Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz forceberg #6391 üzenetére

    "Én P csatornásat javasolok, mert szerintem jobb a + ágat kapcsolgatni, mint a földet."
    Miért is? Ennek az esetek túlnyomó többségében semmi jelentősége nincs, egy törpefeszültségű DC-fűtésszabályozásnál sem hiszem, hogy számítana. Ráadásul egy N-csatornás típusból (azonos határértékek mellett) könnyebben talál alacsonyabb csatornaellenállásút, mint P-csatornásból. Hogy miért PWM-mel? Mert gondolom, az a legjobb hatásfokú, nem igényel lineáris üzemet a félvezetőtől, és egy tipikus hőmérséklet-szabályozás különben is elég lassú, pl. nagy a holtideje.
    #6396: "FET-tel is kivitelezhető nagyon frappánsan annál is inkább mert a FET-ek egyik legfontosabb paramétere, hogy nem igényelnek áramot vezérlésükhöz, tehát bemeneti ellenállásuk szinte végtelen nagy."
    Igen, de ez csak DC-, vagy nagyon alacsony frekvenciás vezérlésnél igaz, mivel be/kikapcsolásnál a gate-kapacitásra töltést kell felvinni, ill. azt ki kell sütni. Ez pedig (különösen teljesítmény-mosfetek gyors kapcsolgatásánál) jelentős meghajtóáramot igényelhet. Az 555-ös időzítő 200mA-es terhelhetőségű, ami ilyenkor jól jöhet.
    "A MOSFET-ek vezérlése hasonló a tranzisztorokéhoz, kivezetéseinek elnevezése a J-FET-ekéhez. Elzáródási feszültségük 1-3 V nagyságrendű, jellemző meredekségük 1 A nyugalmi áram esetén 1-10 S. Tehát egy átlagos MOSFET-et gatejét 1 A nyugalmi áram eléréséhez körülbelül 4 V-ra kell kapcsolni a source-hoz képest."
    Ez meg kicsit úgy hangzik, mintha csak kiürítéses mosfetek léteznének, pedig manapság jóval elterjedtebbek a növekményes módúak, amelyek vezérlés nélkül (Ugs=0) nem vezetnek. A mai modern (pl. egyes logic-level típusok) növekményes módú mosfetek 4V-os vezérlőfeszültségnél akár 20A feletti draináram vezetésére is képesek. A vezérlőfeszültség növelése viszont a bekapcsolt csatorna ellenállására is jótékony hatással van.

  • Batman2

    őstag

    válasz forceberg #6391 üzenetére

    Szevasz

    Köszi ! :)

    Ez egy személyautóban a szellőző rendszerben elhelyezett fűtőegység lenne, négy 12V-ra méretezett, vastag cekaszszál, az vesz fel kb 15A-t és ennek e reljesítményét kellene szabályoznom a légáramnak megfelelően, hogy túl ne melegedjenek a szálak, illetve a környezete.

    Ha kisebb légáramra kapcsolom a szellőző rendszert, akkor a fűtőszálakat is kevésbé kell üzemeltetni, ugyanahoz a hűfok eléréséhez.

    Természetesen, mivel autóról van szó, így 12V-ról menne a rendszer, illetve üzem közben max. 14 voltos rendszerfeszültségről.

    És mivel a teljes kivezérlés esetén a legkisebb a veszteség (és így a fölös hőtermelés is) bármilyen tranzisztort is veszek alapul, ezért gondoltam a PWM szabályozásra, arra meg megfelel az 555-ös, igaz annak 15V körül van a maximuma.

    Igazából azért gondoltam a föld ággal való vezérlést, szóval olyan FETtel, ami a negatív impulzusokra nyit ki, mivel a föld, az mindíg föld és így mindegy, hogy az 555-ös ICt hány volt feszültségről üzemeltetem !

    Ha a pozitív periódust használom fel vezérlésre, akkor viszint ki kell menjen a teljes feszültség, hogy a FET teljesen kinyisson (vagy normál tranyó, mindegy), az 555-ös meg már melegszik 14-15V körüli feszültségen, szóval az előbbi esetben hajthatom alacsonyabb feszültségről is, a föld ekkor is közös és teljes a FET nyitása (vagy éppen zárása).

    A pozitív periódussal való vezérléshez jó a növekményes FET ez tiszta, csak az nem, hogy akkor az utóbbi esetben, ha a negatív ággal akarom kapcsolni a FETet, akkor lehet, hogy kiürítéseset kellene alkalmaznom ??? :F
    Mondjuk annak meg az a hátránya, hogy ha nem kap jelet a Gétje, akkor állandóan nyitva van, bár ezt gondolom megoldható egy pozitív ágra felhúzó ellenállással.

    Üdv.:

    [ Szerkesztve ]

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

  • Batman2

    őstag

    válasz forceberg #6391 üzenetére

    Szevasz

    nem teljesen értem ennek az IRF4905-nek az adatlapját !
    Miért minuszban vannak írva az értékek ?? :F

    Szóval úgy értettem, hogy 10V-on, 25 foknál 74A-t visel el folyamatosan és 52A-t 100 fokon, és 260 vagy mennyi A-t impulzusban, aminek valami 260 mikroszekundum talán az ideje.

    Csak hogy ezek az értékek miért minusz előjellel vannak feltüntetve ?? :F

    További kérdés, hogy a rajz szerint ez már taltamazza a reverz impulzusok elleni védő Shottky diódát is ? :F

    És a bekötése hogy van ? :F
    Ha jól tudom akkor a Drain a nyelő és a Source a forrás, de a védő dióda alapján mégsem a D kellene a pozitív fele legyen, hanem az S, így van vagy sem ??? :F

    És az mit jelent, hogy mondjuk 40V-os egy FET, de a Gateje csak mondjuk +-20V ?? :F
    Szóval akkor ez azt jelenti, hogy már max. 20V-ra is teljesen kinyit, ha a kapcsolni kivánt feszültség mondjuk 40Volt X amper akkor is átengedi a 40V-oto, ha csak 20V-oto adok a getejére ?? :F
    Illtve tudom, hogy az elméleti csatorn szélességével, ami létrejön a FET-ben, vagy megszűnik az áramerőt kapcsoljuk, az függ töle, csak akkor sem értem valahogy teljesen ezeket a feszültség összefüggéseket !

    Üdv.:

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Új hozzászólás Aktív témák