Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz thomgrande #6679 üzenetére

    Köszönöm mindkettőtöknek!
    Így már teljesen világos.

    Most azonban teljesen más nem világos:
    A metibómhoz tartozékként egy egyszerű kis alu egyenes idomot adtak késbeállító gyanánt. Van rajta két rovátka úgy sacc per kábé 8 mm-re egymástól, és aszongya: Állítsam az egyengető asztalt nulla állásba. Tegyem a rovátkolt bizbaszt a késre, és addig állítgassam, amíg mindkét kés mindkét végén a kés elfordításával épp a rovátkák távolságával viszi előre. (Legutóbb így is tettem, és kielégítően pontos is lett a beállítás. Csakhogy ez a procedúra jó félórát tett ki, de lehet, h 40 percet.)
    Az általad bemutatott mérőeszköz arra enged következtetni, h nulla állásban a kés legyen egy szintben az asztal síkjával. A metebó tudorok eljárása alapján eléggé kiáll a síkból. Ismétlem, nulla állásban.
    Így aztán kicsit belegabalyodtam, hogy akkor most hogy is van ez?

    Talán a dologhoz tartozik még, h én ezzel a prémijum világmárkával egyengetni nem tudok. A nagyon kajlát kiszedi ugyan, de egy abszolút egyenest kellene kapnom, ehelyett egy kifli a végeredmény. (Egyszer itt a fórumon belenéztem egy linkelt barkácsújság tesztjébe. A Feider gyalukról esett szó. Ott olvastam, h kielégítően nagyol a Feider. Nos, nézeteim szerint az egyengetés és a nagyolás két külön galaxis. Metebó lelkempitty pedig félmillióért még csak nagyolni tud.)
    Ja, és ne mondjátok, hogy hogyan kell tolni az asztalon a deszkát szakszerűen! Egyszer egyengettem egy öreg Defém gyalun. Fél kézzel elég volt tolni a fát, és az nem nagyolva volt, hanem tisztességgel egyengetve. (Egyetlen 2 mm-es áttolás után!)

    Most épp a Márton111 féle kép ihlette késbeállítón dolgozok a műhelyben, mert elegem lett ebből a tökölős késbeállításból. Tulajdonképpen Madmax indított be. Ottjártamkor oda se figyelve, közben dumálgatva két perc alatt kicserélte a 400-as gyalujában a kést egy tízezer forintos kínai mágneses késbeállító segedelmével. Utána néztem a matabónak: Adnak ugyanolyan mágneses szerkentyűt, ami minden általuk gyártott géphez jó. Hát először is szarnak azok a mágneses csuda tartólábak, ha egyszer alumínium a késhenger? De ez még semmi! Az ára br 55 ezer pénz! Nem írtam el. Aztán kerestem Madmax késbeállítóját a boltokban. Rászántam azt a tízest. Az meg 65 től 100 mm átmérőjű késhengerhez jó. Metibó mennyi? 60mm.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák