LG Leon 4G LTE - nem profi, de teszi a dolgát

Bevezető, tartozékok

Az utóbbi időben rengeteg hír érkezik az LG márkával kapcsolatban, ezek azonban jellemzően egytől-egyig a csúcsmodellekre, azokon belül is az április 28-án bemutatkozó G4-re vonatkoznak. Bár a legújabb zászlóshajók mindig érdekesebbnek tűnnek, mint az olcsóbb, visszafogottabb felszereltségű termékek, de az eladási számok mindig azt mutatják, hogy egy jól eltalált középkategóriás modell a piacon sikeresebb lehet, mint egy csúcskészülék.

LG Leon 4G/LTE elölről
[+]

Az LG idei középkategóriás modelljei a G Flex 2 megjelenése és a G4-ről szóló hírek árnyékában, csendesen mutatkoztak be a barcelonai MWC kiállításon, pedig ezekből a készülékekből valószínűleg nem keveset fog eladni a dél-koreai gyártó, főleg akkor, ha egy korrekt árazással be tudnak kerülni az ismertebb szolgáltatókhoz. A névválasztás kapcsán az LG változtatott szokásain, eddig a középkategóriás eszközeik jelöléséhez jellemzően egy betűt és hozzá egy-két számjegyet társítottak, most azonban fantázianevekkel jelölték meg az újdonságokat, Magna, Spirit, Joy és Leon néven kerülnek piacra az eszközök. Tesztünk alanya az LTE-vel felszerelt Leon, ami Lollipop rendszerverzióval, Snapdragon 410 lapkakészlettel, 5 megapixeles kamerával és egy megnyerő külsővel próbálja eladni magát.

LG Leon 4G/LTE doboz
[+]

A gyártótól megszokott piros-fehér színárnyalatú doboz nem kényeztet el minket extra tartozékokkal, a készüléken és az akkumulátorán kívül csak a töltőfejet és az USB kábelt találjuk meg a csomagolásban. A Leon LTE jelenleg fehér, ezüstszürke és bronz színben érhető el, mindhárom árnyalat kifejezetten jól áll neki, mi a szürkét kaptuk meg egy alaposabb tesztelésre.

Külső

A Leon LTE külseje kifejezetten megnyerő. A színe egyedi és jól mutat, ugyanakkor egyáltalán nem hivalkodó. A 129,9 x 64,9 x 10,9 milliméteres dimenziók és a hátlapra száműzött vezérlőgombok segítenek minket abban, hogy egy kézzel tudjuk használni a készüléket, a 139 grammos tömeg pedig könnyeddé teszi az egész eszközt. Az összeszerelés minősége kielégítő, a mindennapi használat során nem zavaró módon, de sajnos időnként egy-egy reccsenés-roppanás előfordul a készülékházból, a hátlap illesztése nem tökéletes.

LG Leon 4G/LTE egy LG Nexus 4 társaságában.
LG Leon 4G/LTE egy LG Nexus 4 társaságában. [+]

Az előlapon egy 4,5 hüvelykes FWVGA (480 x 854 pixel) felbontású IPS megjelenítő található, aminek a pixelsűrűsége csak 217 ppi és a maximális fényereje sem túl magas, de határozottan szép, élethű színekkel operál és a betekintési szögei is tökéletesen rendben vannak, invertálódásról szó sem lehet, egy kis fényerőveszteség léphet csak fel, ha nem pont szemből nézünk a kijelzőre. Az érintésérzékelés természetesen kapacitív módon történik a Leon is megkapta az in-cell touch technológiát, ami annyit jelent, hogy a kijelző és az üveglap között nincs külön érintésérzékelő felület, ez által szebbnek látjuk a megjelenített képet, illetve az érzékelés is gyorsabban történik. Az előlap tetején a hangszóró mellett a másodlagos kamera, valamint a távolságérzékelő szenzor kapott helyet, de értesítési led sajnos nincs.

LG Leon 4G/LTE kézben tartva
[+]

Kijelző-teszt
Mérés LG Leon 4G/LTE Samsung Galaxy Ace 4 Motorola Moto G (2014) Dual SIM Huawei Ascend G620s
Fehér fényerő 308 nit 305 nit 344 nit 368 nit
Fekete fényerő 0,21 nit 0 nit 0,31 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 1463:1 végtelen 1110:1 802:1
Színhőmérséklet 6990 K 7555 K 7285 K 7978 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az oldalkereteken semmilyen billentyű vagy kapcsoló nem található, a dél-koreai gyártó a G2 óta őrzi a hátlapi gombok hagyományát , a Leon 4G LTE-ben is ezt látjuk viszont. Alulra került a microUSB 2.0 csatlakozó, felül a jack kimenet üldögél, mellette pedig egy zajszűrő mikrofont is találunk, ami első ránézésre nagyon hasonlít egy infraportra, de a látszat csal.

LG Leon 4G/LTE hátlap
[+]

A kissé íves hátlap első ránézésre szálcsiszolt alumíniumnak tűnik, de alaposabban megnézve kiderül, hogy ez természetesen csak egy sima műanyag elem. Itt találjuk a bekapcsológombot, valamint a hangerő állítására szolgáló billentyűket, fölöttük az 5 megapixeles kamera optikáját, illetve a szimpla ledes segédfényt találjuk. Hátra száműzték a hangszórót is, de a készülék nem képez teljesen sík felületet asztalra helyezve, tehát nem tompul le jelentősen a hang akkor sem, ha éppen nem a kezünkben tartjuk a telefont. A microUSB csatlakozónál fogva lehet a legegyszerűbben lepattintani a hátlapot, alatta az 1900 mAh-s akkumulátort, a microSD foglalatot és a microSIM kártya helyét találjuk.

Hardver, szoftverezettség

Hardveres téren jó a felhozatal, a 4G-vel is ellátott változat Qualcomm Snapdragon 410-es (MSM8916) lapkakészlettel van felszerelve, ami egy 64-bites, 1,2 GHz-re skálázott ARM Cortex-A53 processzorral, egy Adreno 306-os grafikus gyorsítóval és egy gigabájt RAM-mal dolgozik együtt. A belső tárolóegység mérete 8 gigabájt, de ebből csak 3,5 marad a felhasználó számára, a többit lefoglalja a rendszer. MicroSD kártyából 32 gigabájt a maximum, amit gond nélkül be képes fogadni a Leon 4G LTE.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG Leon 4G/LTE Samsung Galaxy Ace 4 Motorola Moto G (2014) Dual SIM Huawei Ascend G620s
AnTuTu 5.x Benchmark 22242 pont 21541 pont 18130 pont 18781 pont
Vellamo Browser 2010 pont 2301 pont 1708 pont 1873 pont
Vellamo Metal 762 pont 788 pont 639 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 1611,0 ms 1099,9 ms 1684,0 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 463 pont 476 pont 343 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 1432 pont 1422 pont 1145 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen 8,0 fps 8,3 fps 4,1 fps 3,9 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps 1,9 fps 1,8 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 15 fps 15,3 fps 10,7 fps 9,3 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,2 fps 5,3 fps 5,8 fps 5,2 fps

A benchmark tesztek is megmutatták, hogy nem jelent különösebb gondot ennek a hardvernek ennyi pixelt meghajtani, szerencsére a mindennapi használatban sincs gond a folyamatossággal, a nagyobb görgetéseknél sem akad meg a rendszer, a betöltések kicsit lassabban történnnek annál, ahogy azt a nagytestvérektől megszokhattuk, ez egyáltalán nem zavaró, de észrevehető. Normál feladatok elvégzésekor egyáltalán nem melegszik a készülék, játékok futtatása előidézhet egy kis langyosodást a hátlap közepénél.

LG Leon 4G/LTE Screen Shot LG Leon 4G/LTE Screen Shot

A Leon 4G LTE az Android 5.0.1-es rendszerverzióját futtatja, a kezelőfelület pedig továbbra is az LG sajátja, ami több extra funkciót is hordoz magában. A feloldás történhet dupla koppintással, akár koppintási minta segítségével is, ezen felül a hangerőszabályzó gombok folyamatos nyomvatartásával lezárt állapotból is előhívhatjuk a Kamerát és a QuickMemo funkciót. Kezdőképernyőből gyárilag 3 áll rendelkezésünkre, a lapösszegző felületen adhatunk hozzá új oldalakat, ha a szükség úgy kívánja. Az értesítési függöny a menüsávon kívül csak a kijelző legfelső sávjából húzható le, kinézetre a módosítatlan Lollipop értékeit őrzi, a gyártótól szokott gyorsbillentyűket és csúszkákat azonban pont olyan módon helyezték el rajta, ahogy azt a régebbi LG készülékektől megszoktuk.

LG Leon 4G/LTE Screen Shot LG Leon 4G/LTE Screen Shot

A kezelőfelület témázható, az LG Smart World alkalmazásból lehet letölteni új felületeket, ahol ingyenes és fizetős tartalmak is előfordulnak, de itthon sajnos még nem működik a fizetés. Az előlapon található érintőgombok fekete és fehér színben jelenhetnek meg a képernyőn, a rajta lévő funkciók sorrendjét és helyét változtathatjuk, a jól ismert három billentyűn kívül ide tehetjük a QuickMemo funkciót, illetve az értesítési függöny gyors lehúzását. A jól ismert Qslide névre hallgató, ablakos módban indítható böngésző-számológép-naptár funkció ezen a készüléken, ezzel a szoftverzióval nem érhető el, ami igazán furcsa lépés, hiszen már a belépőkategóriás L Fino is rendelkezett vele KitKat rendszerverzió alatt.

LG Leon 4G/LTE Screen Shot LG Leon 4G/LTE Screen Shot

A gyári alkalmazások a Lollipop rendszerből ismertek, a billentyűzet is AOSP, alapvetően kényelmes és jó rajta gépelni, de álló helyzetben néha szűkös lehet a hely, hosszabb szöveg gépelése előtt érdemes elforgatni a telefont. Extra alkalmazások közül a QuickMemo+-szal találkozunk a legtöbbet, ez egy jegyzetelésre használható szoftver, aminek érdekessége, hogy nem csak egy homogén háttérre firkálgathatunk, hanem a telefon bármelyik képernyőképére is, az elkészült feljegyzéseket pedig azonnal megoszthatjuk az általunk preferált módon.

LG Leon 4G/LTE Screen Shot LG Leon 4G/LTE Screen Shot

A beépített időjárás előrejelző alkalmazás az AccuWeather adataiból dolgozik, alapértelmezés szerint 4 óránként frissít. Dokumentumok olvasására és szerkesztésére a Polaris Office + PDF alkalmazás szolgál, ami a nevéből adódóan nem csak a Word, Excel és PowerPoint fájlokat ismeri, hanem az Adobe által fejlesztett pdf formátummal is el képes bánni. A RemoteCall Service használatával távoli segítségnyújtást kérhetünk a gyártótól, ha megkaptuk a vevőszolgálattól a beírandó hatszámjegyű kódot. Ezeken a szoftvereken kívül csupán a Google gyári alkalmazásai kaptak helyet egy különálló mappában.

Kamera, video, audio

A hátlapon egy öt megapixeles, autofókuszos optika kapott helyet ledes segédfénnyel, azt pedig már megszokhattuk a dél-koreai gyártótól, hogy az alacsonyabb kategóriás készülékeik kameraszoftvereit igyekeznek a lehető legjobban leegyszerűsíteni. Ezúttal sincs ez másképp, variálhatjuk a felbontást beállíthatunk a képekhez segédhálót, bekapcsolhatjuk az időzítőt 3 vagy 10 másodpercre, illetve kapcsolgathatjuk a vakut. A képek elsütéséhez nem csak kijelzőn található érintőgombot használhatjuk, hanem hangvezérléssel is működik az exponálás, a kimcsí, LG, whiskey és csíz szavakat használhatjuk fotózáshoz. A szoftverben található súgó szerint a mosoly szóval is működik a távoli fotózás, de valójában csak az angol smile kifejezésre hallgat a rendszer.

LG Leon 4G/LTE kamera
[+]

A fókuszálás gyorsan történik, de sajnos ez sokszor pontatlan, főleg éjszakai képeknél és nagyobb tárgytávolságnál lehet tapasztalni, hogy bár ugyanannyi idő alatt fejezi be a fókuszálást, mint bármikor máskor, de az eredmény rossz. Ha sikerül megtalálnia a helyes fókuszpontot, akkor a kategóriáján belül nem csinál vállalhatatlan képet, a színvilág tökéletesen rendben van, a zajszint sem kirívóan magas, de a részletesség és a vonalélesség hagy maga után kívánnivalót. Az előlapi kamera maximum VGA felvételek készítésére alkalmas, a hangvezérlés szelfik esetén is működik, illetve a segédfény hiányát a kijelző fényével próbálja pótolni, ami igény szerint az exponálás előtt kicsit megvilágítja arcunkat. Videót 1080p-ben, maximum 30 fps sebességgel rögzít a főkamera, a végeredmény ide kattintva elérhető!

LG Leon 4G/LTE Screen Shot

A videólejátszó ismeri a DivX formátumot, de nem képes 2K tartalmakat kezelni, mp4 kiterjesztésben 1080p a maximális felbontás, amivel el tud bánni. A szoftver meg tudja jeleníteni a feliratfájlokat, illetve beállíthatjuk, hogy a zárolt képernyőn is folytatódjon a hanglejátszás, ez a zenei klipek és a koncertfelvételek esetén lehet igazán hasznos.

LG Leon 4G/LTE Screen Shot LG Leon 4G/LTE Screen Shot

Zenelejátszásra rögtön 2 gyári szoftver is alkalmas, a Play Zene, illetve az LG saját lejátszója kapott helyet a készüléken. Ez utóbbi egy kifejezetten egyszerű darab, tud szűrni zeneszámok, albumok, előadók és műfajok szerint, létrehozhatunk lejátszási listákat, kedvencek mappát, illetve képes egy előre beállított idő után elcsendesedni, de gyakorlatilag ennyi a tudása. A fülhallgatón keresztül tapasztalt hangminőség teljesen rendben van, nem torzít, nem recseg, az erősítője kicsit gyenge ugyan, de egy in-ear fülhallgató használatával ez egyáltalán nem lehet zavaró. FM-rádió van, fülhallgató csatlakoztatása után hangolódhatunk kedvenc csatornáinkra.

Test LG Leon LTE Asus Padfone S Nexus 5 LG Aka HTC Desire 526 Gp
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 +0,02, -0,05 +0,11, -1,75
Zajszint, dB (A): -89,3 -94,2 -86,7 -87,5 -88,0
Dinamikatartomány, dB (A): 89,4 94,0 86,6 87,4 88,1
THD, %: 0,0056 0,033 0,0065 0,0047 0,201
IMD + Zaj, %: 0,018 0,032 0,015 0,015 0,424
Sztereó áthallás, dB: -88,8 -92,6 -86,5 -87,8 -83,3

A frekvenciaátvitelen látható, hogy a hallható tartományban szinte nincs ingadozás, de ez el is várható, az okostelefonok zöme így viselkedik..

A zajszintet mutató diagram is megfelelő, a Leon a mérések alapján hozza azt, amit egy mobiltól elvárhatunk, de természetesen saját fülünkre is támaszkodnunk kell. Így is tökéletesen rendben van, csendesebb számrészeknél természetesen előfordul némi sistergés, de az LG Leon hangja még így is jobbak közül való a mobiltelefonok táborából.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs téren jó a felhozatal, a Cat.4-es LTE támogatás megléte kifejezetten örömteli, az elméleti maximális adatátviteli sebesség 150/50 Mbps. WiFi terén egy 802.11 b/g/n szabványokat támogató modult kapunk, a Bluetooth pedig 4.1-es verziószámú. A beépített GPS vevő természetesen A-GPS-szel és GLONASS-szel is fel van szerelve, a pozicionálás villámgyors, a jel pedig stabil. Az NFC sem maradt ki, a repertoárból gyakorlatilag csak az infraport hiányzik. A beszélgetési hangminőség jó, a hangszóró semmilyen zavaró torzítást nem produkál, kellően hangos is, a zajszűrővel ellátott mikrofon pedig kitűnő minőségű jelet továbbít a másik fél számára, akár zajosabb körülmények között is. Telefonálás után előfordul, hogy az eszköz körülbelül 30 másodpercet tölt el hálózatkereséssel, ilyenkor csak segélyhívást enged kezdeményezni, ez sokszor elég zavaró lehet.

LG Leon 4G/LTE Screen Shot LG Leon 4G/LTE Screen Shot

Böngészőből gyárilag kétféle áll rendelkezésre, az egyik az AOSP-ből származik, a másik pedig a Google Chrome. Ez utóbbi gyorsabb és kicsit több funkciót is kínál, a gyáriak közül tehát érdemes ezt használni. Az oldalak gyorsan betöltődnek, a görgetés is folyamatos, a lapváltásokkor viszont érezzük, hogy az egy gigabájt RAM-ot megduplázhatták volna, hiszen gyakorlatilag kivétel nélkül mindig újratölt. A Vellamo böngészőtesztjében 2010 pontot ért el a Leon 4G LTE.

LG Leon 4G/LTE akkumulátor
[+]

Értékelés: LG Leon 4G/LTE
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt egy 1900 mAh kapacitású, Li-Ion akkumulátor húzódik, ami nem hangzik soknak és nem is különösebben nagy méretű, de a vártnál sokkal jobban teljesített, visszafogott használattal, automatikus fényerővel 2 napig kényelmesen működött, de a komolyabb tesztidőszak alatt, folyamatos aktív szinkronizációval, napi 10-20 perc telefonálással, sok böngészéssel, némi YouTube-ozással, játékkal és zenehallgatással is kényelmesen megvolt az 1 nap, ez körülbelül 3,5 óra kijelzőidőt jelentett.

Az LG Leon 4G LTE a mindennapok során egy jól használható készülék. A hardveres kínálat korrekt, az adatkommunikációs felhozatal ebben a kategóriában példás, a készülékház szép és elegáns, ráadásul egy kézzel is kényelmesen használható. A kamera viszont gyengére sikerült és a kijelző mérete és felbontása sem tökéletes, ehhez a hardverhez már minimum illett volna egy qHD felbontást társítani. A készülék két hazai szolgáltatónál már elérhető, feltöltőkártyás csomagban 33 000 forintról indul, a független piacon viszont még csak a szürkeimportos példányok jelentek meg 50 000 forint fölött. Ha a végleges, hivatalos kártyafüggetlen ára 45 000 forint alá be tud kerülni, akkor a Leon LTE egy jó vétel lehet, a több, mint fél éve piacon lévő Samsung Galaxy Ace 4 is hasonló árszinten mozog, a specifikációik nagyon hasonlítanak egymásra, kicsit nagyobb az LG kijelzőjének felbontása és mérete, viszont a Samsung egy Super-AMOLED panellel büszkélkedhet. Ebben a kategóriában még a Huawei Acend G620s-t is érdemes lehet megfontolni, aminek 5 hüvelykes HD felbontású kijelzője és 8 megapixeles kamerája van, ugyanakkor a többi paraméterében sem marad el a dél-koreai készülékektől. A 32 990 forintos feltöltőkártyás ára miatt jár neki a Tetszett plecsni.

LG Leon 4G LTE

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG Leon 4G/LTE
LG Leon 4G/LTE Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 129,9 x 64,9 x 10,9 milliméter
Tömeg 139 gramm
Színvariációk ezüst, bronz, fehér
SIM-foglalat 1 darab microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 gigabájt
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 3,5 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat. 4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek RemoteCall Service, SmartWorld, QuickMemo+
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1900 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

  • LG G Flex 2 - (sz)ívlapát

    A második ívelt telefonja sokkal jobban sikerült az LG-nek, mint az első, pedig az sem volt rossz. Most viszont elvileg minden tényleg a helyére került, a végeredmény impozáns, de nem tökéletes.

  • MWC 2015: Íme az LG Magna, Spirit, Leon és Joy

    A dél-koreai gyártó élőben is megmutatta a pár nappal ezelőtt bejelentett középkategóriás készülékeit.

  • LG G3 S - mini-helyett-S

    Megérkezett a G3 kistestvére, amely a QHD-s sorozatindító számos jó tulajdonságát megtartotta, viszont több erénye az árképzés áldozatává esett.

  • LG L90 - ellentétek a családban

    Apró eltérések vannak az LG G2 mini és az L90 között. Ezek az LG szerint forintosíthatók, az L90 ugyanis olcsóbb ketyere, de pár dolog hiányzik belőle, amit házon belüli vetélytársa megkapott.

Hirdetés