Oukitel U2 - a koncert elmarad

Bevezető

Nem fogy úgy a Samsung Galaxy S6 család, mint ahogy azt a gyártó várta. A Sony Xperiák piaci helyzete egyáltalán nem pozitív. A HTC One sorozat lendülete idén megtorpant. Az LG G4 nem tudja megismételni elődje sikereit. Akárhova néz az ember a mobilpiacon, azt láthatja, hogy a tradicionális gyártók komolyan megküzdenek piaci részesedésük megtartásáért, nem elég ugyanis a nagyképernyős Apple iPhone-ok kolosszális sikere, lassan nincs olyan szeglete a világnak, ahol ne bukkanna fel a kedvező áraival hódító kínai konkurencia.

Az Oukitel U2 olcsó és mutatós készülék
[+]

Ha hozzávesszük, hogy sok ilyen eszköznek nem kell szolgáltatói kínálatba bekerülnie, hogy kelendő legyen, bukkanjon fel akár egy online üzletben gyártói garanciával, szürkeimportos formulában bolti jótállással vagy tengerentúli rendelésből némi kockázattal, be kell látni: nem nehéz ezekhez a mobilokhoz hozzájutni.

Az Oukitel U2 elöl-hátul üvegborítást kapott
[+]

Nem véletlen tehát, hogy nálunk is sorra jelennek meg az eddig ismeretlen márkák. Az Oukitellel eddig csak a mediatekes okosórája kapcsán találkoztunk, most azonban a Pandawilltől eljutott hozzánk a kereken 100 dollárért forgalmazott U2 mobiltelefon, öthüvelykes kijelzővel és mutatós, fémkeretes kivitellel, a fiatal gyártó szándéka pedig Európában is pont az, mint máshol: a felhasználók átcsábítása a nagy gyártóktól.

Az Oukitel U2 narancssárga doboza az alaptartozékokat rejti, képernyővédő fóliával
[+]

A feltörekvők tudják, hogy már a csomagolásnál is meggyőzőnek kell lenni, így gyakran mellékelnek tokot vagy fóliát. Készülékvédő tokot ugyan az U2 nem kapott, a narancssárga, figyelemfelhívó doboz előlapi fóliát viszont igen, amely már a készüléken virított a fedél leemelésekor. Ezt leszámítva a szokásos felhozatal került ki a fehér papírbelsőből: egy microUSB kábel, egy 1 amperes töltőfej és némi leírás. A mikrofonos fülesről ezúttal le kell mondani, a spórolás viszont láthatóan jót tett a magának a főszereplőnek: több erőforrás jutott az eszköz küllemére és összeszerelésére.

Külső és kijelző

Nem kell egy eszköznek sem méregdrágának, sem forradalmian újszerűnek lennie, hogy rásüthessük: jól néz ki. A képeken megfigyelhető formavilágot már százszor láttuk, az alumíniumkeretes, elől-hátul ívesre csiszolt üveglappal ellátott Oukitel U2 mégis csinosnak mondható. Ha nagyon kukacoskodni akarunk, a fémkeret és az üveglapok határán elhelyezett, keskeny műanyag sávokba bele lehet kötni, miattuk ugyanis a szélek élesebbek, mintha ott se lennének, az androidos kezelőgombok háttérvilágítása pedig hiányzik, de tényleg ennyire futotta a kritikánkból.

Az Oukitel U2 átlagos méretű ám kissé vaskos okostelefon
[+]

Az összeszerelés ugyanis remek, a készülék nem recseg-ropog erősebb markolásra sem, bár a fém gombok kissé lötyögnek foglalatukban. Ennek ellenére mind a bal oldali hangerőszabályzót, mind pedig a jobb oldali bekapcsoló billentyűt kényelmes kezelni, mivel kézre állnak és jó a nyomáspontjuk. Ami a pontos dimenziókat illeti, a 143 x 70,5 x 8,5 milliméteres házra az 5 hüvelykes qHD panel ismeretében nem panaszkodhatunk, a 166 grammos tömeg viszont nehezen megmagyarázható a 2050 milliamperórás akkumulátor ismeretében – az U2 vaskosabb mobil, mint amilyennek látszik.

Az Oukitel U2 megjelenítőjének fényereje remek, kalibrációja csúnyán el lett rontva
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Oukitel U2 Honor 4C Doogee Valencia 2 Y100 Pro Samsung Galaxy Grand Max
Fehér fényerő 678 nit 342 nit 423 nit 350 nit
Fekete fényerő 0,67 nit 0,49 nit 0,49 nit 0,37 nit
Kontrasztarány 1067:1 699:1 863:1 947:1
Színhőmérséklet 10687 K 7446 K 7787 K 9000 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Találkoztunk már jóval élesebb kijelzővel, ám valamit valamiért: száz dollár fejében 540 x 960 pixeles IPS panel jár, amivel azért együtt lehet élni. Ennél kellemetlenebb a szemre is kékes színkalibráció, amelyen sajnos nem lehet szoftveresen javítani. Kár, mert egyébként a maximális fényerő kiemelkedően jó, így a napfény alatt is látszik minden, bár a feketék világosabbak az ideálisnál. A minimális fehér fényerő ellenben túl világos, ergo éjjel majd kifolyik az ember szeme, ha tíz percet akar koromsötétben böngészni.

Az Oukitel U2 hátlapját is üveg borítja, a fémkeret pedig remek konstrukciót eredményez
[+]

A betekintési szögek átlagosak, a kontrasztarány nem csökken jelentősen oldalról nézve, az öt ujjat érzékelő érintőpanel pontossága úgyszintén az átlagot hozza. Bár az alsó-felső káva kissé vastag, alul legalább indokolja a dolgot a három androidos kezelőgomb, felül pedig a fénymérő, a közelségérzékelő, a beszélgetési hangszóró és az 5 megapixeles OmniVision kamera.

Az Oukitel U2 hátlapja lepattintható
[+]

A fémkereten elhelyezett gombokról már volt szó, a felül megpillantható 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenetről és a microUSB portról viszont még nem, most ezt is letudtuk. Bár a hátlap az Oukitel elmondása szerint üvegből van, a műanyag belső borítású elem lepattintható, hiszen csak így lehet a cserélhető telephez, a két microSIM foglalathoz és a microSD kártyaolvasóhoz hozzájutni. Magán a hátlapon csak a 8 megapixeles Sony kamera, a ledes villanó, egy nem túl harsány Oukitel felirat és az alul elhelyezett multimédiás hangszóró szakítja meg az egyébként domináns fekete kivitelt. Az U2 fehér köntösben is megrendelhető.

Hardver és szoftverek

A MediaTek decens MT6732-es rendszerchipje után a MT6735M-ös visszalépés, legyen szó a négy Cortex-A53-as mag lejjebb vett órajeléről (1 gigahertzre), vagy a Mali-T720MP1-es IGP-ről, persze még mindig nem olyan vészes a helyzet az U2 ársávjában. Az 1 gigabájt RAM és a 8 gigabájtos belső tároló sem licitálja túl a belépőszint szükséges minimumát, de legalább azt teljesíti. Első bekapcsolás után egyébként 5 gigabájt szabad helyet talál a felhasználó, telepíteni a microSD kártyára is lehet.

Az Oukitel U2 minimálisan átszabott Android 5.0-s felületet kapott
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Oukitel U2 Honor 4C Motorola Moto G (2015) Doogee Valencia 2 Y100 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6735M HiSilicon Kirin 620 Snapdragon 410 MediaTek MT6735P
AnTuTu Benchmark 5.x 18518 pont 26973 pont 23059 pont 20234 pont
Vellamo Browser 1992 pont 1456 pont 2069 pont 2105 pont
Vellamo Metal 693 pont 1012 pont 963 pont 725 pont
Geekbench 3 (single) 487 pont 546 pont 522 pont 485 pont
Geekbench 3 (multi) 1366 pont 1620 pont 1633 pont 1339 pont
GFXBench Man. onscreen 4,6 fps 6,3 fps 3,7 fps 3,5 fps
GFXBench Man. offscreen 1,4 fps 1,8 fps 1,7 fps 1,7 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,4 fps 15 fps 9,4 fps 8,5 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,2 fps 9,1 fps 5,3 fps 5 fps

Nincsenek csodák: az U2 a végeláthatatlan számú MT6582-es mobilok szintjén teljesített a benchmark tesztekben, azaz processzorosan és grafikusan is elmarad a fent említett, valamivel drágább MediaTek variáns erejétől, és ez sajnálatosan a felület sebességén is megmutatkozik. A menük előhívásánál, görgetésnél, lapozásnál és főleg az alkalmazáskezelésnél láttunk volna szívesen pattogósabb, folyamatosabb működést, de azért messze jobb a helyzet, mint amit két éve egy HVGA-s belépőmobil nyújtott. A komolyabb játékok nyilván szaggatnak, a készülékház pedig az átlagosnál jobban melegszik, a U2-t nem a gamereknek találták ki.

Az Oukitel főleg az ikonokat és háttereket cserélte le Az Oukitel U2 sok Material Design elemet érintetlenül hagyott
[+]

Az Oukitel is beállt azon fiatal gyártók sorába, amelyek friss androidos főverziót mellékelnek, nagyon minimális egyéni beavatkozással. Ez az U2 esetében az ikonok és hátterek cseréjét, a menü kispórolását és a kisikonos alkalmazásváltót jelenti. A felülről lehúzhatót értesítési- és kapcsolópanel Material Design stílusú, akárcsak a beállítások és a magyarul is tudó, elválasztók nélküli billentyűzet. Hasonló letisztultságot követ a lollipopos telefonkönyv, amely számos fiókból és a SIM-kártyákról is gond nélkül beolvassa a névjegyeket, továbbá vezeték- vagy utónév szerint jeleníti meg azokat döntésünk szerint. A tárcsázóban működik a gyorskeresés és gyorshívás.

Az Oukitel U2 tárcsázója gyári lollipopos
[+]

Szintén Google-ös az email és üzenetküldő, akárcsak a naptár, az óra, a számológép, a biztonsági mentés, a galéria, a hangrögzítő, valamint a fájl-, a SIM- és a letöltéskezelő. Az Oukitel egyébként meglehetősen szűkösre fogta a szoftverfelhozatalt. Nyilván telepítve lett a Gmail, a YouTube, a Drive, a Kereső, a Fotók, a Google+, a Hangouts és a Térkép. Extraként viszont csak a Bagan Keyboard, a Twitter, a WhatsApp és a Facebook jár.

Az Oukitel U2 billentyűzete is Material Design stílusú
[+]

Az Oukitel inkább a gesztusvezérlésre koncentrált. Az olyan alapdolgokon felül, mint a riasztások némítása a készülék lefordításával vagy a hívásfogás fülhöz emeléssel, egy sor ujjmozdulatos extra is jár. Három ujj lehúzásával képernyőkép készíthető, feltolásával a kamera indul, két ujj függőleges mozgatásával állítható a hangerő, emellett a kétkoppos felébresztésről és a home gomb kétszeri megérintésével aktiválható képernyőzárról sem kell lemondani. Manapság a kikapcsolt képernyőre való rajzolás is elég népszerű: beállíthatjuk, hogy e, o, w, z és v ujjrajzolattal milyen alkalmazás induljon. A zenelejátszó jobbra-balra simítással kezelhető.

Az Oukitel U2 böngészője régi, AOSP-alapú Az Oukitel U2-n a böngészés nem egy nagy élmény a lassú hardver miatt
[+]

Böngészőként a jó öreg AOSP-alapú szoftver szolgál, a Chrome-ot ugyanis nem mellékelték. A program alkalmas több lap kezelésére, bár a kevés szabad memória miatt nem egyszer újratölt egy-egy oldal, ha váltogat közöttük az ember. Lehet kérni asztali elrendezést, mentést offline olvasáshoz és tartalommegosztást. A böngészés sajnos nem tartozik az U2 erősségei közé, mivel a kisebb-nagyobb megakadások olyan feature-ök, amelyekre senki sem vágyott, mégis jelen vannak.  

Kamera és multimédia

Az Oukitel U2 előlapjára egy 5 megapixeles OminiVison kamera került, a hátlapjára pedig egy 8 megapixeles Sony modul. A mellékelt szoftver a fapados AOSP-alapú kameraalkalmazás panorámával, szépítési funkcióval, többnézetes fotóval és HDR-rel. Az élőképen lomhán dolgozik az érintőfókusz, emellett az automata sem sieti el a dolgot, nem beszélve a 2-3 képenként előforduló fókuszhibáról, ami hatalmas baki. A kézi beállítások között fehéregyensúly, néhány effekt, az érzékenység és az időzítő babrálható. Videofelvétel legfeljebb 720p felbontáson készíthető 3gp formátumban, felejthető minőséggel, Íme egy példa.

Az Oukitel U2 apró hátlapi kamerája nem üt meg egy minimumszintet
[+]

Hiába a Sony szenzor, a fotós eredmények siralmasak. A dinamikatartomány szűkös, az automatika pedig alulexponálással védekezik a kiégések ellen. A képek részletgazdagsága még akkor is középszerű, ha épp sikerül az élesítés, ám az ugyebár megbízhatatlan. A fehéregyensúllyal nem akadt gond, makrók egész közelről készíthetők, a HDR mód viszont lassú, bár legalább hatékony. Este nem számítottunk semmi jóra, és számításaink beváltak: fókuszhiba, képzaj, alig kivehető sötét részletek és gyenge vaku – egyszerűbb ilyenkor nem használni a U2-t, mint próbálkozni, és illetlen jelzőkkel illetni.

Az Oukitel U2 zenelejátszója is AOSP-alapú
[+]

Bár Android 5.0 alatt a Google Play Music az alapvető zenelejátszó, az U2 mégis a régi, Holo stílusú darabot kapta meg, amely előadók, albumok, dalok és listák szerint rendezi a helyben tárolt zeneállományokat, bármiféle vizuális körítés nélkül. Nem maradt ki a hangszabályzó, emellett FM-rádió is akad, ami füles csatlakoztatásával bírható működésre. Videolejátszóként a galéria funkcionál fapados kivitellel, érdemes tehát mindjárt mondjuk egy MX Playert beszerezni, amely 1080p-ig meghajtotta az összes tesztfájlunkat.

Teszt Oukitel U2 Samsung Galaxy E5 Microsoft Lumia 640 Sony Xperia M4 Aqua Oppo R5s
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,11, +0,01 +0,02, -0,05 +0,06, +0,02 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -89,9 -91,3 -91,9 -87,7 -93,9
Dinamikatartomány, dB (A): 86,9 91,1 91,8 88,1 93,5
THD, %: 0,0200 0,0083 0,0068 0,0075 0,0082
IMD + Zaj, %: 0,027 0,012 0,013 0,021 0,011
Sztereó áthallás, dB: -57,7 -89,6 -90,7 -87,3 -90,7

A multimédiás hangszóró átlag feletti hangerővel képes felkiáltani, viszont két probléma is akad vele: egyfelől egyáltalán nem szól szépen a maximumra csavarva, és az s-ek és z-k lejjebb véve is sistergősek, szúrósak maradnak. Másfelől pedig a hátlapi elhelyezés azt jelenti, hogy ha az ember az asztallapon hagyja U2-jét, a Beautiful Day dallamai fele hangerőre tompulnak.

Audiomérésünkön semmi rendellenességet nem találtunk, és fülünk is megállapította, hogy jófajta fülesre minőségi hangot ad le az Oukitel újdonsága, bár a maximális hangerő lehetne erélyesebb is. A frekvenciaátvitel szinte teljesen egyenletes a hallható tartományban, a zajmennyiség pedig elég alacsony, hogy semmi olyat ne „füleljünk le”, amely nem szerepelt az eredeti zeneszámokban.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az Oukitel U2 két microSIM kártyát fogad be dual standby technológiával, ami azt jelenti, hogy két számmal is aktívan a hálózaton lehet lógni, ha viszont az egyikről hívás folyik, a másik lekapcsolódik. Az elérhető legnagyobb adatsebesség 150 Mbps 4G hálózaton (800, 1800, 2100, 2600 MHz), 3G-n ugyanez a plafon 42 Mbps. Telefonhíváskor minket a másik oldalon tisztán hallottak, az U2 hangszórója viszont digitálisan, Darth Vaderesen szólt. WiFi-ből 802.11b/g/n szabvány jár Direct és hotspot funkciókkal, a modem érzékenysége közepes. Bluetooth-ból 4.0 a standard A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett ugyan a GPS és GLONASS műholdak jeleit is be lehet vetni, azonban a készülék csak keveset fog egyszerre, az iránytű pedig kimaradt, a pozíciószerzés ezek után, nem meglepően módon, meglehetősen lassú. Az NFC és az infra sem képezi a repertoár részét.

Az Oukitel U2 dual SIM-es készülék 4G-vel
[+]

Bár a készülék 166 grammos tömege méretes akkumulátorra enged következtetni, a valóság csalódást keltő: a hátlap alá mindössze egy 2050 milliamperórás telep fért, bár legalább az cserélhető, és meglepő módon nem teljesít rosszul. Használatunk során a 4,5 órás képernyőátlag volt a jellemző intenzív gyötrés mellett. Mi naponta töltöttük az U2-t, aki viszont csak néha nyúl készülékéhez, ráérhet kétnaponta is etetni, köszönhetően az alacsony készenléti fogyasztásnak. Külön energiatakarékos mód nincs, csak a bepipálható intelligens energiatakarékosság, ez alapból egyébként aktív.

Az Oukitel U2-nek túl sok hibája van, hogy iderendelve megszorongassa a hazai 40 ezer forintos konkurenciát
[+]

Értékelés: Oukitel U2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az Oukitel U2 százdolláros árcímkéje papíron még akkor is jól hangzik, ha ismeretlen a gyártó és nem világverő a hardver, hiszen szép készülék fordult meg a kezeink között, amely fém és üveg borítása remekül egybe lett illesztve, bár vaskos lett a végeredmény. Október végéig ráadásul további 10 dollár engedményt biztosít a Pandawill, ez sem rossz ám, így közelebb áll az áfa utáni végösszeg a 30 ezer forinthoz, mint a 40-hez. A szegmensben azonban erős a konkurencia, és az U2 lomha felülete, hulladék kamerája, a játékoknál melegedő készülékháza és úgy egyáltalán a teljesítmény hiánya nincs egy Huawei G620s, egy Microsoft Lumia 640 vagy egy Sony Xperia E4g szintjén, noha a fenti akció keretében az U2 valamivel olcsóbb.

Akad jobb ajánlat a szolgáltatóknál is, mondjuk a Vodafone Smart Prime, és persze annak a megjelenítője is élesebb és jobban kalibrált. A 4G ugyan néhány frekvencián elérhető, a GPS viszont lassú, az iránytű és az NFC pedig kimaradt, szóval nem egy komolyabb kompromisszumot kell megkötnie annak, aki az U2-t messziről megrendeli, és akkor még nem is beszéltünk az ázsiai garanciáztatásról. Megint csak az a helyzet, hogy ami külföldön, egy webshopban böngészve jól hangzik, a magyar piacra érve és mindennapi körülmények között bevetve leszerepel. Az Oukitelnek tehát van még hova fejlődnie, ha Ázsián kívül is piacokat akar szerezni, de legalább majd ujjal mutogathatnak az U2-re, hogy „na látjátok, innen indultunk és hova jutottunk”. Ettől még tesztünk alanya elkerülendő példa marad.

Bone123

A tesztkészüléket a Pandawill biztosította, köszönjük. A termék ide kattintva rendelhető meg. Az OUKU2 kuponkód 10 dollár engedményt biztosít.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Oukitel U2
Oukitel U2 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143 x 70,5 x 8,5 milliméter
Tömeg 166 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 2 x micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (220 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735M
Processzor típusa négymagos, 1 gigahertzes Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP1
RAM mérete 1 gigabájt
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Tárhely 8 gigabájt (5 gigabájt elérhető)
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi Direct, hotspot
USB microUSB 2.0, OTG
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Biztonsági mentés, Facebook, Bagan Keyboard, Twitter, WhatsApp
Multimédia
Fő kamera 8, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera 5 megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2050 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, 2,5D elő- és hátlap, gesztusvezérlési módok

Azóta történt

Előzmények

  • Hátlapi e-ink kijelzővel érkezik az Oukitel U6

    Az Oukitel új, két kijelzős mobiljáról már hallottunk korábban, de most már ismerjük a teljes, hivatalos specifikációt és az árát is.

  • Oukitel A28 - sokat ígér

    A mediatekes SoC-vel felszerelt okoskütyü rozsdamentes acél házzal, bőrszíjjal, pulzusszám mérővel, Bluetooth kihangosító funkcióval és kedvező árcédulával támad, ám a sikere az új platformon áll vagy bukik.

  • Hivatalos videón az új kétkijelzős okostelefon

    Nem a következő YotaPhone, hanem az Oukitel U6 a főszereplő azon a klipen, amely körbejárja a fémkeretes, két kijelzős masinát, amelynek hátlapjára e-ink panel került.

Hirdetés