Samsung F490 - erre varrjál gombot!

Bevezető

A tavalyi év egyik utolsó Samsung modellje volt az F490, amit a nagyközönség a Barcelonában is szemügyre vehetett – mi pedig hazatérésünk után egyből a kezünkbe is, hiszen megkaptuk a készüléket tesztelésre. Az F700 testvére a bátyó nyomdokain halad, néhol többet is nyújt nála, néhol kevesebbet. Abban azonban közös a két eszköz, hogy az érintésvezérelt menürendszerre bízzák a telefon kezelését.

Ez a tapiőrület nem most kezdődött, de mostanra kezd a csúcsra érni. Mostanra már szinte nincs is olyan jelentősebb gyártó, aki ne feccölt volna egy ilyen jellegű projektbe egy rakás pénzt. Az LG kezdte legkorábban a Prada kapcsán, aztán letaglózta a népeket az iPhone, most pedig már a Nokia is érintésvezérelt Symbian GUI-n dolgozik. A Samsung a rá jellemző technikával vetette magát bele a küzdelmekbe, elkészült a Croix rendszer, ez került az F700-ba, az Armani telefonba és jelen tesztünk főszereplőjébe is. Nem lettünk volna meglepve, ha még úgy 20 hasonló készüléket piacra dobnak ilyesmi belsővel, de azóta láttuk a TouchWiz felületet mi is, amely hamarosan felváltja a Croix rendszert.

Persze érintésérzékeny kijelző ezer éve létezik, az összes Palm és Pocket PC már régóta ilyen beviteli formát használ, ám azok „ceruza-based” modellek, kell a vezényléshez a stylus. Az új trend viszont az, hogy a puszta ujjunkkal nyomkorásszuk a képernyőt, legyen szép zsíros és maszatos, viszont ha jól van megcsinálva a mögötte húzódó menüstruktúra, akkor sokkal egyszerűbb az élet, mert az ujjunk mindig kéznél van, a stylus viszont plusz macera.

Ezeknek a készülékeknek a legnagyobb kihívása, hogy a kezelés ne okozzon agyérgörcsöt. Olyan hardver és főleg szoftver szükséges, amely képes megfelelni az ujjbegy kihívásainak, magyarán a felhasználó végtagjai általában vaskosabbak, mint egy tűszerűen végződő stylus, tehát olyan felületet kell alkotni, amelynél a félretapicskolás veszélye minimálisra redukálható. Az F490 ebből a szempontból sajnos sok újat nem tud felmutatni, hiszen a Croix rendszer nem sokat változott, márpedig ez már az F700-ban sem volt teljesen tökéletes.

Külső

Az F700-hoz képest az F490 nyúlánkabb darab, de leginkább vékonysága feltűnő, ugyanis most nincsen oldalról előcsúszó QWERTY gombsor. A fekete szín mellett sok az ezüstös csillogás is, a kijelző pedig 0,1 inchet növekedett, ám ez nem számottevő. Az előlapon a nagy display felett a hangszóró nyílását találhatjuk meg, mellette alig láthatóan pedig a videohívásokhoz szükséges kamera optikája sasol. A kijelző alatt három érintésvezérelt gomb található, a hívásfogadásért felelős a két szélső, a középső pedig minden helyzetből bedob a főmenübe.

Az F490 oldalaira már jutottak igazi billentyűk is. (Hmm, milyen lenne itt is érintésvezérelt gombokat alkalmazni?) Balról a hangerőt szabályozó billentyűk találhatóak, felettük a szokásos Samsung adatcsatlakozó ajtaját találhatjuk meg. A kellemesebb dolgok jobb oldalon vannak, itt rögtön a csücsökhöz közel van egy csúszka, amely lefelé húzva lezárja a képernyőt, felfele viszont csak pöccenteni lehet, mert automatikusan visszatér a középállásba, ha elengedjük. Ennek oka, hogy ha ebben az helyzetben tartjuk, akkor az a készülék kikapcsolását vonja maga után.

A készülék tetején egyetlen dolog található, de ez örömet okoz: szabványos, 3,5 mm-es jack csatlakozó üldögél itt egy kis gumidugóval védve. A hátlap elég ingerszegény, amíg meg nem tekintjük közelebbről a sarokba száműzött kamerát: 5 megapixel van ráírva, hm, hát ezzel az F490 lenyomja az F700-at, s gyakorlatilag az LG Viewty ellenfelévé válik.

Kijelző, menü

Nos, a kijelző nem kicsi. 3,3 inch átló, 240x432 pixeles felbontás. Ez bőven tökéletes, sokkal nagyobb nem igazán fért volna rá a készülékházra. A láthatósággal sincs gond, mostanság végre megint napos volt az idő, de ez sem okozott gondot. A fényerősség öt lépésben állítható, de már a hármas szint is megfelelő.

A Croix rendszert picit megváltoztatták a tervezők. A főképernyő annyiban módosult, hogy a felső sávban már csak három ikon van, a menü innen már nem érhető el, de nem is hiányzik. Balról a néma üzemmód „gyorsgombja” nyit, ezen hosszan kell pihentetnünk az ujjunkat, hogy aktivizálódjon. A középső ikon dobja fel a telefonkönyvet, a jobb oldali pedig a tárcsázóképernyőt. Ha a menübe szeretnénk jutni, akkor a kijelző közepén villogó kék négyzet megtapintása a feladat. Az alul elhelyezkedő sávban vagy az óra ficereg, vagy a naptár, ezek között sok gyakorlás után ujjunk elhúzásával tudunk váltani.

A menübe bejuthatunk úgy is, hogy a híváskezelő érintőgombok közötti kör piktogramra bökünk. Van még egy megoldás: a telefon jobb oldalán található gyorsbillentyű behoz egy pici, kereszt alakú ábrát, amelynek négy szára különböző funkciókhoz repít, a közepe pedig a főmenübe.

Maga a menü 12 ikonból épül fel. Egy kékes kereszt látható folyamatosan, amelynek mindig ott van a metszéspontja, amerre az ujjunkkal bökünk. Ettől hívják Croix-nak (franciául kereszt) ezt a rendszert. A készülék minden érintést rezgéssel hálál meg, ennek intenzitása öt lépésben kalibrálható, de felesleges a harmadik lépcsőnél tovább erőltetni, maximális fokozaton már túlzottan be is remegteti a telefont.

Van fejlődés az F700-hoz képest. Egyrészt valamivel könnyebben lehet görgetni azokon a részeken, ahol egymás alá kerülnek adatok, vagy menüpontok. Másrészt végre a menü összes pontján működik a rezgéses visszajelzés, ez az elődmodellre nem volt jellemző. Vannak azonban bajok is. Az elalvó kijelzőt akármelyik oldalsó gombbal fel tudjuk ébreszteni, ez teljesen rendben van, a lezárás is könnyen oldható, hatékony, rááll az ujj.


A Croix rendszer működése

Ami viszont zavaró, hogy a lezárt telefonra érkező hívást csak úgy lehet felvenni, ha előbb oldjuk a kijelzőt, de ilyenkor egy ablakban erről egy szép üzenet tájékoztat pár másodperc erejéig, s közben nem is lehet semmit csinálni, pedig már javában fel szeretném venni a hívást. Ha végre összejön, akkor teljesen jogosan a beszélgetés ideje alatt az érintésérzékeny képernyő nem reagál semmire, nehogy arcunkkal különböző okosságokat végezhessünk el. Letenni úgy lehet, ha a kameragombot megnyomjuk, ilyenkor lesz megint aktív a kijelző, de ez a mozdulatsor mindenképpen elvisz annyi időt, hogy egy hangpostára szaladás már mindenképpen túlhaladjon a sípszó elhangzásán.

Alapfunkciók

A telefonkönyv 1000 férőhelyes. Mindenféle plusz adatokat be lehet vinni (vezetéknév, keresztnév, több telefonszám, email, megjegyzés, kép, csengőhang), ebben nincs semmi extra. A listázás gyors, a keresés úgy történik, hogy beletapintunk a fent elhelyezkedő szövegdobozba, s a virtuális gombsor segítségével begépelünk néhány karaktert. A találatok közötti görgetés egész jól üzemel, igazából nem volt vele sok gondom.

Az üzenetkezelés a szokásos opciókkal működik, itt a legkényesebb dolog a szövegbevitel. Ez ugyebár egy virtuális mobilbillentyűzet segítségével történik, az F490-ben végre ilyenkor is van rezgős visszajelzés, ráadásul ügyes, mert sokkal apróbb mocorgásokat használ ilyenkor a készülék, amely nem zavaró, de még érzékelhető. Nem mondom, hogy a világ legélvezetesebb feladata ezen a felületen szöveget bevinni, de sokkal jobb, mint az F700-ban volt – már ha az ottani QWERTY gombsort most nem számítjuk. Van email kliens is, csatolmányokkal is elboldogul. A belső memória 130 megabájtos, ezen osztozik minden, a szöveges üzenetek számára szeparált, 500 férőhelyes tárhely került elkülönítésre.

A szervezőfunkciók között egy hatalmas naptárat találhatunk, amely havi és heti nézetben üzemel. A bejegyzések öt kategóriába oszthatóak, úgymint: találkozó, évforduló, szabadnap, fontos és privát. Ezekhez 100, 50-50 és 20-20 férőhely tartozik, ebben a sorrendben. A világóra csak listás. Ekkora képernyőn? Pazarlás. Az ébresztőóra a szokásos opciókkal bír, teljesen rendben működik.

A készülékben vannak profilok. Ezeken belül végre igen komplex beállításokkal találkozatunk a hanghatások kapcsán. Tud a telefon egyszerre rezegni és csörögni, sőt, ezt úgy is lehet kombinálni, hogy a vibra mellett erősödő csengés hallható. Az üzenethangok külön konfigurálhatóak, végre nem csak a gyári effektek közül válogathatunk, hanem bármilyen fájl használható ebből a célból.

Multimédia

A 130 megás belső memória egy ideig elég lesz ugyan, de előbb-utóbb a bővítés eszközéhez kell nyúlnunk. A microSD kártya a hátlap leszedését követően a SIM alá helyezhető be, de ezt szerencsére nem kell kiszedni ehhez a művelethez, tehát a készülék kikapcsolása nélkül is variálhatunk.

A kamera 5 megapixeles felbontása igen komoly fegyvertény – papíron. Az általam készített képek ugyanis már nem annyira csúcsminőségűek, pedig a Samsung esetében általában szép eredmények születnek. A felvételek egyrészt kissé alulexponáltak lesznek – pedig az idő napos volt. Másfelől pedig igen zajosak, ráadásul az autofókusz nincs a helyzet magaslatán, ha közeli felvételek készítéséről van szó. A beépített vaku csak ledes, bár a hasonló fényforrások között erősnek számít.

A fényképezőgép használatakor elérhető opciók a gyártóra jellemző módon igen sokrátűek, van önkioldó, sorozatfelvétel, különböző környezeti módok, állítható a fehéregyensúly, a világosság, a képminőség és az ISO érték. Az exponálás gyors, de csak ha már a fókuszt beállította az automatika. A gép képes 240x320 pixeles videók rögzítésére is, erre itt talál egy példát a kedves olvasó.

A zenelejátszó az F700-ban látottak alapján működik. Egy ordas nagy kereszt rajzolódik ki, amelynek függőleges szárát tologatva a hangerő állítható, vízszintes irányú csíkját cibálva pedig beletekerhetünk a zeneműbe. Kihangosítva meglepően jól szól az F490, de fülessel az igazi, pláne, ha a gyári helyett a szabványos bemenetet kihasználva valami ütősebb hangkeltőt használunk. A zenéket ID3 tagek alapján rendezni a szoftver, a lejátszó fut a háttérben, playlist természetesen létrehozható. Videók visszajátsázsa terén az avi és az mpg nem támogatott, 3gp formátummal elboldogul a gép, ilyenkor fektetett nézetbe kapcsol.

A dokumentumok nézegetéséhez az Access nevű cég biztosítja a platformot, pdf, xls, doc és ppt fájlok gond nélkül megjeleníthetőek, elég gyors, lehet nagyítani, viszont nagy kár, hogy ilyenkor a kijelző nem forgatható meg. A játékok között egy szem puzzle üldögél, dögunalom.

Adatkommunikáció, akkumulátor

GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA. Minden van, mint a búcsúban. A HSDPA 3,6 Mbps maximális sebességre képes a készülékben, egy szavunk sem lehet. Kár, hogy WLAN már nem fért be a funkciók közé, de ez még mindig ritkaság a nem operációs rendszerrel szerelt telefonok körében. Szerencsére a képernyő is elforgatható, így az eszköz egészen korrekt módon alkalmas böngészésre, ehhez szintén Access fejlesztésű browser dukál.

A lokális adatkommunikáció 2.0-s, sztereó Bluetooth segítségével, vagy hasonló verziószámú USB kapcsolat használatával oldható meg. Ebben az esetben választhatunk, hogy a telefon médiatárként, USB meghajtóként (csak a memóriakártya vonatkozásában), vagy F490-ként látszódjon, ilyenkor lehet használni a mellékelt szinkronizációs szoftvert.

A hátlap alatti akkumulátor elég kis gyenge, két napig épp bírta, aztán igen vehemensen kért kaját, gyakorlatilag percenként vinnyogott, hogy most már töltsem. Annyira idegesítő, hogy tényleg minden egyéb dolgomat félretéve rohantam egy konnektorhoz.

Összességében azt kell mondjam, hogy ha az F700 annak idején megérdemelt egy tetszett plecsnit, akkor ez is pont ugyanezt vívta ki magának. Azóta pont annyi idő telt el, amennyit az újdonság fejlődött, jobb a görgetőrutin, papíron a kamera is, finomodott a Croix rendszer egy hangyányit, úgyhogy ez egyelőre elég. A következő esetben már nem lesz az, de addigra talán jön a TouchWiz felület, amely nagy lépés lehet az érintőkijelzős telefonok sikerének rögös ösvényén.

Samsung F490

Bog

Specifikáció

Samsung F490
Általános
TechnológiaGSM/UMTS
Méret115 x 53,5 x 11,8 mm
Tömeg102 gramm
SzínekFekete-ezüst
Kijelző
Kijelző mérete3,3 hüvelyk átlójú
Kijelző felbontása240 x 432 pixel
Kijelző típusaTFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méret500 / 300KB
Belső memória130MB
Memória bővíthetőségemicroSD
Adatátvitel
FrekvenciasávokGSM 900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEvan / van
UMTS / HSDPAvan / van
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 A2DP
WiFinincs
Push-to-talk / RSSnincs / nincs
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelvan
Szoftverek
PlatformSamsung Croix
WAP / HTML böngészővan / van
E-mail kliensvan
Javavan
Játékok1 darab
Valutakonvertervan
Extra szoftverekképbélyeg
Multimédia
Fő kamera5 megapixeles, autofókuszos, vaku
Másodlagos kameraVGA
VideófelvételQVGA
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzóelőre beállított
FM-rádiónincs
Üzemidő
Alap akkumulátor880 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő220 óra
Beszélgetési idő6 óra
Egyebek
érintésvezérelt kijelző

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés