- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Google Pixel topik
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- LG V30 - vezércsel
- Samsung Galaxy S24 FE - később
- Huawei Mate 20 Pro - a mindenit!
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
-
Mobilarena
DIGI internet Gyakran Ismételt Kérdések
(Kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. február
Új hozzászólás Aktív témák
-
adika4444
addikt
válasz Lackooo84 #108884 üzenetére
Na az szép lenne... 2023-ban szerintem már alap a gigabites letöltés HO-ra meg ha az embernek IT-s hobbija van. Jómagam mindkét részről érintett vagyok és nagyon utálok várni párszáz megákra, hogy ledöcögjenek.
Szerk: Nincs véletlenül még Epon terület, vagy olyan FTTH-s környék, ahol nem bírja a gigát a hálózat, pl. Invitel-től átvéve? Számomra ez az FTTH Net Max inkább olyan kényszerű legnagyobb sebességnek tűnik, a 100 Mbps-os felfelé sáv is ezt erősíti bennem illetve az, hogy a 250-es nethez képest felfelé irányban semmivel nem ad többet az 500. Logikusabb lenne, ha az 500-as letöltés mellé 200--250 Mbps felfelé irány társulna.
Mondjuk FTTB környezetben pár éve a DIGI szépen kivezette az 1000-es csomagot, új előfizetőként azóta nem is lehet rá szerződni, de ott mondjuk inkább technológiai korlátja volt a dolognak. Tényleg nagyon remélem, hogy nem fogunk visszafelé fejlődni a maximálisan elérhető vezetékes internet sebességét tekintve.
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Intruder2k5 #108887 üzenetére
Sajnos tudom, mennyire bosszantó, amikor nincs normális gyors net. Bár nem ez az egyetlen összetevője egy netkapcsolat metrikájának, de nem elhanyagolható a fontossága
Ha meg alkalmas rá a hálózat, főleg vicc lenne ha megszűnne a gigabit, mint lehetőség. Márpedig láthatóan alkalmas az esetek 99%-ában. Torrentre kell a legkevésbé, nagyon megszoktam, hogy az OVH-s szerveremről bármit elérek 60--80 MB/s sebességgel.[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Sejtettem én, hogy a topik napi forgalmának minimum egyharmadát a kommentemre való reagálások fogják kitenni
Az elégségesnél gyorsabb netnek kényelmi értéke van. Hogy kinek mi az elégséges, az teljesen szubjektív, de az én véleményem az, hogy onnantól, hogy az infrastruktúra támogatja, 2023-ban alap, hogy legyen gigás net. Azaz ha FTTH technológiás GPON szolgáltatás van, akkor a végponton legyen 1000 Mbps-os névleges letöltést kínáló csomag értelmes áron. Hogy ki mire fizet elő az már persze magánügy, ha kicsit szerencsétlenül is fogalmaztam, én inkább az elérhetőséggel szembeni elvárásomnak adtam hangot.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz GoodSpeed #108904 üzenetére
Én írtam, de annak - ahogy akkor is írtam - technológiai indoka volt. Az ONT-ok belső felépítését nem ismerem, ebben dchard a kompetens, de ha feltesszük, hogy a kis ZTE F668-ban és társaiban a switch és az optikai modul közt 1 Gbps-os kapcsolat volt/van, akkor gyakorlatilag egy előfizető gigás csomaggal kihajtva ki tudta használni a teljes FTTB LAN-os szegmens közel 100%-át, ami nem egy ideális állapot. Az FTTB rendszer nem az ilyen nagy csomagokhoz készült, ellentétben az FTTH GPON-nal, ami viszont igen.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Dragon3000 #109009 üzenetére
Én DIGI optikáról Telekom optikára mennék giga/giga csomaggal, lenntebb semmiképpen nem. Múlt héten már lement itt ez a téma, sok új úgy sincs benne, de ha az ember megszokja a jót...
Objektíven azért tényleg el lehet már lenni 200--300 Mbps-mal mindennapi, streaming témával, a feltöltés inkább, ami koaxon a gigabit mellé is karcsú, alatta meg aztán pláne.Szerk: Az összedrótozás szerintem ilyen ár mellett sem éri meg, főleg a tényleges előfizetőnek, mert kellemetlen lehet felelni valami netes csibészségért, amit nem is követett el. Az pedig nem állja meg a helyét, hogy továbbértékesítette / továbbosztotta, az ÁSZF ezt is tiltja.
Én max valami VPN-es megoldással engedném a dolgot, de ott is nagyon meggyőzően magas ár kéne, hogy ilyenbe belemenjek és természetesen én kontrollálnám a VPN-t, azaz a delikvens a saját néven futó VPN-jén kívül nem érhetné el a netet.
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Itt sem
Viszont mi OpenWRT-t használunk, ott jellemzően rendben vannak implementálva a dolgok, lényegesen kevesebb a hiba mint egy szolgáltatós router módú ONT-nál vagy a stock firmware-es csodáknál. Sajnos a szolgáltatói eszközökön nagyon komoly hibaforrás az IPv6. Pár hete egy Telekom-os Sagemcom-on futottam bele, hogy IPv6-on a 2--3 ms-es bix.hu olyan 20--30 ms volt. Kiderült, hogy már az ONT, az első hop 20+ ms, ezzel együtt a sebesség is maximum 80--100 Mbps volt a gigás neten. Megoldani nem sikerült, szerencsére csak teszteltem, a mögötte lévő MikroTik hAP ac2-n addig és azóta is hasít rendben a v6.
Sajnos lesz még ezzel elég gond ahogy elnézemüdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Szerencsére nem cseszegetik miatta az user-eket. Ha sok dologgal van is gond az itthoni távközlési szektorban, az mindenképp becsülendő, hogy a nagy optikai ISP-k korlátlan csomagnál nem jönnek a FUP-pal és társaival. Terhelt esetben nyilván lépniük kéne, de a tömeges panaszok örömteli hiánya azt erősíti, hogy az infra remekül elbánik a torrentesekkel. Én már nem hajtom, ha nagyon nincs másudt leszedem, amire szükségem van, de az ilyen power userek nélkül asszem bajban lennék
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Kroni1 #109433 üzenetére
DIGI-érában nagyon helyfüggő volt, hogy a szerelők mennyire gyorsak. A 4iG óta az itt írtak alapján az ilyen folyamatok már sokkal gyorsabban és megbízhatóbban zajlanak.
Szerk: Én amúgy emiatt tartok flottás, korlátlan mobilinternetet, egy hotspotban van. Emiatt a mobilon teljesen fölösleges, ha itthon minden OK viszem magammal, ha nem, akkor meg bedugom a routerbe aztán ha nagyon kell mobiladat veszek valami egyszeri pár gigát. De ez ritka nagyon.
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Yodamest #109663 üzenetére
Vagy DNS gond, vagy nem tudott új portot nyitni kifelé. Utóbbi NAT-olt környezetben előfordul ha erős torrentes vagy hasonló használja a portokat. A NAT-nál meg mivel nem tudod, kik vannak még azon a publikus IP-n, lehet egy ilyen szomszédod
Elvileg ilyen hibának nem szabadna lennie, gyakorlatilag Telekom mobilneten is tapasztaltam amíg nem volt IPv6. Szerintem itt is megoldás lett volna a v6, a népszerűbb oldalak egyre többje IPv6-kompatibilis.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Yodamest #109665 üzenetére
Mert ha már NAT-olnak, csinálják normálisan, hogy ne kerüljön senki olyan helyzetbe, hogy nincs szabad port. Ezt az IPv4 címek fogyása miatt csinálják, így egy cím alatt van több user. IPv6-on nincs ezzel gond, ott van elég cím. Ha lett volna nálad IPv6, kevésbé tapasztaltad volna szerintem a problémát. De teljesen mindegy, meg nyilván a NAT kikapcsolása hosszútávon csak előnyös.
GoodSpeed
Amióta bekötötték, én itt még nem mértem 920 Mbps-nél többet, a jellemző 840-860. Cseréltem már routert, máshol az itt ennyit mérő gép, router kiméri a 940/940-et (Telekom optika). Szóval az érdekes, mi okozhatja, hogy valahol konstans megvan a 940, valahol pedig üresjáratban is 900-nál megáll. Na nem mint ha az a pártíz Mbps sokat számítana[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
-
adika4444
addikt
válasz garga01 #109766 üzenetére
GPON rendszernél nem elég a MAC klónozása. Ráadásul, ha a mutatvány sikerül is, az osztott fény küldés-fogadás miatt a DIGI nagyon hamar lép, ha idegen eszköz zajong a hálózaton. Épp emiatt van, hogy a DSL rendszerrel ellentétben itt tulajdonképp az ONT is a hálózat szerves része, mert az időosztásos adás miatt fontos, épp kinek van lehetősége adni.
Szóval én ezzel nem szórakoznék, könnyen szerződésbontás és jogi út lehet a mutatvány vége. Át kell kérni bridged módba, ha pedig úgy sem látja el a feladatát a végponti eszköz, kérni kell annak cseréjét.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz dchard #109794 üzenetére
Ez most komoly? Az AC-t bebütykölték 2,4Ghz-re? Milyen felhasználói végponti eszköz tudta/tudja ezt a feature-t kihasználni?
#109801GoodSpeed
Tűzfalból van n+1 fajta. Nem hazudnak a gyártók, egy alapvető L3-L4 szintű csomagszűrő azért manapság már minden tisztes router-ben van, tekintve, hogy a Linux kernel része. Konfigurálhatósága persze érdekes kérdés. A TP-LINK felületéről a "DDoS Protection" pipát sose felejtem. Mondjuk a mibenlétét szakmailag a mai napig nem sikerült megfejteni, de akkoriban megnyugtatott, hogy nem tudnak leDDoS-olni.
Legyünk reálisak: Nem is akartak.
#109805Geth
Wi-Fi nélkül, 16k-ért vettem az Ubiquiti EdgeRouter ER-X-et, MT7621 mint az ASUS-od, OpenWRT-vel nagy megelégedéssel használom. Mellette routerOS-t is kezelek napi szinten. Ezek valóban forgalomirányítóra való rendszerek, ennek megfelelő képességekkel.
#109810Gyuri27
Egyszerű csomagszűrők azok is többnyire. Az igazi nagybetűs tűzfal az az ASA.
#109811Geth
Otthon semmivel. Amúgy a routerOs jobban van volt dokumentálva (inkább volt, a 7-esnél ezt is elbaszták). Egyszerűbb a frissítés. Persze a testreszabhatósága is szegényesebb, pl. a saját scriptnyelve.
Nekem van MT és OWRT, tucat előnyt és hátrányt fel lehetne sorolni egyik-másik javára. Az OpenWRT nyíltabb sokkal, ez vitathatatlan de a RouterOS konzoljának használhatóságát meg sem közelíti.
#109816Gyuri27
Az OpenWRT-nél az idejével fizet, de aki szeret ezzel bütykölni, annak a sikerélmény mindent megér. Én is így vagyok vele. A MikroTik olyan környezetben, ahol a support értelmezhető nagyon hasznos, de a DIGI-féle IPv6 szenvedésre semmi értelmeset nem képesek mondani, az IPv6 implementáció a mai napig egy hulladék és még lehetne sorolni a hülyeségeit.
Az OpenWRT-nél meg a frissítésnél csomó dolog visszaáll, szóval lehet script-elni amit aztán futtatgat az user. Az OWRT egy univerzálisan a hardvereken futó OS, ennek minden előnyével és hátrányával. A ROS-t meg azokra a mobo-kra írták.Egy biztos: Újonnan nem vennék RouterOs-t futtató MikroTik-et jelenleg, nem kifejezetten vagyok tőle elájulva otthoni környezetben, csak korlátoz. Vállalati szinten (kezelek ilyen hálózatot) viszont egyértelműen MT, azt egyszer beállítom és nagy anomália kell, hogy megboruljon valami. Meg persze képes rá a frissítés is viszont otthoni környezetben az ember hajlamosabb ezt-azt megbütykölni, itt az OpenWRT nyitottsága jobb.
Bocs a hosszú OFF-ért
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz fcbarca #110014 üzenetére
Alapvetően stabil. A kirakott szolgáltatói eszközt érdemes bridged módba rakni és mögétenni egy saját routert. A sebességet hozza többnyire, révén GPON. A külföld gyengébb mint a Telekomnál, de ez konstans, pont olyan éjjel, mint csúcsidőben. Ha van Telekom optika érdemes megfontolni, ha nincs, nem nagyon van ennél jobb. Ha koax, DSL az alternatíva, az élből rosszabb. A mikrós, 4G és társai meg pláne felejtősek egy ilyen összevetésben.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Hali!
Csak nálam rosszalkodik a net?
Sebesség, ping OK, de külföldi irányokba nagyon nehezen épül fel a kapcsolat, meg a netrádió is megáll időnként és olyankor nagyon nehezen indul újra.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz t_godfather #110162 üzenetére
Sok új eszközre volt itt panasz, hogy nem lehet bejelentkezni, csak sokszori reset után, de akkor sem biztos, vagy ha be is enged, pár perc után kidob és újra már nem lehet belépni.
Tőlem akármilyen korszerű eszközt kirakhatnak, bár a ZTE F668-at remélem, egy darabig még nem fogják cserélni, routerként marad az OpenWRT-s MT7621-es Ubiquiti ER-X mert IPv4 és IPv6 esetében is megy az offload ami miatt megeröltetés nélkül kihajtja a gigabitet, Wi-Fi AP-ként pedig szintén a saját eszközeim. Ezen felül az OpenWRT IPv4 és IPv6 tűzfala is bőven jó, szolgáltatói eszköz ezirányú képességei iránt is vannak kétségeim. Nem szeretem a meglepetéseket
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz hmatyas #110219 üzenetére
Ezek szerint zajlik az FTTB-FTTH átépítés továbbra is... Dobj pls pár infót, hogy mikor kezdték el kábelezni, mennyit kellett várni, hogy elkezdjenek átkötögetni?
#110223Borisz76
4iG érában nem mennek el 2iG . komolyra fordítva itt az utóbbi időben nem volt kéteszközös új bekötésről hír, talán ezt az ötletet elvetik lassan.üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz #57234688 #110234 üzenetére
Önmagában elég lehet egy vezeték, azonban sok ONT esetében egy darab gigabites LAN port áll rendelkezésre, vagy is olyan csatlakozó, ami a névleges előfizetési sebességet képes megközelíteni.
A saját router mindenképp jó (jobb beállítási lehetőségek, komolyabb NAT és routing képességek), de ha szűkös a költségkeret, akkor érdemes inkább később beruházni egy jobb eszközbe mint hirtelen felindulásból venni valami középszerűt.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz hmatyas #110240 üzenetére
A régi rendszert leállítják, így belátható időn belül váltanod kell, vagy bontja a szolgáltató a szerződést. Technikai szempontból az FTTH mindenképp előrelépés a korábbi rendszerről, ami eddig problémás volt, azok a végponti ONT eszközök. De a tulajdonosváltás óta a Fiberhome jellegű spórolást és a legalja optikai csatlakozót (aminél több volt a rossz, mint a jó) is melőzik.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz dchard #110294 üzenetére
Drasztikus a romlás. Ha számokban nem is olyan feltűnő, de a használati élmény elég lejtmenetes.
Router: OpenWRT-s MT7621-es (jól NAT-olja az IPv4-et és az IPv6-ot is gigabitel a gyengeségei mellett), bekapcsolt BBR-rel.
Mindegyik tesztelt végponton rendben van a sáv a hazai DIGI speedtest, Telekom speedtest szerverekre.
netcup Nürnberg: Anexia-féle, átlagon felüli peering. Speedtest kiméri a VPS-en a 2380/1000 Mbps-t. Az első az a 2,5 Gbps-os port teteje. A második az a felfelé irány a gépről.
Iperf3-mal mérve (új verziós, amiben már nincs gond a Windows-os sebességgel a TCP miatt) botrány a sebesség. Felfelé innen alig 30--40 Mbps, lefelé valamivel jobb, ott akár elérem a 88--94 Mbps-t. Az érdekes az, hogy a netcup felől a mérések 99%-a olyan, hogy lefelé, azaz netcup-DIGI irányba nézve mindig ez a teteje. Olyan, mint ha 100-as link lenne, de nyilván nem, mert a VPS-en is megvan másfelé a két és fél gigabit és az én gépemről is a DIGI-s maximum.
OVH Francia Gravelines: Felfelé minden eddiginél szarabb, ugrál 600 KBps és 5 MBps közt (bocs a mértékegységváltásért), ide lefelé pedig szintén ugrál, 10 és 50 MB/s közt. Ha a szerón benyomom a BBR-t jobb, de ezt a megoldást kerülöm, főképp a BBR közelebbi és/vagy jobb hálózati kapcsolattal bíró irányokba tapasztalható drasztikus teljesítménydegradáló hatása miatt. BBR-rel pár MB/s-sel jobb, de ugyanúgy ugrál rettenetesen. Ráadásul régebben ha mindkét oldalt volt BBR akkor lefelé megeröltetés nélkül hozta a 100--110 MB/s-t, úgy pedig, hogy csak itt van BBR a 60--80 MB/s-t.
Ezen a szerón szoktam csinálni mindent ami nem böngészés és média, azaz konténerizáció, Python kódolás és társai. A konténereket SSH-n át vezérlem, ott nem igazán tűnik fel a kapcsolat romlása, a kódokat viszont komplexitástól függően vagy VsCode-dal vagy VPN-ben SAMBA-n át kezelem. A Code egész jól tűri a netkapcsolat bizonytalanságait, a SAMBA átvitel viszont rettenetes, egy mappaváltás vagy CTRL+s is képes olykor 1--1,5 másodpercig eltartani.
Telekom hálózatról ez a SAMBA téma is teljesen jó. A francia OVH-nál van talán egy gondolatnyi érezhető hatása, hogy távoli gép, de DIGI-hez képest egyáltalán nem zavaró.
Korábban a netcup-on üzemelt ez a kis eszköztáram, szóval a fenntebb írtakat ott futtattam, Telekom hálóról tényleg olyan élmény, mint ha helyben lenne a LAN-omon a szerver. Fel-le kihajtja a gigás optikát. A BBR negatív hatása amúgy itt jön ki, Telekom hálón akár a netcup, akár az OVH gép esetében nagyon lerontja a teljesítményt, de konkrétan a netcup gigát abszolút, egy szálon kihajtó sebességéből lesz nevetséges 20--30 MB/s.
DigitalOcean Frankfurt: Szimplán kuka. Lefelé ugrál 10--20 MB/s, felfelé ugyanúgy nem lépi át az 5-öt.
Oracle Cloud Free Tier: Ez egy igazi meglepetés. A holland DC-ből DIGI irányba stabil a 40--60 MB/s (nem igazán ugrál), felfelé viszont ugyanúgy nagyon gyenge.Összességében a gyenge sebesség csak egy tényező (ez a DIGI-nél sosem volt erős oldaluk), a fő probléma inkább az, hogy nagyon megbízhatatlan a kapcsolat. A normál ping, mtr Windows-ról és Debian-ról sem mutat csomagvesztést, sőt talán az 5--10 ms-os ingadozás sem túl jelentős, ezért valamiféle olyan hiba lehet a háttérben, amit tapasztalok, de mérhetően nem tudom bizonyítani és a DIGI-t nem érdekli, legalább is az elmúlt 7 évben, amióta előfizető vagyok, ez nem mutatott drasztikus változást.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz dchard #110296 üzenetére
Amúgy két-három napja még a magyar oldalak is ritka szarul működtek. Elsősorban PH, hup.hu. Más nem igazán ragadt meg, meg például az online médiumok nagyrésze amúgy is Cloudflare. A Gmail viszont nem volt érezhetően lassabb.
Remélem azért születik valami megoldás a külföldre a DIGI-nél. A belföld itt most jónak tűnik.
Szerk: Teams meeting-re másodjára tudtam csak belépni délután, elsőre valamit vergődött, hogy gondja van a nettel. Viszont belépés után hallottam rendben mindenkit (videót nem használt senki, így arról nincs tapasztalat).
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz keresztg #110298 üzenetére
Mérhetően nem lettek jobbak az eredmények 1300-as, 1280-as, 1480-as MTU-val sem.
Egy OVH-s mérés ért el elég magas, 100 MB/s-t OVH-DIGI irányban, BBR nélkül, de a következő már ugyanúgy ugrált 30--80 közt.
A netcup ugyanúgy botrány. Ha a BBR-t benyomom, akkor 70 MB/s-re feljavul, de a BBR miatt - ahogy már a korábbi kommentemben kifejtettem - leromlanak más irányok. A teszteléseim alapján számomra az már egyértelmű, hogy a DIGI-nél van és volt valami. Ezt nem kötném össze a tulajdonosváltással sem, ez a hektikusság már évekkel ezelőtt is megfigyelhető volt. Írtam is róla ide egyszer-kétszer, jeleztem a DIGI-nek is, de az utolsó csörtém óta inkább nem pattogok, mert az IPv6-nál is már mindent is ki akartak vizsgálni helyszínen, mert nálam van a hiba de majd jópénzért megoldják, miközben ők nem routolták az IPv6-os forgalmat közel egy hétig.Nem tudom, hogy az információ nem jut-e el egyáltalán a kompetensekhez, vagy financiális okokkal magyarázható ez a működés, de az elmúlt évekhez hasonlóan most se nagyon hiszem, hogy a bosszankodáson túl történni fog valami
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Lisztharnat #110304 üzenetére
Szerintem bridged módban van, ezért nincs DHCP. Átkérheted router módba, tippre ez lesz a megoldás, vagy rakj utána saját eszközt. Ehhez viszont meg kell szerezni a PPPoE végponti belépési adatokat. Bridge-ben PC-vel is lehet PPPoE-t építeni, de ha nincs munkalap adatokkal, üfsz kell ide is.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz keresztg #110320 üzenetére
Nem csak a DIGInél van össze-vissza routing, hanem a Telekomnál is. Ez azonban ideális esetben nem jelenthet problémát, 1--2 ms eltérés az ICMP echo-ban, de ennyi.
A gyakorlatban azonban a Telekom-nál volt néhány hét, amíg a Hetzner falkensteini adatközpontjának elérése IP-függő volt. Volt, hogy a közvetlen DT-Hetzner peering-et használta, ilyenkor igen szép sebesség, alacsony késleltetés volt tapasztalható. Amikor meg valamelyik (talán NTT) nyilvános útvonalon mentek a csomagok, akkor hatalmas csomagvesztés, alacsony sebesség és hihetetlen magas késleltetés volt jellemző.
Én ilyen hibát nem tapasztalok és nem is tapasztaltam amit írsz. Az IPv4 és az IPv6 esetemben közel ugyanolyan.
Egyébként a DIGI tegnap az 1.1.1.1-et is egy rdsnet.ro-s IP-n át routolta, valahová Romániába. Mára BIX-en át megy és pattogósabbak a CF oldalak betöltéskor. Szóval érdekes, mit művelnek. Egyébként másfél órája a korábbi kommentemben emlegetett OVH szerverre jobb volt a felhasználói élmény, mint két napja este (amikor ez téma volt).
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz dchard #110330 üzenetére
Ha valami megröccen, mindig CF az első amit nézek. Ha annak a routing-ja változik, az általában más szolgáltatások gyenge elérésére is magyarázatot ad...
Mondjuk, hogy milyen reális oka lehet, hogy a BIX-en át elérhető útvonal helyett kimegy egy romániai DC-be azt nem tudom, mert a BIX-es CF elérhető volt ebben az időben is, ATW VPS-ről például ment rendben.
#110331Mate
Legutóbb, amikor Vodafone kábeles neten voltam és néztem, még teljesen más volt a routing mint a DIGI-nél. elképzelhető, hogy elkezdik összevonogatni? Bár az IP-k alapján a DIGI sokszor az RCS-RDS útvonalát használja, nem tudom, beleegyeznek-e, hogy a 4iG velük csinálja a külföldet hosszútávon. Vagy szimplán ez a minőségi elem is része volt a felvásárlásnak.
#110332nettle
Akkor viszont érthetetlen, az ATW-s VPS-en hogy működött, legalább is a ping[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz CharlieDrop #110336 üzenetére
Itt a XVII. kerületben is elment kettő körül, most jött vissza nem rég.
A DIGI azonnal működött, gondolom ha lenne UPS-em, az áramszünet alatt is ment volna.üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Ennek az előző tulaj anyagi hozzáállása az oka, vagy redundáns áramellátás van, esetleg olyan kevés a kimaradás, hogy ennyi belefér a SLA-ba?
#110363Jim74
Néhány éve cserélték a faoszlopokat igazi robusztus betonoszlopokra. Hogy ha most is fa lenne, bele se merek gondolni, mivel járna, főleg a mai éjszaka után.
Plusz szerencse, hogy itt a környéken nincsenek magas fák amik ráborulhatnának a vezetékre.üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz poirot #110426 üzenetére
A HWNAT (aminek a tisztességesebb neve amúgy inkább HW offload) hardverrel segíti a routing és NAT-olási feladatokat. Optimális esetben még IPv6-on is könnyít, ahol alap esetben NAT sincs (például MT7621 OpenWRT alatt). Ennek kikapcsolása a teljesítmény-veszteségen túl más problémát nem okoz.
A NAT vagy is a címfordítás kikapcsolása viszont már bajosabb, ilyenkor valóban nem lesz forgalom. Ezt nem szabad piszkálni, ugyanis így köti az 1 darab WAN IPv4 címet a router a belső hálón lévő kliensekhez, hogy osztozni tudjanak rajta.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz sfdrakex #110466 üzenetére
+1
Én ZTE F668-at használok. Örülök, hogy idén 7. éve hibátlan, eszemben sincs cserélni.Mögötte van egy OpenWRT-s router, ha akarom veszek hozzá AX AP-t, de mobilokra elég az AC Wi-Fi is bőven, a sebességet igénylő laptopok meg kábelen vannak, legfőképp a stabilitás miatt.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Ez már hitkérdés. Az ide rendszeresen (tehát nem csak akkor, ha hiba van) íróknak legalább valamilyen szintű hobbija is ez az egész, úgyhogy itt objektíven senki sem fogja az mondani, hogy ha az igényeidnek megfelel, használd a szolgáltatói eszközt. Én sem
A belenyúlásnál nagyobb szívás, ha az ISP kicseréli az eszközt és át kell írni a wi-fi SSID-t, meg ha úgy van az IP-beállításokat. Ha valaki több, mint egy telefonon használja és még a nevet is átírja, szerintem is minimum a saját eszköz, mert marha nagy macera amikor van egy új pl. hibaelhárítás miatt és random eszközök nem mennek. Ilyen tipikus példa, hogy változik az IP tartomány is cserénél és valamiért az eszköz nem kér új címet, vagy mert nem DHCP-zik szabványosan, vagy mert fixip-t állított magának vagy valaki kézzel.üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Megnéztem a digi.hu/internet oldalon az ajánlatokat. Az rögtön szembetűnő, hogy a régi DIGI érához képest sokkal átláthatatlanabb, sokkal több a fölösleges marketinghülyeség. FTTH-környezetben van 500-as net 300-as feltöltéssel, ez mondjuk örömteli, bár én már biztosan nem váltanék lentebb gigabitről. Viszont az vicces, hogy az említett oldalon a DIGI net 1000 csak wifi6-tal van hirdetve. A simára vajon nem is lehet előfizetni?
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Az új csomagok és a Wi-Fi6 mellett ne felejtkezzünk azért el a szolgáltató vesszőparipájáról, arról a fránya külföldről...
Kb. 15 GB adatot akartam feltölteni az OVH szerveremre. Simán IPv4-en és IPv6-on sajnos abszolút az örökké valóság a mutatvány. Kapcsoltam Cloudflare Warp-ot Debian-ra és így rögvest stabil 33 MB/s felfelé.
A Warp-ot a wgcf parancssori eszközzel érem el, Wireguard-on át. Windows alatt sajnos a Warp-on át sem az igazi a sebesség, gondolom ez az OS-re készült WireGuard modul vagy a Windows TCP/IP hiányossága, de a lényeg, hogy ha nagyon kell a sebesség, legalább szolgáltatás szinten ingyen ott van a Cloudflare Warp, csak egy linux kell hozzá. Listaáron 7500 forintért ez igazán lenyűgöző azért
Mire a kommentet megírtam, 5 GB már fel is szaladt
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz GoodSpeed #110575 üzenetére
Az általuk adott TP-LINK-en sem stock fw futott, noha rá lehetett ügyeskedni. Így tehát abban is pont annyi volt a rizikó, mint az ONT esetében.
El tudom amúgy képzelni, hogy simán letiltják a WiFi6-ot az 500-as netnél, ha valaki nem kéri.
Az én problémám csak az, ha újra akarnék szerződni, akkor a kötelező WiFi6 marhaság miatt cserélni kéne a ZTE ONT-ot. Tehát az 1000-es net helyetti 1000-es nethez rámeröltetnek valami számomra teljesen fölösleges extrát, ami miatt még az ONT cseréjével is vesződni kell. Egyrészt az új ONT is bridge-ben lenne, mint a mostani, másrészt ha a ZTE F668 helyén nem férne el, annak sem örülnék túlzottan.
Annak örülök, hogy legalább az 1000/300-ról nem történt visszalépés az elérhető maximum tekintetében, viszont itt is jön az egyszeri enduser-eket célzó bullshit mint a WiFi6, eszközvásárlás és társai. Egy faékegyszerű szolgáltatóból lesz itt is az, hogy egy sima netcsomag megrendelésénél 5 féle extrára kell figyelni, hogy még véletlen se rendeljem hozzá.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Stan648 #110709 üzenetére
Huawei vagy ZTE márkájú AX-es eszközt fognak adni. Az admin felületre belépés sokáig bajos volt, legutóbbi infó szerint a felhasználó user, a jelszó pedig az SN utolsó 6 karaktere.
Bridged mód itt is van, ha maradnál a saját eszköznél (a 10 éves ZTE gondolom sima ONT, routing képességek nélkül).
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz Lackooo84 #110788 üzenetére
Vélhetően ezek EOL eszközök, emiatt lehet, az OLT-okkal nem fognak együttműködni. Kétlem a szándékosságot, ez a DIGI-nek is munkaerő aki cserél, eszközbeszerzés ráadásul a régi gigás csomagosoknak, ahol nincs wifi6, még kvázi ingyen is adják, ha olyan eszköz kerül ki...
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz trec12 #110848 üzenetére
Most már nincs nyomott ár, de a külföld még mindig gyalázat. Nem tudom megérteni, hogy ezt miért nem képesek rendberakni. Ott az OVH, a Hetzner, DigitalOcean, Oracle Cloud, netcup (Anexia), Contabo és társaik és még mindig ott tartunk, hogy gyalázatos a kapcsolat minősége.
#110857Invi
Rákoshegy rendben van.üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz GoodSpeed #110880 üzenetére
Hogy fizettetnék ki utólag? Van egy fennálló szerződésetek, ami nem módosult. Nem tájékoztattak róla, hogy változna és emiatt ráutaló magatartás sem valósulhatott meg. Szerencsére az még nem működőképes, hogy visszamenőleg módosítanak magánszemélyek szerződésén, mondjuk az elmúlt 5 évre és behajtják a különbözetet...
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
válasz GoodSpeed #110890 üzenetére
"A DIGINet 1000 stabil, remek sebességet nyújt, és az az igazság, hogy az 1000/300-at sem tudom kihasználni. Kivéve amikor content megy felfele a Youtube-ra."
Én jellemzően az internetet sem tudom kihasználni, kivéve, amikor használom. De sok dologgal vagyok még így. Még is van.
BTW a gyors netnek nem a folyamatos kihasználhatósága, hanem ennek elvi lehetősége a lényeg. HA kell, működik és pillanatok alatt a gépemen van az áhított adat. Ugyanez felfelé is, ezért szoktam csodálkozni, amikor a bármilyen koax szolgáltatást valaki az optikai internetszolgáltatás alternatívájának tekinti.üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
IPv6-on minden fasza. Nem is értettem, miért állt meg 1--2 szolgáltatás, már kezdtem az OVH-t szidni, aztán rájöttem, hogy a netrádiók zöme IPv4-only.
üdv, adika4444
-
adika4444
addikt
Ha minden igaz (ez nem 100%, csak gyors csekkolás) a román rdsnet-es IP-k sem mennek pl. Hetzner felől.
Szerk: Ahogy sejtettem, a BIX felé minden oké, meg gondolom a többi közvetlen peering-re is. De minden más OFF IPv4-en. Ha talál valaki olyan szolgáltatást, amit v4-en a Hurricane Electric-en át tol a DIGI (nagyon kevés), na az működik, ha külföldi is a BIX kapcsolat miatt.
[ Szerkesztve ]
üdv, adika4444
Új hozzászólás Aktív témák
Olvasd el az összefoglalót!
Társtopikok:
● DIGI kábel TV
● DIGI Mobil
● DIGI műholdas TV
● DIGI vezetékes telefon
Router kérdésekkel ezekbe a topikokba fáradjatok!
● Milyen routert?
● Router gondok
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Békéscsaba és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Bestbuy játékok
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- Autós topik
- Spórolós topik
- Google Pixel topik
- Battlefield 2042
- További aktív témák...
- Samsung Galaxy Watch 6 Classic ezüst 47mm bluetooth okosóra
- AMD RX 7900 XTX 24GB EKWB EK-Quantum Vector 2 D-RGB Nickel + Plexi Vizesblokkal Garancia!
- Hibátlan állapotú Apple TV 4K 32GB 4K/HDR média lejátszó eladó!
- EXTRÉM Teljes merevcsöves EKWB szett MINDEN RÉSZE ELADÓ! Ház Distro Blokkok VGA Fittingek stb.
- Lenovo LOQ 15APH8 Gamer Laptop - Ryzen 5 7640HS, 15.6", FULL HD, 144 Hz, 2 TB, 16 GB, RTX 4060 8GB
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest