Android L Developer Preview bemutató

Material design

Bár az elmúlt néhány verzió mindegyikében módosult valamelyest a felhasználói felület, a Jelly Bean variánsok és a KitKat is a Holo UI-ból építkezett, egyre tökéletesítve, ám nem alapjaiban megrengetve azt. Az idő viszont rohan, a Holo irányzat ugyanis több, mint három éve (2011. februárjában) debütált a Honeycomb névre hallgató variáns hátán. És bár a sok apró frissítésnek köszönhetően jelenleg sem elavult, az ember már jogosan várt valami frisset a Google-től; mindez teljesült is az idei Google I/O-n.

Az új irányelvet Material designnak (a material magyarul anyagot jelent) hívják, a Google szerint egyszerű geometriai formák jellemzik. Ezt tökéletesen illusztrálja az újrarajzolt navigációs sáv, a képernyő alján ugyanis egy háromszög, kör és négyzet látja el a vissza, főképernyő és alkalmazásváltó gombok feladatait. Fontos újdonság, hogy a felületek mélységet kaptak, az elemek z-tengelyen lévő pozíciója is szabadon állítható, melyre eltérő méretű árnyékokkal reagál a rendszer. Igen látványosak az új érintési visszajelzése is, klikkre egy folyamatosan növekvő kör rajzolódik ki a felületeken, az ujjat lenyomva tartva pedig több átmenetet is láthatunk.

Az alul található navigációs sáv és a képernyő tetején lévő állapotsáv a KitKatben áttetszővé vált, az L pedig a 4.4-ben lévő fekete gradiens effektet is levette, az így teljesen átlátszó felületek immár a fejlesztők és dizájnerek játékterévé avanzsálódott. Az új áttűnési animációk a felületek közötti váltásokat csinosítják, segítségükkel eddig nem látott hatásokat érhetünk el. Egy új betűtípus is jár a fentiek mellé, a font le is tölthető itt. Mindez remekül mutat mozgás közben, néhány nap használat után nem lenne könnyű visszatérni a KitKathez. Az összhatáshoz nagyban hozzájárul a színválasztás, a paletta vidám pasztellszíneket tartalmaz, szinte rikító hatást keltve a Holo kissé Tron-szerű látványvilágához képest.

A Google egyelőre még nem materialosította át az összes gyári alkalmazást, egyelőre csak a tárcsázó és a számológép változott meg, előbbiről már lapunk is beszámolt. A beállításokat tartalmazó felületet is átvariálták, az új ruha mellett immár végre kereshetünk is az opciók között, megkönnyítve ezzel az ember dolgát. A billentyűzetet is átöltöztették, és bár elsőre zavaró volt a betűket jelképező gombok határainak leradírozása, öt perc használat után már nem hiányoztak a vonalak. Az átrajzoláson kívül viszont ezen a téren nem találtam változást.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés