Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #8594 üzenetére

    "azt hiszem 15 db volt benne 7k-ért"

    Amikor kezdtem ezt a fajátékot, magam is egy ilyesmi készlettel indultam. Sokáig, nagyon sokáig csak ezt használtam. Amikor beállt az első csapágyam, meg voltam lőve, hogy éppen kétszer annyiért adnának rá egy csapágyat, mint amennyibe nekem a kés került csapágyastól. Olyan érzésem támadt ettől, mint ha hatmillióért adnának egy autóra öt új gumit, mikor hárommillióért lehet venni új autóval együtt öt új gumit. Mivel készletet nem akartam egyetlen csapágy miatt venni, kénytelen voltam kifizetni ezt a durva "felárat". (És nicsak, az a csapágy vagy ötször annyit kibírt, mint az elődje.)
    Hobbistáknak merem is ajánlani azt a készletet, mert elég bőséges, és viszonylag korrekt - az árához képest, ezt úgy értettem. (Extool, kábé 20-30 db-os, kábé 15 ezer pénzecske.) Ma már eljutottam odáig, hogy a fontosabb késekből Dimar-t szerezhettem be. 500Ft kontra 10.000 Ft. Nincs hússzor jobb a Dimar, mint az Extool. De! Ahhoz, hogy garantáltan jó kést vegyen az ember, hogy az elvárható maximumot kapja meg a pénzéért, ahhoz bizony hússzoros árat kell fizetni érte. Számolható, hogy hol az a pont, ahol ez megéri. Mert egyetlen konyha front miatt nemigen éri meg. Havi egy front miatt viszont kár lenne nem a drágára beruházni.
    Nem nagyon értettem én akkor még, hogy mi hogy van. Éleztetni? Hiszen vidia van rajta! Minek?
    Aztán az idő haladt, egyre több dolgot kezdtem el érezni. Ma is rengeteg tanulnivalóm van etéren, noha rengeteget marok.
    S hogy hol tartok most, az a következő néhány kérdésemből biztosan kiderül:
    Mint írtam, éleztettem ominózus Dimar kést. Ami akkoriban szemre feltűnt, azt melegében meg is vitattuk. Nem szaladtam vissza újraéleztetni, azóta is azzal dolgozok. Égeti a bütüt a kés. Amikor megélezték, én nem vizsgálgattam, hanem biztos hogy jó elv mentén betettem a gépbe. Már akkor is égetett, mivel azóta használom, most mégjobban éget. Nem tudom, h a Leuco egyetlen kés miatt házhoz jön-e, nem ciki-e, de már nagyon kellene élezni. Nem tudom eldönteni, hogy mi lehetett a baj. Talán nem megfelelő szemcsemérettel csiszolták? Csipkésnek nem látom. Életlennek se látom. Mégse jó. Konkrétan egy pici csapágyas rádiuszkésről van szó, R3mm. Ha átmarom pl a már említett occó R6,3 késemmel ugyanazt a fát, semmi égetés. (Direkt ugyanakkora fordulaton.)
    Jól következtetek-e? Inkább a nagyobb késsel kellene ugyanakkora fordulaton égetni, hiszen akkor nagyobb a kerületi sebessége az élnek, nemde?
    Másik kérdésem:
    Az él benyúlik a csapágy alá. Első élezés. Más késeknél még a sokadik élezés után sem nyúlik a csapágy alá. Logikám szerint ennek két oka lehet. Vagy létezik tizedekkel nagyobb csapágy, és ezt nem tudtam, mikor csapágyat cseréltem, s így nagyobb csapágy kerülhetett föl, vagy pedig a hátszöget is élezték? Megmondom őszintén, nem figyeltem meg a kést új korában, de úgy gondolom, h a Dimar a gyárban tükrösre élezi. Nekem most gyönyörűen látni a hátszögön a köszörülést.
    Picit zavaró, mert nem egy szép negyedkör látszik így a kimart metszeten, hanem az ív találkozása az egyik oldallal kicsit "szögletes", míg a másik oldalon szép.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thomgrande

    tag

    válasz bbchris #8594 üzenetére

    Gondolom erre írtad hogy bele sem fér a homlokszöghöz. Ez létezik olyan kialakításban amit Soká is említett ahol nem egy hasábra vannak felragasztva hanem vékony műanyag lapokra. Azzal nekem az ujjmaróimat sikerült megélezni.( Sokának sajnos nem.) Biztos nem korrektül de előtte szőrözött a marásnál utána meg nem. Nekem ennyi elég. Ameddig a tapasztalataim mást mutatnak a tudományos háttér hidegen hagy. Arról nem is beszélve hogy profil élezésére szerintem nem sok élező van felkészülve legalább is Somogy megyében nem nagyon. Hogy a tutit az ember megtalálja elvigye elhozza nem kis költség. Ezzel még véletlenül sem azt akarom mondani hogy iparos szinten is így működik. Ismét csak a beszivárgott hobbista szemlélet.

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

Új hozzászólás Aktív témák