Hirdetés

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus - méltó utód

Bevezető, tartozékok

A Samsung a kezdetek óta jelen van az androidos táblagépek piacán, a legelső használható zöld robotos tablet is a dél-koreai gyártó üzemeiből került ki. A hét hüvelykes kijelzővel szerelt Galaxy Tabet jó néhány további tábla követte, amelyek jellemzően nagyobb képernyővel kerültek piacra. A 10,1 hüvelykes fronton a Galaxy Tab 10.1 és a Galaxy Tab 10.1V támadott, a kisebb méretű Galaxy Tab 8.9 mellé pedig megérkezett a Galaxy Tab 7.0 Plus. A Samsung úgy tűnik, vonzódik a nagyképernyős mobil kütyükhöz, az 5,3 hüvelykes mejelenítővel szerelt Galaxy Note mellett ugyanis hamarosan egy 7,7 hüvelykes panellel rendelkező táblagéppel is be fog próbálkozni.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

A Samsung tehát visszatért a kezdetekhez, legalábbis tesztalanyunk esetében, a cikk főszereplője ugyanis ismét egy 7 hüvelykes képátlójú panelt kapott. A megjelenítő méretén és felbontásán kívül azonban szinte minden fronton előrelépés történt a legelső Galaxy Tabhez képest. Többek között erősebb processzor és grafikus gyorsító, több memória, új operációs rendszer és jobb fotózási képességek jellemzik a táblagépet, amely ráadásul könnyebb és vékonyabb is lett az elődjénél. Ráadásul úgy tűnik, hogy az árral sem szálltak el, míg az első Galaxy Tab ára az egekben volt, tesztalanyunk körülbelül a konkurensek szintjén mozog ebből a szempontból.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

Az XXL GSM-től kapott táblagép doboza nagyon hasonlít az említett készülékek csomagolásához, a fehér kartont itt is a tablet fényképe díszíti. A tartozékok sem térnek el, a Galaxy Tab 7.0 mellé egy kézikönyvet, egy speciális USB-kábelt, egy hálózati töltőfejet és egy sztereó headsetet kapunk. Utóbbi egy egészen jól sikerült darab, legalábbis a tartozékfülesek között. A hangminősége megfelelő, a magas hangerő mellé viszonylag széles dinamikatartomány társul, így a magas és mély hangokból is jut a fülünkbe. A kényelemről pedig a három eltérő méretű gumisapka gondoskodik, melyekből ráadásul két különböző színűt is kapunk.

Külső

Tesztalanyunk követi a Galaxy szériába tartozó táblagépek által kitaposott utat, a Galaxy Tab 7.0 Plus is szemmel érzékelhetően vékonyabb az átlagos tableteknél. Sőt, ebből a szempontból egyenesen a trónra került a hét hüvelykes képátlójú képernyővel szerelt masinák között, a 9,9 milliméteres vékonyságot nem sikerült alullicitálni. Ugyanez a helyzet a 345 grammos tömeggel is, a konkurens termékek egytől egyig nehezebbek a legújabb Galaxy Tabnél. Az anyaghasználat rendben van, a szokásos matt plasztik borítást kapjuk, a gép fekete és fehér külsővel rendelhető. Az összeszerelés minőségére nem lehet panasz, minden flottul illeszkedik, a kártyafoglalatokat védelmező műanyag ajtócskák sem lötyögnek.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

Az előlapra pillantva könnyen ki lehet szúrni, hogy tesztalanyunkat elsősorban állított, azaz portré orientációs használatra tervezték. Erről a fehér Samsung felirat árulkodik, amely a 8.9 és 10.1 modellekkel ellentétben nem a hosszabb, hanem a rövidebb oldalon olvasható. A 7 hüvelykes kijelzőt egy körülbelül egy centiméter széles keret fogja körbe, ez ad otthont többek között a másodlagos kamerának, a fényérzékelő szenzornak és a hangszórónak is. Maga a képernyő Super PLS technológiát használ, a felbontása 1024 x 600 képpontos, a megjelenített színek száma pedig eléri a 16 milliót. A színek szépek, a betekintési szög pedig óriási, szinte bárhonnan nézve megfelelő képet kapunk.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

A tábla hátlapja matt plasztikból készült, meylet egy, enyhén a szálcsiszolt fémre hajazó festéssel dobtak fel. A jelenlegi trendekhez igazodva nem díszítették túl a fedlapot, a kamera és vaku páros mellett mindössze egy Samsung feliratot láthatunk. A táblagépeknél bevett szokás, hogy a hátlapot nem távolíthatjuk el; tesztalanyunknál sincs ez másképpen, az akkumulátorhoz így nem férhetünk hozzá.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

A hátlap leszedhetetlensége miatt a kártyafoglalatoknak is új hely kellett, a dél-koreai gyártó tervezői a jól bevált receptet követve a táblagép oldalához nyúltak. A SIM- és microSD-kártya foglalatai így a bal oldalra kerültek, a bemeneteket egy-egy műanyag ajtócska védi a szennyeződésektől. A hangerőt a jobb oldalt szabélyozhatjuk, valamint itt találjuk a ki- és bekapcsoló gombot, amely a képernyő lezárására és feloldására is szolgál. A 3,5 milliméteres kimenettel a táblagép tetején futhatunk össze, a speciális kivitelezésű, szinkronizálásra és dokkolásra használható aljzat pedig alul trónol. Az említett csatlakozót egy sztereó hangfalpár fogja közre, amely felemás érzéseket keltett bennünk. A magas hangerő miatt beszélgetések kihangosítására remekül használható, az alacsony dinamikatartomány viszont rányomja a bélyeget a zenei élményre.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

Hardver, rendszer, UI

A dél-koreai gyártó szakított a tavalyi év egyik trendjével, a legújabb Galaxy Tab esetében ugyanis az NVIDIA Tegra 2 helyett egy saját megoldást részesítettek előnyben. Az Exynos 4210 SoC a Galaxy S II és a Galaxy Note esetében már bizonyított, ám ez az első, hogy a gyártó egy honeycombos táblagépben használja az említett lapkakészletet. A chipset egy kétmagos, magonként 1,2 GHz órajelen dolgozó ARM Cortex-A9 processzort és egy MALI-400 grafikus gyorsítót tartalmaz, melyek mellett 1 GB LP-DDR2 RAM található. A belső tárhely kapacitása kiviteltől függően 16 vagy 32 GB lehet, ezt microSD-kártyával bővíthetjük tovább. A működési sebességgel kapcsolatban a szokásos honeycombos tapasztalataink a mérvadóak: általában folyamatos és gyors a működés, azonban néha igen csúnyán meg tud akadni a rendszer. Ebből a szempontból tehát körülbelül a többi honeycombos Galaxy Tab szintjén van a készülék, talán egy hajszálnyival leelőzve a két nagyobb testvért.

Szintetikus tesztek
Benchmark Galaxy Tab 7.0 Plus Archos 101 G9 Galaxy Tab 10.1V
Linpack for Android (single) 46,782 MFLOPS / 1,79 s 45,096 MFLOPS / 1,86 s 32,182 MFLOPS / 2,61 s
Linpack for Android (multi) 74,598 MFLOPS / 2,26 s 74,764 MFLOPS / 2,26 s 58,362 MFLOPS / 2,89 s
Smartbench 2012 Prod.  2613 pont 2597 pont 2180 pont
Smartbench 2012 Games 1786 pont 2051 pont 1315 pont
AnTuTu Benchmark 6287 pont 5826 pont 4622 pont

A gépen Android 3.2 fut, melynek személyében a Honeycomb legfrissebb változatát tisztelhetjük. Jó néhány újdonság debütált ebben a variánsban, többek között itt láttak napvilágot az átméretezhető minialkalmazások, valamint a WXGA (1280 x 800 képpontos) felbontásnál gyengébb kijelzők támogatása is innen datálódik. Tavaly év végén viszont egy újabb Androidot avathattunk fel, megjelent ugyanis az Ice Cream Sandwich, amely rengeteg újat hozott a platformra. Tesztalanyunk nem marad jégkrém nélkül, a Samsung hivatalos állásfoglalása alapján a tavalyi Galaxy-tabletek mindegyikén lehet számítani az ICS érkezésére. Az Android rendszer életútjáról és a mérföldkövek újításairól további információt ezen a linken lehet olvasni.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus

A Samsung szokás szerint nem hagyta érintetlenül a felhasználói felületet, a Honeycomb holo témáját a saját fejlesztésű TouchWiz legújabb verziójára cserélték a grafikusok. Ez a felületek teljes átfestése mellett számos új funkció megjelenését is jelenti. Az alap szoftverek átestek egy jókora vérátömlesztésen, kibővítették a jobb alsó sarokból elővarázsolható, a beállításokat tartalmazó panel tartalmát, a tálca bal oldalán látható virtuális billentyű megérintésével pedig bármikor készíthetünk egy képernyőfotót. A tálca közepére rajzolt nyilacskát megérintve pedig bárhonnan elővarázsolható a MiniApps névre hallgató panel, amely nyolc gyakran használatos parancsikont tartalmaz. Rengeteg extra minialkalmazást is kapunk, az órától elkezdve az időjáráson át az egyedi jegyzetelőig szinte mindenre találunk megolást, melyek nem utolsósorban át is méretezhetőek.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus

Szoftverezettség

A Samsung a legelső Galaxy Tab óta nem gyártott olyan táblagépet, amelyen engedélyezve volt a telefonálás funkció. Ennek oka, hogy bár a legtöbb masina el volt látva a megfelelő modemekkel, a Honeycomb rendszer szinten nem támogatta a telefonálást. Tesztalanyunk esetében viszont valahogy megoldották a dolgot, ráadásul míg az első Tab csak kihangosítva tudta ezt a funkciót, a 7.0 Plus-szal a klasszikus, fülhöz emelős módszert is ismeri. A hangminőség egyébként mindkét oldalon megfelelő volt, a hét hüvelykes táblagépet archoz szorítva inkább a röhejesség-faktor volt magas. A telefonkönyv egyébként a Galaxy mobilokból köszön vissza ránk. Egy fedél alól elérjük a tárcsázót, a névjegyzéket, a hívásnaplót és a csoportkezelőt, a listát több szerverrel is szinkronizálhatjuk, valamint közösségi szolgáltatásokkal is összeköthetjük a partnereket.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus

A gyári internetböngészőt is egy saját szoftverre cserélték, amely többnyire jól teljesített. Egyszerre akár 16 oldalt is nyitva tarthatunk, van Flash-támogatás, kereshetünk az oldalak tartalmában, dupla klikkre pedig szépen a megfelelő szélességűre tördeli a bekezdéseket. Néhány szintetikus tesztprogramot is megnéztünk: a HTML5 kompatibilitást vizsgáló HTML5test.com 212+3 pontra értékelte teljesítményt a maximális 475-ből, a JavaScript-feldolgozás sebességét figyelő Sunspider 2064,2 milliszekundum alatt futott le. A CSS feldolgozásának helyességét vizsgáló acid2 tesztet majdnem sikerült abszolválni, a CSS és DOM kezelését próbára tévő acid3 teszten viszont 100 százalékos eredményt ért el.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus

Az extra szoftverek között jó néhány hasznos alkalmazás lapul. Az AllShare személyében a Samsung DLNA-kliensét tisztelhetjük, az eBookot elindítva pedig könyveket olvashatunk. A Feladatkezelő az aktuálisan futó alkalmazások monitorozására és bezárására használható, a programhoz egy widget is tartozik. A Jegyzet és a Feljegyzések a szervezőfunkciókat hivatottak erősíteni, a Fájlok pedig egy fájlböngészőt takar. Az irodai funkciókat a teljes verziós Polaris Office látja el, melyben dokumentumok létrehozására is van lehetőség. A Social Hub az e-maileket, szöveges üzeneteket és a közösségi szolgáltatásokhoz tartozó értesítéseket jeleníti meg egyetlen alkalmazáson keresztül. Az Android Market mellett a koreai gyártó saját alkalmazásboltja, a Samsung Apps is elérhető a táblagépen.

Multimédia, kamera

Az elődmodellekhez hasonlóan a Galaxy Tab 7.0 Plus esetében is meg voltunk elégedve a multimédiás felhozatallal. A zenelejátszó viszonylag sok formátumot ismer (MP3, OGG, AAC, WMA, WAV és FLAC), kezeli a lejátszási listákat, a csoportosítási kritériumokat pedig mi állíthatjuk össze. Kapunk egy hangszínszabályzót is, a x előre definiált beállítás mellett sajátot is összeállíthatunk, valamint néhány effektet is aktiválhatunk. Ezek mellett virtuális 5.1 kivezérlésére is van lehetőség a 3,5 milliméteres kimeneten keresztül, amely jótékony hatással van a hangzásra, de természetesen nem éri utol a valódi többcsatornás megoldásokat.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus

A videólejátszó szintén remek képességekkel rendelkezik. A manapság divatos formátumokat simán megeszi (MPEG4, H.263, H.264, WMV és DivX), valamint a 720p és 1080p felbontású videókkal is jól boldogul. Pozitívum továbbá a feliratok támogatása, itt azonban nem árt odafigyelni, a szöveg- és képfájl nevének ugyanis meg kell egyeznie. A beállítások között a képernyő láthatóságán és a színtónuson is változtathatunk, valamint a feliratok méretének testreszabása mellett az újraszinkronizálá is elérhető. A zenelejtszóhoz hasonlóan itt is elérhető a virtuális 5.1 kivezérlés, ám házimozi-hangzásra most sem szabad számítani.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

A táblagép hátlapján egy autofókuszos kamerával találkozhatunk, mellyel legfeljebb 3 megapixeles, azaz 2048 x 1536 képpontos fotókat lőhetünk, videókat pedig maximum 1280 x 720 képpontos felbontásban rögzíthetünk (tesztvideó itt). A kameraszoftverben állíthatunk a minőségen, a felbontáson, a vakumódon, a fényképmódon, a fehéregyensúlyon, a fényérzékenységen és a fókuszmódon, bekapcsolhatjuk a geotagginget és az időzítőt, valamint effekteket is rendelhetünk a képekhez. A képminőség nem az igazi: bár a dinamikatartomány nagyjából rendben van, a zajszűrő algoritmus túl erősre sikeredett, így szinte teljesen eltörli a részleteket a képekről.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A Galaxy Tab 7.0 Plus adatkommunikációs téren sem szégyenkezhet. A négysávos GSM-modul (850/900/1800/1900 MHz) mellé egy háromnormás UMTS-chip (900/1900/2100 MHz) társul, utóbbi támogatja a HSPA+ adatátvitelt is, ami elméletben 21 Mbps letöltési, 5,76 Mbps feltöltési sebességgel kecsegtet. A WiFi-egység (802.11b/g/n) kétcsatornás (2.4GHz és 5GHz), valamint támogatja a DLNA és WiFi Direct szabványokat. Az internetet is megoszthatjuk, ezt USB-, WiFi- vagy Bluetooth-kapcsolaton keresztül tehetjük meg. Emellett egy Bluetooth-chip (3.0, A2DP-támogatással) és egy GPS-modul is helyet kapott a fedélzeten, utóbbi viszonylag gyorsan és pontosan megtalálja a jelet. A speciális aljzatra pedig USB-hoszt átalakítót is köthetünk, mellyel a táblagép kezelni tudja az USB-s perifériákat is.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus

A legelső Galaxy Tabhez hasonlóan tesztalanyunk is egy 4000 mAh kapacitású lítium-ionos akkumulátorból nyeri az energiát. Ezzel egy feltöltéssel körülbelül egy napot bírja, ha masszívan használja az ember. Visszafogottabb terhelés mellett viszont akár két napot is kibír a masina, ám estére véleményünk szerint mindenképpen érdemes töltőre dugni.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
[+]

Értékelés: Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A legelső Galaxy Tab méltó utódot kapott a 7.0 Plus személyében, ez nem vitás, a készülék szinte minden téren felülmúlja az elődöt. Jobb kijelző, erősebb processzor, több memória, frissebb operációs rendszer és rengeteg szoftveres újítás jellemzi a dél-koreai gyártó első táblagépéhez képest, az adatkommunikációs extrákról nem is beszélve. Mindehhez komoly multimédiás képességek társulnak, a zene- és a videólejátszó is nagyon frankó, a képet DLNA-n keresztül is ki lehet vezérelni. A Samsung pedig megerősítette, hogy tesztalanyunkra is érkezik az Ice Crem Sandwich frissítés, bár ennek pontos dátuma sajnos nem ismert. Persze azért negatívumok is akadnak, a kamera még mindig nem az igazi, néha pedig látszólag minden ok nélkül meg tud akadni a gép (mint azt a legtöbb honeycombos masinánál megtapasztalhatjuk). Az előző Galaxy táblagépekkel ellentétben pedig úgy néz ki, hogy a nyitóárral sem szaladt el a ló. A 3G modemmel szerelt verzió 134 ezer magyar forintot kóstál, amely egy kicsit talán kevesebb is, mint amivel a konkurens termékek kezdtek. Összességében tehát ha valaki hét hüvelykes gépre vágyik, érdemes komolyan elgondolkodnia a Galaxy Tab 7.0 Plus-on, a Huawei MediaPad mellett ugyanis méltó ellenfélre akadt a hetesek kategóriájában.

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus

dr. Kind

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus
Samsung P6200 Galaxy Tab 7.0 Plus Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 193,65 x 122,37 x 9,96 milliméter
Tömeg 345 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 600 pixel
Kijelző típusa Kapacitív Super PLS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor órajele 1,2 GHz
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip MALI-400
RAM / ROM 1 GB RAM / 16 vagy 32 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, tethering, DLNA, WiFi Direct, Dual band, Channel bonding
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.2 Honeycomb
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letöthető
Extra szoftverek AllShare, eBook, Feladatkezelő, Jegyzet, Feljegyzések, Fájlok, Polaris Office, Social Hub, Samsung Apps
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel van (1280 x 720 pixeles felbontás, 30 fps sebesség)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő nincs adat
Beszélgetési idő nincs adat
Egyebek
fényérzékelő, közelség-érzékelő, giroszenzor, gyorsulásérzékelő, digitális iránytű, 3,5 milliméteres kimenet, virtuális 5.1 kivezérlés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés