Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz gordonfreemN #56044 üzenetére

    Egyszerűen a feszültségkülönbség miatt.

    Legyen 10 V az akku, ezt egy generátorral hirtelen megemelem 14,4 V-ra (mintha összekötném egy másik tápforrással) ekkor lényegében csak az akku belső ellenállásán fog múlni, hogy a 4,4 V különbözeten mekkora áram folyik.

    Ahogy az akku töltődik, a feszültségkülönbség is csökken, emiatt az áram is.

    A generátor nem enged, ilyenkor az egy stabilizált (CV) forrásnak tekinthető, mivel az is, hiszen van egy gerjesztésszabályzója, ami erről gondoskodik.

    CV szerepéből legfeljebb akkor tud kiesni, ha annyira túlterhelődik egyéb fogyasztókkal is, hogy már képtelen tartani a feszültséget és kiderül, hogy még a generátornak is van belső ellenállása, természetesen.

    Amíg stabil, addig látszólag nincs belső ellenállás, mert a szabályzó "úgy csinál" mintha nem lenne, vagyis stabilizálja a feszültséget.

    Az ólomakku belső ellenállása külön történet, csak az egyszerűsítés miatt nem tértem ki rá. Ha már nagyon le van merülve, annyira meg tud nőni, hogy még 14,4 V-ról sem vesz fel szinte semmi áramot. De akkor már nyilván indítóképtelen is.

    Ha egy ilyen túlmerült akkut stabil tápfeszültségre kötök, akkor az történik, hogy lassan kezd nőni az áramfelvétel, ahogy egyre jobban magához tér és csökken a belső ellenállás. Van egy max. áram, amikor az ellenállás már kevés, de a feszültségkülönbség még nagy. Ezt úgy lehet látni, ha megszakítom a töltést és rámérek az akkura, az még nyilván lejjebb van, a táphoz képest.

    Ezután lassan ismét csökken az áram, de ez már a feszültségkülönbség kiegyenlítődése miatt.

    De ezt csak a szemléletesség kedvéért írtam így, a gyakorlatban szokás az áramot is korlátozni, áramgenerátoros töltővel vagy valamilyen butatöltővel, ami eleve nem tud stabil feszültséget adni, saját belső ellenállása miatt.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák