Sony Xperia M4 Aqua - szűkre szabott búvárruha

Bevezető és tartozékok

Mi az: szögletes, lekerekítettek az oldalai, elől-hátul üveg borítja és vízálló? Hogyhogy mi? Hát egy Sony Xperia. A két és fél éve visszatérő, mutatós és mérnöki szemmel is kitűnő forma a japánok védjegyévé vált a felsőbb kategóriában, és ami működik, azon nem változtass alapon az Xperia Z-től a Z3+-ig ez a formaterv köszön vissza generációk óta, apróbb korrekciókkal.

A Sony Xperia M4 Aqua a Z3 és Z4 kiköpött mása
[+]

A középkategóriában és lejjebb persze gyakran sérült ez a letisztultság, így a műanyag hátlapos Xperia M koránt sem nézett ki olyan jól, mint drágább fivérei, a tavaly piacra került Xperia M2 viszont már jobban hasonlított a csúcskategóriás fivérekre, a por- és vízálló M2 Aqua pedig a nagy testvérek IP-védettségét is megörökölte, úgyhogy sokan várták a folytatást.

A Sony Xperia M4 Aqua elöl-hátul üveglapot kapott
[+]

Nos, az Xperia M4 Aqua megérkezett, árszintet lépett, és immáron az Xperia Z3/Z4 kiköpött mása fémkerettel és üveg hátlappal. Mi történt M3-mal? Nos, olyan nem is volt, az Aqua tag pedig alighanem marketing okokból került az M4 után, szerintünk feleslegesen: aki a készülékre ránéz, úgyis tudja, hogy egy vízálló Xperiát lát. A felső-középkategóriás, nyolcmagos eszköz a T3 folytatásának is felfogható, viszont ami mindjárt az elején szemet szúrt nekünk a specifikációtáblázatot végigböngészve, az a mindössze 8 gigabájtos belső tároló, amellyel a mobil a hazai piacra kerül, így némi aggodalommal vágtunk bele a készülék tesztelésébe.

A Sony Xperia M4 Aqua IP68-as védelemmel lett ellátva
[+]

Az M4 Aqua apró, fehér dobozban vásárolható meg, rajta a készülék fényképével és alapadataival. A felül megbontható kartonszerkezetből egy USB-kábelt, egy 0,85 amperes töltőfejet, némi leírást, no és persze egy 1,5 mélységig, 30 percig vízálló és a portól teljesen védett készüléket sikerült előcsalnunk. Ami kimaradt, és a felső-középkategóriában, a zenei kötődéseiről híres gyártó esetében szerintünk baki, az a mikrofonos füles.

Külső és kijelző

Az M4 Aqua nem csak hasonlít az Xperia Z3-ra, lényegében ugyanakkora is: az újdonság 145,5 x 72,6 x 7,3 milliméteres és 136 grammot nyom. Éppen ezért fura, hogy hasonló házba nem 5,2, csak öthüvelykes kijelző, és nem 3100 milliamperórás akkumulátor, hanem csak 2400-as fért. Jó, talán mégse annyira meglepő, de akkor mi tölti ki a felszabadult helyet? Ami megmaradt, az a kellemesen lekerekített fém oldalkeret (a négy sarok az antennák jelátvitele miatt műanyagból van), a kétoldali üveg borítás és egy-egy védőfül a kártyák számára; a microUSB és a jack portokat viszont nem védi ilyen elem. Mindez továbbra is hibátlan összeszerelést és kényelmes fogást eredményez, a vastag alsó és felső káva miatt azonban komolyan tornázni kell, hogy az ember egy kézzel elérje a kijelző összes pontját.

Maradt bőven káva a Sony Xperia M4 Aqua tetején és alján
[+]

Váltás a Z3-hoz képest a 720 x 1280 pixeles IPS kijelző, bár a 294 ppis képpontsűrűség egyáltalán nem vészes, a szövegek elég élesek. A maximális fényerő magas, a panel fényvisszaverése pedig átlagos, így a napfény alatt többé-kevésbé láthatók a tartalmak, a legalacsonyabb állás viszont lehetne sokkal sötétebb a kényelmes esti olvasáshoz. A színek kissé hidegre lettek kalibrálva, ám akad mód a kék, a piros és a zöld skálák kézi állítására, úgyhogy megközelíthető az ideális 6504K a fehér tartalmak esetében. A betekintési szögek átlagosak, a színtorzulás egyáltalán nem jellemző, a fényerő és a kontraszt viszont észrevehetően csökken oldalról a megjelenítőre pillantva. A tíz ujjat érzékelő érintőfelülettel nem akadt gond, gyorsan és pontosan vette be mozdulatainkat.

A Sony Xperia M4 Aqua jó IPS kijelzőt kapott 720p felbontással
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia M4 Aqua ZTE Blade S6 HTC Desire 620 Huawei P8 Lite
Fehér fényerő 554 nit 382 nit 375 nit 336 nit
Fekete fényerő 0,53 nit 0,38 nit 0,44 nit 0,48 nit
Kontrasztarány 1044:1 1004:1 853:1 700:1
Színhőmérséklet 7706 K + kézi 8250 K 7783 K 7652 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon önmagában még semmi meglepő nem volna: felülre a beszélgetési hangszóró, a fény- és közelségérzékelő, az értesítési led és az 5 megapixeles kamera került, alulra pedig, az üresen tátongó fehér sáv alá egy újabb hangszóró. És itt jönne az a rész, hogy az M4 Aqua természetesen sztereó előlapi hangszórópárt kapott, de nem, és még csak nem is az alsó elemből szól a zene, hanem a készülék alján lévő apró vájatból. Az előlapon lévő alsó hangszórórács egyszerű díszítőelem – a logikát ebben mi nem találtuk meg. Netán maradt néhány alul is kivágott Z3 védőüveg raktáron?

A A Sony Xperia M4 Aqua üveg hátlapját letisztult minimalizmus jellemzi
[+]

A microUSB bemenet a baloldali keret tetejére került védtelenül, ám nem kell tartani a beázástól, a Sony úgy alakította ki a portot, hogy ne legyen gond, ha víz kerül bele. Ugyanígy takaróelem nélkül fedezhető fel a füles kimenete az M4 Aqua tetején. A microSD kártyát bal oldalon, a nanoSIM-et pedig jobb oldalon viszont már a megszokott fülek hátrahajtása után lehet bepattintani. Ami a kezelőgombokat illeti, a három androidos a képernyőből különít el magának helyet, a bekapcsoló, a hangerőszabályzó és a kétlépcsős kamerabillentyű pedig a jobb oldalon pillantható meg. Bár a kialakításuk keskeny, mégis kézre állnak, lenyomásuk pedig kényelmes.

A Sony Xperia M4 Aqua összeszerelése kitűnő lett
[+]

A hátlapon a minimalizmus az úr, és az Xperiákban pont ezt szeretjük. A bal felső sarok a 13 megapixeles kameráé és a ledes villanóé, kicsit lejjebb az NFC jele és egy márkafelirat olvasható le, alul pedig egy elegáns Xperia szó pillantható meg. A hátlapi üveg egész jól tapad a kézben, viszont észrevettük, hogy az mintegy fél millimétert kiemelkedik a fém oldalszegély széleihez képest, bár ez nem zavaró használat közben.

Hardver és szoftveres felület

Egy ideje igazi, felső-középkategóriás Snapdragon nem érkezett a Qualcommtól, aztán év végén elstartolt a nyolcmagos Snapdragon 615, amiről már tudjuk, hogy fürge lapkakészlet, viszont szerényebb teljesítményre képes, mint a szintén nyolc Cortex-A53-as magot használó MediaTek MT6752. A Qualcomm megoldása rendben kihajtotta a Full HD-s Samsung Galaxy A7-et, így 720p-n a négy 1,5 és a négy 1 gigaherzes processzormagtól, illetve az Adreno 405-ös IGP-től sokat vártunk. Jó hír a 2 gigabájt RAM jelenléte, viszont kifejezetten rossz a 8 gigabájtos belső tároló. Hiába ugyanis a microSD bővítési lehetőség, ha arra telepíteni nem lehet, csak a mobilra letöltött appokat utólag áthelyezni. Az első frissítések után annyira szűkös maradt a hely, hogy a zsírúj rendszeren megmaradt 1,39 gigabájtjára (!) az Asphalt 8 fel se fért. Idővel a különböző cache és ideiglenes fájlokkal is számolni kell, és ma ilyen mobil úgy marad gyors, ha valamekkora szabad tárhely mindig elérhető, úgyhogy elég komoly öngólt lőtt a Sony, amikor nem a 16 gigabájtos modellt hozta Magyarországra.

A Sony Xperia M4 Aqua kétlépcsős kameraindító és exponáló gombot is kapott
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia M4 Aqua Huawei P8 Lite ZTE Blade S6 Sony Z3 Compact
Rendszerchip Snapdragon 615 HiSilicon Kirin 620 Snapdragon 615 Snapdragon 801
AnTuTu Benchmark 5.x 37241 pont 32106 pont 34118 pont 41930 pont
Vellamo Browser 2376 pont 2274 pont 2231 pont 2583 pont
Vellamo Metal 948 pont 1086 pont 975 pont 1545 pont
SunSpider 1.0.2 1393,9 ms 1393,9 ms 1136,6 ms 858,9 ms
Geekbench 3 (single) 648 pont 586 pont 660 pont 965 pont
Geekbench 3 (multi) 2540 pont 2556 pont 2390 pont 2717 pont
GFXBench Man. onscreen 12,1 nem indult el 12 fps 25,5 fps
GFXBench Man. offscreen 5,8 nem indult el 5,8 fps 11,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 25,3 fps 16 fps 24 fps 40,9 fps
GFXBench T-Rex offscreen 15,5 fps 10 fps 15 fps 27,2 fps

A teljesítményteszteken jól vizsgázott a készülék, a felületi sebesség pedig a mindennapos használat során kielégítő volt, igaz, elő-előfordultak amolyan lollipopos dadogások, mondjuk az értesítési panel előhívásakor, emellett az alkalmazásindítást és váltást sem mondanánk villámgyorsnak. A böngészés közepesen komplex honlapok esetében gördülékeny volt, a megakadások a kövérebb tartalmak megjelenítésekor viszont előjöttek. A játékok közül a Dead Trigger 2 egész jól elfutott, a készülékház hátulja viszont érezhetően felmelegedett pár perc alatt. Összességében nem lehet panasz az M4 Aqua sebességére, de nem is olyan fürge a rendszer, mint amit mondjuk a Meizu m1 note esetében tapasztaltunk.

Aki fogott már a kezében Xperia készüléket, egyből otthon fogja érezni magát az M4 Aqua szoftveres felületén, még akkor is, ha az Android 5.0 Lollipopra váltott. Megörökölte a felület a kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltót, amely nem csak a memóriában lévő, hanem az összes legutóbbi bekapcsolás óta elindított alkalmazást listázza. A hosszú lenyomással újrarendezhető kezdőképernyőn 4 x 4-es az ikonkiosztás, a tálcára öt elem fér. A Google asszisztense a home gomb hosszú lenyomásával indítható.

A Sony Xperia M4 Aqua tárhelye igencsak szűkös A Sony Xperia M4 Aqua Material Design stílusú kapcsolópanelt kapott
[+]

A képernyő tetejéről ugyancsak Lollipop stílusban húzható le a kártyás értesítési panel, két ujjal vagy kétszeri lehúzással pedig a kapcsolópanel, ami némileg testreszabható. Immáron a kártyák a zárképernyőn is megtekinthetők, pont mint egy Nexus készülék esetében. A kétkoppintásos ébresztés viszont kimaradt, pedig annak nagy rajongói vagyunk. Az alkalmazásváltó aljáról lebegő ablakos alkalmazások is elérhetők, méghozzá a böngésző, a számológép, az időzítő és a képernyőkép készítő. Ugyanitt lebegő widgeteket is be lehet állítani.

Az alkalmazásváltóból ablakos alkalmazások indíthatók
[+]

A Sony Xperia kapcsolat menüpont alatt fogta össze az összes kapcsolati beállítást, így az NFC és a vezeték- és vezetékmentes lehetőségek is innen menedzselhetők. A Sony vezetékmentes fájlküldő és tartalommegosztó szolgáltatása a Throw. Az M4 Aqua felülete témázható, amit a személyre szabás menüpontban lehet elérni. Alapvetően a hátterek és ikonok színei változtathatók, a komolyabb témákért fizetni kell.


[+]

Az M4 Aqua átvett egy hasznos lollipopos újítást: az először beállított mellett más felhasználói fiókok létrehozásának lehetőségét, ami korábban csak táblagépen volt opció a zöld robotos világban. A különböző felhasználók maguk tárolhatnak tartalmakat és telepíthetnek alkalmazásokat, persze az amúgy is szűkös tárhely miatt nem ez a készülék lesz a családi mobil. Annál inkább használható a vendég fiók, amellyel a személyes adatok és a vásárlások elzárhatók, és az is beállítható, hogy a készülékről vendég módban hívást ne lehessen kezdeményezni. A módok és fiókok között jelszóval lehet váltani.

Szoftverek és extrák

A Sony tárcsázója a gyorshívást nem, a gyorskeresést viszont támogatja. Keresni a névjegyzékben is lehet, ahova a tételeket Google, Exchange és Facebook fiókokból, valamint a SIM-ről lehet behívni. A szám nélküli névjegyek kiszűrhetők, ugyanígy megjeleníthetők csak az online kapcsolatok is. A vezeték és keresztnév sorrendje a listában felcserélhető. Az email appot gond nélkül tudtuk használni fiókjainkkal, akárcsak a Gmailt. Az Xperia billentyűzet támogatja a magyar nyelvet, a QWERTZ kiosztást, a szójavaslatokat és a korrektúrát, sőt: még ékezetes sort is kapunk. Ugyanakkor könnyűnek találtuk a félreütést, a Google lollipopos billentyűzetével sokkal hatékonyabb volt a bevitel.


[+]

A Sony az M4 Aquához számos alkalmazást mellékelt, továbbiakat a Play Áruház mellett a What's New ajánlatából lehet beszerezni. A gyártói appok között találni a közösségi funkciókkal felszerelt hírolvasót (Socialife), a konzolokhoz tartozó szolgáltatásokat (PlayStation, PS Video), multimédiás extrákat (Rajz, TrackID zenefelismerő, Album), valamint egy sor eszközt (ébresztő, számológép, biztonsági mentés, letöltéskezelő). A telefonon való eligazodásban segít az Xperia Care Támogatás, a Smart Connecttel pedig feladatok kapcsolhatók más eszköz csatlakoztatásakor (pl. autós Bluetooth, zenelejátszó indítása).


[+]

A Fájlkezelő a hagyományos tallózás mellett felkínálja a fájltípus szerinti csoportosítást (képek, zenék, videók, letöltések) és FTP kapcsolatokat is kezel. Az olyan extrákért, mint mondjuk a könyvjelzők kezelése, viszont fizetni kell, ami érdekes egy százezer forintot súroló készülék esetében. A naptár remekül használható Google vagy más fiókkal, az eseményekhez helyszín és résztvevők is adhatók, a tételeket pedig éves, havi, heti, napi és listás nézetben is meg lehet tekinteni. Ennyit a Sony szoftvereiről, a többit főleg a Google biztosította, de felkerült a Facebook és az OfficeSuite irodai alkalmazás is.

A Chrome rendben kezel több lapot
[+]

Az M4 Aqua böngészőjét is a Google biztosítja. A Chrome rendben kezel több lapot, a könyvjegyzőket, az asztali nézetet és az inkognitó módot. Az oldalon lehet keresni, a böngészett tartalmakat meg lehet osztani, a zoomalapú sortörés viszont hiányzik. A böngészési sebesség a honlapok többsége esetében kielégítő, vaskosabb oldalaknál viszont nem ritka a megakadás görgetés közben.

Kamera, multimédia, audio

Az M4 Aqua kategóriájához méltó 5 megapixeles előlapi és 13 megapixeles hátlapi szenzort kapott a gyártó saját műhelyéből. Fellelhető a Sony gazdag kameraszoftvere egy rakás móddal (kiváló automatikus, kézi, hangos kép, AR szórakozás, kiterjesztett valóság, kétkamerás felvétel, effektek, retusáló, panoráma és egyebek az alkalmazásboltból). Az élőképen elérhető az érintőfókusz, a kameraváltó, a vaku, az exponáló, a felvevő a galéria és a módváltó, a témát egyébként ilyenkor az automatika választja. Kézi módban magunk választhatunk témát, illetve állítani lehet az önkioldót, az érzékenységet (ISO100 - 3200), a fókuszmódot, a HDR-t, a szoftveres stabilizálást és a fénymérést – a fehéregyensúlyt, az expozíciót és a záridőt viszont nem. Jó hír, hogy a korábbiakkal szemben a HDR és a kiváló automatikus fotók is teljes, 13 megapixeles felbontásban készülnek. Az 5 megapixeles előlapi képekhez a retusálási funkciókon túl HDR is elérhető, íme egy példa.

Kiválü automatikus és kézi mód is elérhető
[+]

Ha minden klappol, korrekt nappali fotók lőhetők jó vonalélességgel és dinamikatartománnyal, minimális elmosódással a széleken és kevés képzajjal. A fehéregyensúly is megbízható, bár a kiváló automatika fotói szaturáltabbak és sárgásabbak a kézi módban lőtteknél. A gondok az érintőfókusszal kezdődnek, hiába bökünk ugyanis oda, ahova szeretnénk élesíteni, makrónál nem csak lomha, hanem megbízhatatlan is a dolog, aztán exponáláskor szépen újraélesít a rendszer és addigi erőfeszítéseinknek annyi. Ha a makrótéma nem közepén van, hanem mondjuk aranymetszésben (lásd a csavaros fotót), akkor sok sikert a kívánt részlet megörökítéséhez, nekünk egyszer sem sikerült. Egyébként legfeljebb kb. 10 centiméterre közelíthető meg egy téma.


[+]

Este, több fény mellett még rendben működik az autófókusz, kevés fénynél, alacsony érzékenység mellett viszont jóval nagyobb a hibaszázalék. A kiváló automatikus mód egyébként hatékonyabb a kézi beállításoknál. Este a képzajon és a zajmentesítésen utólagos élesítéssel próbál az algoritmus kompenzálni, témától függően egyébként sikerrel, így készíthető jó fotó, viszont a városi fényekkel nehezen birkózik meg az automatika, az eredmények rendre túlexponáltak. A hardveres alapok tehát adottak, a szoftver megbízhatatlansága miatt azonban a jó képek mellett bőven készülnek kukázandók is. Videofelvétel Full HD-ben, 30 fpssel lőhető jó kép- és hangminőséggel, lomha autófókusszal, érintőfókusz nélkül.


[+]

A Sony M4 Aqua zenelejátszóját ezúttal Walkman helyett csak Zenének hívják, de megmaradt a remekül használható szoftver borítóképes böngészéssel és az előadók, albumok, számok, mappák és listák szerinti csoportosításával. Ugyancsak megmaradt a ClearAudio+ algoritmus, ami a hangminőséget hivatott javítani, illetve a hangszínszabályzó. Szerencsére az FM-rádióról sem kell lemondani, csak szükség lesz egy saját fülesre, mivel az M4 dobozában ilyesmit nem találni. A videolejátszó fapados, viszont megbirkózik a Full HD felbontású videókkal is, ha pedig egy BS Playert felteszünk, bármilyen kódolás és felirat meghajtható.

Teszt Sony Xperia M4 Aqua Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Doogee Turbo Mini F1 Lenovo K3 Note
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,16, 0,04 +1,51, -1,93
Zajszint, dB (A): -87,7 -91,3 -91,9 -90,2 -84,8
Dinamikatartomány, dB (A): 88,1 91,1 91,8 90,2 85,3
THD, %: 0,0075 0,0083 0,0068 0,0140 0,0086
IMD + Zaj, %: 0,015 0,012 0,013 0,021 0,019
Sztereó áthallás, dB: -52,8 -89,6 -90,7 -87,3 -83,1

Az előlapi hangszórók... izé, a készülék alján lévő mono hangszóró jó hangerővel, a közép- és a magas tartományokban pedig egész szép hangminőséggel szól, mélyek viszont egyáltalán nincsenek, így az ütősebb dalok erőtlennek tűnnek. A bejövő hívások meghallásával viszont semmi gond nem lesz.

Audiomérésünk megerősítette, amit saját fülünkkel is hallottunk minőségi fülest csatlakoztatva és a ClearAudio+-t két helyen is kikapcsolva: a frekvenciaátvitel görbéje a hallható tartományban teljesen lapos, úgyhogy nincs egyik tartomány se megemelve. A zajszint is alacsony, és mi sem hallottunk zörejeket, ellenben a sztereó áthallás értékei magasabbak az ideálisnál, ami azt jelenti, hogy a bal fülre irányított hangok a kelleténél jobban átszivárognak a másikba, és viszont.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az Xperia M4 Aqua képes 4G hálózatokra is felkapcsolódni 150 Mbps-os elméleti letöltési sebességgel, 3G-n 42 Mbps a felső határ. A vételi jel használatunk során stabil volt, a beszélgetési hangminőség pedig mindkét oldalon megfelelő, ugyebár ez is fontos szempont. A kétcsatornás, 802.11a/b/g/n modem érzékenységét is jónak találtuk, egyébként a hotspot és Direct funkciók támogatottak. Bluetoothból 4.1, USB-ből pedig 2.0 a szabvány MTP-vel, OTG nélkül. Navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS és GLONASS műholdak jeleit is igénybe vehetjük, ennek megfelelően a pozíciószerzés felhős időben is gyors. Az NFC nem maradt ki, az infra viszont igen.


[+]

Bár az M4 Aqua pont akkora, mint a Z3, jóval szűkösebb, 2400 milliamperórás akkumulátort kapott. Ennek ellenére a készülék stabilan beállt a 4,5 órás képernyőidőre a szokásos napi használat mellett, sok fotózással és böngészéssel, úgyhogy a Sony ismét ügyesen bánik a teleppel. Mivel a készenléti fogyasztás alacsony, aki ritkábban használja készüléket, ráérhet kétnaponta tölteni, de jellemzőbb a napi etetés, ha az ember az M4 funkciót maximálisan kihasználja. Sajnos a töltés lassú, köszönhetően a Quick Charge technológia hiányának és a 0,85 amperes töltőfejnek. Az üzemidő Stamina és Ultra Stamina üzemmóddal növelhető, az utóbbi alapvető telefonfunkcióra redukálja a használatot, jelentősen megnyújtva a készenlétet.


[+]

Értékelés: Sony Xperia M4 Aqua
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Minden készüléket a maga árszintjén értékelünk, és a Sony elmondása szerint kártyafüggetlenül „százezer forint alatt” elstartoló mobil az összeszerelés, a vízállóság, a külső (a Z3 kiköpött mása) és a legtöbb komponens alapján meg is üti a felső-középkategória szintjét (nagy felbontású kamera, Snapdragon 615-ös SoC, 2 gigabájt RAM). Az átlagos betekintési szögeket leszámítva az IPS HD panel minőségi, az üzemidő pedig átlagon felüli.

Csakhogy az első indítás és frissítések után a felhasználót fogadó 1,39 gigabájt (!) szabad tárhely olyan hidegzuhany, ami IP68-as védelem mellett sem esik jól, és hiába mozgathatók a telepített appok SD-kártyára, ha egy Asphalt 8 a 0 napos készülékre fel se fér. Az ideális viszonyok között jó, másutt sokat bakizó kamera ugyancsak hagy kívánnivalót maga után, azt pedig végképp nem értjük, hogy ha már két hangszóróvájat került az előlapra, akkor miért egy harmadikból, a készülék aljáról szólnak fel a multimédiás dallamok. És ha már itt tartunk: a headset ennyi pénzért tényleg nem fért már bele?

Kemény konkurensből akad bőven: megemlítendő a vízálló tulajdonságokkal nem rendelkező, de amúgy remekül sikerült fémházas Huawei Ascend G7 vagy a P8 Lite, a Nokia Lumia 830, esetleg a kereken százezer forintos, Full HD-s Honor 6. Hamarosan az 1080p-s Meizu m1 note is elérhető lesz hazai garanciával, 90 ezer forint alatt, persze műanyag borítással. Ezek mindegyike legalább kétszer akkora belső tárolóval rendelkezik, az elérhető szabad hely pedig az 1,39 gigabájt sokszorosa. Így lehet egy ígéretes alapkészülék lába alól kihúzni a talajt, ez egy olyan hiba, ami bizony beleszól a használatba és semmiféle legális trükkel nem lehet orvosolni, miközben gyártási oldalról nincs óriási eltérés a 16 GB-os verzióval szemben.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Xperia M4 Aqua
Sony Xperia Z3 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145,5 x 72,6 x 7,3 milliméter
Tömeg 136 gramm
Színvariációk Fekete, fehér, vörös
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 615 (MSM8939)
Processzor típusa Négymagos, 1,5 GHz-es Cortex-A53 + négymagos, 1 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 405
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (1,39 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1700 1800/1900/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/, dual band, hotspot, direct, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok Néma/rezgő
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Socialife, Smart Connect, Garmin Navigation, Lifelog, Live on YouTube, Movie Creator, OfficeSuite, Playstation, Rajz, Sony Select, Xperia Care, TrackID, Video Unlimited, Walkman, What’s New, Xperia Lounge
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 681 óra (2G) / 685 óra (3G)
Beszélgetési idő 14 óra 40 perc (2G) / 13 óra 20 perc (3G)
Zenelejátszási idő 60 óra 40 perc
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, IP68-as védelem
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia Z3 - finomhangolás

    A generációváltás elmaradt, viszont apróbb de annál fontosabb korrekciók jelzik a Sony őszi csúcsragadozójának érkezését.

  • Sony Xperia M2 Aqua - japán búvár

    A japán gyártó nem csinált mást, mint fogta a közkedvelt középkategóriás telefonját, és ellátta IP68-as védelemmel, hogy a víznek és a pornak is ellenálljon.

  • Sony Xperia M2 - egyről a kettőre

    A japán gyártó egy aktuális középkategóriás eszközt is bemutatott, mely szép kijelzővel, kellemes formatervvel és gyors rendszerrel büszkélkedhet.

Hirdetés