Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15734 üzenetére

    Túl kusza a hsz. Nem gondoltad át, fogalmaztad meg, szerkesztetted meg eléggé és nem priorizáltál, csak tekintet nélkül ránk ömlesztetted a benned felhalmozódott kételyeket. Kapzsi egy dolog. :D Nem kell ám mindenre egyszerre választ kapni, ahogyan nem is kell minden kérdést egyszerre feltenni. Lehetetlen erre az áradatra lelkiismeretesen megírt választ adni.

    Emelj ki a hsz-edből egy témát, amivel kezdjük (gondold át, ha gondolod át is fogalmazhatod). A többi témára kitérhetünk később. :R

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15736 üzenetére

    mennyiben megengedett eltérni pl. egy adott személy vagy könyv által javasoltaktól?

    Megengedett. A könyvek edzéstervei általában generalista sablonok, hogy aki nem tudja mit csináljon, az kapjon egy iránymutatást. Ezek általában nem hatékonyak, határokat annyira nem feszegetik, így viszonylag biztonságosak is.

    Viszont kezdőként az ember mindentől fejlődik, így egy szuboptimális edzésterv is jól tud működni. A másik dolog pedig, hogy kitartani huzamosabb idejig bármilyen edzésterv mellett egy eredmény,érdem, ami fontosabb, mint hogy a terv mennyire hatékony.

    A fegyencedzés progressziója hosszútávon időpazarlás, sőt tévút is, de fél-egy évig rendben van.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15738 üzenetére

    2013 decemberében kezdtem, 17 évesen (183 cm, 55 kg, számtalan izmom efektíve nem létezett, nem volt keresztmetszete, pl mellizmom nem látszott csak a bordakosár. Most vagyok 186 cm és 72 kg.) Konditeremben, majd megtetszett a sw. Konditermi edzésidőszakok következménye mindig az lett, hogy visszavágytam a sajátsúlyoshoz.

    Eleinte túl csapongó volt az edzésem, nem az alapokra fókuszáltam, mindent akartam csinálni, gyakorlatvideók miatt új gyakorlatokat hoztam be, másokat elengedtem. Impulzivitás, következetlenség.

    Az első években nem volt konzisztencia. Edzésidőszakok és kihagyások váltogatták egymást. Ezt az szakította meg, hogy elmentem csoportos edzésre (sajátsúly + kettlebell), 1 évet jártam folyamatosan, ami nagyon jó alapot adott a szokáshoz is és persze sokat tanultam.

    Otthoni edzésben nagyon jól bevált az edzés "minden nap". Pihenőnapot nem kellett betervezni, mert az élet mindig úgyhozza, hogy heti 1-2 pihenőnap becsússzik. A gyakorlatokat meg ugy kell összeválogatni, hogy az izomláz ne hátráltassa a következő napok edzéseit. Itt alapvetően a húzas-tolás-láb bontás kézenfekvő.

    Jelenleg megint nincs meg a konzisztencia, néha kimaradnak hetek, ritkán hónapok. Most megint próbálok visszaerősödni arra a szintre ami már megvolt csak elenyészett. Próbálok visszaszokni arra, hogy kedvtől függetlenül eddzek rendszeresen.

    Jelenleg a cliffhanger huzi, fordított fogásos gyűrű toli és a gyűrű muscle up van fókuszban. Biceps curlt, török felállást, pluszsúlyos bolgár guggit éshaskereket szoktam még. Mint látod ez nem sok gyakorlat, de ennyi most elég. Fekvő, fej fölé nyomás és evezés jellegű gyakorlatok jelenleg nincenek is képben, de ha nő az edzéskapacitásom, akkor juthat nekik hely majd.

    -

    aztán ahogy olvasgatok, videókat nézek a kivitelezésükről, rájöttem, hogy totálisan rosszul végzem őket, így léptem vissza és kezdtem az elejéről

    Ezért kell igazából az edző. Főleg az elején. Persze én se mentem edző közelébe sem, amikor kezdtem, csak így utólag latom mennyire hasznos lett volna. Ezért ajánlom minden kezdőnek, meg úgy bárkinek, hogy ha teheti menjen el csoportos edzésre. Heti 2x1 óra csoportos edzéssel is nagyon jó eredményeket lehet elérni.

    -
    Nyugodtan csináld az ülőtartást meg a könyökmérleget.
    Meg próbálj szerezni egy hózódzkodóalkalmatosságot, fontos a huzi.

    Angolul értesz amúgy?

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

  • emiki6

    veterán

    válasz Optik #15740 üzenetére

    Hogy hogyan bontod, az lényegében mindegy. A húzó-toló bontás előnye, hogy az egyik által okozott izomláz nem nagyon kavar be a másiknak. A vízszintes-függőlegesé meg hogy antagonista mozgások vannak egy napra téve és pl az egyik toló gyakorlat nem kavar annyira be a másik toló gyakorlatnak.

    Az adott napi edzést persze úgy érdemes rendezni, hogy bemelegítés után ügyességi gyakorlat (szabad kézállás, lendületes muscle up stb ilyenek) > nehéz erőgyakorlat (lassú muscle up erőelemek, az amiből kis ismétlésszám megy) > sima erőgyakorlat, ami egésztestes (huzi, toli, fekvő stb) > izolációs gyakorlatok (bicepsz, tricepsz, rotatorköpeny gyakorlatok). Elején kell azt csinálni ami a legtöbb figyelmet és/vagy erőt igényli és vegen ami legkevesebbet, tehát először technikás könnyű gyakorlat, aztán technikás nehéz gyakorlat, majd rutin gyakorlat és végül izoláció.

    Nálam a konzisztencia hiánya a lelki alkatom miatt lehet, nem vagyok "szorgalmas" tipus. Volt persze sérülés is, de volt hogy sok lett a munka és kiestem a szokásból stb.

    Az alapgyakorlatok lényege az, hogy egészen addig, amíg csinálod őket, az általános erőd szinten lesz tartva vagy nőni fog. 1 db húzás és 1 db tolás gyakorlat bőven elég arra, hogy az embert az átlagos szintből kiemelje és meg fejlődni is tudjon. A transzferhatás meg lesz, a tolódzkodás fejleszti a fekvőt es viszont. Persze a fekvőt a fekvő fejleszti legjobban, mert a fekvő, akar a többi gyakorlat nem csupán erő gyakorlat, hanem kell hozzá technika, skill, ügyesség, hatékonyság.
    Érdemes fekvőzni is és tolódzkodni is és fej fölé nyomni is ugyanez igaz a húzásokra is. Az hogy én csak tolódzkodok meg húzódzkodok jelenleg az az én döntésem, az én helyzetemre igazítva.

    viszont, mivel nem erőemelés ill. testépítés a cél, így ebben a sportban nem előny a nagy izomzatú láb, főleg majd a különféle mérlegtartások gyakorlásánál

    Tudod, ez nem más mint megmagyarázás, kifogáskeresés. Mérlegtartásoknál hátrány az izmos láb? Oszt akkor mi van? A magasság is hátrány, de aki emiatt alacsonyabb akarna lenni...
    Ne a gyakorlat végrehajtása legyen a cél, hanem az erő.
    Fontos a láb, legyen az is annyira izmos amennyire tud. Nem vagy fiatal, nem is testépítesz, mázsányi súlyaid sincsenek otthon, szóval ha lelkiismeretesen is csinálod a lábedzést sem lesznek a lábaid kifejezetten izmosak. Neked már arra is kell gyórnod, hogy 20+ év múlva minél több izmod maradjon és azért már most el kell kezdened dolgozni. :R
    A láb izmosodása amúgy erősíti a felsőtest izmosodását, teszto szint növelésére is az egyik alap ajánlás az orvoslásban a lábedzés.
    Lábizmot visszafogni max az élsportolóknak lehet érdekes.
    Nők is a segget nézik, nem a kart... :DDD

    Lábedzést csinálhatsz "aszinkron" is, tehát nem heti 1 láb és 2 pihi v 2 láb 1 pihi, hanem páros héten egyik, páratlanon másik.
    Pl:
    Víz függ láb víz függ láb pihi
    víz függ pihi víz függ láb pihi
    Vagy:
    Víz függ láb pihi víz függ láb
    Pihi víz függ pihi víz függ láb
    Stbstb.
    Vagy 4 napos blokokat ismételsz és nem hét naphoz igazítod.

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

Új hozzászólás Aktív témák