Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #4488 üzenetére

    Szia!

    Ha a topik összefoglalójában lévő információs táblázatot, beszámolókat és teszteket átnézted, akkor láthattad, hogy összességében viszonylag sok külső ház fel van ott sorolva. Azok közül talán nem felelt meg egyik ajánlott modell sem? Konkrét tapasztat is eleve azokkal van itt a topikban, ellenben most sikerült pont olyanokat összeválogatnod, amelyek többségével nincsen. Lehet persze akár az általad felsoroltak közül is választani, de konkrét tapasztalat híján max. nagyjából, meg ránézésre lehet megmondani, hogy melyik mennyire lehet oké. Na meg az igények sem nagyon lettek kifejtve, ellenben szelektálni úgy lehetne jól, ha le lenne tisztázva, hogy pontosan milyen kell. Gondolok itt pl. a táblázatban feltüntetett jellemzőkre és az egyéb, személyes igényekre.

    A felsorolt külső házak közül ránézésre az alábbiak a komolyabbak:

    Blueendless U23QC
    Blueendless U23YA

    Ha kifejezetten tool-free modell kell, akkor meg ezek jöhetnek szóba:

    MantisTek Mbox 2.5
    ORICO 2189U3-BK
    Vakind

    A 2-es és 4-es kb. 1 kaptafa, illetve kialakításra ugyanolyanok, mint a korábban tesztelt n-Drive.

    Hőelvezetés és egyben a belső HDD melegedésének csökkentése szempontjából nyilván egy full alumínium, illetve szellőzőnyílásokkal ellátott külső ház a legideálisabb. De ha nem lesz nagyon intenzíven használva, akkor akár egy zárt, műanyag típus is megfelelhet a célra. Például a MantisTek esetében sem panaszkodtak itt arra, hogy megfőtt volna benne a HDD, ahogyan a korábban tesztelt SSK SHE088 külső háznál én sem tapasztaltam ilyet.
    Az USB-kábel hosszával meg nem különösebben kell foglalkozni, mert a 2,5"-os külső merevlemezekhez, illetve külső házakhoz amúgy sem szoktak túl hosszút mellékelni. Sőt, eleve inkább rövidebbet szoktak pont a stabil tápellátás biztosítása miatt. Másrészt szükség esetén manapság olcsón be lehet szerezni akár hosszabb kábelt is, ha esetleg túl rövid a gyári. Az AliExpress és társai online piacterekről meg aztán pláne, szinte fillérekért.

    Ha alapvetően 2 db HDD-hez kellene külső ház, akkor az a megoldás is megfontolandó, hogy mindegyiknek külön-külön venni 1-1 külső házat. Azért nem olyan drága manapság egy ilyen külső ház, pláne nemzetközi online piacterekről rendelve, hogy ezen spóroljon az ember. Valamint akár egy kétlemezes modell is opció lehet, vagy pl. egy egylemezes / kétlemezes dokkoló, ha gyakran lennének cserélgetve és a minél egyszerűbb csatlakoztatás is szempont.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #4551 üzenetére

    Ha USB 3.0-n a többi HDD-vel megfelelő adatátviteli sebességet produkál a külső ház ugyanazon hardver- és szoftverkörnyezetben, akkor a külső ház hibája elvileg kizárható. Valamint az adott USB-kábelé is, ha az előbbi esetben is az volt használva. Vagyis a most említett problémánál valószínűleg maga ez a másik HDD lesz sebesség szempontjából a szűk keresztmetszet. Ha nagyon tele van másolva és kevés rajta a szabad terület, töredezett a fájlrendszere, akkor nem meglepő a belassulás. Valamint a másolásnál az sem mindegy, hogy miről és hova történik, azaz olvasás / írás van-e a külső merevlemezen. Ha pl. írás, akkor ott is számít a forrásmeghajtó sebessége, amiről a másolás történik. Az utóbbi lehet akár alapból lassabb is, iletve annál szintén lassulást okozhatnak az előbb említett dolgok és így lényegében visszafoghatja a sebességet, hiába tudna a külső HDD nagyobb tempót. Aztán a fájlméret sem mindegy, a nagyobb méretű fájlok másolásánál jönnek ki a szekvenciális maximumok, míg az apróbb fájloknál rendszerint eleve visszaesik az adatátviteli sebesség. Továbbá a belső HDD állapota (HDS) sem mellékes, mivel akkor szoktak még (extrém módon) belassulni, ha gyenge / hibás szektorok vannak a lemez felületén.

    Maga az ORICO 2139U3 külső ház, illetve az abban lévő NS1068X / JMS578 chip amúgy ez esetben biztos nem fogja vissza a sebességet, mivel SATA 6 Gb/s alapú és támogatja az UASP-t. Vagyis ennél is csak SSD-vel lehetne kihasználni az USB 3.0 szabvány maximumát, ami a másik fórumtag által nemrég készített tesztben is látszik egy szintén ORICO külső háznál. Ellenben egy 2,5"-os HDD-vel eleve nem, mivel az alapból nem tud ilyen sebességet (teszt).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #4560 üzenetére

    Jó, de mi a helyzet azokkal, amik az előző válaszban voltak említve? Aztán pontosan milyen HDD-ről van szó? Ha tényleg annyira régi, akkor lehet csak SATA1-es és kis adatsűrűségű lemeztányérok vannak benne, azért olyan lassú. Továbbá az sem derült ki, hogy milyen a sebessége a gépbe téve SATA-n, vagy másik külső házban USB-n, azoknál is ilyen lassú-e. Valamint a fájlmásolás a TC-vel egy dolog, de ilyenkor a szintetikus tesztek eredményeit is érdemes megnézni. Vagyis pl. ATTO, CDM, HD Tune stb. programokkal letesztelni USB 3.0-s csatlakozásnál az adatátviteli sebességet, ahogyan nemrég más is tette.

    Szóval majd ha lesznek konkrétumok, utána lehet ezt tovább fejtegetni. :)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #4566 üzenetére

    Ez a HDD az ITT lévő információk alapján csak SATA1-es és csak 40 GB-os lemeztányérok vannak benne. Egy ma kapható, modern 2,5"-os HDD már eleve SATA2 / SATA3 csatolófelületű és 500 GB - 1 TB lemeztányérokkal szerelt. Vagyis nem csoda, ha az előbbi ilyen lassú, illetve ez tényleg kb. csak ennyit tud... Ha egy modernebb, gyorsabb HDD-t teszel abba az ORICO külső házba, vagy pláne egy SSD-t, akkor mindjárt nagyobb értékek jönnek majd ki USB 3.0-n. ;)

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #4585 üzenetére

    Ezek máris jobb eredmények, mint amiket a korábbi tesztnél kaptál. Az utóbbinál pedig ugye maga a HDD volt a szűk keresztmetszet, az volt annyira lassú. Sőt, tulajdonképpen a mostani tesztnél is a HDD limitálja a sebességet, mivel maga a külső ház nyilván többet tudna USB 3.0-n, ami már az egyik korábbi válaszban is említve volt. Apropó, a tiedben milyen chip van, NS1068X / JMS578? Windows 10-nél UASP módban működik a külső ház? Továbbá még a szoftveres leválasztás, valamint X perc teljesen inaktív állapot után a belső HDD leállítása lehet lényeges.

    A külső ház megvilágítását, rajta a LED-ek fényének színét és erejét a sötétben készített képek jól szemléltetik. Ezt jó ötlet így lefényképezni, ügyes! :C

    Köszönjük a tesztet! :R

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #4588 üzenetére

    Akkor ezek szerint a gyártó weboldalán nem ártana frissíteni a chipre vonatkozó információt, mert ott még NS1068X-et írnak, ellenben többeknél már JMS578 chip volt benne. Ha működik az UASP, akkor oké, úgy egy SATA3-as SSD sebességének is kihasználható a java USB 3.0-n, plusz a TRIM működésére is lehet esély.

    A leállításnál az érdekelt volna, hogy amikor a szoftveres leválasztás megtörténik, akkor a külső házban maga a HDD leáll-e. Az alvó módnál pedig, hogy pl. 10 perc teljesen inaktív állapot után megtörténik-e automatikusan a HDD leállítása. De mondjuk az utóbbi működése eleve kényes, több dolog is befolyásolhatja, illetve meggátolhatja, hogy ténylegesen készenléti állapotba váltson a külső ház. A letiltásnál, ha a Windows energiagazdálkodási beállítására célzol, akkor korábban az egyik társtopikban volt róla szó, hogy az csak részlegesen befolyásolja.

    Köszönöm!

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #4593 üzenetére

    Tehát működik a külső háznál az alvó mód és a szoftveres leválasztás után is leállítja a merevlemezt. Szuper! Az utóbbit amúgy is preferálom, akkor legalább nem kell hirtelen kirántani az USB-kábel kihúzásával a HDD alól a tápot, hanem megfelelően leáll. Igaz elvileg az előbbit is ki kell bírnia manapság egy ilyen merevlemeznek, de azért az utóbbi már hang alapján is normálisabb. :D

    Köszönöm!

  • King Unique

    titán

    válasz hdtomi #5625 üzenetére

    Volt már arról szó ebben a topikban és egy társtopikban is, hogy az USB 3.0 szabvány esetén a gazda (PC) és az eszköz (külső merevlemez) között általánosan 3 méter a javasolt max. kábelhossz, afelett már egyre inkább gyengülhet a jelerősség és amiatt adatkapcsolati, adatátviteli probléma lehet. Ami illetve az említett 2 méter hosszú USB-kábel egy külső tápadapteres 3,5"-os külső merevlemeznél nyilván még beleférhet, ellenben egy USB-s tápellátású 2,5"-os külső merevlemeznél már vagy / vagy - jó esetben működik gond nélkül, rossz esetben nem, ki kell próbálni aztán kiderül - kategória lehet a tápellátás (és az adatkapcsolat) stabilitása szempontjából, lásd a már említett társtopik egyik válaszát erre vonatkozóan.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák