Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cucka

    addikt

    válasz Raysen623 #27 üzenetére

    mert Kína nem kapitalista piaci alapon nyugszik, a veszteséget kompenzálják, mivel állami vállalat.
    A kínai gazdaság kőkeményen kapitalista, iszonyat verseny van a cégek között.
    És minden állam bőkezűen támogatja a saját stratégiai iparágait. Csak kínával kapcsolatban ez fúj rossz kommunizmus, amikor meg mondjuk európai országok költenek közpénz-milliárdokat a chipgyártásra, az meg bölcs stratégiai döntés.

    Ezt a kínai mintát akarják itthon is meghonosítani, de attól még nem lesz versenyképes idehaza.
    Kína a világ egyik legversenyképesebb gazdasága. Annyira, hogy a nyugat-európai és amerikai ipar a kínai versenyképesség miatt épült le.
    Már nem a 70-es évek maoizmusa van ott, frissebb forrásokból kéne tájékozódj.

    A kínai siker ugyanis közel minden esetben nyugati technológiákon nyugszik
    Ez is így volt úgy 25 éve. Heló hahó jó reggelt, 2024 van, ideje lecserélni a lejárt szavatosságú önámítást meg bullshitet.

  • cucka

    addikt

    válasz Shadowbull #32 üzenetére

    Olyan szempontból kapitalista rendszer, hogy megengedi a vagyonfelhalmozást, a vállalkozást, és a kínai piacon öldöklő verseny van a helyi cégek között.
    Az viszont tény, hogy az állam nagyon erős kézzel tartja kordában ezt a versenyt. És az is, hogy a gazdasági fejlődés és a cégeik nemzetközi térnyerése az állami stratégiai érdek, és így is járnak el.

    Ebben amúgy semmi új nincs, gondolom a dél-koreai csebolokról gondolom már hallottál. Ott is ugyanez a kotta, csak annak nincs ennyire rossz sajtója, mint a kínaiaknak. Ugyanígy a nyugati országok is tolják a pénzt a saját gazdaságukba, csak nincs annyira nagy dobra verve, meg nem írnak belőle heti 3 felháborodott újságcikket.

  • cucka

    addikt

    válasz Raysen623 #35 üzenetére

    Az nem tudom, hogy honnan jön, hogy a kínai ipar veszteséges lenne.
    Igen, egy autógyár nemzetközi terjeszkedése drága, az veszteségként jelenik meg a könyvekben. (Ahogy mondjuk a VW elekrtomos autó fejlesztése is "veszteség" volt)

    Szóval összekevered azt, hogy tartósan veszteséges egy vállalat azzal, hogy komoly befektetéseket eszközöl, amelyek minuszba viszik a profitját. Az excel tábla alján a szám ugyanúgy negatív, csak nem ugyanazt jelenti.

    De összességében az matematikailag nem lehetséges, hogy a világ egyik legelmaradottabb országa 40 év alatt ekkorát fejlődjön úgy, hogy a gazdasága veszteséges, és csak az állami pénz tartja felszínen.

    Jó reggelt kívánok, ha az lenne, amit írsz, akkor a Szovjetúnió soha nem omlott volna össze
    A szovjetúnióban tervgazdaság volt. Kínában is, Mao idejében, akkor Kína a világ egyik legszegényebb országa volt, gyakorlatilag enni is alig volt mit.
    Miután Mao meghalt, Teng Hsziao-Ping alatt folyamatosan leváltották ezt egy kapitalista modellre, az állam szoros ellenőrzése mellett. Ez a 80-as évek első felében történt, vagyis 40 éve. A kínai gazdasági növekedés akkor indult be, és tart azóta is.

    Kevered a szezont a fazonnal, a politikai kommunizmust pedig a tervgazdasággal. Igen, a tervgazdaság soha sehol nem működött, kínában sem. Ezért cserélték le úgy 40 évvel ezelőtt.

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz Raysen623 #41 üzenetére

    Kérlek idézd vissza, ahol azt állítottam hogy a teljes kínai gazdaság veszteséges.
    Amit írtam, az az autóiparra is igaz.
    Kínában tavaly 30 millió autót gyártottak le. Ez több, mint az európai és az amerikai autógyártás összeadva. Egyszerűen matematikailag elképzelhetetlen, hogy egy ekkora szektor veszteséggel működjön. Még akkor is, ha ebbe a számba beleszámítják a rengeteg olcsó mopedautót meg hasonlókat.

    Ami pedig a tervgazdaságot illeti, nem csak attól ment tönkre a Szovjetúnió, hanem a politikai berendezkedés miatt is.
    A gazdasági összeomlás a tervgazdaság miatt történt.
    Volt az amerikai közgazdasági iskolákban egy elmélet, hogy a kapitalista piacgazdaság és a liberális politikai berendezkedés kéz a kézben járnak.
    Kína az, akik feltaláltak egy újfajta kapitalizmust, ami politikailag központosított diktatúra, és ezzel egy időben kompetitív piacgazdaság, amely képes tőkét és anyagi jólétet teremteni a lakosságnak.

    És ne érts félre, nekem sem szimpatikus a kínai gazdasági nyomulás, vagy a politikai diktatúra. Tudom, hogy bánnak a kisebbségeikkel (rosszul), hogy eltapossák a politikai ellenfeleiket, hogy nem érvényesülnek az emberi jogok, vagy hogy újragyarmatosítják Afrikát.

    Ennek ellenére amit ott 40 év alatt megvalósítottak, az példa nélküli az emberiség történelmében, és ezek az eredmények minimum egy elismerést megérnek. És nem az a jó irány, hogy hazudjuk azt saját magunknak, hogy ezek az eredmények nem léteznek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák