Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • -v-

    addikt

    válasz #35193216 #3602 üzenetére

    Anyuci pénze is kellett ahhoz, hogy kifizethessem a korrepetálást. Ja, és nem csak a pénze, hanem a kapcsolatai is, mert egy ismerőse ajánlotta az idős profot.

    Szerintem ez viszonylag egyszerű kérdés, két eset van ... a) vagy totálisan lehetetlen megoldani, és ha fejem tetejére állok se jön össze (pénz idő stb. akármilyen requirement is az ami teljesíthetetlen), ilyenkor nyilván vége a történetnek... b) megoldható, de áldozatot kell hozni .. valamekkorát, mindegy is mekkorát, mert innentől meg csak az a lényeg, szerintem megéri-e azt az áldozatot és hajlandó vagyok-e meghozni.
    Ha valakinek nem éri meg, lehet úgy is dönteni, hogy túl nagy a kockázat és nem elég nagy vagy nem elég biztos a várható hozam :) Ez egy befektetés a jövőbe .. lehet az is, hogy valaki inkább más befektetéstől lát a jövőben nagyobb előrejutást, vagy más miatt nem éri meg stb. ezek mind valid döntések.

    Aztán, hogy abból lesz jobb informatikus, aki már kisiskolás kora óta érdeklődik, programoz, meg ami az útjába kerül, vagy abból, aki mindig is jó tanuló volt (nyilván van metszete is, de nem mindenki akkora zseni), és jól tud tanulni.

    Azon kívül, hogy ez nyilván egy érdekes kérdés, meg nyilván nagyon nem fekete fehér és nincs is rá válasz, szerintem irreleváns, hogy te vagy én mit gondolunk erről, vagy mi az igazság, mert úgyis az számít, a munkáltatók meg az álláspiac hogy vélekedik erről.

    De meg lehet más oldalról is közelíteni a dolgot, ami szakma független. A diploma egy garancia ... mire? Sok mindenre lehet. Ha jól, könnyen, gyorsan elvégezted az egyetemet, arra, hogy okos vagy valószínű, szorgalmas, tudsz újat tanulni stb. Ha nehezen vérrel verejtékkel, akkor arra, hogy kitartó vagy, nem adod fel, küzdesz, nem futamodsz meg a kihívás elől, terhelhető vagy. Ha trükkösen, puskázva, trógerelve, ügyeskedve, akkor arról, hogy te egy életrevaló valaki vagy, vannak munkakörök ahol az ilyen emberek érvényesülnek. Ha csak valami bivalybasznádi főiskola huszonnyolcadik büfészakát végezte el valaki, arra se mondanám na az a papír semmit nem ér, mert azon az emberen látod, hogy szeretne valamit kezdeni az életével, lehet nincs esze, lehetősége etc. többre, de nem nem ül a seggén hanem próbált valamit csinálni. Voltak szaktársaim akikre aztán tényleg azt mondtam volna, na bazmeg ez sose fogja tudni elvégezni ... és elvégezte. Lehet tényleg meghaladta a képességeit az egyetem, de azon az emberen például látom, ez igen, ez nem fog elkezdeni sírdogálni ha ne adj isten szembekerül egy olyan feladattal, ami meghaladja a tudását, hanem képes azzal is megbirkózni. De legalábbis nem áll neki hisztizni. Szerintem ez mind tökre értékelendő (és még lehetne nyilván sorolni az eseteket).
    Pl. volt már sok kollégám, aki lehet észkombájn meg tehetséges, de minden szaron behisztizik stb. tipikusan az aki tudásilag lehet hogy lehetne senior, de annak van egy softskilles meg emberi oldala is, hogyan áll valaki a dolgokhoz, hogyan tud helyzeteket kezelni.
    Az egyetemen sok olyan helyzettel találkozol, ami lehet akkor szopás, kellemetlen stb. de ha melózni mész más szemmel nézed a dolgokat, a gondolkodásmód se mindegy ám, ezt elfelejtik sokszor. Nem csak a tiszta tudás számít. Lesz mihez viszonyítani ..

    Sok felől meg lehet ezt közelíteni szerintem, de a diploma meg végzettség az _valami_ . Hogy mire meg mennyire garancia, más kérdés, de valamire valamilyen szinten az. Ha van diplomám, mondhatom, hogy szerintem én ettől nem lettem jobb szakember (nem igaz amúgy) és ugyanezt tudnám enélkül is meg szar az egész bla bla bla, viszont fordítva nem igaz, hogy nem végzem el, és ezt mondom. Barátom, nem végezted el, nem tudhatod. Való igaz, lehet valaki anélkül is jó, vagy jobb, de az csak egy ígéret, a végzettség meg valami. És még egyszer mondom, totál mindegy én most mit okoskodok itt, úgyis az számít, hogy kell-e az állások 80%-ához diploma (mondtam valamit hasamra csapva) vagy nem kell.
    "Ez van ezt kell szeretni" alapon is kell (meg érdemes) néha dolgokat csinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • Jhonny06

    veterán

    válasz #35193216 #3602 üzenetére

    "Aztán, hogy abból lesz jobb informatikus, aki már kisiskolás kora óta érdeklődik, programoz, meg ami az útjába kerül, vagy abból, aki mindig is jó tanuló volt"

    Nem tudom, hogy nektek mik a tapasztalataitok, de nekem az ismerőseim közül/baráti körömből nem igazán vitték semmire az ilyen tipikus "jó tanulók". Persze felvették őket oda, ahova akartak menni, azt is végighajtották, de igazából diploma után átlagos állásuk lett, ~átlagos fizuval.

    Az IT meg pont olyan, hogy kurva sokra lehet vinni az ilyen otthoni tanulással. Igazából enélkül nem is érdemes elvégezni, tehát valamilyen szinten kell is, de ha komolyan csinálja az ember, akkor sokra lehet vinni, nagyon jó kezdőfizuval.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák