Meizu m1 note - én elmentem a vásárba

Bevezető, tartozékok

Az általunk 2015-ben eddig tesztelt mobilok közül az egyik legfontosabb a Meizu m1 note, több szempontból is. Ennek a legfőbb oka a phablet kínai kezdőára, hazájában ugyanis kevéssel 50 ezer forint alatt hozzá lehet jutni a Full HD-s, IGZO megjelenítős, 64 bites, nyolcmagos, 13 megapixeles kamerával és kéttónusú ledes villanóval felvértezett készülék 16 gigabájtos változatához. Ez a kombináció új szintre emeli az ár/érték versenyt, hiszen még a Xiaomi ajánlatait is sikerült túl-, pontosabban alul licitálni (egyébként nem meglepő a Mi Note-hoz hasonló névválasztás sem). A Meizu egyébként is az agresszív árképzéséről híres, és ezek után már meg sem lepődünk azon, hogy a fiatal gyártó húszmillió készülék értékesítésére számít 2015-ben, ami nyugodtan össze is jöhet.

Középkategóriás ár, csúcskategóriás felhozatal a Meizu m1 note jellemzője
[+]

Persze a kinti árcédulákat nem lehet összevetni az itthoniakkal, hiszen az adóterhekkel, a jogdíjakkal és a vámtételekkel hamar megugranak a magyarországi árak, mindenesetre jó hír, hogy az elmúlt hetekben a Meizu termékei is felbukkantak hazai forgalmazásban, egyelőre az MX4 formájában. Azt nem tudjuk megmondani, hogy az m1 note is eljut-e hivatalos formában, és ha igen, mikor és mennyiért, mindenesetre a Kínai Népköztársaságban annyira jól árazott a kütyü, hogy az ottani ár másfélszereséért is jó ajánlat lehet.

Külsőleg nem, belsőleg inkább prémium a Meizu m1 note
[+]

Továbbá, az m1 note a mellékelt chipset szempontjából is fontos eszköz, hiszen a nyolcmagos, 64 bites MediaTek MT6752 riválisához, a Qualcomm Snapdragon 615-höz hasonlóan olyan űrt kíván betölteni, amely tavaly a Snapdragon 400 és 801 teljesítménye között állt fent, és aminek köszönhetően több, százezer forint körüli készülék is az ideálisnál gyengébb hardverrel került forgalomba. A Mediateknek persze ott volt az MT6592-es chipsetje, ám ha jól teljesít, akkor az MT6752 lehet az a modul, amely igazán nagyot szól az olcsó, Full HD-s készülékek növekvő piacán, nem utolsósorban a Mali-T760-as GPU-nak köszönhetően.

A Meizu m1 note elegáns fehér dobozban kapható
[+]

Az m1 note - a Meizutól már megszokott módon - stílusos, fehér csomagolással került forgalomba, és már ahhoz is hozzászoktunk, hogy mindig akad egy kedves olvasónk, aki felajánlja a készülékét szerkesztőségünknek bevizsgálásra. Ezúttal is így jártunk a kínai szoftveres változattal, és ismét köszönjük a lehetőséget. A könyvszerűen kihajtható fedél alól ugyancsak ismerős látvány tárult elénk, a Meizu ugyanis szereti méretre vágott rekeszekben elhelyezni tartozékait, így a készülékvédő tokot, a 2 amperes, ázsiai szabványú töltőfejet, a microUSB kábelt, a SIM-tűt és rövid leírásokat. Ami hiányzik a dobozból, az a mikrofonos füles, no de valahol azért mégiscsak spórolni kellett, nem igaz?

Külső és kijelző

Ha a külső alapján ítélkeznénk, az m1 note-ot meglátva nem a „csúcskategória félpénzért” szlogen jutna az eszünkbe. Egyébként is, a mobilt túlméretezett iPhone 5C klónnak csúfolják, de azt látni kell, hogy egy ideje a Meizu a sarkainál és oldalainál ergonomikusra kerekített formatervet és a kör alakú, háttérvilágítással megáldott home gomb stílust követi, ami könnyen azonosíthatóvá teszi a márkát. Inkább a fényes műanyag kivitel az, ami kevésbé elegáns, az MX4 matt felülete szemre és fogásra kellemesebb volt.

A Meizu m1 note kompakt méretű phablet vékony képernyőkerettel
[+]

Méreteit tekintve az m1 note a kompakt phabletek kategóriájába tartozik, az 5,5 hüvelykes képátlóhoz mérten a 75,2 x 150,7 x 8,9 milliméteres paraméterek és a 145 grammos súly ugyanis nem vészes, sőt: aki az LG G3-at még egy kézzel elnavigálja, annak talán a Meizu kezelése is menni fog. A fogás kényelmes, a hátlap viszont csúszós. Ami nem látszik, de a remek konstrukcióért felel, az a hátlap alatt megbúvó, magnéziumötvözetből készült készülékváz.

A Meizu m1 note Full HD-s kijelzője Sharp IGZO technológiájú és jó fényerejű
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Meizu m1 note Xiaomi Redmi Note Google Nexus 6 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 466 nit 428 nit 266 / 436 nit 700 nit
Fekete fényerő 0,50 nit 0,45 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány 931:1 941:1 951:1 2053:1
Színhőmérséklet 7144 K 7344 K 6520 K 6933 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Tényleg elképesztő, hogy ma már a középkategóriában is találkozni 1080 x 1920 pixeles megjelenítővel, az pedig plusz extra, ha ez az alacsony fogyasztású IGZO típusból való, Gorilla Glass 3-as védőüveggel. Szóval, a Meizu nem aprózta el a dolgot. A panel maximális fényereje jó, és bár a fehérei kissé hidegre kalibráltak, a színek és a kontrasztok rendben vannak. Kifogásunk inkább a betekintési szögekkel akadt, amelyek az átlagos IPS-panelek szintjét hozzák. Napfény alatt nem tökéletes a helyzet, de a fényvisszaverődést csökkentő réteg segít abban, hogy ilyenkor is lehessen látni valamennyit a tartalmakból. A képernyő legalján egyébként kiszúrtam némi alig észrevehető fényszivárgást, ehhez tényleg fürkésznem kellett a panelt, ezt mégis illik megemlíteni. Az érintésérzékeny felület pontosan veszi be az inputot, igaz, jómagam egy tizedmásodpercben mérhető fáziskésést érzékeltem az érintés és reagálás között, Legendd kolléga viszont nem.

A multimédiás hangszóró a Meizu m1 note aljára került
[+]

A kijelző felett a beszélgetési hangszóró, az 5 megapixeles szelfikamera, a fénymérő és a közelségérzékelő kapott helyet. Alulra ugyebár csak egy kapacitív érintőgomb jutott, a Flyme OS ugyanis sajátos módon oldja meg a vissza és alkalmazásváltó funkciókat. Az értesítési LED kimaradt, de jó okkal: üzenet befutásakor a kör alakú home gomb villan fel vagányan – na tessék, ilyet az iPhone 5C nem tud. (A Nokia E71 viszont igen...) Oldalára fordítva a készüléket, balra a két hangerőszabályzó, jobbra pedig két microSIM-et fogadó tálca fedezhető fel. Az utóbbit a mellékelt tű segítségével lehet előhúzni. A konstrukció egyetlen gyenge pontja ezzel kapcsolatos: a tálca műanyag fedőeleme kissé lötyög. A bekapcsoló gomb felülre került, ami nem ideális, mégsem kell aggódni: a képernyő feloldását és annak lezárását az előlapon is elvégezhetjük. Felülre került a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, alulra pedig a microUSB port, mellette a mono multimédiás hangszóróval.

A Meizu m1 note hátlapja fényes műanyagból készült, a készülékváz azonban magnézium ötvözet
[+]

A hátlapra áttérve is optimisták maradhatunk: a 13 megapixeles kamerarendszert kéttónusú villanópár támogatja, amely kellemes extra a középkategóriában. Alul egy szerény márkafelirat és egy büszke „Designed by Meizu, made in China” szlogen zárja a sort, már ami a külsőségeket illeti. Én azt gondolom, az elől éjfekete, oldalt-hátul pedig sallangmentes, ívelt dizájn a maga nemében egyszerű és lényegre törő. A fényes festést hanyagoltam volna, mindenesetre a kék, zöld, rózsaszín és okkersárga színopciók fiatalosságot kölcsönözhetnek a méretes eszköznek.

Hardver és Flyme OS 4.2

Százezer forint alatti készülékből több fogy, mint annál drágábból, ezért rendkívül fontos, hogy ne csak a csúcskategóriában legyen elérhető a kijelzőt és a szoftveres felületet gond nélkül meghajtó rendszerchip, és ezért izgalmas a nyolc, 1,7 gigahertzre skálázott Cortex-A53-as magot tartalmazó MediaTek MT6752 felbukkanása. A 64 bites, ARMv8-as utasításkészletet futtató lapka grafikai fronton sem akar lemaradni, ezért a Mali-T760 kétmagos változatát kapta meg, rendszermemóriából pedig 2 gigabájtot LPDDR3-as variánsból. A belső tároló 16 gigabájton indul, bővítési lehetőség nélkül, és elérhető 32 gigabájtos változat is.

 Meizu m1 note
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Meizu m1 note Alcatel One Touch Pop S9 Huawei Ascend G7 Samsung Galaxy Note 4
Rendszerchip MediaTek MT6752 Snapdragon 400 Snapdragon 410 Snapdragon 805
AnTuTu Benchmark 5.x 40179 pont 17566 pont 19550 pont 47817 pont
Vellamo Browser 2898 pont 1710 pont 1632 pont 3431 pont
Vellamo Metal 1156 pont 687 pont 834 pont 1828 pont
SunSpider 1.0.2 884,1 ms 1211,7 ms 1252,3 ms 366,7 ms
Geekbench 3 (single) 792 pont 343 pont 477 pont 1109 pont
Geekbench 3 (multi) 3913 pont 1165 pont 1731 pont 3311 pont
GFXBench Man. onscreen 5,8 fps nem indult el 4,1 fps 11,1 fps
GFXBench Man. offscreen 5,7 fps nem indult el 1,8 fps 18,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15 fps 10,4 fps 9,6 fps 27,6 fps
GFXBench T-Rex offscreen 15 fps 5,7 fps 5,3 fps 42,6 fps

Nos, hát az a helyzet, hogy teljesítmény üzemmódban a hardver nem kérdezett. Grafikailag valahol az Adreno 320 környékén szerepelt az IGP, az említett gyorsító annak idején számos Full HD-s csúcskészüléket meghajtott. A vegyes AnTuTu tesztben az m1 note valamivel a Snapdragon 800 szintje alatt gurított. A legérdekesebb (és leggyanúsabb) érték a Geekbench 3 többmagos tesztjében született, itt ugyanis a nyolc Cortex-A53 mag megdöntötte a Snapdragon 805 eredményeit is, és akkor még mindig csak a MediaTek középkategóriás megoldásáról beszélünk, ennél is erősebb lesz az MT6795. Mindez persze mit sem számít, ha a rendszersebesség az optimalizáláson elbukik, szerencsére azonban erről szó nincs, a Flyme OS az esetek 95%-ában tökéletesen gördülékeny, beleértve a vaskosabb honlapok böngészését. Egyedül a háttérfolyamatok során, illetve elvétve, itt-ott döccen meg a rendszer, ami a középkategóriában simán belefér. A játékok akadozások nélkül futnak, és az Asphalt 8 negyedórányi „gumiégetés”után sem melegítette fel túlságosan a készülékházat. Ha ez a 4G-t és GLONASS-t támogató lapka kerül az idei közép- és felső-középkategóriás készülékekbe, szerintem csalódásában senki nem fog inkább mikrohullámú sütőt vásárolni.

A Meizu m1 note Flyme OS 4.2-vel startolt el A Meizu m1 note 4.4.4-es Androidon alapszik

A Flyme OS (4.2-es verzió) annyira más, mint a többi, hogy amikor először megláttam, meg kellett kérdeznem: „akkor az MX4 most nem androidos?” De az, és a m1 note-ot a kézbe véve már régi ismerősként üdvözöltem a 4.4.4-es Androidon alapuló rendszert, és a szokatlan kezelőmódjait. Alulra ugyanis csak egy érintőgomb került, a vissza inputot vagy arról fölfele húzással, vagy a képernyő alján megjelenő kezelőikon segítségével lehet bevinni. Az alkalmazásváltó sáv a home gomb két oldaláról húzható fel, és az egyes appok is ilyen mozdulattal zárhatók be. A meizus szoftvereknél ez egyébként működőképes megoldás, mert az említett kezelősávon számos hasznos ikon megjelenik. Más appoknál viszont gyakran csak egy árva vissza jel található az említett részen, éppen ezért a Meizu ezen progik számára lehetővé teszi a sáv elrejtését. Az értesítési- és az átrendezhető kapcsolópanelt felülről lehet lehúzni, illetve lefele mozdulattal a főképernyőről bárhonnan. Ha itt aktiváljuk a Smart Touch funkciót, akkor a képernyőn megjelenik egy apró, mozgatható pötty, ami fölött vízszintesen végighúzva ujjunkat könnyedén válthatunk az alkalmazások között.

A Meizu m1 note zárképernyője a zenelejátszó widgettel A Meizu m1 note kapcsolópanelja átrendezhető

Felfele mozdulattal a gyorskereső hívható elő, amely a névjegyek és az alkalmazások mellett az interneten is kutakodik. Alkalmazásmenü nincs, minden app vagy widget az ABC jelölésű kezdőoldalakon kapott helyet. A Meizu is flat ikonstílust használ, csak kevésbé színeset, mint mondjuk az Android Lollipop. A világos hátterek és a vékony betűtípusok mindenesetre jól állnak a felületnek. Mindez a beállítások között a legnyilvánvalóbb, ami frappánsan oldja meg az egyes tételek rendezését: bal oldalon csak az ikonok látszanak, jobbra simítással viszont előhívhatók a beállítástípusok feliratai (akkumulátor, megjelenítő stb.) A Meizu is felkínál több népszerű gesztusvezérlési funkciót. A kétkoppos felébresztés már szinte alapkellék, és rendben működik, a képernyőzáron pedig függőleges felfele simítással is túl lehet jutni. A lezárás is egyszerű, csak hosszan nyomva kell tartani a home érintőgombot. A kamera is gyorsan elindítható kopp-kopp-balra simít mozdulattal.

Szoftverek

A meizus telefonkönyv elegáns, átlátható, és szinte már a Material Designhoz hasonlóan letisztult. A gyártó fiók mellett a Google-ös tételek és a SIM-ek névjegyei is gond nélkül behívhatók, illetve többféle módon szűrhetők és rendezhetők. Az SMS és email appok is rendben tették a dolgukat, a gyári billentyűzet viszont már kevésbé. A szokásos QWERTY karakterekkel nem volt gond, a magánhangzókat az ékezetekért hosszan megérintve viszont a felugró karaktersáv össze-vissza ugrált, úgyhogy lehúztam a Google billentyűzetét lollipopos témával, ami pont illett a Flyme OS-hez. Mint említettem, a Meizunak is van alkalmazásboltja, ahonnan a keresőikonra lépve a Play Áruház gyorsan beszerezhető, onnantól pedig a szokásos appjaink is gond nélkül felmennek.

A Meizu m1 note telefonkönyve letisztult és átlátható A Meizu m1 note számológépe valutakonverterként is funkcionál

A Meizu mellékelt még kínai nyelvű témázót, időjárás appot és játékajánlót, a multimédiás lejátszók pedig ugyancsak idegen nyelven javasolnak megvásárolható tartalmakat, ám magyar nyelvű a menüjük. Nyilván, ha az m1 note egyszer hozzánk is eljut, lokalizálni kell majd a szoftveres csomagot. Magyar nyelvű eszközökből jár az óra, a valutaváltó, a számológép, a naptár, a jegyzetelő, rajzoló, a hangrögzítő, a súgó, az RSS olvasó, valamint a letöltés-, a SIM- és a frissítéskezelő. Hangasszisztensből kínai nyelv(ek)re hallgatót mellékeltek, de a Google Now gond nélkül feldobható. Remek a fájlkezelő, amely a beállításmenühöz hasonló elrendezést kapott fájltípusok és szolgáltatások (pl. felhőtárhely, USB OTG) szerint.

A Biztonsági Központ figyel a Meizu m1 note egészségére és biztonságára  Meizu m1 note

Ugyancsak piros pont jár a Biztonsági Központért, amely tárhelyfigyeléstől alkalmazásengedély-kezelésen át a mobilforgalom felügyeletéig számos fronton segítséget nyújt, és víruskeresésre is képes. Az alkalmazás ráadásul javaslatokat is tesz arra, hogy miként lehet erőforrásokat felszabadítani, de egyénileg is akad mód a készülék drákói szigorral végzett felügyeletére.

A Meizu m1 note böngészője a Flash tartalmakat is lejátssza A Google-könyvjelzők is szinkronizálhatók a Meizu m1 note-tal

Nem rossz a Flyme OS böngészője sem, amely támogatja a Flash-tartalmak megjelenítését, amint a kiegészítő appot lekaptuk a Meizu áruházából. A szoftvernek nem okoz gondot több lap kezelése sem, emellett, az asztali elrendezés és a teljes képernyős megjelenítés kezeli a Google-ös könyvjelzőket, és inkognitómódot is felkínál. A legtöbb oldal akadozások nélkül görgethető, csak a legrosszabbul optimalizáltaknál lehet megakadásokba belefutni. A Flyme OS összességében rendben össze lett rakva, odafigyeltek a megjelenésre és az egységességre, és hasznos appból, funkcióból is akad jó pár. Nyilván hazai forgalmazásba már alapvetőnek várjuk a Play Áruház meglétét és a kínai alkalmazások eltüntetését.

Multimédia és kamera

Madarat tolláról, kamerát szoftveréről – jó, ez nem volt túl frappáns, viszont kamerafronton nagyjából ráérez a Meizu gondolatvilágára, és az m1 note szerencsére az MX4 remek alkalmazását is megörökölte. Hardveresen sem rossz a helyzet: az előlapra 5 megapixeles OmniVision, a hátlapra pedig 13 megapixeles Samsung szenzor került f/2,2 fényértékű, nagylátószögű lencsével és kéttónusú ledes villanópárral. A szoftver kezelése egyszerű: ez élőképen rendben és átlag feletti sebességgel működik az érintőfókusz, jobbra-balra simítással lehet váltani a kameramódok közül (auto, kézi, szép arc, panoráma, árnyalatgazdag, QR-kódolvasó, lassított felvétel). Exponálni, videofelvételt indítani és a kamerát megnyitni egy-egy nagy ikonnal tudunk, legalul pedig az effektek, a vaku, az előlapi kamera és a beállítások csalhatók elő. Az utóbbi ikonra kattintva a rácsvonalak, az időzítő, a HDR és a képméretek érhetők el.

A Meizu m1 note nagylátószögű kamerát kapott Samsung szenzorral

A szoftveresen megdolgozott szelfikhez bőrsimítási, retusálási, bőrfehérítési és arcvékonyítási effektek is bevethetők – az alábbi képen én is sokkal szebb vagyok, mint a valóságban. A kézi módról érdemes részletesebben is beszélni, mert ez adja a szoftver igazi ízét. Gyakorlatilag minden állítható a záridőtől kezdve (1/5000 - 10 mp) az érzékenységen (ISO100 - 1600) és az expozíción át (+- 3 Fé) a kézi élességállításig, ami makróknál vagy sötét körülmények között jöhet jól. Egyedül a fehéregyensúly-állítás maradt ki, illetve hardveresen az optikai képstabilizátor, de még mindig a középkategóriáról beszélünk.

A Meizu m1 note kéttónusú ledes villanót is kapott
[+]

Az elkészült nappali fotók megbízható fehéregyensúlyról, remek részletgazdagságról, a szélek fele is éles lencserajzolatról és jó dinamikatartományról tanúskodnak, a nagy látószög pedig külön jó hír. Azért nem hibátlan a helyzet, a telítettség lehetne magasabb (bár az elmarasztalás inkább az időjárásnak szól), a középkategóriában mindenesetre ritkán lehet ennyire elégedetten csettinteni, bőven jut az albumba m1 note-tal lőtt kép. A lendület az esti fényviszonyokra is kitart, és ilyenkor jön jól igazán a sok kézi variálási lehetőség, így a záridőállítás, ami lehetővé teszi részletgazdag éjjeli képek lövését. Sötétben már nem olyan megbízható az autófókusz, de legalább ott a kézi élességállítás, hogy semmi se maradjon életlen. Ha pedig az orrunk hegyéig se látnánk, és a 10 másodperces záridő sem lenne elég, besegít a kéttónusú ledes villanó erős fénye, amely az emberi bőr természetes tónusait is megőrzi. A HDR mód nem rossz, de túlkompenzál és erős képzajjal jár, viszont esti körülmények között is sikerrel bevethető. Makró vonalon remek a helyzet, sok apró részlet megörökíthető, a témát pedig akár 5-6 centiméterre is megközelíthetjük. A kamerás felhozatalból egyedül az optikai képstabilizáció hiányzik, ami a Full HD-s videofelvételek rögzítésénél jól jött volna. A klipek egyébként sem hibátlanok: a részletgazdagság átlagos, amin szoftveres élesítéssel próbál a rendszer kompenzálni, a képkocka sebesség pedig ingadozó.

A Meizu m1 note zenelejátszója összedolgozik a Meizu alkalmazásboltjával  Meizu m1 note

A Meizu zene- és videolejátszója összedolgozik a gyártó kínai alkalmazásboltjával, de nem kell megijedni a sok ismeretlen ajánlatot meglátva: alul a profilikonra lépve máris elénk tárulnak a készüléken vagy USB-n tárolt multimédiás fájlok, és a nyelv is magyar. A zeneállományok közül egyik népszerű formátum lejátszása sem okozott gondot, itt inkább a hangerőszabályzó hiánya volt kellemetlen, vagy csak én nem találtam meg. Az FM-rádió úgyszintén kimaradt. A videofájlok közül is mindent vitt a gyári szoftver 1080p-ig, AC3 hangot és feliratokat is beleértve, a 2k-s tesztvideó azonban el sem indult. Sebaj: egy MX Player megoldotta a dolgot akadás mentesen. Füles sajnos az m1 note-hoz nem jár, így a sajátunkat kell bedugni, és bánatunkra a készülék alján, könnyen eltakarható helyen lévő mono hangszóró sem sikerült emlékezetesre. A maximális hangerő erős közepes, a kiáradó hangok pedig tompák. Ez igazából az első komolyabb baki.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs fronton nincs ok a szégyenkezésre, az m1 note két microSIM kártyát fogad be dual standby technológiával, és a felhozatal csúcsát a Cat.4-es LTE modem képviseli, amely TD-LTE szabványból 2600, FDD-LTE esetében pedig 1800 és 2100 megahertzes frekvenciákat támogatja. A Telekom 4G hálózatát tudtam használni, hálózatkereséskor pedig a Telenor 4G-t is látta az eszköz. 3G-n 42 Mbit az elérhető maximális adatsebesség. A beszélgetési hangminőség jó, a hangszóró szépen szól, a másik oldalon viszont egy kissé digitálisan hallottak engem. WiFi-ből kétcsatornás 802.11a/b/g/n modul jár közepes érzékenységgel, hotspot, Direct és Display szabványokkal. Bluetoothból 4.0 a szabvány LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. Navigáláshoz a földi antennák és routerek, valamint a GPS-műholdak jelei mellett a specifikáció szerint a GLONASS-szatellitek szignálját is képes fogni a phablet, bár a GPS Test progi egyszerre csak 10-12 műholdat látott. A pozíciószerzés gyors volt, pár méteres tévedéssel, az A-GPS segített pontosítani. Az NFC és az infra kimaradt.

A Meizu m1 note két SIM-kártyát befogad és a hazai 4G hálózatokra fel tud kapcsolódni
[+]

Az m1 note 3140 milliamperórás, Sony/ATL gyártású akkumulátort kapott, ami nagyjából megszokott telepméret phabletkategóriában, a Meizu mindenesetre megpróbál mindent bevetni az üzemidő maximalizálásra. Segít a nyolcmagos SoC takarékos alapműködése, a szoftveres optimalizáció és az IGZO megjelenítő. Ha mindez nem lenne elég, energiatakarékos opcióval vissza lehet fogni az antennák és a kijelző fogyasztását. Én nem tettem: az intenzív tesztelői nap végére, némi játékkal, fotózással, videózással, teljesítményteszteléssel és mindennapos használattal ötórás képernyőidőig jutottam, ami elég jó, kevésbé energiaéhes alkalmazásokat használva ennél is több kijöhet. Mindezt nagyjából másfél-kétnapos használatra fordítanám le, bár a készenléti fogyasztás szerény használat mellett rányomja a bélyegét az üzemidőre. Az egy töltésre jutó 13 órás böngészési idő remek, köszönhetően a PSR technológiának, amely akkor takarékoskodik igazán, ha a képernyőn nem mozog a megjelenített tartalom.

A Meizu m1 note remek készülék jó otthoni árazással, reméljük ide is eljut
[+]

Értékelés: Meizu m1 note
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Meizu piacrengető készüléknek szánta a m1 note-ot, és a Kínai Népköztársaságban az ötvenezer forintot alulról súroló árával az is, mivel gyakorlatilag egy csúcskészüléket kap a vásárló Samsung kamerával, Sony teleppel, Sharp IGZO FHD panellel, Gorilla Glass 3-as előlappal, magnézium ötvözetből készült készülékvázzal, jól egyberakott műanyag burkolattal, erős rendszerchippel és átgondolt, bár igencsak átformált androidos szoftverfelülettel. És akkor a dual SIM-es kivitelről és az itthon is működő 4G modemről még nem is beszéltünk. Persze, ha egyszer hivatalosan eljut hozzánk (az MX4 már kapható), az 5,5 hüvelykes mobil árcédulája az importköltségek, a vám, az adók és az Artisjus után már jó eséllyel hetessel vagy nyolcassal fog kezdődni, de még így is erős ajánlat lehet.

A tört magyarságú menüre persze ráfér majd a lokalizálás, a kínai appok cseréje pedig Play áruházasokra (bár akadnak a Meizu boltjában is érdekességek, így a Flash Player). A középszerű multimédiás hangszóróért kár, ami a készülék egyetlen fájó pontja, igaz az FM-rádió és a füles kispórolása sem örömhír. A kamera és remek szoftvere azonban simán kompenzál értük, ráadásul az üzemidő is jó, és bár a Flyme OS és kezelése némi megszokást igényel, a felület logikus, átgondolt és villámgyors. Külön elismerés jár a Mediatek zászlóshajókat megszorongató középkategóriás rendszerchipjének, az MT6752-t szívesen várjuk más eszközben is. Azt ki-ki maga döntse el, hogy a meizus formavilág és a fényes műanyag kivitel mennyire nyeri el a tetszését, egy phablethez képest a készülék mindenesetre komfortos és kompakt, az összehatás pedig abszolút pozitív, úgyhogy a Meizu m1 note-nak az itthon nem forgalmazott eszközök legerősebb plecsnijét tudom megadni.

Bone123

Meizu m1 note

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Meizu m1 note
Meizu m1 note Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 150,7 x 75,2 x 8,9 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk Fehér, kék, zöld, sárga, rózsaszín
SIM-foglalat 2 x microSIM (dual standby)
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (403 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 3
Kijelző típusa Sharp IGZO kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6752
Processzor típusa 1,7 GHz-es, nyolcmagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16/32 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 1800/2100 (FDD-LTE) / 2600 MHz (TD-LTE)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, dual band, WiFi hotspot, Display, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Meizu Áruház, Biztonsági Központ, Játékközpont
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, dual-led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3140 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, takarékos üzemmód, gesztusvezérlés
  • Kapcsolódó cégek:
  • Meizu

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés