Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vati

    senior tag

    válasz Dany007 #436 üzenetére

    Ennek a nullára lassulásnak semmi értelme, konkrétan nem olyan egyszerű az űrben lelassulni.
    A vázolt geometria mellett keményen gyorsulni fog a szonda.

    A parittyahatás nem olyan bonyolult. Gravitációs kéttest-rendszerekben nem lehetséges, mivel a grav.erőtér konzervatív, potenciálos. A helyzeti és a mozgási energia összege mindig ugyanannyi.
    N-test rendszerekben (amikor nem lehet eltekinteni bármely két test tömegközéppontjának mozgásától és inerciarendszert cövekelni ide - nagy tömegkülönbség esetén az egyik testhez) már bonyolultabb: a testek között energiatranszfer lehetséges, azaz a megközelítések során valamelyik energiát nyerhet a másik rovására.
    Az űrszondák esetében is ez történik, egy bolygó mellett elsuhanó szonda mozgási energiát nyer a bolygó mozgási energiájának a rovására. Ez a "hintamanőverek" értelme. Mellékese az iránya is meg fog változni, az igaz. És nagyon aprólékosan lemodellezik ezeket a billiárdjátékokat.
    A dolgot egy Nap-bolygó-szonda korlátozott háromtest-problémaként lehet a legegyszerűbben modellezni, de a megkívűnt pontossághoz ternészetesen valamennyi nagybolygó grav. hatásával kell számolni

    (a stabil N-test rendszerek, mint a Naprendszer, ritkák, csak speciális peremfeltételek mellett létezhetnek. Normál esetben, az egymás körül keringő soktest-rendszer tagjai sorra kiszórják egymást a rendszerből parittyahatással, amíg csak ketten nem maradnak.)

    [ Szerkesztve ]

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Új hozzászólás Aktív témák