Android 4.2 bemutató

Újdonságok a felhasználói felületen

A felhasználói felület nem változott meg gyökeresen, továbbra is a holo UI a menő, a Google mindössze néhány kisebb és nagyobb változtatással élt. Immár képernyőzár is több oldalas, melyekre minialkalmazásokat lehet tűzni. Ezek működése nagy vonalakban követi a mezei widgetekét, az egyes felületekből a lezárt kijelzőről lehet elindítani az adott szoftvert. Természetesen ez a fejlesztők számára is elérhető, a már meglévő minialkalmazásokat minimális extra kóddal ki lehet rakni a képernyőzárra. Amennyiben a készülék rendelkezik hátlapi kamerával, a jobb oldali lap. A klasszikus minialkalmazásokat tekintve nincs sok változás, átrajzolták az analóg óra külsejét, valamint immár a digitális verziót is ki lehet tűzni a főképernyőre. Utóbbi esetében komoly baki, hogy a legkisebb méretre állítva az alsó sáv felét levágja a rendszer.

Megjelent a daydream mód, amely a képernyőkímélő androidos változatát takarja, engedélyezés után néhány perc inaktivitás, dokkolás vagy töltés esetén indul el. Gyárilag hat különféle megoldás közül választhatunk, melyek között óra, színfolyam, kétféle képkeret és a Currents alkalmazás is megtalálható. A hatodik képernyővédő a BeanFlinger névre hallgat, az előcsalása egy kicsit trükkös: kattintsunk háromszor a beállítások menü about phone almenükében található Android version bejegyzésre, majd tartsuk lenyomva az ujjunkat az ekkor megjelenő cukorkán. Ezzel a rejtett BeanFlinger játékba jutunk, innen néhány bab kidobása után ki is léphetünk, a DayDream mód ki is bővült az új opcióval. A fejlesztők számára ez is nyitott, bárki készíthet saját képernyővédőt; további információért katt ide.

Társat kapott a képernyő tetejéről lehúzható, az értesítéseket tartalmazó panel, immár néhány gyakran használt opciót és adatkommunikációs indikátort is elérhetünk; egyszerre csak egyikük lehet látható. Az angol szaksajtó által Quick settings-ként (magyarul a gyors beállítások szókapcsolatra fordítható) emlegetett funkció elővarázsolásához telefonon egyszerre két ujjat kell lehúzni a kijelző tetejéről, táblagépen a képernyő jobb oldalán, a klasszikus fentről indított egyujjas mozdulattal csalható elő. A felületek között egyébként a jobb felső sarokban található virtuális billentyűvel is lehet váltani, így egy kézzel is kényelmesen kezelhető. Az így elérhető funkciók között megtalálható a WiFi, a Bluetooth, a fényerő, a repülőmód, a riasztások, az akkumulátor és a mobilhálózati opc. Az ikonokat megérintve a rendszer nem az adott funkciókat kapcsolgatja ki és be, pusztán a megfelelő menübe repíti a felhasználót. A Jelly Beanben debütáló kiterjesztett értesítéseket is tovább gyúrta a Google, a gyári alkalmazások többsége esetében néhány alapfunkciót a notifikációs panelen keresztül is el lehet érni.

A fentebb tárgyalt, viszonylag nagy horderejű újdonságok mellett több aprósággal is bővült a felhasználói felület. A magnification gestures opció egy virtuális nagyítót kínál, a kijelzőt háromszor megbökve zoomolhatunk a felületekre. A vakok és gyengén látók számára készült a Speech output és a Gesture mode, mely beszéddel és egy speciális vezérlőmóddal segít. Végre már a gyári Gmail alkalmazásban is nagyíthatunk a leveleken, a szöveget az oldalszélességnek megfelelően újratördeli a rendszer, ennek már ideje volt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés