iPhone és iOS fejlődéstörténet

iPhone OS 1.0 - iOS 5.0

Az iPhone operációs rendszere jelenleg iOS néven fut, korábban teljes neve volt: iPhone OS. A negyedik generációs kiadást éli meg, minden új készülék megjelenésekor új operációs rendszer is érkezik, mely a korábbi gépek tulajdonosai számára is elérhető, de előfordulhat, hogy pár funkció nem működik, a generációs különbség pedig kettő lehet, azaz iPhone 2G-re a négyes szoftver már nem érhető el, de a hármas igen. Nézzük, hogy mit tudnak az egyes verziók:

iPhone OS 1.x (első generációs szoftver)

  • 1.0 (2007. június 29.): Az első iPhone szoftver.
  • 1.01 (2007. július 31.): Safari biztonsági hibajavítás.
  • 1.02 (2007. augusztus 21.): Három bug került kijavításra: a telefonról törölt elemek szinkronizáláskor nem másztak vissza magára a készülékre, az egyedi csengőhangok nem vesztek el a helyreállítások során, a Maps-ban pedig lehetett többsoros címeket is keresni.
  • 1.1 (2007. szeptember 14.): Az iPod touch-on megjelent szoftver, melyben az iTunes Music Store saját ikont kapott.
  • 1.1.1 (2007. szeptember 27.): Ez a frissítés rengeteg javítást hozott. Megnőtt a készülékek hangereje (telefonhangszórón és kihangosítva is), a kijelző alatti gomb dupla kattintásra előhozta a zenevezérlő részt, az e-mail csatolmányokat álló és fektetett képernyőn is meg lehetett nézni, elérhetővé vált a TV-kimenet, a GPRS/EDGE adatátvitelt pedig a külföldre utazók miatt ki lehetett kapcsolni roaming során.
  • 1.1.2 (2007. november 12.): Pár bugfix mellett fontos újítás a nemzetközi kiosztású virtuális billentyűzetek megjelenése.
  • 1.1.3 (2008. január 15.): Szintén rengeteg újítást hozott. A Google Maps immár képes lett megjeleníteni aktuális helyzetünket (GSM és WiFi adatok alapján) és lehetővé vált "pin" elhelyezése a térképen, de ennél is fontosabb, hogy a készenléti képernyő több oldalassá vált, összesen kilenc darabon lehetett elhelyezni az ikonokat. A zenéknél elérhetővé váltak a zeneszövegek, az SMS-eket már több címzettnek is el lehetett küldeni és egyben az SMS-tárhely is megnőtt (1000-ről 75 000 darabra), plusz a virtuális billentyűzet is multi-touch kompatibilis lett (azaz egyszerre meg lehetett nyomni a shiftet és egy betűt, mondjuk). Megszűnt viszont azon bug, melynek segítségével Bluetooth headseten lehetett zenét hallgatni a voicemail segítségével.
  • 1.1.4 (2008. február 26.): Az utolsó iPhone 2G-hez készült fejlesztés, melynek hála gyorsult a felhasználói interfész és a kamera előnézeti képe.
  • 1.1.5 (2008. július 15.): Ez a frissítés már csak iPod touch-ra jelent meg; azoknak a felhasználóknak nyújtott biztonsági hibajavításokat, akik nem upgrade-eltek 2.0-ra.

iPhone OS 2.x (második generációs szoftver)

Az iPhone 3G megjelenésével együtt került ki az iPhone OS 2.0-s változata, mely tonnányi fejlesztést hozott. Számunkra kevésbé fontos, hogy megjelentek új nyelvek, melyek az iPod touch-ra ugyan elérhetők voltak 1.1.1 óta, de iPhone-ra csak a 2.0-val érkeztek el. A levelezésnél csoportbeállítások és push e-mail vált elérhetővé, immáron egyszerre több levelet is lehetett törölni/áthelyezni, plusz nem elhanyagolható, hogy a Microsoft Office és Apple iWork formátumú csatolányokat is meg lehetett nézni. Itt vált csak elérhetővé a névjegyzéknél a SIM-ről való importálás és a keresés, a naptárnál pedig szintén megjelent a push, plusz Mobile Me használata esetén lehetett színezni a mezőket. Újdonság a képernyőkép készítésének lehetősége (a két fizikai gombot kell együtt megnyomni) és a képek Safariból vagy Mailből való lementésének opciója, de nem elhanyagolható a számológép tudományos funkciója, a kamera geo-tagging funkciója és a Safariban meglévő YouTube plug-in megjelenése sem. A legfontosabb újítás viszont ezektől függetlenül az App Store megjelenése, mely természetesen külön ikont kapott a főmenüben. A 2.0-s szoftvert megjelenése után további frissítések követték:

  • 2.0.1 (2008. augusztus 4.): A névjegyzék és a naptár alkalmazások stabilitása és sebessége megnőtt, csak úgy, mint a Safarinál a képernyőforgatásé és a levelező alkalmazásé. Javítottak a virtuális billentyűzet érzékenységén is.
  • 2.0.2 (2008. augusztus 18.): Két héttel a 2.0.1 után került ki, a 3G-hálózatokon való működésen javított, plusz eltüntette a "minden frissítése" gombot az App Store-ból.
  • 2.1 (2008. szeptember 9.): Hatalmas frissítés, csak úgy, mint az utána következő kettő, az Apple ebben az időszakban inkább nagyobb "csomagokat" adott ki, nem úgy, mint az iPhone 2G esetében. Leginkább optimalizálások voltak benne, rengeteget gyorsult a Safari, nőtt az akkumulátoros üzemidő, javítottak az e-mail kliensen. Alkalmazások szintjén fontos, hogy megjelent a Genius zenés lejátszási listák készítésének lehetősége, képek e-mailben való elküldésének pedig nem törlődött az EXIF információs mezősor, ami az online képszolgáltatásokra való feltöltés miatt nagyon fontos.
  • 2.2 (2008. november 21.): A Maps-nél megjelent a Street View, a tömegközlekedés és az e-mailben való megosztás lehetősége, miközben tovább gyorsult a levelező és a böngésző. Finomodott az App Store alkalmazás (visszakerült a "minden frissítése" gomb), plusz rengeteget fejlődött a zenelejátszó szoftver, például már lehetett hangoskönyveket törölni közvetlenül a készülékről és az is újdonság volt, hogy a podcastokat már lehetett iTunes-ból sugározni.
  • 2.2.1 (2009. január 27.): Nőtt a Safari stabilitása, megszűnt a hiba, ami miatt a böngészőből lementett fotók nem jelentek meg a képeknél, plusz nem elhanyagolható, hogy új baseband firmware-t kapott a készülék, ami miatt egy időre (ismét) megszűnt a készülékek függetlenítésének lehetősége.

iPhone OS 3.x (harmadik generációs szoftver)

Az iPhone 3GS megjelenésével érkező szoftverben elérhetővé vált a sokak által hiányolt másolás/kivágás/beillesztés funkciótrió, de más újítások is érkeztek. A YouTubenál végre be lehetett jelentkezni, így elérhető váltak többek között a kedvenc videók, a fényképezőnél megjelent a videórögzítés lehetősége és az, hogy egyszerre több fotót töröljünk, az üzeneteknél pedig megérkezett az MMS, mint olyan. A Safari a 3.0 óta támogatja a HTML5-öt, sokat javult a kompatibilitása (Acid3 tesztben 97/100 pontot tudott), gyorsult a JavaScript motor, Bluetoothnál megjelent a sztereó fejhallgatók támogatása (A2DP), a Spotlight névre hallgató keresőképernyő pedig a főmenü első oldalától balra kapott helyet. A Tethering is a felhasználók rendelkezésére lett bocsátva, segítségével iPhone-unkat modemként használva tudtunk internetezni számítógépünkről. Az iPhone 3GS-en a gyengénlátókat segítő funkciók váltak elérhetővé, plusz ezer apró fejlesztés és optimalizáció is bekerült a csomagba.

  • 3.0.1 (2009. július 31.): Az egyik leghíresebb frissítés, melynek egyetlen újítása az volt, hogy "befoltozta az SMS-ben való támadhatóságot". Meg nem mellesleg egy időre megint végetvetett a készülék törésének.
  • 3.1 (2009. szeptember 9.): WiFi javítás bekapcsolt Bluetooth mellett iPhone 3G-nél, videóvágási lehetőség iPhone 3GS-en, javított Exchange naptár szinkronizálás, Home Screen személyre szabási lehetőség iTunes 9-en keresztül, új kamera API-k, levélben vagy MMS-ben érkező videók mentésének lehetősége, adathalászat elleni védelem Safariban, tripla-gombnyomásos funkciók a kijelző alatti gombnál, meg persze rengeteg hibajavítás.
  • 3.1.2 (2009. október 8.): Egy hibajavítás, mely orvosolta a problémát, melynek hatására egyes készülékek nem tudtak felébredni alvó módból, meg egy másikat is, ami a streaming videóknál okozott fagyást.
  • 3.1.3 (2010. február 2.): Az utolsó szoftver, melyet az első generációs készülékek (iPhone 2G és első generációs iPod touch) támogatnak. Csak hibajavítások vannak benne.

iOS 4.x (negyedik generációs szoftver)

Az iPhone 4-gyel érkezett 4.0-s szoftver hozta a legtöbb új funkciót, minek hatására az egész rendszert átnevezték iOS-re; az iPhone 3G csak limitáltan van támogatva, rengeteg új funkció nem érhető el benne. A legfontosabb új fejlesztés a multitasking, azaz több program "egyidejű futtatásának" lehetősége - egy memóriafagyasztós módszerről van szó, mely kíméli az akkumulátort, ugyanakkor azt az érzetet adja a felhasználóknak, hogy a programok tényleg egyszerre futnak. Lehet háttérképet váltani a menüben is, új szoftver pedig a WiFi-n keresztül történő videótelefonálást lehetővé tevő FaceTime és az iBooks nevű könyvolvasó. A készenléti képernyőn megjelentek a mappák, így 180 helyett 2160 darab alkalmazást is telepíthetünk a készülékre. A kameránál elérhetővé vált a digitális zoom, a Spotlight már weben, Wikipedián és az üzeneteknél is tud keresni, a Safariban a Google és Yahoo mellett megjelent a Bing kereső, plusz majdnem minden fontosabb alkalmazásban történtek kisebb-nagyobb fejlesztések.

  • 4.0.1 (2010. július 15.): Az iPhone 4 térerőingadozásával kapcsolatos problémákra adott félmegoldás, mely módosított a térerőjelző skálán, plusz némi Exchange javítgatás is belefért a frissítésbe.
  • 4.0.2 (2010. augusztus 11.): Két biztonsági hiba javítására került sor.
  • 4.1 (2010. szeptember 8.): A negyedik generációs iPod touch-csal együtt debütált, magával hozta a Game Center nevű közösségi szolgáltatást, mely segít megtalálni a játékokat szintén használó barátainkat és toplistákat jegyez az egyes game-eknél. Az iPhone 4-nél megjelent a HDR fotózás lehetősége és a HD-videók feltöltése, az iTunes-ban elérhetővé vált a Ping nevű közösségi szolgáltatás (hazánkban nem), meg egy jó adag hibajavításra is sor került.
  • 4.2 (2010. októbere): Hibajavítások, új szolgáltatások. Ilyen az AirPlay (WiFi-n keresztüli multimédiás streaming) és az AirPrint (vezeték nélküli nyomtatás), az új funkciók között pedig a weboldalkon való szöveges keresés lehetősége, a YouTube-os szavazás megjelenése, a kínai URL-ek támogatása, valamint az akkumulátoros üzemidő növekedése említésre méltó.
  • 4.2.1 (2010. november 22.): Hibajavítások mellett elindult az iPhone 4 tulajdonosok számára ingyenes "Find my phone", azaz "találd meg a telefonomat" szolgáltatás.
  • 4.3 (2011. március 9.): Külső alkalmazások számára is elérhetővé vált az AirPlay, új JavaScript motor a Safariban (gyorsabb), a letöltés alatt lévő alkalmazások törlésének lehetősége, WiFi Hotspot funkció (WiFi routert lehet csinálni a telefonunkból, megkönnyítve az internetmegosztást), plusz egy rakat hibajavítás.
  • 4.3.1 (2011. március 25.): Ebben a verzióban gyakorlatilag csak hibajavítások vannak, az egyik az USIM fájlrendszeréről történő nagyméretű fájlok beolvasásakor kereskedő memóriahibát orvosolja, egy másik az akkumulátor töltöttségének visszajelzésén állít.

iOS 5.x (ötödik generációs szoftver)

Az Apple 2011.06.06-án mutatta be az iOS rendszer ötödik generációját a WWDC konferencia során. Jelenleg még csak béta verzióban létezik, melynek mérete 730 MB, ami feltételezi, hogy sok új dolog került bele - és ez természetesen így is van. Felhasználói szempontból az egyik legfontosabb újítás a notifikációs (figyelmeztető) rendszer, mely jól láthatóan tájékoztatja a felhasználókat az elmulasztott dolgokról, a bővebb információért pedig - az Androidhoz hasonlóan - fentről le lehet húzni a "tálcát".

Szintén érdekes fejlesztés az iMessage, mely egy mobile-to-mobile üzenetküldő rendszer, olyasmi, mint a BlackBerry-é. A béta verzióban még nem tökéletes minden, az viszont biztos, hogy a rendszer látja, ha valaki épp üzenetet gépel nekünk és ezt képes is jelezni. Ehhez részben kapcsolódik az iPaden igen hasznos kettétört billentyűzet megjelenése, minek segítségével hüvelykujjal is nagyon kényelmessé válik a szövegbevitel.

Mindenképp említésre méltó az iBooks-hoz kicsit hasonló Newsstand, mely gyakorlatilag egy digitális újsággyűjtő polc, mely rengeteg laphoz előfizetési lehetőséget is biztosít. Ezen kívül fejlesztés a Twitter rendszerbe való integrációja, az emlékeztetők készítését lehetővé tevő Reminders, valamint a kamera fejlesztése, melynek keretein belül lehetőség lesz a hangerőszabályzó gombbal fotózni, két ujjal zoomolni (látványos, de sok értelme nincs), területre fényt mérni és ennek megfelelően exponálni, valamint pár fotószerkesztési lehetőséget is kapunk.

A Safari webböngésző is okosabb lett, főleg iPaden fontos, hogy már kezeli a füleket, azaz egy kattintással kevesebb lesz váltani a weblapok között. Az olvasó funkciónak hála az asztali gépeken futó változathoz hasonlóan itt is ki lehet szűrni az épp olvasott cikkhez nem szervesen tartozó képeket és egyéb anyagokat, hogy csak a lényeg jelenjen meg, mintha egy letisztult újságot olvasnánk.

Mindezek mellett persze rengeteg más apróságon is csavartak, de ezekről majd az iOS 5 bemutatóban lehet bővebben olvasni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés