Alcatel Shine Lite - a Ragyogás egy horror

Hardver, szoftver

A központi feldolgozó egység nem valami acélos, de legalább friss. A MediaTek MT6737-es lapkája egy alsó-középkategóriás konstrukció, aminek azért a mindennapi felhasználás során is érződnek a korlátai, noha korántsem használhatatlan. A 28 nanométeres gyártástechnológiával készülő, 64 bites, ARMv8 utasításkészletű négymagos SoC maximum 1,3 GHz-re skálázott Cortex-A53-as magokkal dolgozik, jelen esetben 2 GB operatív memóriával kiegészítve. Az alacsony komplexitású grafikus feladatokat a Mali-T720-as IGP hatékonyan látja el, de komoly teljesítményre ne számítsunk. A rendszer működése alapvetően komótos, az animációk hajlamosak akadozni, a feladatvégzés sajátos tempóban, de legalább az esetek többségében stabilan történik, melegedésnek viszont még intenzívebb megterhelés esetén sincs nyoma. Az alkalmazások megnyitására sajnos időt kell szánni, de a ritmus megszokható, már ha nincs semmi sürgős dolgunk, a rendszer energiaforrásgazdálkodását békén hagyva pedig élhető sebesség érhető el. Kivéve, amikor nem, vagy amikor megfagy az egész fekete képernyővel és rendületlenül világító vezérlőgombokkal. Ekkor legyünk türelemmel, mást, például kikapcsolni úgyse tudjuk, össze fogja szedni magát.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel Shine Lite Doogee X5 Max Pro Vernee Thor Galaxy J3 (2016)
Rendszerchip MediaTek MT6737 MediaTek MT6737 MediaTek MT6753 Spreadtrum SC9830i
AnTuTu Benchmark 6.x 28196 pont 27057 pont 37679 pont 26310 pont
Vellamo Browser 2022 pont 2176 pont 2838 pont 2056 pont
Vellamo Metal 860 pont 852 pont 1059 pont 776 pont
Geekbench 3 (single / multi) n/a 529 / 1474 pont 636 / 3016 pont 406 / 1281 pont
Geekbench 4 (single / multi) 534 / 1479 pont 523 / 1373 pont n/a n/a
GFXBench Manhattan onscreen 4,0 fps 6,1 fps 9,1 fps nem futott le
GFXBench Manhattan offscreen 2,1 fps 2,8 fps 4,5 fps nem futott le
GFXBench T-Rex onscreen 9,8 fps 15 fps 19 fps 7,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,8 fps 8,4 fps 12 fps 4,5 fps


[+]

Az Android 6.0-ra épülő rendszer nem sokban módosítja a gyári felületeket és funkciókat, néhány extra lehetőség integrálásán kívül. Ilyen például a zárolt képernyőn megjelenő Funkció. Összesen öt opciót jelenít meg a rendszer, ezek automatikusan (direkt nem a gyorsan, vagy azonnal kifejezést választottuk) indítják az alkalmazást, amennyiben nem állítottunk be védelmet. Egyébként előbb azon kell túljutni, kissé okafogyottá téve az egész dolgot. A főképernyőkkel kizárólag jobbra terjeszkedhetünk, hozzáadni tetszőleges alkalmazás új oldalra helyezésével tudunk, üresen nem megy. Van viszont vertikálisan görgethető, áttetsző alkalmazásmenü, a legfelső sorban keresősávval, alatta pedig a négy leggyakrabban használt alkalmazással. Az elrendezésen, vagy a sorrenden változtatni nem tudunk. Érdekes és hasznos viszont, hogy a gyárilag telepített appok nevét fehérrel, míg az utólag letöltött holmikét kékkel jeleníti meg.


[+]

Az értesítősáv érintetlen, így az első fázisban az értesítések, a másodikban pedig a gyorskapcsolók kerülnek elő a megszokott formában. A panel tartalmát és elrendezését a Kezelőfelület-hangolóval (itt Rendszer UI optimalizáló) módosíthatjuk, ami az értesítősávon található beállítások ikon nyomva tartásával jeleníthető meg a Beállítások között. A 4 x 5-ös ikonkiosztáson nem változtathatunk, ahogy nagyjából máson sem. Túl sok érdekesség nem jutott, a minimális mennyiségű és hasznosságú gesztusvezérlés kimerül a megfordítással való némításban és a szundi megfordítással való aktiválásában.


[+]

A hátlapi biometrikus szenzor elsősorban a készülék zárolására és feloldására hivatott, bár néhány dolgot még tudunk vele intézni. Az exponálás például pont nincs köztük, pedig szelfi esetén tökéletesen kézre esne a felület, nehéz megszokni, hogy feleslegesen tapicskolunk. Ezen kívül az alkalmazások gyors elérését kérhetjük, a regisztrált ujjlenyomatokhoz (maximum 5) rendelhetünk appokat, így adott ujjal rögtön az alkalmazásba nyitja a készüléket a főoldal helyett. A Médialbumnak nevezett fájlkezelőben pedig a Biztonsági tárolót biztosíthatjuk. Ehhez szükség lesz még egy, vagy akár a készülék zárolásánál is megadott PIN kódra, valamint egy biztonsági kérdés megválaszolására. Ha ezzel megvagyunk, már hozzárendelhetünk ujjlenyomatot az úgynevezett SafeBoxhoz, ahol képeket, videókat, zenéket, vagy dokumentumokat tárolhatunk. Sajnos a webes bejelentkezésre nem tudtuk rávenni a rendszert, pedig volt róla szó, hogy erre is képes lesz. Maga a szenzor egyébként kitűnő helyen van, nagyon pontos, csak feltűnően lassú, ellenben soha nem téved. Minden esetben sikerül az érintés alapú feloldás. Komótosan, de tényleg mindig sikerül.


[+]

Első indításkor minden alapkészség a rendelkezésünkre áll, a Google csomagon kívül voltak szívesek előtelepíteni a Facebook és Instagram alkalmazásokat, a Deezert, Shazamot és az itthon már teljesen feleslegessé vált Ubert is. Mondjuk, bárhol máshol még jól jöhet. Az Apps és a Game Center az Alcatel saját boltja, a OneTouch Cloud pedig integrált fiókkezelést biztosít, valamint 5 GB ingyenes felhő alapú tárhelyet. A UserCare-ben mindenféle hasznos útmutató és ügyfélszolgálat érhető el, valamint egy mutatós hardverteszt, ami többek között végigcsekkolja a LED villnatótól kezdve a hangszórón át a hálózati modulokat is. A Xender Fájlátvitelen és a WPS Office-on kívül nem is rámoltak más a tárhelyre, leszámítva a SwiftKey billentyűzetkonfigurációs appot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés