Hirdetés

ZUK Z1 - a belső konkurencia

Hardver, szoftver

A különböző márkák általában egy csúcsmodellel tudják igazán jól felhívni magukra a figyelmet, de a ZUK-nál nem egy fullextrás, mindenverő szupergépet raktak össze. A Z1-ben lévő Qualcomm Snapdragon 801 chipset picit meglepő lehet, bár egy kiforrott csomagról van szó. Való igaz, hogy nem 64 bites, viszont a négy darab, 2,5 GHz-es órajelű Krait processzor még most sem vall szégyent, ráadásul teszi mindezt melegedés nélkül. Az Adreno 330 grafikus gyorsító is elbánik a Full HD felbontással, a 3 GB RAM meg chiptől függetlenül jó dolog. A ROM mérete 64 GB, ebből bő 54 gigabájtot tudunk felhasználni, viszont ennyivel meg kell elégedjünk, mert memóriakártyás bővítési lehetőség nincs. OTG viszont van, feltéve, hogy szerzünk valahonnan megfelelő Type-C adaptert hozzá.

Teljesítmény-teszt
Benchmark ZUK Z1 ASUS Zenfone Selfie iOcean Rock M6752 Samsung Galaxy A8
Rendszerchip Snapdragon 801 Snapdragon 615 MediaTek MT6752 Exynos 5430
AnTuTu Benchmark 5.x 48110 pont 36911 pont 42159 pont 49566 pont
Vellamo Browser 3371 pont 2158 pont 2517 pont 3877 pont
Vellamo Metal 1523 pont 1026 pont 1248 pont 1582 pont
Geekbench 3 (single) 1006 pont 670 pont 806 pont 934 pont
Geekbench 3 (multi) 3032 pont 2742 pont 3947 pont 3398 pont
GFXBench Man. onscreen 12 fps 5,3 fps 6 fps 13 fps
GFXBench Man. offscreen 11 fps 5,3 fps 5,7 fps 13 fps
GFXBench T-Rex onscreen 28 fps 13 fps 15 fps 30 fps
GFXBench T-Rex offscreen 26 fps 13 fps 13 fps 31 fps

Zárolt képernyő Kezdőképernyő
A főbb részek egyeznek a gyári Androiddal [+]

A készülék egyik specialitása az, hogy a gyári, alapértelmezett szoftver nem más, mint a sok androidos tulaj által ismert Cyanogen csapat rendszere, a Cyanogen OS. Kezdésnek a 12.1-es verziót kapjuk, ami az Android 5.1.1-re épül, ez persze a későbbiekben folyamatosan frissül majd, már a teszt ideje alatt is jött egy kisebb update rá. A rendszer gyakorlatilag az alap Android optimalizált és bizonyos tekintetben felturbózott változata. Kinézetre szinte nincs is változás, feltéve, hogy a témaválasztóban a gyári csomag van kiválasztva. Na és akkor itt kezdődnek a jó dolgok.

Tárcsázó Főmenü
Kezelésben sincs sok különbség [+]

Ha már szóba került, akkor a témázás. Ugye lehet letölteni komplett csomagokat, ezek az alkalmazások, az értesítő sáv, a gyorskapcsolók és a menü ikonjait is lecserélik, saját háttérképpel és akár betűtípussal rendelkeznek. Ám akkor sincs baj, ha valamely rész mégsem jön be nekünk. A témaválasztóban ugyanis egymással kombinálhatók a részelemek, tehát ha úgy tetszik, akkor ötféle témából legózhatjuk össze a dolgokat.

Gyorskapcsoló panel Kezdőképernyő opciók
Itt már előjönnek a hozzáadott extrák [+]

Már a kezdőképernyővel kapcsolatos beállítások is rendesen ki vannak bővítve. Rögtön kikapcsolhatjuk a Google keresősávot, egy rakat görgetési effektből választhatunk, elrejthetjük az ikonok feliratait is, de a legkomolyabb, hogy a rácsméret egyénileg is állítható 2x3-as és 7x7-es kiosztás között. Ugyanígy a főmenü a normál oldalra lapozós helyett egy ABC alapú listás módra váltható, itt is vannak effektusok, ikonfelirat, meg rendezési mód is. Lehetőségünk van bármely alkalmazást levédeni, így azok csak a megfelelő feloldási alakzat megadása után indíthatók el.

Kijelző konfigurálás Értesítő fény beállítások
Meglepően részletes állítási lehetőségek kapunk [+]

A beállítások menüben további finomságokra lelünk. A LiveDisplay néven profi módon kalibrálhatók a megjelenő színek és a színhőmérséklet, sőt akár automatikus nappali és éjszakai profil is aktiválható, más-más konfigurációval. Részletesen állítható a forgatás iránya, illetve dupla koppintásos altatás és felébresztés is kérhető. Hasonlóan tudjuk szabályozni az állapotjelző működését, akár minden alkalmazáshoz külön, színskálával és villogási stílus választással. Nem kevésbé hasznos, hogy a kijelző alatti gombok is ízlésünk szerint viselkednek. Rövid, hosszú és dupla érintés külön módosítható, a megvilágítás ereje és ideje szintúgy, ha pedig az jobban bejön, akkor aktiválható a képernyőn megjelenő vezérlősáv. Még a kikapcsoló menüben lévő elemek is választhatók.

Téma beállítások Vezérlőgombok beállítások
A témák alegységei is kombinálhatók egymással [+]

Még nincs ám vége, a sima környezeti profilok helyett úgynevezett rendszer profilok vannak. Ezek nem csak annyit tesznek, hogy a hangerőt, meg a rezgést változtatják, hanem vezérlik az összes adatkapcsolati lehetőséget, az ébresztőt, a különböző csengőhangokat, de még a kijelző fényereje is hozzárendelhető. Nem marad ki az értesítősáv sem, itt az óra és az akkukijelzés módja választható. A lehúzható gyorskapcsolók természetesen szerkeszthetők, betehetjük ide az időjárást és a fényerő csúszkát is. Mindezt akár egy ujjal is előhozhatjuk, mert ilyet is felkínál. Az ujjlenyomat-olvasó maximum öt ujjunkat tárolja el, beállítása és használata gyerekjáték, kiváló a beolvasás pontossága is.

Diktafon RAM kezelő
Marad bőven elég szabad RAM [+]

Amennyire bőkezű a beállítások terén a Cyanogen csapata, szoftverek tekintetében inkább az alapokra szorítkozik és nem tömik tele mindenféle programmal a menüt. Jelen esetben egy kicsit átalakított Fájlkezelőt és egy Böngészőt (a Chrome-ra épül, ami szintén telepítve van), valamint egy újfajta Galériát kapunk. Ezen felül csak az alap Google csomag van, és minden úgy néz ki és úgy is működik, mint egy Nexusban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ZUK

Azóta történt

  • Allview P8 Energy - az akkubajnok

    Elegáns külsejével és fém keretével a P8 Energy látszólag egy a sok középkategóriás telefon között. Azonban az extrém nagy akkumulátor és az AMOLED kijelző párosából fantasztikus üzemidőt kreáltak.

  • Forgatható kamerát kaphat a ZUK Z2

    Hamarosan új modellel bővülhet a ZUK família, ami ha hinni lehet a pletykáknak, nem csak fényképező, hanem hardver terén is nagyot dobbanthat.

  • 4,7 hüvelykes mobilon dolgozhat a Zuk

    Minden bizonnyal lenne vásárlói igény egy kompakt méretű, jól felszerelt, de nem megfizethetetlen okosmobilra, így ha a gyártó hozza az elvártakat, akkor komoly eladásokra számíthat.

  • SD 820 chipsettel érkezhet a ZUK Z2 Pro

    A következő generációs készülék jóval fejlettebb lehet elődjénél, a felszereltségről az AnTuTu tesztprogram árulkodott.

Előzmények

Hirdetés