Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • runner 125

    nagyúr

    válasz elessar #87736 üzenetére

    Nagy ötlet! Kösz!

    Maradt, de max veszek, kiönteni ez is jó cucc.
    Csak kérdés, h a keletkező hőt ez mennyire viseli? Nem olvad-e meg?

    macilaci78

    Az egész spotház tömör aluból van mindenhol ráadásul szögletes, tehát elég nagy. Talán ez által a hőt is jobban felveszi és leadja, mint ha pl. műanyag lenne, nemde?

    De kíváncsiságképp csinálok majd egy kísérletet. Felkapcsolom mondjuk fél órára a mostani állapot mellett, infrás hőmérővel rámérek 5db-ra, vonok egy átlagot és megteszem ugyanezt, ha megkapja a kupakot a spot belseje.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ALI_G #87760 üzenetére

    A sima egyszerűeket vagy külön kapcsolóra vagy lámpára szokták kötni.. szerintem mindkettő csak félmegoldás.
    WC-re, fürödni az ember nem csak sötétben jár, sőt..
    A külön kapcsoló meg milyen már... ha vendég jön elmondod neki, h "te figy, ha nagydologra mész ott van egy kapcsoló, de ha nem akkor nem szóltam bocsi"..

    Szóval, én pontosan ezért vettem olyat, aminek van egy páraérzékelős kapcsolója és egy mozgásérzékelős kapcsolója is..

    A nem hővisszanyerős darabok ilyen kombóban emlékeim szerint 20-25.000-ről már elérhetőek. Viszont a légköbméter teljesítménynek nézz utána, nem mind1, h mekkora a fürdőd, nem véletlenül van belőlük 100-as, 125-ös, 150-es átmérőjű is.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Czimby #87764 üzenetére

    Vegyél öntöttvas kazánt. Hatásfoka is jobb és tartósabb is, pl Viadrus.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Czimby #87766 üzenetére

    Jah akkor a kérdést se értem. :)
    Miért nem veszel jofogasról vagy valahonnan egy használt kazánt?

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz ALI_G #87786 üzenetére

    150-est vennék oda, 8 m2 nem kicsi, sőt, az enyém csak 1m-rel nagyobb és légköbméter számítás szerint a 150-es kellett.

    Nekem ebből áll a rendszer, de mint mondtam ez hővisszanyerős, qrva drága. :(

    1db Aerauliqa Quantum HR-150 Egyhelyiséges hővisszanyerős szellőztető
    1db SEN-HY páraérzékelést és késleltetett leállítást biztosító szabályzó
    1db SEN-PIR mozgásérzékelő

    Ha nem kell hővisszanyerős, akkor nézz szét pl itt.. A lényeg h csapágyazott motorral szereltet vegyél, előte kérdezd meg a shopot erről.

    Amennyiben nem lámpáról akarod kapcsolni, sok típushoz lehet venni külön érzékelőt, amit ugyanúgy kapcsolódobozba tudsz besüllyeszteni. Tehát ha veszel egy páraérzékelőset, akkor ahhoz minden bizonnyal kapsz ugyanattól a gyártótól mozgásérzékelős kapcsolót, vagy fordítva.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Hi,

    Srácok, h ha otthon, keverővel van keverve a malter vakoláshoz, m2-t tekintve kb milyen anyagszükségletről beszélünk mondjuk átlagba 2 cm-es vastagsággal? Nyilván a homokot ki tudom számolni, de mennyi mészhidrát és cement kell egy minőségi malterhez?
    160 m2-t kell vakoltassak és matekonlám, h gépi vakolás / vagy kézi vakolás (függőbe állított sines módszerrel) mellett döntsek..
    Mindkettőre kaptam már ajánlatot, gépi vakolásra egy 700.000ft-os ajánlat jött, anyaggal együtt, símítva, de megmondom őszintén, kicsit sokallom.. A kőműves ugyanúgy ablakkávákat beleértve, ugyanerre a felületre 300k munkadíjat írt fel, Simultan simítóvakolattal átsimítva.
    Gyanítom ha hozatok homokot (kb. 3,5 m3) és hozzá cementet, mészhidrátot, Simultan-t, közel sem lesz 400k..

    Köszi!

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz szaszyka #88058 üzenetére

    VOGEL&NOOT pl., mint ajánlott.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz szab13 #88124 üzenetére

    Tapasztalatom szerint a legkisebb fekvőmotoros, minőségi (Makita, kék Bosch, Hitachi, Dewalt, stb.) fúró - vésőgép egy 5-6 cm széles lapos csempevésővel le kell h szedje.
    De a kényelmesebb munka miatt kapsz belőle hajlított fejűt is, így még könnyebben hozzáférni.
    Nyilván ezért gépet ne vegyél, kérj kölcsön, vagy bérelj.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz szab13 #88126 üzenetére

    Tisztességes burkoló fogasvassal meghúza a falat és a csempét is, tehát ez jól volt felrakva..
    Némileg több munka így leszedni, de a lényeg h ne a fugát csesztesd, hanem próbálj meg a vésőfejjel "mögé" vésni, akkor könnyebb megindul lefelé.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Cabaye89 #87899 üzenetére

    Táblásított kőzetgyapot. Sokkal jobban tartja magát, mint a bálás. Ár / érték arányban talán ez a legkifizetődőbb.
    Minimum 30cm-ben gondolkodj, átfedéssel! Tehát, vegyél 15 cm magas táblásakat, és átfedéssel rakd le őket.
    A 30cm már bőven elég, e fölötti vastagság felárának megtérülése huszon plusz év.

    Ami FONTOS! A párazárást első körben a lakótér felől meg kellene oldani. Jó gipszkartonálmennyezettel + hőtükrös, párazárófóliával ez kivitelezhető (csak ne rakj utána bele spotokat.. :) Vagy ha igen, valahogy meg kell oldani ott is a párazárást).
    Más esetben ha alulról nincs móda párazárásra, közvetlenül a padlásfödémre kell elhelyezni a PÁRAZÁRÓ fóliát, de sajnos ilyen esetben megvan az esélye, h a födémen belül csapódik le a pára..
    A gyapotréteg tetejére ha régi a tető, PÁRAÁTERESZTŐ fóliát érdemes helyezni.

    Az élére állított fogópárok gondolata nem rossz ötlet, ha ragaszodsz ehhez, arra mindenképpen figyelj, h a fogópárokat mindkét végüknél ültesd fel a talpszelemenre, az-az, h legyen alattuk legalább 5-10-15 cm hely, ahova tudsz bebújtatni gyapotot, hegybefüggő gyapotréteget alksos. Tehát ne közvetlenül a padlásfödém betonjára helyezed, mert ugyan a fa jobb hőszigetelési tényezőkkel bír, mint a vas, beton, de attól még hőhidat képzehet, ha csak közéjük helyezed be a gyapotot.

    Olcsóbb és szerintem jobb megoldás amit már jó párszor linkeltem itt:

    Veszel 15-18 mm-es OSB lapot, és azokból egy keretet készítve (kézi "dekopírral" könnyen kivághatóak a nútok), minden tábla sarkára behelyezel egy pár cm-rel magasabb "keresztet", ami már teherviselőként működik és hőhidat sem képez ilyen kis vastagságban.

    Beszerzést tekintve kérj több környékbeli tüzépről árajánlatot. De van jó néhány olyan webáruház, akik x rendelés fölött már ingyenesen kiszállítják az ország bármely részére az építőanyagot (úgy rémlik pl. a szigetelesplaza.hu is ilyen).

    Ami még szintúgy fontos! Nem tudom, h az házon lesz-e, vagy van-e homlokzati hőszigetelés. Amennyiben nincs, a födémre elhelyezett gyapotréteget mindenképpen úgy kellene kialakítanod, h a talpszelemen átbuktatva, egészen a homlokzati falsík vonaláig nyúljon ki!
    Ez azért fontos, mert ha idővel hőszigeteleted a falakat, a hőhídak szempontjából legkritikusabb, felső éleknél tökéletesen összezárt hőszigetelésre kell törekedni! Tehát, a homlokzati hőszigetelést illik fellógatni a legalább a tetőfőfóliág, de minimum mindaddig, hogy a födémhőszigetelés szintjéig felérjen.

    Ablak:
    Amennyiben megfizeted a felárat, mindenképpen 3 rétegűben gondolkodj. Jobb hő és hangszigetelő tulajdonságokkal is bír.
    Nekünk Salamander profilból készültek a nyílás zárók, igaz elég újak, de eddig elégedett vagyok vele, és több eléegedett bejegyzést találtam a netről erről a típusról. Ez egy kb belépő közép árkategória a műanyag ablakokon belül, nyilván itt is a határ a csillagos ég (alu ablak, stb.)

    Kérj több helyről itt is árajánlatot, az én nyílászáróimat az enablakom.hu szállította. Gagyi a weboldal, de én profilt tekintve indultam el. Salamander profilból pedig ők adták a legjobb árat együttesen, és ki is szállították Gy-M-S megyébe.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz evilskati #88141 üzenetére

    Igen, olyan, Rockwool Multirock 150 mm x2

    Az is remek technológia, de elképesztően drága. Arányaiban kevesebb vastagság kell belőle, de drágábbra jön ki. Kérj ajánlatot és számolj utána.

    mod. Maga a technológia tetőtérhez jó, de 1 szintes épületnél, padlásfödém járófelületére nem, hisz ez sem járható.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz evilskati #88164 üzenetére

    Biztos, h jó, de az a helyzet, h én egységes spotokat akarok látni mindenhol. Nyilván bevásároltam ebből kb 80db-ot. Tehát nem akarok más stílust.. :(

    De legalább a fürdőben és a konyhában meg akarom oldani... Most hirtelen az a terv, h a cimborám nyomtat 3D nyomtatóval mindhez egy "poharat", némi galléral, majd a furat élét szikével körbemetszem, így bele tud ülni a gallér. Amint a kábelt átfűztem rajta és a lezártam a kábelnél is, a karimát körbenyomom szilóval, aztán másnap megy vissza a spot.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Red_Bull #88167 üzenetére

    Nem vagyok ács, de szerintem a talpszelemennek szánt 10x10-es gerenda kevés lesz! Főleg 4 méteren és főleg így télen, ha esik rá 15cm hó..

    Talpszelemenre mindenképpen minimum 15 x 10cm-est raknék, nyilván élére állítva, lábaknák talán ok a 10 x 10-es, de minden felső sarkánál, a sarokpontoktól 50-50-50 cm-re ki kell merevíted a talpszelemenhez keresztbe, ez által minden sarkánál egy háromszöget alkotva.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz szab13 #88176 üzenetére

    Tapadóhíd, ahogy írták.

    Viszont azzal számolj a csempe felső / oldalsó éle csúnyán meg tud ilyenkor vastagodni.. Az rendben van, h jó részénél takarja a felső konyhapult, de ha oldalra is kifordítod a csempesort, ott már nem..
    Az biztos, h én leverném az egészet.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Met #88188 üzenetére

    Szerintem oly mindegy, mindkettő megfelelő minőségű.. de nekem van néhány Dewalt véső és fúrószáram is kicsi és SDS Max-szal is, azok is frankón bírják az átépítést.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz föccer #88197 üzenetére

    Épp ma engedtem tele egy 25 literes vödröt :D , nem stopperltem le (de te megteheted), szerintem 1 percig tuti folyt. Tehát 25l így tippre.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz pjen #88200 üzenetére

    A víznyomás egységes az országban 5-6 BAR.. Maxra ki volt nyitva, tehát kiderül.
    Itt max az megjegyezhető, h az én rózsámon mittomén', van 40 x 1 mm-es lyuk, az övén meg 30 x 1mm-es, akkor nyilván nem enged át annyit az övé.

    mod.
    Google találat.

    "Egy átlagos zuhanyfej 10-12 liter / perc vizet haszná el. Ez a légkeveréses zuhanyrózsa minimum 30-50 %-os vízmegtakarítást eredményez zuhanyzáskor!"

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Bluebess72 #88343 üzenetére

    Ha szépen meg szeretnéd oldani, akkor elfelejted az újboli betonozást.. Pár év, és ugyanolyan lesz, mint most. Repedett, máló..

    A legolcsóbb és legesztétikusabb megoldás, ha szegélykővel végighatároljátok az autóbejárót (végig neki a garázsig, vagy ameddig szeretnétek) és a járdát. A járdára mehet akár térkő is, az autóbejáró szegélykő ágya közé pedig végig zúzott kavics

    Sokkal eszétikusabb és a későbbiekben a szegély már szintúgy használható térkőhöz is, de kaviccsal is mutatós.
    Jah és ami iszonyúan hiányzik a szemnek: zöldek. Nincs fű, nincs tuja, nincs növény.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Bluebess72 #88359 üzenetére

    Nem barmolja szét, de még a teherautó sem. Pont azért írtam a zúzottat, mivel a szögeltességük miatt egymásba "akadnak", ellenben a gömbölyű kaviccsal, amit tényleg folyton szétnyom az autó..
    A lényeg, h a saras részt fel kéne szedni végig, leteríteni egy 8-10 cm vastagságban vöröskavicsot, béreltek 1 napra labvibrátort, végigmentek az egészen, majd erre elég már 4-5 cm vastagságban a zúzott kavics. Ha van még idő, célszerű 1-2x átmenni ezen is utána lapvibróval. Soha többet nem lesz sár. A beugró részeket, szomszéd házfalnál pedig fűvesítsd be végig.
    De mint írtam, a méteres Leier szegélykövet le kéne rakni végig, optikailag is szebb, ha van ami eválasztja az utat, illetve nem fog benőni a fű / gáz az útba.

    Annó én is így csináltam meg az autóbejárót, tökéletesen szolgált.

    pjen

    Nekem 8 éve ilyen, és annó napi szinten ment rajta végig 15 tonna 2x.

    Akkori, friss kép

    Nem vitatom h a legtutibb a térkő, de ahogy kivettem, költséghatákny megoldást keres. Térkőnél alábetonozással, munkadíjjal 11-12.000ft-os m2 árat nyugodtan számolat + szegély.
    A zúzot kavics m3-e vagy 10.000ft.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz FerNandor #88344 üzenetére

    Az elképzelés nem rossz, de egy szélfogó / előszoba részt én biztosan kialakítanék, még ha csak 1,5 -2 m2, akkor is. Direktbe benyitni egy nagy térbe nem túl szerencsés szvsz.

    A fűtést a rászánt büdzséd határozza meg. Egy átlagos komplett fűtéskorszerűsítés alaphangon 1,5 millió, kondenzációs kazánnal és ebben nincsenek extra dolgok. Határ a csilalgos ég itt is.
    Ami a legelején kijelenthető és te is írod, a költséghatékonyság a ház kialakított hőigényétől fog függeni. Tegát, ha minél jobban leszigeteled, annál kevesebb energiára van szükség felfűteni.
    Hőszigetelés kapcsán grafitos hungarocellt mondanám, minimum 10-12cm vastagságban, födémre pefdig 25-30 cm táblás gyapot. Feltéve ha a tetőteret nem akarod beépíteni Amennyiben igen, akkor nyilván ellenőrizni kell h a szarufák között most van-e. Amennyire lehet, ott is ki kell a minimum 25 cm alakítani. H ne legyen hőhíd célszerű a szarufák síkjába hozni egyszer, majd az egészet pl. 5 cm vastag gyapottal egybefüggően lezárni, persze mindezt gk.-nal eltakarni.

    Padlófűtés jó, közös terekbe én is azt raktattam mindehova, szobákba (fürdőbe 2 törölközőszárítós, egyik direktbe kötve, másik szabályozva + itt is visszatérő letekerve) pedig radiátor és a visszatérő águk egy speckó, úgynevezett RTL szeleppel le lett tekerve, így szükség szerint temperálható ugyanúgy a padló, de ha valakit zavar, le is tudja kapcsolni és akkor csak a radiátor dolgozik.

    Annó nekünk is fafűtés volt, pontosabban a régi gázkazán mellett leginkább azt használtuk, de én beleuntam. Folyamatosan fát intézni, öszevágni, felpakolni, behordani, lepakolni, kazánra rakni, hamuzni.. egyszerűen nem éri meg, már maga a fa ára is 1:1-ben kb azonos a gázfűtés költségeivel, emellett még az ember a munkaóráit és pl a láncfűrész üzemanyagát, kopását nem is számolja...
    Egyébként nekem volt egy jó Viadrus öntöttvas kazánom, csak nem volt hozzá puffer. Kértem erre is ajánlatot, gondolván ha már van, legalább tartaléknak jó lesz a vegyes rendszer, pláne jól kiépítve pufferrel. Adtak rá 2M ft-os bővítési árat mindennel együtt. :D Úgyhogy azonnal el is vetettem, és eladtam a kazánt.. 2 millióból már napelem rendszer építtetek, nem elavult fafűtést bővítek...

    Visszatérve a fűtésre. Padlúfűtésnél egy komplett aljzatcsere nyilván adott lesz, máshogy ne is engedd kivitelezni. Kérj generálkivtelezőtől vagy külön külön szakiktól is árat. Betonozásra nekem idén 2700ft -ot mondtak / m2 és ezt a szerelő, estrich miatt duplán kell nyilván számolni. Régiófüggő, én itt vagyok Nyugaton a határon mellett. Noh most azt teljesen egészében fel kell törni, ki kell termelni, el kell szállítatnod. Majd új szerelőbeton 6-7 cm vastagságban, lekenni biztumenes alapozó oldattal, majd lemelegíteni GV45-öt végig, összemelegítve a falak vízszigetelésével, aztán minimum 10 cm EPS-t le kell rakni, lehetőleg 2 x 5cm-t, elcsúsztatva, fedéssel. Vízzáró fólia, végig, aztán hőtükrös fólia, majd vasháló, amire már mehetnek a padló csövei. Ezt csak azért írtam le, h lásd, elég komplex járulékos költségei vannak egy fűtésátalakításnak. Tehát a fenti 1,5 milliós összeg kb egy alap szerelést fedez. Padlófűtés esetén erre még számolj rá, és természetesen a kőműves munka, beton, EPS, GV45, fóliák, vasháló ára nincs benne.

    Falfűtésről is jókat olvasni, más kérdés, h egy képet felverni a falra is macerás, de oda komplett vakolatleverés kell nyilván, ami megint csak növeli a költségeket.

    De maga a padlófűtés - kond. kazán kombó szerintem jó, de mint írtam a szobákban radiátor van, az elsődleges hőt az biztosítja, mivel a visszatérő ág eleve nem olyan sűrűn van letekerve, mint padlófűtés esetén.
    Az egyébként igaz, h jó hőszigetelés mellett nem mindig érzed "melegnek" a padlót, de legalább a port nem tekeri annyira..
    Összességében én nem bántam meg, a födémszigetelés még hátra van, de a régi kazánhoz képest már most is pontosan fele a fűtésköltségünk, és a legfrankóbb az egészben, h az egész fűtést ráktöttettem a netre. Így telefonról bárhonnan, bármikor, bármelyik helység hőmérsékletét 1 kattintással tudom ellenőrizni, módosítani.

    Egyébként hasolnó cipőben járok én is, hasonló házat kezdtem el átépíteni, hozzáépíteni, azt kell mondjam h az 5M ft sajnos nagyon hamar el fog menni, pláne h minden emelkedett a tavalyi árakhoz képest 6-9%-ot. : -((

    Építész cimborám nekem nagyon sok mindenben segít, 2017-ben számolt a komplex felújításra (kb a főfalaim mardtak csak 200-230.000ft / m2-es költségvetést cakumpakk mindennel együtt (1 szintes, nettó 90 m2-es ház + 110 m2 melléképület közvetlenül mögéépülve, aljától a tetőig).. és az a helyzet, h ha minden munkát kiadtam volna szakikank, nem alkudoztam volna és nem jártam volna utána az áraknak, nem én rendeltem volna minden anyagot (a fűtést is 5 webshop-ból legoztam össze netről), akkor itt járnék.
    ..s, most 2019 van. Itt lassan 3000ft / óra alatt nem jön el a segédmunkás.. Jó kőművest is baromi nehéz találni. Jah és a másik fontos. Ha nem generálba csináltatod, órabérbe ne engedj be senkit! Engem 2x is megpróbáltak átbszni, ezért 2 brigádot is el kellett zavarnom, pedig szinte végig mellettük voltam a felújítás alatt.

    Szóval, előre mondom, h kötélidegeket, kitartást, szerencsét és persze sok pénzt kívánok! :)

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Sziasztok,

    Frissen vágott fenyő padlók (6 x 20 cm x 7 méter) mit gondoltok, mire száradnak ki?

    Garázs födémet csináltam belőlük, egyik másik olyan szinten volt vizes, h alig bírtuk ketten feltenni a födémre..
    Most már mind oda van fogatva balról jobbról a szarufákhoz mindkét végén fogópárként, de félek, h be fog hajolni még így is a saját súlya alatt, amíg vizes.
    Tehát arra gondoltam, h a féltávon felfogatom addig a tetőhöz, mert ha kiszárad, utána már talán nem mozog akkorát.

    Köszi!

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz bitpork #88589 üzenetére

    Hm, hát ok.

    Most már mindegy, mert bevágtam a helyükre.. és mint írtam mind két vége le van pozícionálva, menetes szárral, nagy fakötésű anyával le van húzatva.. be van csapolva. Talán ez fog annyit rajta, h meg nem tekeredik..

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Újabb remek kivitelezés ötlet padlásfödém hőszigetelésre, úgy h járható felületet kapjunk és hőhídmentes legyen a kivitelezés:

    EPS100 kockákkal vegyítve.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz canniball #88618 üzenetére

    Kép alatt írtam. EPS100. Lépésálló hungarocell. Már önmagában ez is járható. Tehát ha simán cipőben végigmész rajta, az is alig látszik meg a felületén, ilyen 30x30-as felületen, pláne farostlemezt ráhelyezve tökéletes. De létezik EPS150 és 200 is, amelyek még keményebbek.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz philoxenia #88622 üzenetére

    Nem értem a kettő kapcsolatát. Mire írtad ezt? Vagy mire céloztál?

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz canniball #88625 üzenetére

    Natúr forgácslap van a képen, de minden bizonnyal még 1-1 kocka van a tábla közepénél is.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Siriusb #88635 üzenetére

    Mivel nem állítható, ezért csak a levágás játszik.
    Keresel egy lakatost és mecsinálja fél óra alatt. De egyébként akkor én már vennék állítható, menetes kapupántot, és ha később is előfodulna, vagy szimplán nem csukódna a zár (simán előfordulhat a téli - nyári időjárás miatt tágulások miatt) nem kell újra átszabatni, hanem egy villáskulccsal te is tudsz rajta emelni/ süllyeszteni.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Siriusb #88647 üzenetére

    Ha tudsz hegeszteni, hajrá. :)

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz TeeJay #88658 üzenetére

    Biztos h el! A 6mm-es laminált eleve a legvékonyabb (kevésbé is preferálnám, a 8 mm azért minden tekintetben jobb), de a lényeg ha szebb vágásképet szeretnél vegyél sűrű fogú fűrészlapot hozzá (akár fémre valót!) és mindenképpen a hátoldalán told a fűrészt. Így sokkal kisebb eséllyel szabja be, de alapvetően lamináltnál nem kell ennyire parázni, hisz ha a gyártó által javasolt távolságokat hagyod el a falnál, a szegő minden esetben rá fog legalább 1 cm-t takarni a vágott végekre.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Bacusuz #88940 üzenetére

    "A penészedés a szigetelés velejárója, hisz bezárjuk a párát amit előállítunk(fürdés, lélegzés, ruha szárítás, főzés, stb...)"

    Ez nem igaz, nyilván figyelni kell és érdemes tenni az optimális páratartalomért, de a penész az csak egy okozat, az ok nem maga a páratartalom szintje, hanem a hibás, vagy hiányos hőszigetelés!
    Lehet egy házban 75%-os páratartalom is, ha megvan a kellő hőmérséklet és harmatpont fölött van minden felület hőmérséklete, akkor sem fog kicsapódni a pára. Persze ez kb. egy labori környezet, ahol pl. nincsenek nyílás zárók, de a lényeg h legalább ilyenkor is csak az üveg felületeken csapódik le, nem a falon.

    Ez itt egy harmatpont táblázat. Baromi egyszerűen megnézhető, h adott levegő hőmérséklet és adott pártartalom mellett mely hőmérséklet érték az, ami már párakicsapódást fog okozni. Egyszerűbben kifejezve, ez maga a hőhíd.
    A mérésre egy 5.000ft-os, Lidl-ben, vagy Aldi-ban is kapható infrás hőmérő is tökéletes.

    LógaGéza

    A fenti infot neked is szántam!

    Tehát, ha a felső sarkok penészesednek nálad, akkor minden bizonnyal a koszorúig (már ha van) nem lett fellógatva a homlokzati hőszigetelés. Ezt nagyon sokan elrontják.. inkább meghagyják a "díszes", 2-3-4 sor kistéglából megépített párkányzatot és annak tolják neki alulról a nikacellt, mert "egyszerűbb", igen de így az él végig hőhidas lesz.
    Első körben ezt ellenőrzném, amenyiben már le is van színezve és nem akartok körbe párkány bontani, hőszigetelni és dobozolást építeni, akkor a padlástér felől kell leszigetelni az egész födémet! Lehetőleg úgy, h a talpszelemenek mellé is be kell vágni (itt van jelentősége a fellógatott homlokzati hugnarocellnek, ugyanis ilyenkor kell összezárni a kettőt, h egy teljes "burkot" alkoss) a gyapotot, azokat szintúgy beépítve / átfedve.
    A javasolt vastagság 25-30 cm, lehetőleg 2 részletben, átfedéssel lehelyezve.
    Amennyiben nincs belülről megoldva a párazárás (gk. álmennyezet pl.) akkor a tiszta padlásra először páraZÁRÓ fóliát (ez lehet hőtükrös is, de fontos h hozzá való ragasztószalaggal minden átfedést végig le kell ragasztani!) kell leterítened, majd erre rakhatod le a gyapotot.
    Ha a tető új, és van tetőfólia, akkor nem feltétlenül szükséges a gyapotréteg tetejére páraÁTERESZTŐ fólia, viszont ha régi (és megvan az esély arra, h télen behordja a havat) akkor végig le kell teríteni páraáteresztő fóliával.
    Ha pedig járhatóvá szeretnéd tenni, érdemes a gyapot táblák sakárba EPS-ből (lépésálló nikacell) kockákat vágni, amelyek már teherviselőek és elbírják pl. az OSB lapot, farostlemezt, stb.-t.

    Így:

    Ha a födémet lehőszigeteled, és odafigyeltek valamelyeset a páratartalomra (60% körül optimális), akkor minden felület a harmatpont fölötti hőmérséklettartományba fog átmelegedni és ebben a tartományban meg is tartja hőmérsékleti szintet - az-az, megszűnik a páralecsapódás és a penész.

    Jah és ami szintúgy fontos, a lábazat hőszigetelést (XPS-sel) ilyen házaknál szintúgy nagyon sok elhagyják... ha már a falak megvannak, azt is le kell szigetelni, lehetőleg úgy, h a kész járdaszint alá 20cm-re be legyen süllyesztve.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz pjen #88950 üzenetére

    Ok, azt már megszoktam h mindig az ellenkezőjét állítod, amit én, de ezzel nem tudsz meggyőzni. :D

    Ott a táblázat, az egy tényeken alapuló kalkuláció. Ha elolvasod, amit írtam fent, akkor nem fog! Nyilván akkor ki fog, ha van rés a pajzson. De a lényeg, h törekedni kell a minél tökéletesebb, egybefüggő hőszigetelésre lábazaton, homlokzaton, aljzatban és födémen.
    Mint írtam, ha ez megvan, akkor egyszerűen nem lesz akkora hőmérsékletkülönbség a falak között, így egyszerűen nem lesz harmatpont közeli felület, ezért kicsapódás és penész sem a falakon.
    Hanem legrosszabb esetben is ez a pára az üvegeken fog lecsapódni.

    Tehát, nem állítom azt h a páratartalomra nem illik odafigyelni és azt sem, h nem érdemes szellőztetni, de meg kell csinálni a hőszigetelést a lehető legjobban, ki kell fűteni normálisan a házat, így a magas páratartalomra kevésbé kell koncentráltan ügyelni, ennyi.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz LógaGéza #88955 üzenetére

    Jah h ez nyeregtetős ház, felső szinttel. Így sajna födémet nehezen tudsz hőszigetelni.. pláne ha beépítenéd később. Itt a tökéletes megoldás a tető belső megbontásával érhető el, meg kell tömni gyapottal a szarufák között és egy egybefüggő 5-10 cm-es gyapotréteggel még pluszba le kell fedni az egészet, majd ugyanúgy párazárás és gipszkartonnal elburkolni. Már ha nincs benne hőszigetelés, de valószínű sajnos nincs, mert akkor a felső éleket nem csapná ki a penész..
    De akkor már érdemes a cserép alatt is lefóliázni a porhó miatt (ami a gyapotnak nem tenne jót..), ami persze csak a cserép, tetőléc lebontásával majd visszaépítésével érhető el.. :(

    A tetőtér attól h nem lakott, fűtött? Mert ahogy látom, az erkélynél sem fordították be a nikacellt, csak a határoló főfalakra került.. :( Ha teljesértékűen használnátok, az sem túl jó kivitelezési technika. Persze ehhez bontani és szűkíteni kellett volna a korlátot, stb. Pont ezek miatt inkább a hanyag 'jóvanazúgy' kivitelezési hozzáállás valósul meg a tulajdonos és a kivitelező részéről is...
    Jól látod, a hátsó tűzfalra is ugyanúgy illett volna felrakni a hungarocellt.

    Egyébként a másik fontos dolog, h meg kéne győződni arról is, h van-e aljzatvízszigetelés a házban, a földszinten.
    Mert sajnos, ha nincs, akkor kb esélytelen normálisan kordába tartani a ház relatív páratartalmát, akkor is, ha te utólag tökéletesíted a hőszigetelést mindenhol...

    Sajnos tényleg az a tapasztalatom, h nagyon sokan csak tessék lássék felújítást csinálnak, ami sokszor sajnos rosszabbul sül el, mintha hozzá se nyúltak volna a házhoz.
    Noh meg célszerű lett volna ezekről a ház megvásárlása előtt meggyőződni, szakember segítségét kérni, aki megnézi, megméri, elmondja a véleményét és aztán dönteni a vételről. Mert utólag iszonyú durva költségek tudnak felbukkanni, mire minden "hiba" javításra, orvoslásra kerül..

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Met #88970 üzenetére

    Nagyon komoly amúgy, h a gyapot már önmagában mennyit hangszigetel. A melléképületben (kazánház) fa födém van, felülről deszkázva, alul normál gk. álmennyezet, 15cm kőzetgyapottal (fentről fog még kapni ugyanennyit), és konkrétan amikor a kazánt villanyszerelte a cimborám a padláson pont fölöttem állt (2,6M a belmagassága) és frankón ordibálva alig értettem h mit szeretne mondani..

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz LógaGéza #88984 üzenetére

    Ha van pince a fele alatt, ott az aljzat biztosan nem fog vizesedni.. ahol nincs, ott azért neccesebb, '60-as, '70-es ébekben kevésbé vízszigeteltek aljzatot sajnos.

    Az is megoldás lehet.
    Egy 15 cm-ben akkor is illik gondolkodni, már ha a mostani belső magasság legalább 280-285.
    A rétegrendet tekintve, a megépített fém vázra (fára ne engedd megcsináltatni, folyamatosan repedni fog!), mehet ugyanúgy a párazáró hőtükrös fólia, összeragasztva hőtükrös ragazstóval végig, aztán végül a gk.
    265cm-es végleges belső magassága alá ne nagyon vidd, mert az hamar "nyomasztó" tud lenni.

    De az fontos, h ha később a tetőteret laknátok, akkor elkerülhetetlen lesz a szarufák közti hőszigetelés kivitelezése.. ha csak nem akarsz évi 350-400k-t elfűteni.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    Hi,

    Srácok, 2 ismerősöm (egyik rokon) is duplagarázst szeretne építeni.

    Mit gondoltok, milyen megoldás az, ami esztétikus és megfizthető?

    Egy másik cmborám 2016-ban épített egy 45 m2-es dupla garázst, téglából hőszigetelve, járólapozva, szkecionált motoros kapukkal, sátortetővel, ház azonos cseréppel 7M-ba állt meg neki. : O

    Egyik srácnak én a pont alapokkal megtámogatott betonalapot mondtam, majd arra építeni pl. 10x10-es fenyőgerendákból egy vázat, beOSB-zni és mehet rá kívülről 2-5cm hungarocellt, amit már ház színűre tud színezni, gerendaközökbe gyapot, belülről szintúgy OSB vagy gipszkarton. Állítása szerint ő ennek már utánaszámolt, és 3M alatt ez sem jön ki. : O Első blikkre durván sokallom a számítását..

    Szóval, milyen mobilgarázs technológia van, ami lehetőleg nem horganyzott, messziről világító, vagy milyen könnyű szerkezetes megoldás van, ami kívülről nikacellezhető?

    Kösz a nevükben is.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Ispy #89048 üzenetére

    Elegendő a padló magában is, csak továbbra is a hálókba, leginkább egészségügyi szempontból inkább radiátorokat szoktak tervezni. Így a port ott "nem keveri fel". Bár nyilván ha az ember rendszeresen takarít, akkor ez kevésbé érvényesül padlófűtéssel ellátott szobáknál.

    Tehát h értsd, a kondenzációs kazánhoz be fognak építeni egy keverőszelepet, ez fogja a hideg ággal összekeverni a padlóba szánt fűtővizet, mivel a radiátorokba 45-50 fokos vizet küld a kazán, míg a padlóba elegendő 30-35 fokos is.

    Ha viszont azt szeretnéd, h minden helységben csak padlófűtés legyen és külön szábályozható termosztáttal, akkor eleve minden ilyen helységbe termosztátot kell szereltess és a padló köröket zónaszabályzóval kell ellátni, ami körönként működteti a rendszert, így a kívánt hőfok lesz minden adott helységben.

    Rendesen meg fogja drágítani a rendszert, de hosszú távon szerintem az a legjobb megoldás, ha minden helység (nyilván közös terek, mint pl folyosók, nappali, étkető, konyha - már ha egyben van, ezeknél mehet 1 szivattyúra az adott fűtőkör, nálam is így van) külön szabályozható.

    Ha maradnak a radiátorok a szobákban és a közös terekben a padló, akkor itt két megoldás működhet a helységenkénti hőfok szabályozásra:

    1. Kiépítenek egy fő gerincágat a radiátoros körnek, amit 1 szivattyú működtet (ez leginkább kevés radiátorból álló körnél jó), amelyről leágazzák azt a pár radiátort, és minden radiátor kap egy termofejet, ami lehet manuális, és akár elemmel, Wi-Fi alapon működő, így szintúgy megoldott lesz a helységenkénti szabályozás.
    A teljes padlókör termosztátja pedig a központi, beltéri szabályozó egység lesz.

    2. Minden radiátorhoz külön gerincág megy a kazántól, így minden szobába egy termosztátot kell felszereltetni és minden radiátor gerincpárhoz szivattyú kell.
    Ez sokkal drágább megoldás, mint az 1-es pontban írt verzió, de még pontosabb a működése.
    A padlókör termosztátja szintúgy lehet a központi beltéri egység.

    Tehát a kérdésedre az a válasz is helyes, h igen, a szobánkénti, vagy körönkénti szabályozás sokkal drágább rendszerköltséget jelent.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz gerisz23 #89069 üzenetére

    Laminált alá is letekerik már manapság a padlót, nálunk hidegburkolat csak a fürdőszobában van és tökéletes a padlófűtés és a hőérzet mindenhol.
    Nyilván a hőt nem tartja olyan mértékben, mint a hidegburkolat és állítólag valamivel a hatásfoka is rosszabb, de szerencsére sem a számlán, sem a komforton nem vettükk észre.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Atomgeszi #89165 üzenetére

    Tetőn kivezetős megoldás értelmetlen és drága. Túlgondolod ezt az egész elszívósdit.
    A legolcsóbb, legegyszerűbb megoldás oldalfalon kivezetni, úgy, h az elszívó csöve egy minimálisat kifelé lejtsen. Ki kell vésni, vagy bérelsz kifejezetten téglába való (már ha tégla lakás) körkivágós szárat, és egy vízmértékkel beállítva a lejtést, bele kell tolni a csövet, majd kigabozni körülötte.
    Ez által ha netán csapódik le benne pára, szépen kifolyik belőle, a falon kívülre. Nálam így van berakva egy hővisszanyerős szellőző, tökéletesen működik és soha nem jött befelé lecsapódott nedvesség.

    A konyhai elszívőnkon ugyanilyen visszacsapó szelep van, de ennek inkább az a jelentősége, h ha nem működik az elszívás, nem járkáljon a levegő ki - be feleslegesen, pláne nagy szél esetén ne fújjon be.
    Erre alkalmas, bár tényleg nagy szél esetén néha hallatja magát, ahogy próbál behatolni..

    Zárt állapotában nyiván valamelyest a szagokat is megfogja. De a lakások 99%-ánál kialakítanak a tömbökben egy belső egybefüggő szellőzőjáratot. Van olyan lakás, ahova csak egy sima rács kerül a fürdőbe és a wc-be is.. a szagok jó része elillan azokon keresztül is.

    Ha oldafalra esélytelen és mindenképpen felfelé szeretnéd vinni, akkor egyszerűen az elszívó felfelé irányuló, normál 90 fokos könyökidomja helyett, egy T idomot kell berakni, nyilván a T alsó szára az lehet sokkal szűkebb is, majd szépen akár flexibilis klíma kondenzvízcsővel, egy falba bevéshető "klímaszifonba" bele kell vezetni (ami nyilván a csatornahálózatra rá van kötve). Így a gépbe sem folyik vissza az esetleges pára és a csatorna szag sem jön vissza a bekötésnél.

    De a legegyszerűbb és legajáblottabb továbbira az oldalfali kivezetés.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz headhunter #89217 üzenetére

    Nagyon sok helyen láttam már, h ezt megoldják pár db 50-60kg-s terméskővel "saját hatáskörön belül".. :)

    Nem hinném h bárki is kért arra engedélyt és még nem is csúnya, emellett működik.

    mod. Nem beszélve arről , h ennek a félgömb beton parkolásgátlónak normális betonalap is kell, amihez tudod rögzíteni. Simán a földre helyezve semmit nem ér.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz mrhero #89394 üzenetére

    Annó pont erről beszélgettem a vízszerelőmmel, elmondása szerint már évek óta az a jellemző, h lándzsás szeleppel állnak ki mindig, azon törölközőszárítósokhoz is, amelyek gyárilag 2 szélső bekötéssel bírnak.

    Nyilván ha a falkiállásod egymástól 50-60cm-re van, és nincs még kicsempézve, akkor meg kell vésni, és egy press idommal megtoldja neked a szerelő.
    Ha már csempézve van, akkor némileg több meló. Először is tudni kell h hol futnak a csövek. Jellemzően aljzatba viszik el az 5 rétegűeket, így minden bizonnyal nálad is függőlegesen fut fel alulról mindkét kiállás. Szerelővel egyeztesd le, de szerintem megoldható, h valamelyik ágat vízszintesen odaviszi a másik mellé.
    A csempénél először a fugasort kell kiszedni, multigéppel, csiszolókoronggal, s ha kijött a fuga, akkor véső + kalapács.. sarkoknál óvatosan, nehogy megsérüljön a többi csempe is.
    A feladat része, h legyen tartalék csempe és fuga is.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz orion1025 #89427 üzenetére

    Annó kerestem én is olyat, ami "párazáró". Tehát nem engedi át a vizet.

    A "kútgyűrű" haboknál lyukadtam ki, ezek biztosan vízzáróak.

    Vagy konkrétan miért van szükséged ezen infókra? Az nyilvánvaló, h a purhabot napfény nem érheti, fény elől elzárva szerintem kb "élettartam" a tartóssága.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz orion1025 #89438 üzenetére

    Ok, azt az alatt írtad míg elkezdtem és elküldtem a fenti postom.

    A lábazati nikacell nem veszi fel! Mivel az XPS minden esetben zárt cellaszerkezetű.. nem véletlenül rakják lábazatra. Te miért akarsz oda EPS-t rakni?

    Vagy ha már lábazat, miért nem XPS-hez is használható (nem mind!) zsákos ragasztóval rakod fel? Majd be kell dübelezni, egyébként a lábazatot gyakran fémszeges dübellel rakják, statikai okokból, én is olyannal raktam.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz mrhero #89440 üzenetére

    Ha nincs burkolva, akkor semmi gond. Vésesd át, pikk pakk megcsinálják. A lényeg h beszéld meg velük, h lándzsás szelleppel szeretnéd az eleve 1 oldalú bekötéssel rendelkező törölközőszárítós radiátorodat beköttetni és tudniuk kell h milyen távolságra legyen a 2 cső kiállása egymáshoz képest. Jah és természetesen az sem elhanyagolható információ, h milyen mekkora a radiátor és milyen magasan szeretnéd látni, hisz a kiállás meghatározza a végső helyét...

    Fürdőben van, a konyhában csak egy Bosch szagelszívó van, az nyilván direktbe fúj kifelé.. A kivezető csövén van egy gyenge rugóval ellátott 2 lapátos elzáró, ami nemrégiben volt téma, de az csak egy huzatfogó..

    Aerauliqa márka amúgy, így épül fel:

    Aerauliqa Quantum HR-150 Egyhelyiséges hővisszanyerős szellőztető + SEN-HY páraérzékelést és késleltetett leállítást biztosító szabályzó + SEN-PIR mozgásérzékelést biztosító szabályzó

    Utóbbi a wc alsó részénél, a falsarok belső sarkában kapott egy dobozt, így csak akkor érzékel mozgást, ha a wc előtt áll / ül bárki, így nyilván csak akkor kapcsolja mozgásra az elszívót.
    A páraérzékelő pedig kb 220cm-re került (2,7m a belmagasság), a zuhanyzó és a kád közé (mivel legtöbbször zuhanyzunk, teli üvegajtós a zuhany, így direktbe a plafont éri a pára, így az volt a cél, h a lehető leghamarabb érzékelje a magas párát és kezdjen el dolgozni.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz orion1025 #89441 üzenetére

    Gyakorlati, pláne hosszú távú tapasztalatom nincs a ragasztóhabbal, de nagyon sok ragasztóhab dobozán nikacell táblára nyomott habbal prezentálják h mégis mire alkalmas.. tehát nem hinném, h 30-40-50 éven belül zárt környezetben egyszerűen elengedne.. A nikacell ragasztásától függetlenül meg dübelezni ugyanúgy be fogjátok, nem? Tehát, ha mondjuk bomlik a hab szerkezete, a dübelek ugyanúgy tartani fogják.

    De most ez új ház, vagy felújítás?
    Mert a lábazatot is égig vízszigetelik új háznál.. és arra megy rá az XPS. Ezért válogatja szakinként, h ezek után megdübelezik-e vagy sem, hisz ha igen, akkor ott szakítva van nyilván a lábazati vízszigetelés, bár a lábazattól nedvesség a dübelen keresztül biztos nem fog kapni sem az XPS, sem az esetleges ragasztóhab..

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz pjen #89446 üzenetére

    Te ezt komolyan csinálod? Akadj már le arról, h folyton direkt ellentmondasz nekem.
    Szerinted leírok ebbe a forumba bármikor olyat kijelentő módban, amiben nem vagyok biztos? Legalább olvasnál utána, mielőtt folyamatosan cáfolni próbálsz a hülyeségekkel.

    Kérdezz meg egy építészt, ha nem hiszed el. Minden új ház LÁBAZATÁT vízszigetelni kell talajnedvesség, csapóeső / hó ellen, nem veszi át a FMV / ME e nélkül! A határoló fő falak vízszigetelését pontosan ezért lógatják a fal mindkét irányába minimum 25-25 cm-t ki. Vagy rámelegítik kellősítő után a plusz GV lemezt a lábazatra, összemelegítve a faléval, vagy kenhető vízszigeteléssel kenik be, de az általad említett kőburkolat is csak XPS szigetelés után kerülhet fel, mivel lábazati hőszigetelés nélkül azonnal hőhidas lenne a határoló falazat alja. (Igen, tudjuk, neked csak olyan ismerőseid vannak, ahol hiányos, részleges hőszigetelés mellett sincs penész..)

    orion1025

    Keress meg pár nagy gyártót (Mapei, Soudal, stb.) és vedd fel velük a kapcsolatot, ehhez ez a forum szerintem kevés lesz.
    Gyanítom a technikai hátterét átlátod, így azt nem fejtegetem tovább h miért nem zsákos anyag és miért nincs, vagy miért nem lesz vízszigetelve kívül a lábazat, így ilyen téren meg lenne oldva a problémád, mert nem kellene a nedvesség hatását vizsgálni a ragasztóra a továbbiakban..

    Értem a megszakítás ötletét is, bár ha a lábazatra XPS kerül és a falazat vízszigetelésének vonalát nem hidalja át a ragasztóhab, vagy akár a zsákos anyag, akkor az EPS-nek sem fogja átadni a nedvességet semmi, hisz mint kitárgyaltuk, az XPS semmilyen mértékben nem veszi fel a vizet, sem alulról, sem a vízszigeteletlen lábazttól.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz pellesmartin #89524 üzenetére

    Ezt fel kellene élvédőzni, és veszel valamilyen durvázó glettet, majd azzal kijavítod portalanítás után a hibákat.

    Bár én az ilyen "felújításnak" sose voltam híve. Pláne ha semmi rutinod nincs benne, ráadásul az sem egyértelmű, h pl alulról szív-e vizet a falazat.. tehát van-e értelme így akár 5ft-ot is költeni rá.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Atomgeszi #89526 üzenetére

    Az élvédőt először állítsd be tökéletesen függőbe glettel és várd meg míg megköt! Ezt követően tudsz rádolgozni mindkét irányból. Nálunk emlékeim szerint magát a fém él részt nem is kente be a festő, hisz annak nekinyomva húzta el mindkét oldalán az anyagot. Azt már a festék befogja és elfedi.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Met #89563 üzenetére

    Járhat.. amíg a régi hőszigeteletlen ablakokon keresztül könnyebben "átszellőzött" az épület, addig egy új, hőszigetelet ablakkal lezárjuk ezt a légmozgást, így a pára bent marad a házban és kicsapódhat, feltéve ha nem szellőztet rendszeresen, vagy nem állítja be a páratartalmat.

    Zsolt!!

    Az ablakba épített verziók csak szükségmegoldások. Ha van rá lehetőség vésesd be a falba, sőt, bérelni is lehet akkora fúrót és fejet, amivel ki lehet fúrni 100-150 mm-es csőnyílást, így kisebb rombolással is beépíthető.
    Sőt, a legtutibb a hővisszanyerős, pl. Aerauliqa, ami nem viszi ki a meleget.

    eastsider

    Ha jól értem akkor van egy külön kialakított lábazat a szekrény alatt, bútorlapból. Ezzel az a probléma, h bármilyen lábat teszel alá pluszba, hülyén fog kinézni lábazattal együtt.. A lábazati rész teljesen különálló, külön bútorlapokból van, vagy pl. az 1-1 oldala a szekrény oldalfali bútorlapja?

    Amennyiben különálló a lábazat, három megoldást látok.
    -Leszeded róla valahogy a lábazatot (gumikalapáccsal meglazítani, csavarhúzóval valahogy belülről óvatosan aláfeszíteni), majd a belsejénél fogva, a szekrény méretőtől függően, néhány fali akasztóval felfúrod a falra.

    -Szintúgy leveszed a bútorlap lábazatot, s ha rendlehető még ugyanolyan színű (általában fehérek) bútorlap, akkor vágatsz annyival magasabb lábazatot.

    - Vagy szintúgy ha lejön a lábazat, létezik krómban, matt ezüstben is állítható bútorláb, ami illik egy fürdőszobai bútorhoz.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Met #89573 üzenetére

    Ha az én szövegértésemet kérdőjelezed meg, akkor nyilván a magadéval tisztában vagy és tudtad értelmezni h én mit írtam a postodra, feltételes módban. :)

    "Azért az ablakcsere nem jár feltétlenül együtt a penészedéssel :)"

    Az esetek többségében egy 30-40-50 éves házban, átlagos 3-4 fős létszámmal számolva, benti teregetéssel, nyílászárócsere után, hőszigetelés nélkül nagyobb az esély a párakicsapódásra, mint arra h nem lesz! Gyanítom ezzel a kérdező is tisztában volt és ezért érdeklődött a páraelszívásról, légcseréről.
    Tehát az állításod a szóösszetételileg igaz, h nem jár feltétlenül. Viszont csak erre reflektálva, ezt kiemelve, az olvasó azt gondolhatja h teljesen irreleváns még csak gondolat erejéig is foglalkoznia a páraelszívással, pedig nem. Pusztán ezért válaszoltam rá, h érdemes komolyan venni.

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • runner 125

    nagyúr

    válasz eszmilan #89562 üzenetére

    Ha a piaci ár annyi, akkor ki is fogják venni.
    Más kérdés, h a mostani ingatlanhelyzet első sorban politikai oldalról generált vásárlóerő növelés, az "ingyenpénzek" telibe beépítésére kerültek új és ez által a használt ingatlanok árába is, ami nyilánvalóan iszonyú gyors áremelkedést jelentett és jelent a piacon, mind ingatlanárakat, mind albérleteket tekintve.
    Hasonló befektetésen én is gondolkodtam, de inkább kivárok. Van jó néhány ingatlanos cimborám, ők 3-4 éven belül várnak egy visszaesést. Aztán persze ez csak elmélet, idővel majd eldől, de a lényeg, h mostani ingatlanárak mellett szerintem nem éri meg ingatlanba fektetni a pénzt bérbeadás miatt (ha csak nem egy meglévő, vagy örökölt, üres ingatlanról beszélünk). Hisz, ha pár éven belül jön egy negatív árhullám, az ingatlan mostani értékét tekintve "ingyen" adta ki az ember arra a 3-4-5 évre..
    Vállalkozással, üzlettel az ingatlan értékét bedolgozva (igaz nagyobb kockázat mellett) sokkal többet lehet keresni.

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

Új hozzászólás Aktív témák