Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz trialboj #40047 üzenetére

    Tipikus kérdés, a barkácsolók teljesen életszerű dilemmáját tükrözi.

    Nehéz korrektül megválaszolni.

    Magam is barkácsolóként kezdtem. Egy gagyi szovjet barkácsgéppel. Már akkor úgy éreztem, hogy szintet léptem, amikor beépítettem magamnak asztal alá egy ződbosch kézi körfűrészt. Mert jelentősen felkönnyült a vágás, mi több csupán rajtam múlt, hogy mennyire pontos végeredménnyel.
    Két baj volt ezzel is. Rögtön az első, hogy a gép fogaskereke nem bírta (elég) sokáig. A második pedig, hogy sokkal több idő ment el az örökös beállítgatásokra, mint amennyi idő maga a fűrészelés volt. Ezért is vágytam olyan asztalra, ahol kurblival állítom a lap magasságát, és csak odacsúsztatom gyorsan a stellert, ahol szükségem van rá.
    És itt kezdődtek az igazi galibák. Mert kurvagyorsan belehetett állítani mindent, de sajnos egyúttal kurvául megbízhatatlanul is. Sokkal pontosabban tudtam dolgozni, amíg kínlódtam az asztalos szorítókkal a steller jó rögzítésén, mert bár idegesítően babrás volt, de mindig épp annyira pontos, mint amennyit pillanatnyilag igényeltem.
    Szemre olyan kívánatosak ezek a barkács asztali körfűrészek. De első körben is kotyognak, lötyögnek, munka közben elllítódnak - magyarul rém pontatlanok, és akkor még az elégséges kraftról nem szóltam semmit.

    És itt jön az, amit kérdeztél:

    "de vajon eléggé precíz, hogy egyáltalán számításba jöhessen?"

    Baromira szubjektív dolog ez. Mert mihez képest eléggé precíz?

    Másik tipikus, a napokban nem először előforduló kérdésed, hogy az asztali körfűrész az alapja-e az egész barkácsolásnak?
    Nem, nem alapja. Semmi semminek. Mindennek az alapja az elszántságod, valamint az inspirációd mértéke. Ráadásul ez ingyen van, csak ugye, ez vagy van, vagy nincs. Vagy elég, vagy nem. De ha van is, és elég is, onnantól nem kérdés, hogy milyen gép az alapja a munkáknak. Mindig épp olyan gépre van szükséged akkor, amit jelez a szűkölésed, és megenged a pénztárcád. És előbb utóbb el is jutsz oda, hogy azt érezd, ennyi már elég.
    Kérdés ugye, hogy mennyiből, hanyadik gép vásárlása árán jutsz el odáig? És nagyon jogos kérdés ez.
    Miből érezhetem én azt, hogy linkelt gép téged ki fog elégíteni? Van-e értelme ebben az árkategóriában arról beszélni, hogy ár/érték arány, meg elég precíz, amikor egymillió forint feletti márkás körfűrészasztalról még mindig nem lehet elmondani, hogy vérprofi, mert homemade tuning kraftra szorul, hogy meglegyen a teljesség érzése?
    Megnyugtatlak: Nem tudok 300 ezer forint alatt olyan tablesaw-ról, ami nem igényel soksok tuningot, ha a pontosság van épp fókuszban. És háromszázezerért még mindig csak egy olyan belépőszintű gép érhető el, ami a Te igényeidet vélhetően már tuningok nélkül is kielégítené. És vigyázat, nagy különbségeket olvastam a GTS 10 XC, valamint a GTS 10 J között, noha már messze járunk attól, hogy Einhell a román piacról.
    Ne reménykedj tehát abban, hogy majd az asztalosok megírják, melyik barkácsgép verhetetlen occóért. S hogy neked melyik felel meg, azt egyedül akkor tudod meg, amikor megvetted, és használod egy ideje már. Ha eltaláltad, léphetsz tovább, ha nem, hát nem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thomgrande

    tag

    válasz trialboj #40047 üzenetére

    de vajon eléggé precíz, hogy egyáltalán számításba jöhessen?

    továbbra is csak másodfokú szempont a precizitás.

    Jó lenne a kívánalmakban dűlőre jutni!!

    [ Szerkesztve ]

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • arvaiz69

    csendes tag

    válasz trialboj #40047 üzenetére

    Szia!
    Írásod olvasva, nagyon sok hasonlóságot fedezek fel benned és magamban. A barkácsolás számomra is egy hirtelen elhatározással kezdődött, de aztán szépen lassan kiforrta magát. Mára már olyan dolgok elkészítéséhez is hozzámerek fogni, amit korábban nem is reméltem volna.

    De visszatérve a gépekre. A barkácsolásom elkezdésekor semmilyen szerszámom nem volt. Vásároltam én is több, mára már elfeledett márkanevű barkácsgépet és azokkal indult a pályafutásom. Többek között egy hasonló kategóriájú, KINZO nevű asztali körfűrésszel. Előtte nem volt ilyen gépem, de még az ismeretségi körömben sem volt olyan akinek lett volna asztali körfűrészgépe, ezért aztán nem volt összehasonlítási alapom. Számomra ez az asztali körfűrészgép maga volt a csoda. Hirtelen minden elképzelésem megoldhatóvá vált. Semmilyen asztalosipari gyakorlatom nem volt, mégis több kevesebb sikerrel próbálkoztam ezzel is azzal is. Bemelegítésként a kamrába polcrendszert készítettem, a szoba sarkába virágtartót, szeletelődeszkát stb. Aztán valahogy rákattantam a barkácsolásra és egyre komolyabb dolgokhoz is hozzáfogtam.
    De visszakanyarodok az asztali körfűrészgéphez, mert már megint elkalandoztam. Szóval ez az asztali körfűrészgép nagy lendületet adott. Nem volt profi gép, csak egy átlagos olcsó kategóriás gép, apró hibákkal. De nekem mégis jó volt. A motorja sem volt bika erős, ha jól emlékszem 1500 wattos, de mégis lehetett vele fűrészelni. Az biztos, hogy a dekopírnál és a kézi körfűrésszel nem lehet egy lapon említeni. Egy ilyen alacsony kategóriás asztali körfűrészgép is nagyobb lehetőséget nyújt álmaid megvalósításhoz, mint az előbb említettek. Hosszanti egyenesvágást, keresztvágást, ferdevágást, mindent eltudsz készíteni. És ezeket a munkákat gyorsan és szépen tudod végezni. Egyik olcsó barkács asztali körfűrészgépet sem lehet összehasonlítani egy Bosch GTS10XC fűrészgéppel, de mint mondtam hobbi szinten lehet használni.
    Én úgy gondolom bármelyik hobbi asztali körfűrészgépet vásárolod, körülbelül mind azonos minőséget tudnak nyújtani. Mondjuk a Bosch PTS10 is hobbi gép, de egy lényegesen profibb és hosszabb életű fűrészgép, mint a fűrészüzleti gépek.

    Ilyen apróságokat készítettem, de nekem nagy öröm volt, hogy mindezt önállóan készítettem el. A barkácsolásom legelején még nem volt gyalugépem, a kifűrészelt faanyagot asztaloshoz vittem gyalultatni. Majd otthon folytattam a további munkálatokat. Szerintem a legelején nem is a profi gép a legfontosabb, hanem az alkotni akarás. Kezdetben az apróbb hibák nem is fontosak, később a tapasztalat megszerzésével már úgy is ügyelsz arra hogy minél pontosabb, hibátlan munkát adj ki a kezed közül.
    Üdv.: Zoli

Új hozzászólás Aktív témák