Elephone P9000 - hátrébb az agyarakkal!

Külső, kijelző

A dizájn alapján közel sem jutnak eszünkbe a legnagyobb szárazföldi emlőshöz köthető asszociációk, a készülék kellemes, már-már elegáns megjelenésű, értelmes méretű, letisztult formatervet mutat. A műanyag hátlap ellenére mondjuk nem prémium, de ahhoz egészen közel álló érzés kertheti hatalmába a usert. A leginkább a homokkő textúrájára emlékeztető, mattított műanyag hátlap ugyanis 7075-ös eloxált alumínium ötvözet vázra feszül, így nem csak a finomra csiszolt élekkel ellátott keret, de a készülék belső szerkezete is az acél szakítószilárdságával és teherbírásával megegyező fémből készült, noha ez a 145 grammos tömegen nem feltétlenül érződik. A 148,4 x 73,2 x 7,3 milliméter egyik vonatkozásban sem kiemelkedő, maga a készülék viszont összességében kézre áll, bár egykezes használatban ne nagyon gondolkodjunk. Az enyhén lekerekített ívekkel rendelkező hátlap nem csúszik, maszatosodásnak pedig nyoma sincs, ahogy recsegést sem lehet belőle kikényszeríteni, akármennyit szorongatjuk is. A matrica alatt horpadozik ugyan kissé, de nem riadalmat okozó mértékben.


[+]

Noha az eszköz ránézésre tetszetős, érzetre pedig pont olyan minőségű és mennyiségű anyag van benne, amennyi az elégedettséghez kell, alaposabban megvizsgálva az összeszerelés minősége nem valami meggyőző. Az egyrétegű technológiával (OGS) készült légrésmentes előlapot például nem egészen sikerült pontosan illeszteni az egyébként tényleg szép fémkerethez. Alul és felül nincs gond, de jobb és bal oldalt változó mértékű szintkülönbséggel kell számolnunk. A gombok környékén látható apró réseken kívül felül mindössze a beszédhangszóró és a 8 megapixeles előlapi kamera, valamint a fény- és közelségérzékelő szenzor található. Az értesítési LED szerepét ugyanis, mert csodák csodájára van, a képernyő alatt elhelyezett Home érintőgomb tölti be, kissé erőtlen vagy mondhatjuk úgy is, hogy diszkrét, kékes pislákolás formájában. Vissza és menü érintőgomb nincs, mindent a rezgő érintésvisszajelzéssel megtámogatott Home gombbal tudunk intézni. Dupla koppintásra a főképernyőre teleportál minket, egy érintéssel léphetünk vissza, hosszan rátapadva pedig az alkalmazásváltó ugrik elő.


[+]

Az 5,5 hüvelykes, 1920x1080 Full HD felbontású, LG által szállított LTPS (Low Temperature Polycrystallin Silicon) LCD kijelző képe és érintésérzékenysége nem sok kifogásolnivalót hagy maga után, noha a maximum fényerő számszakilag nem szemet kápráztató, a kontrasztoknak köszönhetően a kültéri láthatósággal – meg úgy általában is – inkább csak a tükröződés miatt lehet gond. A 400 ppi képpontsűrűségű megjelenítő minősége, ahogy a majdnem színhelyes kalibráció is több, mint rendben van. Utóbbin ráadásul annyit ronthatunk vagy javíthatunk, amennyit csak szeretnénk, ugyanis a MediaTek által biztosított MiraVisionben elérhető a Felhasználói mód. A betekintési szögek kiválóak, a színek és a fényerő pillantásunk irányától függetlenül konstans értékeket hoznak.

Kijelző-teszt
Mérés Elephone P9000 Doogee X5Pro Asus ZenFone 2 Laser Xiaomi Redmi Note 2
Fehér fényerő (max.) 396,54 nit 560 nit 367 nit 446 nit
Fehér fényerő (min.) 17,55 nit 26 nit n/a nit n/a nit
Fekete fényerő 0,24 nit 0,54 nit 0,25 nit 0,42 nit
Kontrasztarány 1652:1 1037:1 1444:1 1111:1
Színhőmérséklet 6813 K + kézi 7665 K 6697 K + kézi 6797 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kávák vertikális irányban kulturált méretűek, a széleken viszont kifejezetten keskenyek, bár közel sem annyira, mint amennyire a gyártó büszke rá. A honlapon feltüntetett 1,6 milliméteres oldalfal jó lesz 2,3 milliméternek is, ami még mindig abszolút oké, csak szemmel láthatóan nem annyi, mint az egyik legfőbb fícsörként említett érték. A nagyvonalú kalkulus igaz az elméletileg 82%-os kijelző-ház arányra is, amit az iPhone 6s Plus-szal összehasonlítva próbálnak látványosan nyomatékosítani. Tény, hogy az iPhone 67,7%-os arányt tud felmutatni, tény, hogy ehhez képest az Elephone 76,7%-a jobb, mert valójában ennyi, de az itt felbukkanó 5%-os differenciát még a mérési hibahatárra sem lehet fogni. Ez ismét nem tragédia, csak minimális arányérzékkel már ránézésre gyanús, általános iskolai szintű geometriai ismeretekkel pedig bizonyítani sem valami bonyolult.


[+]

A kissé hézagosan, de kétségkívül szépen csiszolt, alumínium oldalkereten minden úgy és ott van, ahol ígérték, alul középen helyezkedik el a C-típusú USB csatlakozó, amelyen keresztül a nem eltávolítható, 3000 mAh-s akkumulátort tölthetjük, mellette kétoldalt pedig a multimédiás hangszóró lukacskái, amelyek közül igazából csak a jobb oldaliból árad az audió. Az extra pötty jobbra a mikrofont képviseli. A baloldali élen egy dedikált gyorsindító gomb ül, erre bármelyik (akár utólag telepített) alkalmazást, vagy a beállítások tetszőleges menüpontját is ráküldhetjük. Fölötte a SIM-tálca nyílása, amit szintén nem sikerül kiszintezni, bár a rendeltetésszerű használatot ez az apróság nem befolyásolja. Ide tolhatunk be két microSIM kártyát, vagy egy darab microSIM-et egy maximum 256 gigabájtos microSD kártya társaságában. Ha ezt megtesszük, tegyük egyrészt óvatosan, mert a SIM tálca kissé hajlékonyabb, mint amennyire nem kéne annak lennie, másrészt számoljunk vele, hogy ha megpakoljuk a tálcát, visszatolva feszíti a szerkezetet, tehát keletkezik egy rés, amiben mozogni is tud az elem. Ez mondjuk a szintkülönbség miatt nem fog problémát okozni, véletlenül nem tudjuk mozgatni, por és pára viszont akadály nélkül mehet bele. A fenti élen mindössze a 3,5 milliméteres jack csatlakozó tátong, amit ne nagyon simogassunk, mert fájni fog. Az élsimítás itt nem száz százalékos. Ahogy a jobb oldalon található bekapcsológomb és hangerőszabályzók nyomáspontja és elhelyezése sem. A gombok a keret hátlaphoz közelebb eső szélére kerültek, nem igazán esik kézre, emellett igen kemények is, cserébe jobbra-balra lötyögnek.


[+]

A remek textúrájú hátlapon alul a márka logója csillog ezüstösen, felül pedig a kéttónusú LED villanó és a fókuszálást segítő lézeres szenzor fogja közre a 13 megapixeles Sony kameramodult. Az alatta található fekete korong az érintésérzékeny ujjlenyomat-olvasó, amit átlagos kézmérettel kényelmesen el lehet érni, a kisebb kezű felhasználók viszont nem fogják sokat használni, pedig kifogástalanul és villámgyorsan működik. Tízből egyszer rezgett, hogy nem jó, akkor is kiderült, hogy mellényúltunk kicsit. A biometrikus azonosító esetében atomórával mérve is pontos a gyártó tájékoztatása, tényleg szempillantás, számszerűleg 0,3 másodperc alatt nyitja a készüléket. Összesen öt ujjat regisztrálhatunk, ennek előfeltétele, hogy feloldómintát vagy jelszót állítsunk be. Habár a PIN kód megadásának lehetőségét is választhatjuk gyanútlanul, azzal nem fog működni, bár ennek tényéről és okáról semmiféle formában nem tájékoztat a rendszer. A kijelzőt ezen kívül dupla koppintással is feloldhatjuk, ami a Home gomb érintésével is szintúgy működik, mint a kijelző bármely pontján. A hátlap egyébként szintén nincs mindenhol megfelelően illesztve. A jobb oldalon kissé nagyobb a baj, a keret rendezői bal oldalán található fizikai gyorsgomb mellett nem kell különösebben feszegetni a kérdést, hogy tovább mélyítsük a szakadékot a precíz összeszerelés fogalma és a P9000 között.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: Négy gigás elefánt

    Mai adásunkban az Elephone P9000 kerül terítékre, ami a Helio P10 chipset mellett a 4 GB RAM-mal hívja fel magára a figyelmet. A műsor AliceWake bemutatkozása miatt is érdekes lesz.

  • Elephone P6000 - modern idők

    Korszerű 64 bites processzor, Lollipop, LTE és 13 megapixeles kamera is van a kétkártyás P6000-ben, amely már hazánkban is hivatalosan kapható.

  • Elephone P2000 - lenyomat a porcelánboltban

    Kínából érkezett, jókora tepsi, nyolcmagos processzor és a hátuljára még ujjlenyomat-olvasó is került. Megér ez 190 dollárt és némi járulékos költséget?

Hirdetés