Alcatel Idol 5 - az ára a mentsvára

Szép küllem, elhagyott sztereó hangszóró, letisztult szoftver, elöregedett hardver – az Idol 5 az ellentmondások telefonja, kellemes árképzéssel.

Külső, kijelző, csomagolás

Az Alcatel ma már csak egy tagja TCL Corporation folyamatosan bővülő portfóliójának. A TCL felel az újabb BlackBerryk legyártásáért, van saját márkás mobilja, és szóba került, hogy a 2014-ben a HP-tól megszerzett Palm név 2018-ban visszatér, úgyhogy több vonalon kíván a vállalat a szegmensben ellubickolni. Mégis a TCL-es Alcatelek, és kiváltképp az Idol szériás okostelefonok azok, amelyek itthon komolyabb figyelmet érdemeltek ki, nem egy plecsnivel távozva szerkesztőségünkből. A sort idén az Idol 5 és az Idol 5s folytatja, kétféle pénztárcának megfelelve, és most az olcsóbbik modell kerül górcső alá, melynek az ára a bejelentés óta kellemesen mérséklődött.


[+]

Örömteli a középkategóriának is a közepén egy középméretű Full HD-s mobillal találkozni, és 5,2”-es képátlójával, valamint 148 x 73 x 7,5 milliméteres és 155 grammos paramétereivel egy egész karcsú mobilt vehet az ember a kezébe, méghozzá egy kitűnően összerakottat. A mutatós fém hátlap a keskeny és színben megegyező alsó-felső antennakivezetésekkel, a műanyag oldalélek és a feketére festett előlap a széleinél ívesre vett védőüveggel eleganciáról és kiforrott tervezésről tesz tanúbizonyságot. Jó fogni, nem lehetetlen egy kézzel kezelni, ennyiért pedig a jókora kávákkal is együtt lehet élni. Az alsó-felső sáv vastagsága helyett inkább abba kötnénk bele, hogy ha már ott a hely nekik, a navigációs gombok miért a képernyőtől rabolnak maguknak helyet, és ugyan miért kellett száműzni az elődök specialitását, a sztereó előlapi hangszórót?


[+]

A multimédiás hangleadó ugyanis alulra száműzetett, a microUSB porttól jobbra (a másik oldalon mikrofon van), ezért könnyű eltakarni, egy már meglévő, előnyös tulajdonságról pedig nehéz rossz szájíz nélkül lemondani. A képernyő feletti hangszóró így csak a beszélgetések esetében szólal meg, egyébként fénymérő, közelségérzékelő, 8 megapixelre interpoláló 5 megapixeles kamera, valamint villanó és értesítési LED a társa. Jobb oldalon a bekapcsoló kézre esik, a felette lévő hangerőszabályzó eléréséhez viszont némi tornagyakorlat szükséges. A két nanoSIM vagy csak egy SIM és egy microSD kártya bal oldalon tud egy tálcával az Idol 5 bordái közé beékelődni.


[+]

Az összeszerelés általánosságban remek, komolyabb szorongatásra hallani csak némi reccsenő tiltakozást, és szerencsére a mobilos Alcatel csapat nem gondolta úgy, hogy a felső, 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenettől ideje volna megszabadulni. Arrafelé egy másodlagos mikrofon is helyet kapott, és bár az ujjlenyomat-olvasó elöl is elfért volna, a mutatós hátlapon mutatóujjra esik, az ezüstös Idol felirat felett lehet megtalálni. Lent márkalogó és minősítési feliratok, balra fent pedig 16 megapixelre imponáló 13 megapixeles kamera és kéttónusú LED villanó zárja a látnivalók sorát. A gondosan elzárt, 2800 mAh-s telepre ugyanis szem nem fog tévedni, legalábbis rendeltetésszerű használat esetében.

Kijelző-teszt
Mérés Alcatel Idol 5 Motorola Moto G5 Huawei P10 Lite Samsung Galaxy A5 (2017)
Képátló 5,2 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 1920 1080 x 1920 1080 x 1920
Technológia IPS LTPS LCD IPS LCD LTPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 497 nit 503 nit 545 nit 349 / 695 nit
Fehér fényerő (min.) 16,8 nit 6,4 nit 3,2 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0,47 nit 0,34 nit 0,39 nit 0 nit
Kontrasztarány 1057:1 1481:1 1398:1 végtelen
Színhőmérséklet 7545 K + kézi 7022 K 7665 K + kézi 7807 / 6834 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

Egyébként sem az előbbieket, hanem a kijelzőt érdemes bámulni, és mindig örülünk, ha a középkategóriában nem kell phablet méretre váltani, ha az ember 1080 x 1920 pixeles, laminált IPS LTPS panelre vágyik. Ugyanis a tűéles kép egy kijelződomináns ketyerén tök jó dolog, a közel 500 nites maximális fénysűrűség pedig pont elegendő, hogy napfény alatt látni lehessen a tartalmait. A fehér minimum éjjel viszont túl harsány, amin a kékfényszűrő mód némileg enyhít, a kissé kékes kalibráción pedig a MiraVision menüpont alatt lehet javítani. A színek élénksége nagyjából elmegy, inkább kevésbé, semmint túlszaturáltak, a betekintési szögek a középkategóriás átlagot hozzák, azaz fényerő- és kontrasztcsökkenésre számítani kell oldalról rápillantva, elszíneződésre viszont nem.


[+]

A panel érintési érzékenysége jó, bár a reakcióidőben elfordul késedelem, ami már a hardver sara. Kissé „ragadós” a rezgőmotor, éles, határozott hatás helyett lomhán végigvezetve hullámait a szép házon, de valamennyire azért érezni áldásos hatását a zsebben, ahova roppant csúszós mivolta miatt az Idol 5 könnyen becsúszik. A fekete és fehér dominanciájú doboz már túl nagy a farmeres hordozáshoz, cserébe a szokásos, regény vastagságú leírások nem hiányoznak, ahogy a SIM tű, a microUSB töltőkábel, a hagyományos mikrofonos füles és az 1 amperes töltőfej sem.

Hardver, szoftverek

A MediaTek MT6753 nem mai csirke, a szárnyait először 2014-ben bontogatta. Az is igaz persze, hogy azóta is a Cortex-A53 magok dominálnak az ársávban, itt nyolcas kiosztásban, 1,3 GHz-en végezve középszerű szolgálatot, a Mali-T720MP2-es GPU-val megsegítve. Lóerőben nem vészes a helyzet, és a 7.0-s Android is csak egy generációval öregebb, mint az alig elterjedt Oreo. Az optimalizálás viszont nem az igazi: ha telepítés folyik a háttérben, garantáltan dadogós a működés, de egyébként sem pattogós a felület vagy a komolyabb 3D-s játékok képfrissítése. Kétségtelenül kiveszi a részét a ráérős alkalmazáskezelésből a lomha, 16 GB-os tároló, aminek a fele érhető el szabadon. A terület microSD kártyával bővíthető, az pedig belső tárhelyként formázható.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel Idol 5 Sony Xperia XA1 Samsung Galaxy A5 (2017) Motorola Moto G5
Rendszerchip MediaTek MT6753 MediaTek Helio P20 Exynos 7880 Snapdragon 430
AnTuTu Benchmark 6.x 38406 pont 62571 pont 61054 pont 45552 pont
Vellamo Browser 1871 pont 5123 pont 3480 pont 1859 pont
Vellamo Metal 941 pont 1381 pont 1324 pont 1377 pont
Geekbench 4 (single / multi) 608 / 2396 pont 880 / 3747 pont 770 / 3963 pont 608 / 2471 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,8 fps 19 fps 15 fps 7,5 fps
GFXBench Manhattan offscreen 4,6 fps 9,5 fps 15 fps 7,1 fps
GFXBench T-Rex onscreen 13 fps 32 fps 33 fps 14 fps
GFXBench T-Rex offscreen 12 fps 27 fps 30 fps 16 fps


[+]

A 3 GB RAM elég bőséges a komolyabb multitaskinghoz, noha az osztott képernyős mód meg tudja fektetni a hardvert, aminek a potenciálját az Intel Security támogatású Phone Guard háttértevékenysége korlátozza. Nem ő az egyedüli rendszererőforrást használó rendszerfelügyelő (ugye érezni az ellentmondást?): Smart Manager néven az alkalmazásokra, az energiagazdálkodásra, a tárhelyre és a memóriakezelésre lehet még ránézni. A felület stílusa komolyan nem változott az elmúlt években, igaz ez az ikonok négyzetes, lekerekített hátterére vagy a felülről lehúzható értesítési és kapcsolópanelre. Ez, az alkalmazásváltó és a beállítások ugyanakkor a vegytiszta Material Design elveit követik, Android N alatt a betűméret mellett pedig állítható a megjelenített méret is.


[+]

Praktikusak a gesztusfunkciók: a kis nyíllal az alsó kezelősáv elrejthető, illetve lebegőikonos formában is megoldhatók a funkciói. Ez utóbbinak Now Key a neve, és egy sor pofás funkció hozzátársítható, az ikonnak ráadásul a színe és az áttetszősége is paraméterezhető. Három ujj lehúzásával lőhető képernyőkép, a hívások és a riasztások lefordítással elnémíthatók, a kamera pedig gyorsan betölt a bekapcsolót kétszer lenyomva. A hátlapi ujjlenyomat-olvasó jó helyen van, ötből négyszer megfelelően azonosít (érdemes teljes terjedelemmel lefedni), az öt mintához pedig öt gyorsindító funkció társítható. Röviden megérintve tudunk fényképezni, hosszan a főoldalra visszajutni, vízszintes húzással a galériában lépdelni, függőlegesen pedig az értesítési panelt legördíteni.


[+]

Az Alcatelek korábban roskadoztak a felesleges szoftverextráktól, most viszont vagy két tucat alkalmazás esetében a mi döntésünk, hogy első beüzemeléskor települjenek-e, bár valami így is lefoglalja a tároló felét. A gyártó kötelezően mellékelte az említett Phone Guardot (kihagytuk volna), az Apps nevű alkalmazásajánlót és az enjoy.now tipp-, hír- és jutalomgyűjteményt. Adott a Chrome mellett a gyártói böngésző több lap kezelésével, éjszakai, inkognitó, kép nélküli és teljes képernyős módokkal, könyvjelzőkkel, kereséssel, QR-kód olvasással és megosztással. Mindkét internetes szoftver dadog görgetéskor, mégis rendben megoldja a tűéles képernyőn a kényelmes böngészést.


[+]

Akad még néhány eszköz a jófajta fájlkezelőt beleértve, alapvető Google szolgáltatások, közösségi oldalról pedig az Instagram, a Facebook és a Messenger került fel. Bizonyos alkalmazásokba két fiókkal is be lehet lépni, a személyes üzemmód ujjlenyomattal védhető környezetébe pedig a normál kezdőoldaltól elzárt képek, fájlok, névjegyek, üzenetek és hangfelvételek rejthetők. A dokumentumokhoz a WPS Office jár. A telefonkönyv rendben behívja a névjegyeket a SIM-ekről, az online fiókokból és a telefonról, alapvető megjelenítési és szűrési beállításokkal. A névjegyzék és a tárcsázó is letisztult, mindkettőhöz jár gyorskereső. A billentyűzet feladatkörét a magyarul is tudó, témázható, tanítható, átméretezhető SwiftKey tölti be. Adott az ujjhúzós bevitel, a virtuális klaviatúrán pedig a számok és a navigációs nyilak is megjeleníthetők.

Kamerák, multimédia

Két dolog is összeköti az 5 megapixeles előlapi és a 13-as hátlapi kamerát: az előbbinél 8 megapixelre interpolált a legnagyobb választható felbontás (ilyen képet lő), az utóbbi esetében pedig 16-ra. Emellett mindkettő kapott LED villanót, igaz, csak a hátlapi kéttónusút és nagyobb fényerejűt, és annak a modulnak a privilégiuma a hibrid autofókusz. A bekapcsoló dupla lenyomására gyorsan felugrik a szoftver, melynek a balján az esti mód, a vaku, az önkioldó, a HDR és a beállításmenü érhető el, a jobbján a módok (panoráma, fénykép, videó, gyorsított felvétel, kollázs), mellette pedig az exponálás, a kameraváltó, az effektek és a galéria. Kérhetők még rácsvonalak és némaság kattintáskor, kézi beállítások viszont nincsenek, csak az expozíció állítható az egész fürge érintőfókusz után. Az első négy kép 13, a többi 16 megapixelen készült.


[+]

Szinte lényegtelen a felbontás: átlag feletti vonalélességről lehet beszélni, ennek azonban brutális túlélesítés az oka, ami a zajmentesítéssel kombinálva itt-ott teljesen jó részletgazdagságot eredményez (téglák, ágak), máshol viszont egybefolynak a hasonló tónusú apróságok, plusz a szélek is elmosottak. A dinamikatartomány az átlagot alulról súrolja, ezért a lomha és túlkompenzáló HDR bevetése szükséges lehet, a közelképekre egész sok részlet jut. Alapvetően kifogható nyomtatásra való kép nappal, csak van némi természetellenesség az algoritmus oldaláról, a színek is el tudnak tévelyedni. Este még hangsúlyosabb a túlélesítés, ami nem mutat túl jól az eleve elmosott felvételeken, viszont a HDR a legsötétebb részleteket is elő tudja csalni, bibliai méretű zaj kíséretében. A 1080p-s videók sztereó hangja korrekt, nincs túlszűrve, a kép viszont annál inkább, a zajmentesítésre ráadásul itt is ráhúztak egy adag élesítést. Emellett a fókuszvesztés is gyakori, íme egy példa. Összességében úgy érezzük, többet is ki lehetett volna hozni a kamerahardverből.


[+]

A Zene alkalmazás, amelybe Deezer-fiókkal is be lehet lépni, előadók, albumok, dalok, műfajok és listák szerint rendszerezi a helyi és online számokat. Pofás az albumborítók lemezjátszószerű animációja. Akad pár widget és hangszín séma, illetve FM-rádió, az elődök DJ programja viszont kimaradt. A fülesre ugyan tiszta hang jut különösebb elhajlás nélkül a frekvenciatartomány esetében, ám dinamikában és részletességben egyértelmű, hogy a középkategória tetején is akad minőségibb produktum, hát még felette.


[+]

Sajnos az előlapi sztereó hangszórópár odalett, és bár ezt indokolhatta akár az Idol 4 nem túl acélos teljesítménye ezen a fronton, az alul könnyen letakarható monó megoldás rossz helyen van, és túl élesen, rikácsolóan szól a maximumon. Egyébként elég erélyes, viszont lejjebb véve sem javul a dolog túl sokat, pedig az Idol 3 még milyen jól szólt az árához mérten. A videókat a galéria játssza le 1080p-ig bezárólag, H.263, H.264, HEVC, DivX és Xvid kodekek esetében. Az AC3 hang, a feliratok és az extrák nincsenek a tudáslistán, ezeket egy BS Player telepítése megoldja.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az Idol 5 két nanoSIM-et fogad be dual standby technológiával és Cat.4-es LTE-vel (150/50 Mbps, B1/3/7/8/20/28A). A beszélgetési hangminőség és hangerő teljesen átlagos, nem kristálytiszta, de egyik oldalon sem volt panasz. A WiFi 802.11b/g/n szabványú átlagos érzékenységgel (Direct, Hotspot), a Bluetooth 4.2-es (A2DP, LE), az USB pedig 2.0-s (microUSB, MTP, OTG). A navigáláshoz az A-GPS mellett az Idol 5 csak a GPS műholdakat veti be, legfeljebb egy tucatot, a Glonass, a BeiDou és a Galileo rendszereket egyáltalán nem használja. Kint gyorsan megvan a pozíció, szobabelsőben viszont nehézkesen jön össze. Adott az iránytű, a gyorsulásmérő, a giroszkóp és a hall szenzor, le kell viszont mondani az NFC-ről, az infráról és a barométerről.


[+]

A 2800 mAh-s telep két dolgot garantál: karcsú kivitelt és egynapos üzemidőt. Intenzív használattal késő délután már szükséges lehet töltőért nyúlni, de átlagos nyomkodással elég 24 óránként egyszer kábelre dugni, és mintegy 3 órán át rajta hagyni, mivel gyorstöltési szabvány nem támogatott, és az adapter is csak 1 amperes. Kifejezetten ritkán nyomogatva persze összejöhet két nap használat is, plusz besegíthet a hagyományos, a paraméterezhető és a szuper energiatakarékos mód, az utóbbi esetében minimálisra redukálva a funkciólistát. Netezni egy töltésről, 150 niten 9 órát, videózni pedig 7,5 órát lehet. Az átlagos napi képernyőidő 3,5 - 4 óra volt használatunk során.


[+]

Értékelés: Alcatel Idol 5
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az Idol 5 jó és rossztulajdonságait el lehet szavalni felsorolásszerűen, de sokkal praktikusabb árra levetítve indítani. Az egyik hivatalos partner 50 ezer forintért kínálja, a másik pedig 65 ezerért, és a konklúziók az, hogy 50 ezret ér, 65 ezret viszont nem. A fém-plasztik-üveg konstrukció kihívóan csalogatja a vásárlói tekintetet, a jófajta összeszerelés pedig a kezet is meggyőzheti, az Android Nougaton alapuló szoftverfelület ráadásul kevesebb felesleggel bír, mint korábban, és annál több gesztusfunkcióval. A túlkoros MediaTek SoC ugyanakkor ellentmondások sorát nyitja meg, és a ráérős működés ezt csak tetézi. De még ezen a hardveren is lehetne jóval pörgősebb az alkalmazáskezelés és a játék, persze Full HD kijelzőt kell meghajtani, ami 5,2”-en, ennyiért pozitív meglepetés.

A hullámvasutat a multimédiás csomag folytatja: előnyösek a kamerafelbontások, de nem az igazi az álló- és mozgóképes minőség, a sztereó hangszórópár elhagyásáért pedig nagy kár. A 4G és az elfogadható beszélgetési minőség felfele íveli a pályát, a korlátozott navigációs képességek, a középszerű üzemidő és a lassú töltés viszont ismét lejtmenetbe tereli. Ha az eredeti, jóval magasabban meghirdetett áron fut be hozzánk az Idol 5, plecsni nélkül köszönünk el tőle. Mint egy hivatalos forgalomban lévő, karcsú, jó megjelenésű és megjelenítésű okostelefon, pár komolyabb hibával, 50 ezer forintért egy tetszett plecsnit kiérdemel.

Alcatel Idol 5

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Alcatel Idol 5
Alcatel Idol 5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 148 x 73 x 7,5 milliméter
Tömeg 155 gramm
Színvariációk metálfekete, metálezüst
SIM-foglalat 2 x nanoSIM (dual standby)
Kijelző
Kijelző átlója 5,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (424 ppi)
Kijelző típusa IPS LTPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6753
Processzor típusa 1,3 GHz-es, nyolcmagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (ebből 8 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
LTE B1/B3/B7/B8/B20/B28A
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, direct
USB microUSB (2.0, MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.0 (Nougat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Apps, Phone Guard, enjoy.now
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, kéttónusú LED villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel, fixfókusz, LED villanó
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2800 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő ismeretlen
Beszélgetési idő ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, fénymérő, közelségérzékelő, gyorsulásmérő, iránytű, hall szenzor, hátlapi ujjlenyomat-olvasó, értesítési LED

Azóta történt

Előzmények

  • 2018-as Alcatel modellpiramis bukkant fel

    Evan Blass ismét nagyot szivárogtatott, hat új, várhatóan jövőre bemutatkozó eszközt leplezett le.

  • IFA 2017: Végre frissült az Idol-széria

    Legutóbb a 2016-os MWC-n érkeztek Idol-szériás Alcatel prémiummodellek, másfél év elteltével azonban itt vannak a kecses újdonságok: az Idol 5 és az Idol 5s.

  • Ismét előkerült az Idol 5

    Azonos forrásból, de eltérő specifikációval lehet ugyanarról a mobilról olvasni. Nem kizárt, hogy Helio P20-szal jön a felső-középkategóriás Alcatel.

  • Alcatel Idol 4 - csak egyeSsel kevesebb

    Noha nem az Idol 4 az Alcatel csúcsmodellje - csak majdnem - sem felszereltségben, sem funkciógazdagságban nem kell szégyenkeznie, ráadásul szintén jár a JBL füles és a virtuális valóság.

Hirdetés