Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nmate91

    tag

    Sziasztok!

    Új vagyok itt, kis sztori az elején.

    Még tavaly ilyenkor térdfájdalommal mentem el ortopéd orvoshoz. Ő hívta fel a figyelmemet, hogy rövidebb egyik lábam, mint a másik - valószínűleg csípőből adódóan. Nyújtás, úszás ment, jött az első félmaratonom, siker, hurrá. Elkezdtem a maraton edzést, 1 hét után piszok térdfájás - a bal, azaz a hosszabbik lábamban. 1 hét pihi, rápróbáltam nem jó. 1 hónap pihi, rápróbáltam, nem jó. 1,5 hónap pihi, mindig nem jó. Másik ortopéd orvoshoz mentem, aki azt mondta túl feszesek az izmaim, nyújtsak. Gyógytornásznál voltam, mutatott gyakorlatokat, megnézett, de nem tudtuk előhozni a fájdalmat semmilyen gyakorlattal, utána rápróbáltam a futásra, ahol megint fájt, szóval ismét pihi.
    Eltelt kis idő azóta, mire egyik cipőmnél hosszabb viselés esetén észrevettem, hogy nyomja a talpamat, de csak a jobb. Megnézegettem, hát a jobb bokám kicsit meg van süllyedve - full logikus miért rövidebb a jobb és valószínűleg miért fáj a bal. Ekkora már minden további vizsgálatomat, MR-t stb-t keresztül húzott a Covid, szóval örültem.

    Most jön a lényegi rész.
    Orvoshoz most menni tök esélytelen. Rákerestem itt kulcsszavakra, láttam, hogy podiart betétet ill lábvizsgálatot ajánlotok. Mit ad ég, jövő héttől indul újra a Spuri boltokban ez a talpvizsgálat, mondom tök jó, megyek - persze ez az ingyenes.

    Igazából a kérdésem az, hogy aki köztetek hasonló úton jutott el ide, kb. mennyi idő alatt szokott hozzá ehhez a betéthez illetve az idő folyamán erősödött, javult valamennyit a lába, hogy később akár elhagyható is lehessen a betét? Azt láttam, hogy a szavatosságuk vegyes, 1-2 év amit bírnak kb.

    Szerencsére persze most egy verseny sem hajt, de baromira hiányzik már a futás, alig bírok a seggemen megmaradni, főleg, hogy úszni sem lehet most járni.

    Köszi előre is! :)

  • nmate91

    tag

    Megjött a podiart betét, 5km-en egyelőre nem ölt meg. Viszont újra éreztem a térdemet, mintha újra fájna, remélem csak bénán nyújtottam vagy a betét miatt a terhelés szokatlan...

  • nmate91

    tag

    Sziasztok!
    Visszaolvasgattam, keresve tapasztalatokat hátsó combizom (hamstrings) sérülésekről, volt azért pár, de nagyon rít miatta sokat senki. Leírom a tapasztalataimat, kezdőknek, sérülékenyeknek hasznos lehet talán.
    Nekem a semitendinosusnak nevezett része sérült, annak is a felső fele.
    Szeptember közepén egy trx edzés után lassan futva (6:00 tempó) mentem haza, mondván bringa szervizben van, bkk bérletem meg lejárt. Ezután másnap éreztem először, hogy van valami gebasz. Ok, pihi, 3 nap múlva semmit nem éreztem, mentem is egy 11 km-es terepfutó versenyt, lájtos tempóval, mert nem volt kedvem megszakadni. Másnap picit éreztem, de egy napra rá megint teljesen elmúlt. Következő héten 3-4 nap pihi után egy laza (6:00 min/km) 12 km-t futottam, városnézős, fotózkodós hangulatban, semmi sprint. Ennek másnapján már erőteljesebben fájt, ekkor voltam vele úgy, hogy a közelgő UB miatt akkor most a versenyig a futást pihentetem. Az UB napjáig kb. el is múlt érzésre. Itt egy 11 és egy 6km-es szakaszom volt, versenyhangulattal ötvözve, hajtottunk a csapattal a 20 órás célért. Kicsit gyorsabban futottam, mint a kényelmes tempóm, 4:45 és 4:22 jött ki belőle a két etapra. Na, itt basztam el, kb. el sem kellett volna indulnom :)
    Ezután tényleg nagyon fájt már, itt mondtam, hogy akkor 3 hét pihi. Közben egy laza geoládázós túrát mentem a Bakonyban, ahol már pár km után elő is jött, pedig ott tényleg csak séta tempó volt.
    2 hétig utána meg sem mozdítottam, sétát is óvatosan toltam és kerültem kb. mindent. A sztoriban most tartunk ott, hogy másfél hónapja jelentkezett először ez a fájdalom. Itt bringára ültem, mondván az annyira nem terheli. Elsőre jó is volt, másnap éreztem azért - pihentessük még egy hetet.
    Itt már tornával tértem vissza, pár tippet kaptam online. Kicsit jobb lett, 1,5 hét torna után rápróbáltam a futásra (3km, 6:30-as tempó, de kb tartva a 170-180 körüli cadence-t), ekkor közben már nem jött elő, utána viszont igen még kicsit.
    Torna folytat, minden nap min. 1 óra sétával kiegészítve.
    Ekkor érkeztünk a mai naphoz - 2 hónap telt el. Ismét elmentem futni, mondván végre kisütött a nap, kell a lelkemnek ez. Kezd oké lenni, majd 4 km, 6:30 tempó, 180-as cadence mellett.
    Egyelőre nincs semmi fájdalom, azt hiszem szépen lassan ilyen bicegős tempó mellett, rövidebb távokkal, folytatva a tornát, visszatérhetek.

    Tapasztalat:
    - Ha hamstring sérült, pihentesd. Tovább, mint ameddig gondolnád, hogy kéne, türelmesen kell, elég nehezen gyógyul. Főleg a felső részek.
    - Ha versenybe is kerül, próbáld kerülni. Ha nem kikerülhető, mint pl. egy UB a csapat miatt, lassan fuss. Az idő nem ér annyit (nem is lett meg a 20 óra).
    - Amikor már nem érzed egyáltalán nyugalmi helyzetben, vagy hajolgatásnál, csak sétálással térj vissza. Tornáztasd, erősítsd az izmot, ha valamennyire stabil Ha nem kapkodom el, elmúlhatott volna 2-3 hét alatt.

    Gyanítom sokaknak ez nagyon alap dolog, nekem annyira nem volt, mindenesetre remélem később akár 1 embernek is hasznos tapasztalat lehet :)

  • nmate91

    tag

    válasz inf3rno #47432 üzenetére

    Bíztató :)
    Óvatosan megyek azért természetesen, egy darabig úgysem lesznek versenyek, nincs miért kapkodni. Séta, túra illetve rövid kocogások amivel próbálok visszajönni, aztán május környékére csak visszajutok oda, hogy félmaratont futok.

  • nmate91

    tag

    Rendeltem múlt héten egy Merrell Vapor Glove 4-et, mondom ha már sérülés után kezdek újra, rápróbálok ezekre a mezítlábas szörnyekre. Viszont sajnos a jobb lábamon (ahol van némi boltozati süllyedés) ott kifejezetten nyomta. Pont ami volt a bajom a Hoka és Saucony cipőkkel is.

    Tudtok esetleg mondani ebben a stílusban olyan csukákat, amiknél nincs megmagasítva ott az a hosszanti boltozat rész? Xero képről ilyesmi, de azok egy tízessel többért mennek, főleg szállítással együtt, onnan nem akarok vakon rendelni.

Új hozzászólás Aktív témák