Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Radeon.Z

    csendes tag

    Olvasgattam a hsz-eket, (bocs, sziasztok), és személy szerint frissen vizsgázott CNC-seket eltanácsolnék a "mélyvíztől", pláne külföldön. Én 13 éve CNC esztergálok, jelenleg egyszerre 5 gépen dolgozom. Ezek : 12 szerszámos Tornado Fanuc 21-t vezérlő, Mazak Quick Turn 8SP, Mazatrol vezérlő, két Mazak 6T , egyik Flex GL-6 robotkaros, a másik 3 méteres száladagolós, mindkettő Mazatrol 640T vezérlős, és egy Tornos Bechler 2 orsós hajtott szerszámos hosszeszterga. Dolgoztam (és közben dolgozok) Haas esztergán, Epa-n ,ez tiszta Hunor vezérlő, NCT. Én is Hunoron kezdtem, egyből az esztergályos szakma elvégzése után ('1994,országos szakmai verseny, Miskolc) . Én 5 hónap alatt lettem teljesen önálló Hunoron, beállítás, program, stb. Ekkor elmentem Veszprémbe a Bakony művekbe tanfolyamra, és - nem szeretnék nagyképűsködni - de szerintem az adott Hunor vezérlőt rugalmasabban kezeltem, mint a tanár.
    Aztán jöttek az újabb gépek a céghez, és én rájuk kerültem, megtanultam őket, már amennyire a munka kívánta. Minden nap 1-2átállást meg kell csinálni, így gyakorlat már van szerintem, révén kis darabszámokat is csinálunk. Mi max szegnyereggel dolgozunk (Haas eszterga), soha nem dolgoztam bábbal. Viszont be kell látnom, hogy maga a CNC tanfolyam semmit sem ér. Jött hozzánk is friss vizsgás, első nap reccsent a Hunor. Beállításnál azt sem tudta hogyan kezdjen hozzá. A gyakorlat itt mindennél fontosabb. Most 32 éves vagyok, a cégnél is kevesebb a munka, semmi túlóra sincs már fél éve, holott eddig aranybánya volt, most fele a pénzünk. Németül jól beszélek, 5 éve tanulom, Ausztriában sokat gyakorlom, angolul is elkezdtem, erősen gondolkozom egy külföldi állásban, de mégsincs hozzá önbizalmam, mivel minden gyár másra van specializálódva.
    Mi főleg tárcsákat csinálunk 100mm átmérőig, abban aztán minden van, menet , furat-és homlokbeszúrás, illesztések, vagy csapokat szintén menettel, illesztésekkel, furat, furatmenettel.
    Szóval a CNC elég összetett szakma, főnököm is belátta, a papír nem számít, ha bizonyít az illető, akár pincér is lehet. Nálunk is van egy, én tanítottam be Fanuc vezérlőre 3 hónap alatt, 3 éve csinálja, és már ráérzett a technológiára is.
    . Ahogy nézegetem az állás ajánlatokat, Ausztriában is felére estek vissza a CNC-s hírdetések.

    Munkahelyemen én vagyok az Isten...mindenki tudja hogy létezem,de még senki sem látott...

Új hozzászólás Aktív témák