Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ricsip

    addikt

    válasz Egon #15 üzenetére

    Az az alapvető probléma, hogy ugyan a tárterület százezerszeresére növekedett, viszont az átviteli sebesség csak a 100-1000szeresére. Így egyre jobban nyílik az olló az összes tárolt adat visszanyerésének idejénél. Ez az ami aggodalomra ad okot, mert baj esetén egyre kisebb az esély az adatok megmentésére. Igen, tudom, backup, 3 példányban, tudom. De itt az 1 eszközről minden adat visszaolvasása az aggodalom.

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Dr. Akula

    félisten

    válasz Egon #19 üzenetére

    Csak előbb legyen olcsóbb mint a HDD. Semmi más oka nincs annak hogy még mindig HDD-t használunk bármire. De az ár az elég nyomós indok.

  • KROK640

    veterán

    válasz Egon #15 üzenetére

    Tökéletesen egyetértek veled.

    Én anno 3GB-os HDDvel és 32MB RAMmal kezdtem (egy 366-ossal) és a kiadvány/kép szerkesztés az első dolgok között volt... Szerintem mondanom sem kell mekkora öröm volt 40-50-60MB-os képfileokat 32MB RAM társaságában szerkesztgetni. Két dolgot tanultam meg az első hetekben : a tárhely és a memória sosem elég! Még később WinME alatt is (tehát Win9X alapú rendszer) simán betudtam lakni 256MB RAMot ha belelendültem a szerkesztgetésbe. (akkoriban a "nagy" meg a pro gamer gépek mentek 128MB-256 RAMmal). A tárhely meg sosem volt elég, akkor volt 2×20GB HDD-m amikor a haveri körnek 5-6-8GB-os winyói voltak, és egy darab.

    De elég megnéznem nekem azt, hogy középiskolás éveim alatt mennyit fejlődtek a gépek, 32MB RAMmmal és 3GB HDDvel kezdtem a sulit, és 640MB RAMmal és 2×120GB HDDvel fejeztem be. Ez egy 20× növekedés RAMban, és 80× növekedés HDD-ben, mindössze négy év alatt! (jó, ok anyni ferdítés van benne, hogy átlagos RAMal és tárhelyel kezdtem, és amikor befejeztem a középsulit akkor jócskán átlag feletti volt mindkettő).

    A fényképezős telefonok elterjedésével tiszta sor volt számomra, hogy előbb utóbb az emberek mindent lefényképeznek, meg lefilmeznek majd, és jelentősen megugrik tárhely igény. Ez ígyis lett. De elég magamon is megfigyelni, az első kamerás telefonom előtt, hetente 1-2 képet csináltam (film tekercses, előhívós hagyományos fényképező gép), de az első kamerás telefonommal is, heti néhány kép készült. Ma napi 5-10 képnél járok átlagosan. És tényleg elég az interneten szétnézni, az emberek minden sz*rt videóra vesznek.

    Ma már sajnos, - ahogy írod is - lelassult a fejlődés, és a 2012-es "árvíz" hatásai most is kitartanak. Emlékszem, hogy előtte 12 ezer ft volt egy 2TB-os HDD. Még ma, 10 évvel később is, 17 ezer ft-tól indulnak az új 2TB-os HDD-k!! Bár már 1TB után kicsit lassult a fejlődés (sőt manapság a tök átlag usernek most is 1-2TB tárhelye van otthon, meg durva, hogy még a 2010-es évek második felében is mennyi gépet építettem, láttam 500GB-os HDDvel), de igazán 2012-től lett vészes a helyzet. Akkor az év alején azt hittem, hogy mostanra a 10-12TB-os HDD-k lesznek a 12 ezres kategória, és 20-30TB a mainstream. De nem így lett :(
    OK, hogy romlott a ft nagyon sokat, meg a világban is egy általános drágulás volt megfigyelhető, de hogy egy 11 évvel ezelőtti színvonal/technika ma drágább legyen mint akkor, azt eléggé felháborítónak tartom! Sajnos évek óta az új nagyobb HDD-k nem lenyomják a régi kisebb modellek árát, hanem csak egyszerűen feléjük érkezenek árban, és tartósan ott is maradnak.
    Sajnos attól félek, hogyha a HDD-k nem tudnak jelentős árcsökkenésen keresztül menni, akkor hamarosan az átlagfelhasználó otthonából elfognak tűnni. (1-2TB-os SSDk ára nagyon sokat esett megjelenésük óta, és akinek nincs szüksége többre, annak lassan semmi érv nem fog a HDD mellett szólni). És minél kevesebbet vesznek, annál drágábbak lesznek :(

    Jelenleg a gépemben lévő 6TB kezd szűkös lenni, ezért elgondolkodtam egy 8TB-os HDD vásárlásán (a 2TB-osat leváltandó), de amikor megláttam, hogy 69 ezer ft a legolcsóbb, és jellemzően 80 ezer ft felett van már tényleges merítés és válogatási lehetőség, akkor nagyon elszomorodtam :( ... De a 4TB-osnak is csúnyán felment az ára, most 30 ezer környékétől indul, 25 hónapja meg 25 ezerért vettem. Azt meg nem is értem, hogy a 8TB-os miért több mint 2× drágább mint a 4TB-os, eddig ez abszolút nem volt bevett gyakorlat, régen fajlagosan mindig a kis(ebb) HDD-k voltak a drágák.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • KROK640

    veterán

    válasz Egon #23 üzenetére

    "ugyanakkor a nagy kapacitású ssd-k még nem nagyon szivárogtak le a mainstream vonalra." -ezen nagyon nem is csodálkozok, sajnos. Egyrészt az átlag usernek elég 500GB-1TB-2TB kapacitás kb, így nem is nagyon keresi a nagyobbat. Nem egy fillérb*szót láttam már aki 3000ft különbség miatt választott fele akkora tárhelyet.

    A másik ok az árazásban keresednő :
    Míg a 4TB-os HDD 30 ezer ft környékéről indul, addig (SATA) SSD-ben ez 85 ezer ft.
    Míg a 8TB-os HDD 69 ezer ft környékéről indul, addig (SATA) SSD-ben ez 189 ezer ft.
    (M2-est nem is nézek, azok még drágábbak)

    Míg az első esetben az SSD árából 2db ugyanakkora HDD kitelik, és marad egy hétvégi bevásárlásra való is, addig a második esteben tovább nyílik az olló és a két azonos kapacitású HDD mellett még egy extra 4TB-os is belefér (tehát 8 VS 20TB), és még mindig marad egy hétvégi bevásárlásra való pénz is.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • bitblueduck

    senior tag

    válasz Egon #102 üzenetére

    icloud, onedrive, google drive. Aki ezen kívűl ismer mást az lehet megtudja oldani a saját tárolási stratégiáját. Többség viszont kb esélytelen hogy hallana ezekről

    [ Szerkesztve ]

    An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

  • Dr. Akula

    félisten

    válasz Egon #102 üzenetére

    A NAS egy átmeneti tár, amíg ki nem írod offline vinyóra róla az adatot. Esetleg továbbseedelni maradhat, de az meg nem baj ha repül. Nem látom a képletben hol okozhatna bajt egy zsarolóvírus. Ja, ha valaki az átmeneti tárat használja biztonsági mentésre, az meg is érdemli.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés