Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    Túl sok általánosítást tartalmaz az írás szerintem. Terjedelmi korlátok, okés, de akkor is. Például az orvosok vagy az ügyvédek munkáját is jelentősen lehetne segíteni MI-val és jól kitömött adatbázisokkal. Ez pedig előbb-utóbb odáig vezethet, hogy az egyszerűbb feladatok elvégzése kikerül a szakember kezei közül. Ez nyilván azt jelenti, hogy ha nem nő a munka mennyisége időközben (ügyvédeket nem tudom, de itt az orvosoknak mákjuk van ilyen szempontból, hála a folyamatosan növekvő népességnek és a fejlettebb országokban jelentkező elöregedő társadalmaknak), akkor kevesebb ilyen emberre lesz szükség. Persze, teljes automatizálástól nem kell félni, de akkor is hatása lesz ezen szakmák munkaerőpiacára is a cikkben taglalt jelenségnek.

    Vagy színészt nyilván nem helyettesíthet a robot, de a virtuális valóság hajnalán nem az a prognózis, hogy a franc sem fog színházba járni, de még moziba se nagyon? Minek néznék egy kontrollálhatatlan, számomra passzív világot képernyőn, amikor én magam is a móka része lehetek? Szóval indirekten ugyan, de a színészek is kiválthatóak lesznek...pontosabban nem lesz rájuk szükség, mert lesz jobb alternatíva a szórakozásra.

    Másrészt azok munkája nincs veszélyben, akiké mondjuk relatíve könnyen robotizálható lenne, de nincs belőlük sok, szóval nagy lenne a fajlagos költség (még úgy is, ha ezek amúgy jól fizető munkahelyek).

    Nekem az egészből az jön le, hogy mindenki menjen programozónak! :DDD Még robotok készítése/tervezése is necces akkor már, mert miért ne lehetnének robotokat tervező szoftverek, meg robotokat gyártó robotok a jövőben?

    Összességében amúgy én eléggé pesszimista vagyok. Az ipari forradalom idején is komoly gondok voltak. Ha most a fejlődés még gyorsabb lesz, az adaptálódás is nehezebb lesz az egészhez.

    atike: Azért abban megegyezhetünk, hogy a fosszilis energia mindenképpen véges, és elég nagy ütemben habzsolja be őket az emberiség. Persze az igaz, hogy már 20 éve is azt mondták, hogy 30-40 év múlva elfogy az olaj, aztán még sem, szóval a prognózisok lehet pontatlanok, de ez a fajta energiaforrás nem megújuló. Atom dettó, ráadásul egyre inkább az a trend (Európában legalábbis), hogy szabaduljunk meg az atomerőművektől, mert ugye mindenki fosik tőle (mert nem hosszú távon dobja ki a drámai környezetszennyező hatását, mint mondjuk a fosszilis energiaforrás, hanem rövid távon). A megújuló energiaforrások felhasználása meg gyerekcipőben jár még nagyon a fenti kettőhöz képest, és nekem van egy olyan érzésem, hogy nem fognak tudni anniy energiát adni, mint a kőolaj/földgáz+nukleáris források, ha esetleg azok már tényleg a végét járnák.

    Másrészről viszont az energiamérleg a lényeg. Az embernek kaja kell, a kaját meg kell termelni, ami szintén energiába kerül. Lehet ha mindent számításba veszünk, a robotoknak kell a kevesebb energia, ki tudja...

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák