Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • krizmo_

    addikt

    válasz mgy #113 üzenetére

    Mostanában úgy csinálom, hogy szombaton este feletetem a hűtőből kivett kovászt, és vasárnap reggel bedagasztom, majd 1 óra fermentolízis után hozzáadom a sót. Kiolajozott lefedett tálba kelesztem a ~ 30 fokra előmelegített sütőben, 40 percenként hajtogatom, ha kerül bele valami sajt, reszelt torma, aszalt paradicsom, hagyma, kurkuma-mák stb..., akkor laminálom az elején. Általában 3szor hajtogatom, de ha igényli, akkor 4szer. Ha már ilyen "pillecukorszerű" szerkezete van, akkor elég a 3, ha nem akkor kell neki egy hajtogatás.
    Formázás után kiteszem a teraszra, és másnap kora reggel kerül kisütésre, ha melegebb van, akkor a hűtőbe kerül.
    Hosszas kelesztésnél érdemes kevesebb kovászt felhasználni, mert így nem lesz savanyú és túlkelt. (666 gr liszthez 150 gr 100% hidros kovászt szoktam adni, mondjuk az én kovászom elég fickós, ha gyengébb a kovász, akkor érdemes felerősíteni.)
    Sokféleképpen készítettem már, de ez a módszer eredményezi a legjobb kenyeret eddig. :)
    A jó minőségű liszt is nagyon fontos a jó eredmény eléréséhez.

    Ezeket ajánlom:
    - Garat Malom lisztek leggyakrabban használt (innen szinte bármi jöhet) :
    - KBL 100, KBL200 (Nagy kedvencek, kivételesen magas a fehérjetartamuk),
    - BL80, ( A teljes kiőrlésű liszteket érdemes keverni vele, de önmagába fehérkenyérnek is kitűnő. )
    - BL200 (Nagyon karakteres íze van, péksüteményekhez is szoktam használni),
    - Kamut(ebből csak kicsit érdemes használni, szintén magas fehérjetartalmú),
    - Tönkölybúza( Ezeket inkább zsemle sütésére használtam, vagy nagyon minimálisan kenyérbe, mert terülős nagyon)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    - Agugiaro lisztek
    Olasz lisztek, nagyon szeretem őket, különösen a Manitobát, a kovászkám is nagyon szereti, mondhatni a kedvence, valamit pizza sütésre is gyakran használom. Croissanthoz ez a legjobb.
    Egyébként, ha valaki Olaszországban jár mindenképpen érdemes hazahozni onnan liszteket, mert azokból valami isteni kenyereket és pizzát lehet sütni.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    - Artizán kenyérliszt
    Ehhez eddig csak a saját pékségükbe tudtam hozzájutni, Pásztón őröltetnek, egyébként, a Pásztói lisztekkel is nagyon elégedettek szoktak lenni, én egyszer próbáltam egy nagyobb mennyiséget, de nem igazán volt szerencsém vele, mint utóbb kiderült friss őrlés volt, és emiatt adódtak vele gondok.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    - Pesti Malom lisztek
    Korábban sokat sütöttem a lisztjeikből, manapság már csak a rozsfélékre, zablisztre, kukoricalisztre, és rizslisztre van igény onnan.

    Hirtelen ezek jutottak eszembe, de biztos kimaradt valami. :B

  • krizmo_

    addikt

    válasz mgy #119 üzenetére

    Pedig érdemes a kovászos kalácstésztával próbálkozni, mert nagyon finom, ha sikerül. :K
    Szerencsére még semmi nem lett savanyú, néhány kenyeret leszámítva, de már tudom, hogy kell kivédeni.

    Holnap én is dagasztok be pizzatésztát, mert hétvégén az lesz a menü, meghoztátok hozzá a kedvem. :D

    #120 bbuffy
    Ugyan, csak pozitívan! ;) Ha valamibe bizonytalan vagy, akkor kérdezz bátran! :)

  • sz.zs.

    Topikgazda

    válasz mgy #132 üzenetére

    Ha első nap jó, az azutáni napokra nem kel túl?

    Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

  • bbuffy

    senior tag

    válasz mgy #538 üzenetére

    WMF. 10 éve az van.

    ...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

Új hozzászólás Aktív témák