Nokia 2710 Navigation Edition - kis test, nagy arc

Előszó, tartozékok

Hogy őszinte legyek, nem teljesen értem a Nokiát. Az összes gyártó közül ők vannak a legjobb helyzetben, a nevük sok ember fejében a mai napig egyet jelent a mobiltelefon fogalmával, ami kizárólag annak köszönhető, hogy az "őskor" utáni időkben, az efféle eszközök elterjedésekor ők gyártották a legjobb, legkényelmesebben kezelhető és legkönnyebben hozzáférhető telefonokat, plusz a többi gyártóval ellentétben hamar észrevették, hogy sokkal jobban el lehet adni egy formatervezett, színes mobilkészüléket, mint egy fekete féltéglát. Ezek az idők viszont már rég elmúltak, a finnek pedig úgy tűnik, hogy egyre kevésbé tudják tartani a tempót a konkurens gyártókkal. Az elmúlt egy évben alig-alig dobtak piacra új készüléket, és bár a nagyágyúkat mindenki várja, még a legfanatikusabb rajongókban is megfogalmazódott annak a gondolata, hogy ezeknek a készülékeknek bizony már több hónapja a piacon kellene lenniük. Ha már a Nokia gyártja őket.

Nokia 2710 classic
[+]

Félreértés ne essék, semmi bajom a gyártóval, én is nagyon várom a N8-at, az utóbbi időben hozzám került készülékek pedig nagy általánosságban tetszettek, csak hiányoltam belőlük azokat a plusz dolgokat, amik a legnagyobb mobiltelefon gyártót ténylegesen a legnagyobbá teszik. Most például kaptam egy 2710 classic nevű készüléket a GsmLine.hu-tól, mely teljesen korrektnek tűnik, csak pont úgy néz ki, mint az X darab előző Nokia készülék, köztük a C5. Ezzel persze nincs semmi gond, a jó szériát megtörni fölösleges, csak mivel más széria jelenleg nem igazán fut a szappantartóformájú készülékeken kívül, kicsit elgondolkodtam azon, hogy a finneknek vajon mennyire fontos az a korona, amit a Samsung már jóideje elvenni készül tőlük. A 2710 egyébként más célcsoportot lőtt be magának, mint a már említett, egyébként kiválóan sikerült C5, itt a navigáción van a hangsúly, nem véletlen, hogy bár maga a készülék Nokia 2710 classic néven fut, a boltok polcain már 2710 Navigation Edition néven található meg.

Nokia 2710 classic
[+]

Az elnevezés nem véletlen, nyilván nem csak arra utal, hogy a masinában található GPS-vevő. A lényeg itt a tartozékokban keresendő, a méretes doboz a készüléken és a "hagyományos" tartozékokon, azaz a töltőn, az adatkábelen és a headseten kívül egy nagyon kellemesre sikerült, hajtókar nélküli autós tartót és egy autós töltőt is rejt. A bónusz pedig magában a telefonban található, ott kapott ugyanis helyet a 2 GB-os, térképállományokat is tartalmazó memóriakártya.

Külső

Ismerős a formavilág? Minden bizonnyal az. A méret sem sokat változott az elődökhöz, vagy inkább testvérekhez képest, a Nokia 2710 egy kompakt kis készülék, kiterjedése 111,2 x 45,7 x 13,7 milliméter, tömege 87 gramm, teljesen megfelelő méret ehhez a tudáshoz, talán egy picit vékonyabban viszont valószínűleg még kellemesebb lenne. Az anyaghasználattól senki nem fog elájulni, de alapvetően panaszra sem lehet okunk, a masinát mindenhol kellemes tapintású, enyhén bársonyos, ellenállónak tűnő műanyagok borítják. Az összeszerelés minősége megfelelő, recsegést és ropogást sehogy nem tudunk előcsalni a telefonból, illesztési hézagok viszont minimális mértékben, de sajnos előfordulnak.

Nokia 2710 classic
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszórót és a gyártó logóját láthatjuk, másodlagos kamera nincs, mivel a telefon nem 3G-s, a távolságérzékelő és fénymérő szenzor pedig szintén hiányzik, mivel az efféle kiegészítők nem épp ennek az árkategóriának a sajátjai. Ha lejjebb visszük a szemünket, akkor rácsodálkozhatunk a TFT-kijelzőre, melynek átlója 2,2 hüvelyk, felbontása pedig 240 x 320 pixel. Lehet, hogy csak a körülötte körbefutó fémes csík teszi, de ez a kijelző ezen a telefonon óriásinak hat, gyakorlatilag nem is igazán lehetne nagyobbat belerakni, nekem nagyon tetszett, ráadásul az ismerőseim is ezt vették észre elsőnek a telefonon. Maga a panel mondjuk sajnos nem a minőség bajnoka, szemből nézve gyönyörű ugyan a képe, de a betekintési szög gyakorlatilag nulla, színhelyes képet csak és kizárólag akkor kapunk, ha tényleg pontosan szemből nézzük a megjelenítőt. Efféle megoldásokkal eddig jellemzően csak a kínai készülékeknél találkozhattunk, mostanában kezdenek megjelenni ezek a kevésbé minősége panelek a nagyobb gyártók készülékeiben is, nem örülök a dolognak. Az előlap aljára nem meglepő módon a billentyűzet került, melyről már szerencsére csak kellemes dolgokat lehet mondani, ugyanis a gombok jó minőségűek és kellemes méretűek, magyarán gond nélkül lehet őket használni, az ilyesmi pedig szintén nem mondható el a napjainkban kapható összes telefonról. Érdekességként egyedül a hívásbontó (piros) és a jobb oldalon lévő szoftveres gombok közé ékelődött billentyűt lehet megemlíteni: az ikonból valószínűleg mindenki rájött, hogy ez jelenti az utat a navigációhoz. Erről azonban kicsit később lesz szó.

Nokia 2710 classic
[+]

Most ugyanis a hátlap bemutatása következik. Olyan sokat mondjuk nem kell mutogatni rajta, mivel meglehetősen puritán, de a fémes díszcsíkokat kellemesen eltalálta a gyártó, hátulról nézve a 2710 sokkal elegánsabbnak tűnik, mint amilyen bárhonnan máshonnan nézve. Főleg a mélyen ülő kamera néz ki jól, a hozzá tartozó feliratot viszont kevésbé fogjuk szeretni: 2.0 megapixel. Vaku nincs hozzá, egyedül a levehető rész aljára került kihangosító hangszóró töri meg a kopár vidéket, ugorjunk is az oldalsó részekre.

Nokia 2710 classic
[+]

A masinán körbefut egy szintén krómozott hatású műanyag "díszléc", ebbe került bele minden csatlakozó és egyéb dolog, ami a telefonok oldalán szokott lenni. Alul mondjuk pont nincs semmi, de felül a vékony csatlakozós Nokia töltő és a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet is megtalálhatjuk, melyek között érthetetlen üresség tátong, kicsit úgy néz ki ez a rész, mintha a Nokia tervezett volna egy gombot az említett két csatlakozó közé, mely végül kimaradt, ezért inkább befoltozták a helyét. Jobbra a kamera exponálógombját találjuk, balra a fedlapokkal takart micro-kal találjuk, azaz a microUSB csatlakozót és a microSD kártyahelyet. Hangerőszabályzó gombok? Azok kérem, nincsenek.

A szoftveres oldal

A készüléken a Nokia Series 40 operációs rendszere fut, melyet olvasóink bizonyára jól ismernek már. Sem a kezelhetőséggel, sem a sebességgel nincs gond, minden teljesen logikus, igaz, a rendszer nem nyújt olyan különleges látványvilágot, mint amilyet napjaink érintésérzkeny rendszereitől megszokhattunk. A készenléti képernyő rendben van, gyakorlatilag minden szükséges dolgot elhelyezhetünk, kezdve a gyorsindító sávtól egészen az e-mail értesítésekig.

Nokia 2710 classic Nokia 2710 classic

A főmenü rácsos elrendezésű, összesen kilenc ikon található benne. A gyári szoftverkínálat megfelelő, magukat a szoftvereket az alkalmazások menüpont alatt találjuk. Itt kapott helyet ugyanis a naptár, a számológép, az ébresztőóra, a hangrögzítő, a teendőlista, a jegyzettömb, az időzítő és a stopper, az extrák alatt pedig három játékot (Block'd, Rally 3D, Sudoku), a világórát és az átváltót találjuk meg.

Nokia 2710 classic Nokia 2710 classic

A készülékhez kapott memóriakártyán gyárilag nagyjából 300 MB hely szabad, ami a kártyán tárolt térképállományoknak "köszönhető", azok viszik el a sok helyet. A belső memóriából viszonylag szerény megabájt mennyiség, 13 MB jut a felhasználó képeinek és egyéb multimédiás fájljainak. A névjegyzékbe 1000 ember adatait vihetjük fel, extra mezőkből megfelelő mennyiségű van, az átlagfelhasználók ezzel a kínálattal teljesen ki lesznek elégítve. Az SMS-ek tárhelyének mérete ismeretlen, MMS-eket a belső memória erejéig tudunk tárolni. A hívásnapló korrekt, külön-külön és egy listában is tudja mutatni a különféle típusú mezőket (fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívások).

Nokia 2710 classic Nokia 2710 classic

Az üzenetkezelés nem hoz újat, ami jó hír, az az, hogy van e-mail kliens, mely ráadásul a hitelesített szervereket és a csatolt fájlokat is kezeli. Az internetböngésző nem különösebben megnyerő, el lehet vele netezgetni, ha létfontosságú, hogy valamilyen online elérhető információ birtokába jussunk, de ennél többre ne számítsunk. SNS-ről, tehát social networking oldalakról nem beszélhetünk, ennél fogva SN-Link sincs, tehát az online közösségi oldalakon lévő ismerőseink adatait nem vihetjük át a névjegyzékbe. Pár év múlva mondjuk valószínűleg ebben a kategóriában is alapelvárás lesz az ilyesmi, de most még nem tartunk itt.

Adatkommunikáció, multimédia

Adatkommunikációs téren annyit kapunk, amennyit egy ilyen árú készüléktől elvárhatunk, ami viszont mindenképp kiemelendő, az a hangminőség, mely szerencsére teljesen jó. Ha internetezésre adjuk a fejünket, adatainkat GPRS vagy EDGE segítségével mozgathatjuk, ezen kívül említésre méltó a 2.1-es, sztereó hangátvitelt is támogató Bluetooth, valamint a 2.0-s microUSB csatlakozó megléte. Utóbbinál külön öröm (legalábbis egy Nokia készüléknél), hogy számítógépre kötve az akkumulátor is töltődik, ha pedig akarjuk, akár kártyaolvasóként is használhatjuk a telefont.

Nokia 2710 classic
[+]

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál 320 x 240 pixel. Beállítási lehetőségekből átlagos mennyiségű van, használhatunk önkioldót, sorozatfelvételt, effektusokat, piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, ennyi. Ehhez a minőséghez ez mondjuk bőven elég is.

Nokia 2710 classic

A képminőség elég kiábrándító, ha nagyon gonosz lennék, akkor írhatnám azt, hogy ezeket a jpeg tömörítésű fájlokat csak erős jóindulattal lehet fényképeknek nevezni, de persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a "kínai csodák" milyen "minőséget" nyújtanak, úgyhogy nem mondok ilyet. Magas zajszint, kis dinamikatartomány, fakó színek, nagyjából így lehet összefoglalni azt, hogy milyen fotókra számíthatunk, ha 2710-zel fogunk képeket készíteni. A semminél persze ez is jobb.

Nokia 2710 classic Nokia 2710 classic

A készülékben található FM-rádió, ez egy jópont, de a lényeg inkább a zenelejátszó. Ami szerencsére szintén korrekt, ID3-tagek alapján szűr a memóriakártyán tárolt számok között, apróban ugyan, de megjeleníti az albumborítókat (vagy azok híján valami vizuális effektet), fut a háttérben, tartalmaz hangszínszabályzót, igaz, abban csak előre beállított sémák közül válogathatunk. A hangminőség kihangosítva nem különösebben megnyerő, a gyári fülhallgató is elég siralmas, mivel dobozhangja van, de a 3,5 milliméteres csatlakozónak hála, gyakorlatilag bármilyen fej- vagy fülhallgatót használhatunk a telefonnal, ebből a szempontból tehát nincs limitáció.

GPS, üzemidő, összegzés

Navigációs készülék, található benne GPS, ez egyértelmű. A gyárilag kapott 2 GB-os memóriakártya a térképállományokat is tartalmazza, hogy pontosan mely országokét, azt nem tudni, de Magyarország biztos, hogy benne van. A készülékhez kapunk hang alapú navigációs szolgáltatást is, a dolog tehát nem merül ki annyiban, hogy bámuljuk a térképet, a telefon autózásunk során beszél is hozzánk, a Nokia Maps teljesen jól használható, az autós tartó nem jó, hanem egyenesen kiváló, ennyi pénzért ennél jobb navigációra alkalmas telefont biztos, hogy nem találunk a piacon. A NavteQ alapú térkép az utóbbi időkben hazánkat tekintve sokat fejlődött, s talán lehet, hogy egy-két vidéki utcácskát nem ismer, de eltévedni nem fogunk vele.

Nokia 2710 classic Nokia 2710 classic

Sajnos a készülék ezúttal sem volt olyan sok ideig nálam, hogy teljesen bizonyossággal meg tudjak győződni az 1020 mAh-s, BL-5C típusú akkumulátor élettartamáról. A gyári adatok 432 órás készenléti és 4 óra 20 perces beszélgetési időről beszélnek, ez reálisnak tűnik, kicsit felhasználbarátabb számokkal kifejezve azt mondhatom, hogy átlagos használat mellett három napos üzemidőre számíthatunk.

Nokia 2710 classic
[+]

Értékelés: Nokia 2710 Navigation Edition
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 2 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A világot semmiképp sem váltja meg, de a Nokia 2710 Navigation Edition egy jó készülék. Persze csak arra, amire kitalálták: lehet vele telefonálni és navigálni, mindezért pedig nagyjából 33 000 forintot kell az asztalra tennünk. Mást ne várjunk tőle, átlagosan jó anyaghasználatról és összeszerelési minőségről beszélhetünk a szokásos nokiás készülékházban, kezelni könnyedén lehet, multimédiás funkciókkal viszont a zenelejátszáson kívül nem halmoz el minket. A tetszett plecsnit úgy gondolom, hogy teljesen jogosan kapja meg, pláne, ha belekalkuláljuk azt is, hogy ebben az árban benne foglaltatik az autós töltő és a tartó, amelyek egyébként súlyos ezresekért szerezhetőek be utólag. A 2710 Navigation Edition tehát könnyedén hozza azt a célt, amit a Nokia kitűzött: mindenféle extra sallangtól és az átlagemberek számára felesleges funkcióktól mentes, teljesen hétküznapi telefon, amely mégis alkalmas navigációra, hiszen a kijelző és a szoftver is ennek jegyében készült. Előbbinek ráadásul szinte minden más funkció kapcsán hasznát láthatjuk - szó szerint.

Nokia 2710 Navigation Edition

Bocha

A Nokia 2710 classic-ot a GSMLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 2710 Navigation Edition
Nokia 2710 Navigation Edition Általános
Technológia GSM
Méret 111,2 x 45,7 x 13,7 milliméter
Tömeg 87 gramm
Színvariációk Jet Black, Warm Silver, White Silver
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 13 MB
Memória bővíthetősége microSD (gyári: 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi nincs
USB microUSB (2.0)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Nokia Series 40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 3 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek OVI Áruház, Térképek
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. 240 x 320 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1020 mAh Li-Ion (BL-5C)
Készenléti idő 432 óra
Beszélgetési idő 4 óra 20 perc
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, navigációs szoftver
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés