Alcatel Shine Lite - a Ragyogás egy horror

Bevezető, tartozékok

Aránylag ritka, hogy egy készülék bemutatóján a hangsúly nem magán a telefonon van, illetve pont, hogy azon, csak kicsit más szempontból, mint ahogy számítanánk rá. Elsőként az idei IFA-n kiállított, Magyarországon pedig a Marie Claire Fashion Days 2016 keretében hivatalosan is bemutatkozó Alcatel Shine Lite félreérthetetlenül a divatérzékeny, megkockáztatjuk inkább hölgy felhasználóknak készülhetett, legalábbis a sajtóesemény jellegéből kénytelenek vagyunk erre a következtetésre jutni. A nézőpont óvatos fókuszálása egyébként érthető, én nem is rossz ötlet annak fényében, hogy a végül is csinos külsőn kívül a készülék nem sok érdekes aspektust tud felmutatni. Így teljesen érthető, hogy a relatív érdektelen, alsó-középkategóriás eszköz képességei helyett Lakatos Márk inkább arról beszélt, hogyan legyen mindenkori szettünk integráns része, és viseljük a telefont stílusos kiegészítőként, kibővítve ezzel a rendeltetésszerű felhasználás fogalomkörét.


[+]

Azt továbbra sem értjük, hogy miért csúcskategóriás eszközként hivatkoztak rá a meghívóban, de az stimmel, hogy az Alcatel Shine Lite csillog, meg igencsak light is, kivéve fizikailag, mert meglepően nehéz, cserébe kissé visszafogott, bár kétségkívül aktuális komponenseket szereltek a hangsúlyozottan esztétikára fókuszáló készülékbe. Nem tudunk elvonatkoztatni a célcsoport félreérthetetlen behatárolásától (noha senki nem mondta, de elég nyilvánvaló), ebben a minőségében viszont hiányoljuk a komplexebb, vagy minimum értékelhető szelfi-funkciókat, bár előlapi LED villanó jutott, valamint az ergonómiával is akadhatnak problémák. Mindamellett a hétköznapi, divatos szóval élve casual felhasználás mellett, bár érezhető, de nem különösebben kellemetlen a gyenge teljesítmény, divatkiegészítőnek meg biztos kiváló, csak ez minket kevésbé érdekel.


[+]

A csomagolás ehhez képest nem valami fancy, vagy különösebben stílusos, esetleg figyelemfelkeltő, rajta van a márkajelzés, a készülék (többször is), egy rakás mindenféle információ, meg, hogy a benne lévő dolog okos ujjlenyomat-olvasót kapott és mer ragyogni és. Viszont kis mérete ellenére megdöbbentően nehéz. Mindennel együtt 460 grammot nyom, amiből csak a dokumentáció 130 grammot tesz ki. A biztonság kedvéért azért minden oldalon feltüntetik a kezelési útmutatóban, hogy „Save paper, save trees”. Ellenben a hagyományos tartozékkínálaton kívül találunk benne egy víztiszta, igazán minőségi, vékony kialakítású szilikon tokot. Ezzel máris búcsút mondhatunk a készüléket jellemző fényes részleteknek, cserébe az amortizáció veszélye sem fenyeget oly mértékben. A majd fél kilós pakk elhanyagolható hányadát egyébként az 1 amperes hálózati töltőfej, a microUSB adat- és töltőkábel, valamint a mikrofonos sztereó headset teszi ki.

Külső, kijelző

Annak ellenére, hogy a készüléket kompaktnak szánták, aránylag nagy, vastag és nehéz, viszont tényleg fényes és prémium, ahogy az a dobozon mint elsődleges ismertetőjegy áll. A 141,5 x 71,2 x 7,5 milliméteres, 156 grammos Shine Lite-ot Dragontrail üvegbe foglalták, elvileg mindkét oldalon 2.5D kialakításban, ez viszont csak az előlapra igaz, következésképpen a hátlapi élek kellemesen határozottak, vagy mondhatnánk, kissé élesek, noha szerintem ez általában nem bug, hanem feature, mivel érezhető marad az üveg és a keretet alkotó fém természetes karaktere. Itt viszont a tömeggel, a kifejezetten csúszós burkolattal és a relatív vastag kialakítással együtt nem teszi kifejezetten kényelmessé és stabillá a fogást. Tovább csökkenti az ergonómiát a bekapcsoló gomb elhelyezkedése, ami valamiért a hangerőszabályzók fölé került a jobb oldalon, így tökéletesen elérhetetlen fogásváltás nélkül, dupla koppos lezárás és ébresztés meg nincs. Az anyag- és összeszerelés minősége egyébként kifogástalan, noha nem feltétlenül látjuk, hogy a túlhangsúlyozott stílus és esztétika miben érhető tetten, azért kulturált megjelenésű, a mai sztenderdeknek megfelelő készülékről beszélünk. Bár, a képátlóhoz viszonyítva arányaiban nagyobbnak találtuk az indokoltnál.


[+]

Az előlapon 5 hüvelykes, 294 ppi pixelsűrűséget jelentő 720 x 1280 felbontású HD kijelző és termetes kávák találhatóak, az alsót viszont legalább maradéktalanul kihasználják a fix elrendezésű, roppant erőtlen háttérvilágítással bíró kapacitív vezérlőgombok. A megvilágítás ideje és intenzitása nem módosítható, kizárólag akkor villannak fel, ha hozzájuk érünk, eleinte nyilván pont nem ott, ahol szeretnénkszeretnénk, de megszokható. A látszólagos holttér szélességét illetően a felső részre is jutott indok, a megszokott készségeken kívül egy dedikált LED villanó is jutott a szelfikamerát kisegítendő, és még az értesítő LED sem maradt el, ami bal szélen kapott helyet. A beszédhangszóró készülékkel színben harmonizáló rácsa mellett jobbra már csak az 5 megapixeles előlapi kamera látszik, mellette meg nem látszik, de ott lapul a fény- és közelségérzékelő szenzor.

Kijelző-teszt
Mérés Alcatel Shine Lite Doogee X5 Max Pro Vernee Thor Lenovo Vibe C
Fehér fényerő (max.) 385 nit 332 nit 432 nit 380 nit
Fehér fényerő (min.) 14 nit 14 nit 20 nit 22 nit
Fekete fényerő 0,37 nit 0,40 nit 0,20 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 1041:1 830:1 2160:1 884:1
Színhőmérséklet 8021 K 9363 K 8535 K + kézi 8022 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A légrésmentes technológiával készül IPS panel megjelenítési minősége korrekt, a fényerő nem kiemelkedő, de általában nincs gond a láthatósággal. Mindaddig, amíg közvetlenül nem tűz rá a nap. Akkor esélytelen bármit is feldolgozni az információból, ez különösen fényképezésnél jelentett gondok, egyébként úgy álltunk, hogy jó legyen, sötétben viszont semmit nem tehetünk a kíméletlenül támadó lumenek ellen. A felbontás kissé szerény, bár nem bántóan igénytelen, ekkora méretben még pont élhető minőséget jelent. A kontraszt megfelelő, a színek szépnek mondhatóak, noha a kalibráció láthatóan kékes, ezen nem tudunk változtatni. A betekintési szögek megfelelnek a technológia lehetőségeinek, fényerőcsökkenést és színtorzulást is tapasztalhatunk, összességében viszont rendben van (vagy mondjuk inkább, adott árszinten rendben lenne) a megjelenítés minősége. Az érintésérzékenység viszont nem tökéletes, a panel eleve csak 5 ponton értelmezi az inputot, azt is kissé sután.


[+]

Mint utaltunk rá, a keret fém, így az alsó és felső él két szélén nem ússzuk meg az antennakilépéseket, noha igen diszkréten sikerült megoldani. A keret megmunkálása mindkét oldalon tükörfényes, letörés szerű szegélyeket eredményez, ennek ellenére a kényelmesnél kissé határozottabb éleket tapinthatunk. Jobb oldalon legfelül ugye a némiképp érthetetlen elhelyezésű bekapcsoló gomb található, alatta pedig minduntalan a hangerőszabályzó gombpárosba akadunk, ha kell, ha nem. A másik oldalon a SIM-tálca nyílása látható, amit aktív kijelző esetén, megfelelően sötét környezetben világító szegélyek is hangsúlyoznak, ugyanis erős a fényszivárgás a panel felől. Az alsó élen kétszer hét hangszórólyuk fogja közre a microUSB csatlakozót, amelyekből viszont csak a jobb oldali hetes bocsájt ki ténylegesen hangot. A felső élen másodlagos zajszűrő mikrofon és jack csatlakozó kapott helyet, kellemesen szimmetrikus elrendezésben az antennacsíkokkal együtt.


[+]

A jelen esetben arany színben, abból viszont a valóban ízléses verzióban tündöklő hátlap nyilván csak addig tündököl, amíg a) rá nem tesszük a szilikon tokot b) össze nem fogdossuk. Ez egyébként igaz a fényesre csiszolt élekre is. A hátlap ettől függetlenül tényleg mutatós. Az Európai Gazdasági Térségben való forgalomba hozatalhoz szükséges CE jelzet felett a Shine típusnév, alatta pedig a TCL Communications Ltd. megjelölés látható. Az Alcatel felirat domináns helyre, az arannyal szegélyezett biometrikus szenzor alá került, míg a bal felső sarokban a 13 megapixeles főkamera látszik az üveg síkja alatt. A kéttónusú LED villanó szintén kör alakú, közvetlenül a kameramodul alatt kapott helyet.

Hardver, szoftver

A központi feldolgozó egység nem valami acélos, de legalább friss. A MediaTek MT6737-es lapkája egy alsó-középkategóriás konstrukció, aminek azért a mindennapi felhasználás során is érződnek a korlátai, noha korántsem használhatatlan. A 28 nanométeres gyártástechnológiával készülő, 64 bites, ARMv8 utasításkészletű négymagos SoC maximum 1,3 GHz-re skálázott Cortex-A53-as magokkal dolgozik, jelen esetben 2 GB operatív memóriával kiegészítve. Az alacsony komplexitású grafikus feladatokat a Mali-T720-as IGP hatékonyan látja el, de komoly teljesítményre ne számítsunk. A rendszer működése alapvetően komótos, az animációk hajlamosak akadozni, a feladatvégzés sajátos tempóban, de legalább az esetek többségében stabilan történik, melegedésnek viszont még intenzívebb megterhelés esetén sincs nyoma. Az alkalmazások megnyitására sajnos időt kell szánni, de a ritmus megszokható, már ha nincs semmi sürgős dolgunk, a rendszer energiaforrásgazdálkodását békén hagyva pedig élhető sebesség érhető el. Kivéve, amikor nem, vagy amikor megfagy az egész fekete képernyővel és rendületlenül világító vezérlőgombokkal. Ekkor legyünk türelemmel, mást, például kikapcsolni úgyse tudjuk, össze fogja szedni magát.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel Shine Lite Doogee X5 Max Pro Vernee Thor Galaxy J3 (2016)
Rendszerchip MediaTek MT6737 MediaTek MT6737 MediaTek MT6753 Spreadtrum SC9830i
AnTuTu Benchmark 6.x 28196 pont 27057 pont 37679 pont 26310 pont
Vellamo Browser 2022 pont 2176 pont 2838 pont 2056 pont
Vellamo Metal 860 pont 852 pont 1059 pont 776 pont
Geekbench 3 (single / multi) n/a 529 / 1474 pont 636 / 3016 pont 406 / 1281 pont
Geekbench 4 (single / multi) 534 / 1479 pont 523 / 1373 pont n/a n/a
GFXBench Manhattan onscreen 4,0 fps 6,1 fps 9,1 fps nem futott le
GFXBench Manhattan offscreen 2,1 fps 2,8 fps 4,5 fps nem futott le
GFXBench T-Rex onscreen 9,8 fps 15 fps 19 fps 7,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,8 fps 8,4 fps 12 fps 4,5 fps


[+]

Az Android 6.0-ra épülő rendszer nem sokban módosítja a gyári felületeket és funkciókat, néhány extra lehetőség integrálásán kívül. Ilyen például a zárolt képernyőn megjelenő Funkció. Összesen öt opciót jelenít meg a rendszer, ezek automatikusan (direkt nem a gyorsan, vagy azonnal kifejezést választottuk) indítják az alkalmazást, amennyiben nem állítottunk be védelmet. Egyébként előbb azon kell túljutni, kissé okafogyottá téve az egész dolgot. A főképernyőkkel kizárólag jobbra terjeszkedhetünk, hozzáadni tetszőleges alkalmazás új oldalra helyezésével tudunk, üresen nem megy. Van viszont vertikálisan görgethető, áttetsző alkalmazásmenü, a legfelső sorban keresősávval, alatta pedig a négy leggyakrabban használt alkalmazással. Az elrendezésen, vagy a sorrenden változtatni nem tudunk. Érdekes és hasznos viszont, hogy a gyárilag telepített appok nevét fehérrel, míg az utólag letöltött holmikét kékkel jeleníti meg.


[+]

Az értesítősáv érintetlen, így az első fázisban az értesítések, a másodikban pedig a gyorskapcsolók kerülnek elő a megszokott formában. A panel tartalmát és elrendezését a Kezelőfelület-hangolóval (itt Rendszer UI optimalizáló) módosíthatjuk, ami az értesítősávon található beállítások ikon nyomva tartásával jeleníthető meg a Beállítások között. A 4 x 5-ös ikonkiosztáson nem változtathatunk, ahogy nagyjából máson sem. Túl sok érdekesség nem jutott, a minimális mennyiségű és hasznosságú gesztusvezérlés kimerül a megfordítással való némításban és a szundi megfordítással való aktiválásában.


[+]

A hátlapi biometrikus szenzor elsősorban a készülék zárolására és feloldására hivatott, bár néhány dolgot még tudunk vele intézni. Az exponálás például pont nincs köztük, pedig szelfi esetén tökéletesen kézre esne a felület, nehéz megszokni, hogy feleslegesen tapicskolunk. Ezen kívül az alkalmazások gyors elérését kérhetjük, a regisztrált ujjlenyomatokhoz (maximum 5) rendelhetünk appokat, így adott ujjal rögtön az alkalmazásba nyitja a készüléket a főoldal helyett. A Médialbumnak nevezett fájlkezelőben pedig a Biztonsági tárolót biztosíthatjuk. Ehhez szükség lesz még egy, vagy akár a készülék zárolásánál is megadott PIN kódra, valamint egy biztonsági kérdés megválaszolására. Ha ezzel megvagyunk, már hozzárendelhetünk ujjlenyomatot az úgynevezett SafeBoxhoz, ahol képeket, videókat, zenéket, vagy dokumentumokat tárolhatunk. Sajnos a webes bejelentkezésre nem tudtuk rávenni a rendszert, pedig volt róla szó, hogy erre is képes lesz. Maga a szenzor egyébként kitűnő helyen van, nagyon pontos, csak feltűnően lassú, ellenben soha nem téved. Minden esetben sikerül az érintés alapú feloldás. Komótosan, de tényleg mindig sikerül.


[+]

Első indításkor minden alapkészség a rendelkezésünkre áll, a Google csomagon kívül voltak szívesek előtelepíteni a Facebook és Instagram alkalmazásokat, a Deezert, Shazamot és az itthon már teljesen feleslegessé vált Ubert is. Mondjuk, bárhol máshol még jól jöhet. Az Apps és a Game Center az Alcatel saját boltja, a OneTouch Cloud pedig integrált fiókkezelést biztosít, valamint 5 GB ingyenes felhő alapú tárhelyet. A UserCare-ben mindenféle hasznos útmutató és ügyfélszolgálat érhető el, valamint egy mutatós hardverteszt, ami többek között végigcsekkolja a LED villnatótól kezdve a hangszórón át a hálózati modulokat is. A Xender Fájlátvitelen és a WPS Office-on kívül nem is rámoltak más a tárhelyre, leszámítva a SwiftKey billentyűzetkonfigurációs appot.

Multimédia

A kameraképességektől nem fogunk elájulni. Illetve nem kizárt, hogy mégis, ugyanis a 13 megapixeles hátlapi szenzor, amiről egyebet sajnos nem tudunk, nem remekel. Mindössze egy gyenge képességű, vagy csak simán lusta autofókusz és egy kéttónusú LED villanó próbál segíteni a helyzeten. Az előlapi fix fókuszos, 5 megapixeles modulról szintén nem merik megmondani, hogy honnan van, és mi egyéb jellemzi, mondjuk mindegy is, mert a produktumon úgysem segít. Valami félelmetesen elmosódott, értelmezhetetlen minőségű képeket kapunk, cserébe van előlapi LED segédfény is. Azzal jól megvilágított, félelmetesen elmosódott, értelmezhetetlen ugyanazt kapunk, mint nélküle. Erős idegzetű olvasóink ide kattintsanak. És itt nem is kértünk komoly szoftveres utómunkálatokat az előnyösebb megjelenés érdekében. Gyárilag nincsen vonalélesség, tehát arcvonások, következésképpen ráncok, vagy részletek se. Hasznos tippeket viszont kapunk, például „Csináljon valami érdekeset, és fejezze ki önmagát.” vagy „Kísérletezzen új szögekkel, és állítsa más pozícióba a vállát.” Lehet, hogy mi valahol itt rontottuk el.


[+]

A szoftver sem egy komplex valami, az élőképet jobbra simítva panoráma képet lőhetünk, balra pedig ötféle elrendezésű osztott képet kreálhatunk. A felső sorban elsőként a beállítások kínálkozik, itt a képméretet, videominőséget, időzítőt, helyadatokat és a szokásos dolgokat állíthatjuk, és ezzel ki is merültek a lehetőségek. A HDR és az éjszakai mód kézzel kapcsolható, a vaku viszont hajlandó automatikusan alkalmazkodni a környezeti viszonyokhoz, ha kérjük. Exponálni a hangerőszabályzó gombpárossal is tudunk, az ujjlenyomat-olvasóban rejlő lehetőséget viszont sajnos elmulasztották.


[+]

A képek minősége a készülék árának fényében elég sötétként jellemezhető. A széleken erős torzítás, nem csak a széleken pedig néha jelentősebb kromatikus aberráció tolakszik elő. A részletek elmosottak, a vonalélesség nem mindig értelmezhető fogalom; a fókusz lassú és hektikus, szinte lehetetlen elkapni a pillanatot, amikor éppen arra figyel, amire szeretnénk. A dinamikatartomány igen szűk, amin a gyakran alulexponáló HDR sem képes segíteni. A képzaj majdnem minden körülmények között erős, amit az eltüntetésére tett kísérlettel párhuzamosan az algoritmus még jól ki is emel a veszett mértékű élesítéssel. A fehéregyensúly cserébe teljesen rendben van. Éjszaka egy vesszőfutás a fotózás, a fókusz egyszerűen megszűnik létezni, össze-vissza erőlködik, szinte képtelenség kézből értelmes felvételt készíteni, ami ha sikerül is, nem valami nagy élmény. Néha egyébként összejön értékelhető produktum, ezekből próbáltunk válogatni, de az esetek többségében nem lesz könnyű dolga annak, aki a Shine Lite-tal kívánja megörökíteni a megörökítésre méltó pillanatot. Viszont ránézésre átlagon felüli a szenzor látószöge, de számszerű adatokat sajnos e tekintetben sem tudunk mondani.


[+]

Videózni hasonlóan érdektelen minőségben, 720p 30 fps sebességgel tudunk, itt viszont már van szoftveres stabilizálás, alapvetően nem is rossz. Lejátszani viszont rendben tudunk, de csak maximum Full HD felbontású anyagot. Az AC3 hang, a DivX és a feliratok nem mennek, a H.263, H.264, MPEG-4, és VP8 ellenben simán. Sok mindent a fájlkezelőből vagy galériából nyíló gyári lejátszóval nem tudunk csinálni, maximum tetszőleges hosszúságú darabkákat kivágni a videotartalomból. Minden másra ott a Play Áruház.


[+]

A zenelejátszó szoftver szokás szerint klassz, van albumnézet és listás, a zenéket minden létező szempont szerint hajlandó csoportosítani, az alkalmazás pedig instant kis ablakba nyílik a főképernyőn. Hangszínszabályzóért a Google Play zenét érdemes felkeresni, az Alcatel megoldásában viszont van DJ mód. Itt összemixelhetünk számokat és tovább ronthatunk az élményen a virtuális lemez virtuális csúsztatásával, vagyis scratchelhetünk, plusz különböző hangeffektekkel zavarhatunk bele az amúgy sem szívderítő hangzásba. A multimédiás hangszóró önmagában még annyira nem is lenne rossz, bár kissé zúg, túlhangsúlyos a magas tartomány, mély meg egyáltalán nincs, ahogy térhangzás, vagy részletek sem jellemzőek, de alapvetően nem lenne bántó a végeredmény. Noha a jó az nagyon nem ilyen, az alsó-középkategóriában azért elférne.


[+]

A gond valószínűleg az AWINC8738-as típusszámú zenei egységgel van, az audiochip integrálásánál, aminek nyilvánvaló jelfeldolgozási hibáját szoftveresen elvileg lehet javítani, de a szintén kevésbé értékelhető gyári fülhallgatón keresztül is ugyanezt produkálja. Jelen állapotában olyan, mint amikor régen löködtük a hordozható CD-lejátszót, avagy discmant. A lejátszási sebesség vagy lassabb a kívánatosnál, vagy ennek kompenzálására úgymond utánaszalad, összecsúszik, a tartalom akadozik, kiugranak, vagy kimaradnak részek, darabos az egész. A hiba kiküszöböléséig nem igazán van értelme érdemben tárgyalni az audioképességeket, mert ebben a formában teljesen élvezhetetlen. FM-rádiót azért hallgathatunk, ott nincsenek komoly gondok, persze zúg az is, de a fülhallgató is teltebben szól, beszélgetős műsorral meg biztosan nem fogunk mellé.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkapcsolati szempontból is elég Lite az Alcatel Shine, nálunk ráadásul az egy SIM kártyás, 5080X típusszámú verzió járt, de így legalább nem eredményezett döntéskényszert, hogy a bruttó 16 GB-os belső tárhelyet bővítsük-e, mert mást úgysem tudunk csinálni a második slottal, az elérhető nettó 10 GB pedig eleve sovány. A maximum 256 GB-os microSD-re viszont alkalmazásokat is telepíthetünk megfelelő formázást követően. A Cat.4-es LTE 150 Mbps-os elméleti maximumot jelent, amit természetesen minden hazai frekvencián el is érhetünk. A WiFi a 802.11b/g/n-es szabványokat, valamint a Direct és HotSpot funkciókat ismeri, míg a 4.2-es Bluetooth energiahatékony és A2DP protokoll szerint üzemel. NFC és infra nincs, a 2.0-s microUSB csatlakozó viszont OTG képes. Navigálni kizárólag hálózati információkkal kisegített GPS-szel tudunk, egyébként pontosan, csak kicsit lassan szedi össze magát. Ahogy egyébként minden. A hálózati stabilitással és a hangminőséggel viszont abszolút nem volt gond.


[+]

Ahhoz képest, hogy a készülék kissé testes és nehéz is, a 2460 mAh-s, nem cserélhető Li-ion akkumulátor igen vékonynak tűnik. Egyébként nem feltétlenül az, nyilván a visszafogott hardvernek és a kijelzőnek köszönhetően. Kulturált mértékű nyomkodás mellett két napot esetleg kihúzhat a készülék, nagyjából 4 óra kijelzőidővel és vegyes használattal számolva, de inkább egy napot mondanánk teljesen biztosra. A MinDigTV adása viszont mindössze 4 óra alatt 75%-ot emésztett fel az erőforrásokból GSM hálózat nélkül. Az Optimalizáció nevű alkalmazásban találunk energiatakarékos opciókat. Az Intelligens mód összehangolja az alkalmazások és a hálózat használatát, a Szuper energiatakarékos megoldás a hívásokra és üzenetküldésre redukálja a felhasználás területeit, valamint meghatározhatunk egyéni módot is. Itt többek között a hálózati kapcsolatok léte vagy nem léte felől rendelkezhetünk, tilthatjuk a rezgő funkciókat, a szinkronizálást és meghatározhatjuk a fényerő maximumát is.

Értékelés: Alcatel Shine Lite
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az Alcatel Shine Lite egyébként nem lenne egy különösebben rossz készülék, például egészen csinos, aránylag kisméretű, bár 5 hüvelykes képátlóhoz el tudnánk képzelni kevesebb körítést, de az anyaghasználat és az összeszerelés minősége kifogástalan. Viszont az ergonómia már nem tökéletes. Az üzemidő átlagos, ezen felül azonban nem sokat tud felmutatni, azon az árszinten meg konkrétan semmit, amire belőtték. A megjelenítés minősége közepes, a panel érzékenysége nem kifogástalan, a hardver meg kifejezetten gyenge. A rendszersebesség véleményes, noha általában stabilan, csak feltűnően lassú tempóban történnek a dolgok. Alapfeladatokra egyébként alkalmas, az egyidejű feladatvégzés viszont megakasztja. Azért böngészni, vagy csevegni nem fájdalmas, feltéve, ha a saját tempónk nem haladja meg a készülék felfogóképességét és nem akarunk egyszerre mindent is csinálni. Az audióchip problémája lehetséges, hogy egyedi hiba, de nyilvánvalóan rosszul lett integrálva, ezen szoftveres optimalizációval valamilyen szinten lehet segíteni, de a képalkotó képességek egyszerűen tényleg nem ütik meg a szintet, amiben nem feltétlenül egyedül a kamerák alá dolgozó algoritmus a vétkes. A lencsehibákon egy frissítés nem fog sokat segíteni. Belépő szinten egyébként ezzel, vagy ezekkel nem lenne dráma, de az Alcatel Shine Lite egészen pontosan 68 ezer forintba kerül. Ez pedig rettenetesen sok egy okafogyott előlapi vakuért, és mondjuk, hogy szép üveg burkolatért.

AliceWake

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel Shine Lite
Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 141,5 x 71,2 x 7,5 milliméter
Tömeg 156 gramm
Színvariációk arany, fehér, fekete
SIM-foglalat 1x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 10 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD max. 256 GB
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi Direct, HotSpot
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 Marshmallow
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Apps, Deezer, Facebook, Game Center, Instagram, OneTouch Cloud, Optimalizálás, Shazam, SwiftKey, Uber, User Care, WPS Office, Xender
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, kéttónusú LED segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 720p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (Google Play Zene)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2460 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő (3G) n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, többfunkciós ujjlnyomat-olvasó, közelség- és fényérzékelő, gyorsulásmérő, hangszenzor, értesítési LED

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés