrányozni, majd arra zsaluzoni és betonozni a lépcsőfokokat (vashálózás és tüskézés után).

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #85044 üzenetére

    Szerintem teljes alapsávot ásni nincs szükség. Azt hittem csak kb méter széles lenne az egész. Ha ilyen hosszú, akkor legalább 4 pontalapot én biztosan ásnék neki, s esetleg már magát a pontalapoknál is betüskézni a meglévő teraszalapba, így még kisebb eséllyel fog durva mozgásokat végezni az utólagos lépcső.

    Ami még első blikkre eszembe jutott. Ahova ez a széles, 2 fokból álló lejáró vezet, ott járda lesz? Ha igen és térkőből szeretnéd, frankón meg lehet oldani manapság már a lépcsőket is abból. Pl., de google: térkő lépcső. Így egységes lesz az egész és élhet külön életet a teraszodtól, nem lesz jelentősége.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz zsloti #85159 üzenetére

    Értelemszerűen az első réteg folyékony fóliába nyomod bele.. majd még frissében szépen átkened csak a hajlaterősítő szalag részénél még egyszer. h ne látszódjon a szalag.
    Jellemzően 4-5 óra száradás után már átkenhető újra az egész réteg.
    Ha épített zuhanyzót kensz vele és durvább a vakolás, véleményem szerint 3 rétegben illik átkenni a tökéletes, egybefüggő fedés érdekében, legalábbis én úgy csináltam és bevált.

    mokus1

    Szvsz nincs gond az öntapadós burkolatváltókkal sem. Arra figyelj, h ha beltéri ajtókhoz rakod és a beltéri ajtóid beépített küszöbbel vannak szerelve, akkor kizárólag az íves burkolatváltó nem lesz jó, mert köszörülni fogja folyton az ajtó beépített küszöbszerkezete.

    Amúgy googlezz rá, millió típusú burkolatváltót találsz hidegburkolat - szőnyeg kombóhoz is.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz sanzi89 #85162 üzenetére

    Sziló is jó megoldás ilyene esetben. Rokonnál raktunk le sima öntapadós burkolatváltókat kb 5 éve. Ablaktisztítóval előtte teljesen zsírtalanítottuk, azóta is lent vannak neki.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz zsloti #85168 üzenetére

    Kenheted nyugodtan, bár szerintem ez ilyen téren kicsit túl van fújva. Egy kádnál soha nem fog olyan mértékű vízmennyiség kifröccsenni, h a csempe ne bírná elvezetni..
    A folyékonyfóliát legfőképp folyamatos víznek kitett felületeken érdemes használni.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #85558 üzenetére

    Betonoztass alá végig. Nagyon sok helyen találkoztam már utólag megsüllyedt térkővel, ahol nem volt normális alap.
    Ha egy 10 cm betont mindenhol kap, az az életben nem fog elmozogni semerre, mi is így csináltuk. A méter széles járdarészre mindkét oldalról lekerültek a szegélykövek (ház lábazattól 25 cm-re egységesen végig, oda majd gömbölyű kavicsot szeretnék, ha kész a szín jövőre) majd a szegély tetejétől 8 cm mélyre, nyilván szintúgy kiefelé lejtésbe, lehúzták a betont végig. Így kb bármit rakhatnak majd a térkő alá, mivel a szegély oldalról, a beton alul fogja közre, és nem fog elmozogni semerre.
    Ami fontos, h kapubejáróknál, autóbejáróknál be kell végig vasalni az egészet. 6-os, vagy 8-as hálóval.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #85572 üzenetére

    Ha normálisan be van söpörve és össze van gumi talppal lapvibrózva, illetve megvan a kellő lejtés, a víz lefolyik róla. Nyilván amennyiben a szegély nem magasabb a kőszintnél, de jellemzően egy magasságba szokták rakni.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Morris #85595 üzenetére

    Mondom, a szegély tetejétől 8 cm-re legyen járdánál a betonszint. 6cm a térkövek jó része, 2cm "kiegyenlítőnek" bőven elegendő. Felesleges ennél vastagabb, hisz alatta van a beton, statikailag az tart.
    Amennyiben autóbejárót is térkövezel, ott már én 3-4 cm-t hagynék a kiegyenlítőnek, vagy előre felmérni alaposan a terepet, szükség szerint elrendezni, megoldani a lejtéseket a szegélykövekkel (ha egy irányba fog lejteni) és akkor ott is elég 2cm-t hagyni a kiegyenlítőnek.
    Pl. egy sima 3-4 méter széles bejárót felesleges két iránya lejteteni, elég 1 oldalra, ha ennél szélesebb, akkor már célszerű két irányba. Valószínű az enyém is úgy lesz, mert van olyan pontja, ahol 7 méter széles.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

Új hozzászólás Aktív témák