Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vastika

    tag

    Sziasztok!

    Hosszas olvasgatás és gondolkodás után a múlt héten vettem egy QNAP TS-112P NAS-t, bele meg egy 2TB-os WD RED vinyót. Háááát, nem úgy működik, ahogy vártam...

    Felmásoltam rá külső vinyóról kb. 500GB adatot (filmeket) , nem volt gond. Utána hálózaton keresztül, nfs-en elkezdtem felmásolni olyan 400GB-nyi fotót - kicsi videót, és lefeküdtem aludni.

    Reggel leültem a gép elé, és meg volt akadva nagyon a NAS: a vinyó veszettül dolgozott benne, a másolás megállt, mondván: nem tudja írni a fájlt. ssh-n bent voltam, de használhatatlanul lassú volt. A webes felület meg be sem jött...
    Gondolkodtam, mi legyen, de akkor pirosra váltott a STATUS led, csippant, és újraindult :-o Utána be tudtam jelentkezni a felületére, de mellékelek képet, hogy miket láttam. Nem tetszett :-( Aztán megint belassult, leállítottam.

    Az elmúlt napokban bekapcsoltam 2x, megnéztem róla tévén 2 filmet, azzal még elboldogult ;-) Ja, és a hiba utáni bekapcsoláskor futtattam egy rövid smart tesztet, meg egy fájlrendszer ellenőrzést, de minden rendben volt.

    Most pár nap után megpróbáltam folytatni a dolgot Samba megosztáson keresztül, felment 83GB cucc egészen gyorsan (a nagyobb fájok olyan 35-37MB/s-al) , aztán 2-3 órája megint darál a vinyó, a másolás - megy, de talán 2GB ment fel ennyi idő alatt. Webes felületen nem elérhető, a TV nem talál rajta semmit, ssh-n bejelentkezni sem lehet.

    Mi van ilyenkor? 4.1.0 szoftver van rajta, eleve azt tettem fel, frissítés azóta nincs hozzá. Azt hozzáteszem, hogy amit fel szeretnék másolni, az a fényképezőgépeim terméke, saccra 20-25.000 kép, és pár pár ezer kicsi videó... Lehet, hogy ez tett be neki?! Én arra tippelek, hogy valamit indexel / feldolgoz, de lelőni sem tudom, mert nem elérhető szegény.

    Valaki adjon valami ötletet, mert nagyon csalódott vagyok... Nem egy gyenge hardver, biztosan valami szoftveres baromság lesz. WD My Cloud-ot akartam venni, de aztán lebeszéltem maga, mondván veszek egy "igazi" NAS-t. Hát, bejött :-(

    (Amúgy a neten azt olvastam több fórumon is, hogy nagyon halk a NAS is, meg ez a vinyó is. Hát nem... A ventilátorát több méterről hallom, a WD meg úgy zakatol, hogy ahhoz képest a külső házamban lévő 1TB-os, 5400-as Samsung, amiről másolok, gyakorlatilag néma, pedig vagy 1,5 méterrel közelebb van hozzám, mint a NAS!)

    Üdv: Vasti

    [ Szerkesztve ]

  • Vastika

    tag

    válasz Dr.FantastiK #10589 üzenetére

    Igen, azt hiszem, megvan a hiba :-) Kopp, kopp, kopp ;-)

    Be volt kapcsolva a Twonky, ami építgette a kis adatbázisát. A másik fent lévő DLNA szervert ki is kapcsoltam eleve - csak nem vettem észre, hogy van még egy Media Library nevű akármi is rajta, ami ugyanezt csinálta a saját adatbázisával... ;-)

    Kikapcsoltam a piszkot mindenestől. Most megy a Twonky adatbázis építése, meg mellette 25-30MB/s sebességgel a felmásolás - a proci persze 100%-on, de kipróbáltam, mellette megy a videó lejátszás is :-)

    Remélem, működni fog a kis masina... A firmware-t is frissítettem ma, mert bár az admin felületen nem talált frissítést, a weboldalukon én mégis találtam egy 12 nappal frissebbet, mint ami rajta volt.

    Amúgy ilyen-olyan kapcsolat révén szerintem elég jó áron vettem, 33.000 forint volt, a 2TB-os RED vinyóval együtt valami 52.500 volt, ha jól emlékszem. Itt Ausztriában 2TB-os WD-t 125€-ért már házhoz is hoznak, de LG tévém van, meg amúgy is... Ha már NAS, akkor legyen NAS ;-) Remélem, nem bánom meg, mert időm és kedvem nincs sokat szórakozni vele, csak használni akarom a kütyüt.

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Mezga Aladár #10591 üzenetére

    Nem találok az admin felületen samba-nál semmilyen beállítási lehetőséget, majd megnézem a konfig fájlokat, ha lesz kedvem... Most nincs ;-) Azt sem néztem még meg, milyen samba van rajta...

    Ha sikerül valami teljesítmény növekedést kicsikarnom belőle, megírom!

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    Sziasztok!

    Nem találtam hirtelen megfelelő fórumot, ezért itt kérdezem meg... Ha átirányítotok a megfelelő helyre, az sem baj ;-)

    Van egy QNAP NAS-om, és Twonky-t használok DLNA szerverként. Ami, ha fut, 100%-on eszi a procit :-(

    Ha egy ideig nincs bekapcsolva a TV vagy a médialejátszó, akkor "elalszik" a Twonky, és szinte nincs is procihasználat, de amint bekapcsolom akár csak a TV-t, és gondolom az a háttérben keres DLNA kiszolgálót, a NAS-on elindul a Twonky, és eszi a procit, amennyi van.

    Telepítve 6-os volt, azt letiltottam, és az alkalmazások között feltettem a 7.2.70.0 verziójút. Nem javult meg.
    Az adatbázis építgetése befejeződött, és még adtam neki pár napot ;-) , nem javult meg.
    Áttettem egy másik könyvtárba minden cuccot, amit megosztok vele, nyomtam egy gyári beállítások visszaállítását a Twonky-nak, újraindítottam, újraépítette az adatfájlokat, még adtam neki pár napot - nem javult meg.

    Mi okozhatja ezt? Nagyon zavar, mert ha be van kapcsolva a TV, 100%-on megy a proci, és így a ventilátor is fel-felpörög... Ne zajongjon nekem, meg ne is egye semmi a procit, mert milyen dolog az?! ;-)

    Minden ötletnek nagyon örülök!

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    Sziasztok!

    Segítségre van szükségem. Azt hiszem ;-)) Méghozzá Twonky-ügyben. Tudom, hogy nem ez az a hely, de légyszi adjon valaki tanácsot, hogy merre keresgéljek?

    Pár hónapja van egy QNAP TS-112P kütyüm, és azt műveli, hogy ha bekapcsolom a tévét (LG Smart) , akkor másodperceken belül a Twonky >90%-on viszi a processzort... Ha kikacsolom a tévét, akkor pedig másodperceken belül befejezi eme tevékenységét. A TV-n nem kell semmit nyomkodnom ehhez, nem kell még csak a bemeneti listába sem bemennem, gondolom boot után a TV elkezd dlna kiszolgálót keresni, amire felébred a Twonky.

    Na de miért hajtja agyon szegény NAS-t, amikor nem is használom igazából?! Néha sok-sok órán át egy nap, amikor csak TV-t nézünk...

    A neten keresgéltem már nem egyszer, de csak olyanokat találtam, akinek ez a problémájuk, megoldást nem :-(

    A hálózati szolgáltatásoknál letiltottam a dlna-t, és az alkalmazásoknál feltelepítettem a TwonkeyMedia-t (7.2.80.0 van a gépen) A helyzet változatlan.

    Ha valakinek van ötlete, ossza meg velem! Sokszor nem használom a NAS-t éppen semmire, számítógép sem megy, csak TV-t nézünk, de nem hogy aludna, hanem majdnem 100%-on megy a proci, meg a ventilátor is beindulgat..

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Gsx-rr #11410 üzenetére

    Helló!

    A Media Library ki van kapcsolva.

    Az indexelési időintervallumnál -1 van, tehát elvileg figyeli a beállított könyvtárat, és ha változás van, az kb. azonnal látható a dlna-t használó eszközökön - ez így működik is, nem zörög feleslegesen (nem indexel) , de ha felmásolok valamit, villan párat a HDD LED, és már látom is a tévén, vagy a médialejátszón.

    A probléma az, hogy ha bekapcsolom a tévét, 100% a procihasználat úgy, hogy közben nincs lemezművelet, a Twonky status oldala szerint sem csinál semmit, nem is indexel, Activity Status: Not streaming, és ennyi...

    Valami megoldás kellene rá, mert zavar. Most is ment a ventilátora, pedig nem csinál semmit, és a procihasználat 100% - mert be van kapcsolva a TV.

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Gsx-rr #11426 üzenetére

    Helló!

    Ha a MediaLibrary ki van kapcsolva (már pedig ki van, az első napoktól kezdve), akkor szerintem nem is lehet bekapcsolni a Video/Photo stb. Stationokat...

    És nálam is az Appplications-nál ki van kapcsolva a DLNA és a TwonkyMedia is, ezután telepítettem az AppCenter-ben a 7.2.80-as Twonky-t, az fut most.

    Nem indexel semmit, egyáltalán nincs lemezművelet, amikor csak úgy tévézünk, és a procihasználat 100%, a Twonky státusz lapján is annyi van, hogy fut, nem stream-el, és a Videos, Songs, Photos bejegyzések után nem is változnak a számok.

    Megnézem, mi az a Plex ;-)) Nem vagyok otthon NAS-os témában, mert bár 20 éve informatikus, és majdnem ugyanannyi ideje linuxos rendszergazda vagyok, ezt a kütyüt megvettem, betettem a "sarokba", és nem volt még igazán időm / kedvem szórakozni vele... Új terület ;-)

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Gsx-rr #11426 üzenetére

    Ja, egyébként egy LG tévénk van, valami 2-3 éves modell (42LS570S)

    Kikapcsoltam a Twonky-t, feltettem a Plex-et, eddig biztató: még úgy sem megy mindig 100%-on a proci, hogy be van kapcsolva a tévé, és indexel is közben :-) Gyakran 20-30% között mozog csak.

    Egy kicsit túl bonyolult a Plex, amire nekem kell, 1000 dolog van benne, de mindegy: egyszer beállítgatom, aztán elfelejtem, mint ahogy eddig is használtam a NAS-t ;-)
    Csak ez a proci folyamatos hajtás zavart, mert azért vettem a leggyengébbnél kicsit erősebb ;-) NAS-t, hogy hogy legyen elég a vas, amire kell. Igazából lassulás ettől függetlenül nem volt, mert vidáman töltötte le a torrenteket HD meg FullHD filmek nézése közben is, meg mellette két PC-ről is használjuk a rajta lévő adatokat néha (mondjuk az nem egy nagy igénybevétel) Tudom, hogy a fogyasztásnak is kb. mindegy, mert annyira keveset eszik az a kis proci, na de akkor is! Vannak elvei az embernek, egy semmit sem csináló gép processzora ne menjen 100%-on ;-)

    Köszönöm a segítséget! Még azt kell valahogy elérnem, hogy ne mutassa húszféle szempont szerint a mappákat, mert sokat kell nyomogatni a távirányítón - a Twonky-ban be lehetett állítani egyszerű mappanézetet, olyan kellene itt is.

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Gsx-rr #11448 üzenetére

    Rosszul fogalmaztam ;-)

    Miután feltettem a Plex-et, akkor az természetesen "indexelt", majdnem egy napig... Rengeteg (10.000-es nagyságrendű fotó van pl. a NAS-on. Ez eltartott neki egy ideig ;-) De közben sem volt nagy proci használat, és utána sem, TV vagy NAS-ról film nézés közben sem. Pár százalék :-)

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz AiRLAC #27526 üzenetére

    Így van, a hardver paraméterei nem mindig a legfontosabbak.
    Nekem sokáig egy QNAP TS-112P NAS-om volt, tette a dolgát, a szoftvere sem volt rossz, de a sebességét néha kevésnek éreztem. Próbaképpen vettem használtan, nagyon olcsón egy olyan régi kis Synology-t, ami paramétereiben még gyengébb volt, mint a QNAP (ha jól emlékszem 256MB memória, és valami 800MHz-es proci) , és simán hozta azt a sebességet, amit a QNAP 2x gyorsabb procival és 2x több memóriával :-)
    Úgyhogy eladtam, és vettem szintén használtan egy DS116-ot, nekem bőven elég, a Gbit-es hálózatot simán megtölti adatokkal, a memóriahasználat - prociterhelés meg alig valami.
    A Zyxel-t nem ismerem - nem vettem már legelőször sem, pedig a paraméterek alapján jónak tűnt... Csak aztán utánaolvastam, és a szoftver ugye :-( Anélkül (jó rendszer nélkül) meg nehéz.

    [ Szerkesztve ]

  • Vastika

    tag

    válasz Csabi1984 #27577 üzenetére

    Helló!

    Az USB3.0 nagyobb átviteli sebességet tud, mint egy merevlemez, szóval nem lesz szűk keresztmetszet (már ha a NAS USB3.0 portja valóban tudja az USB3.0 sebességet ;-)

    4k filmek lejátszásához a 100Mbit-es hálózat is elég: van jó sok 4k-s tévé, de olyan, aminek Gbit-es LAN portja van, talán nincs is. Ebből kb. következik, hogy ha a NAS-ra kötött USB-s vinyón vannak a filmjeid, és az átviteli sebessége legalább 10MB/s, akkor - elvileg - az már elég lesz a rajta lévő 4k-s filmek lejátszásához.

    Az egy lemezes NAS teljesen jó, én mindenkinek azt ajánlom otthonra! A második vinyót inkább egy külső házba kell tenni, és menteni rá. Otthon nem nagy katasztrófa, ha vinyóhiba miatt kiesik egy kis időre a NAS, de amikor a zsarolóvírus a tükrözött vinyóidon tárolt minden cuccodat kinyírja, akkor az már kellemetlen ;-) Offline mentés mindig legyen.

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Csabi1984 #27580 üzenetére

    Nem kérdés, hogy a Synology a legjobb :-)

    A ventilátort (legalábbis az enyémen, DS116) négy fokozatban lehet állítani: teljes, közepes és alacsony sebesség, illetve Alacsony energia mód, ami az állótól a teljes gőzzel működőig a hőmérséklet függvényében állítja a ventilátor fordulatszámát. Hogy melyik volt az alapértelmezett, arra már nem emlékszem, de szerintem kb. csak az utolsónak van értelme...

    Én egy LG UHD WebOS 4.0 tévén filmezek lassan 2 éve: nem bírom megszokni, egy elmebeteg ez a szoftver. Előtte kb. 5 évig egy LG FullHD LG OS-os ;-) tévém volt, szerintem kategóirákkal átgondoltabb, és a gyengébb hardver ellenére gyorsabb is. Az új tévé a régi szoftverrel, na az lenne jó kombináció ;-) Hogy hány gombnyomás ezen a felirat kikapcsolása, nem tudom pontosan, de szerintem több, mint tíz. Agyhalál. Beletekerni is sokkal bénábban lehet, stb. stb.: tipikus esete annak, hogy a szoftverfejlesztők bármilyen hardvert használhatatlanná tudnak tenni ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz Revoltek #27587 üzenetére

    Helló!

    Ha van pl. egy MS Office 365 családi csomagod, ahhoz jár 6TB tárhely ;-)

    Az internetkapcsolatod elég gyors ahhoz (a feltöltési sebesség, az internet felé) , hogy elbírja ezt a terhelést? Ha 4TB adatot akarsz megosztani másokkal, és ők használni is fogják, az azért tud forgalmat generálni rendesen: és ha a feltöltési sávszélességed bedugul (bár ezt elvileg el lehet kerülni valamilyen sávszélesség korlátozás beállításával) , akkor a letöltés is akadozni fog.

    Ha nem akarsz új NAS-t venni, akkor nézz körül a használtak között: QNAP alá ne nagyon add, de nekem a legszimpatikusabb a Synology. Huszonezer forintért már lehet találni használhatót...

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz AiRLAC #27596 üzenetére

    Elnézést, enyhén offtopic.
    A Seagate jobb vétel, mint a WD RED?

    (Nekem kb. 6 év alatt a harmadik RED-em van: egy tönkrement nem sokkal a 3 év gari letelte után, fel sem ismeri a gép, egyre S.M.A.R.T. hibákat írt a Synology NAS, meg hogy azonnal mentsek és cseréljem: a tesztek szerint OK, de mégsem mertem benne hagyni - most a harmadikat koptatom, szerintem nem egy nagy eredmény a WD-től...)

  • Vastika

    tag

    válasz Geresics #27594 üzenetére

    "Az adatok fontosak, ezért kell a tükrözés,"
    Bocs, nem okoskodás, csak ilyenkor szoktam azt a részt fejből idézek a raid kisokosból, miszerint: a raid a rendelkezésre állást növeli.
    Szóval a tükrözött lemezek arra jók, hogy ha az egyik merevlemez tönkremegy, nem áll meg az élet, lehet tovább dolgozni (tehát rendelkezésre állnak az adtok ;-) , közben amint lehet, cserélni kell a hibásat.
    Viszont nem véd semmilyen raid megoldás a véletlen törlés, felülírás, zsaroló vírus általi adatvesztés stb. ellen!
    Otthonra ezért elég az egy lemezes NAS, mert pár nap kiesés nem a világ vége. Irodában általában van annyi pénz a dologra, hogy beleférjen a két lemezes NAS két lemezzel, így egy vinyó kiesésekor nem áll meg az élet.
    De mindkét (sőt mindenféle) megoldás mellé elengedhetetlen az offline mentés (=USB vinyó, csak a mentés idejére bekötve, aztán valahová elzárva)

  • Vastika

    tag

    válasz Revoltek #27618 üzenetére

    Nem neked kell particionálni - formázni a meghajtókat, sőt! Ami rajta volt, azt beüzemeléskor le is nyesi.
    Ugyanis a legtöbb (ebben a kategóriában gyakorlatilag mindegyik) NAS az operációs rendszerét is a beledugott merevlemezeken tárolja: a firmware csak annyit tud, hogy pár kérdés után feltelepíti ezt a rendszert, így újra is particionálja kedve szerint (kell a rendszernek is 1-2 partíció)
    De egy hálózaton keresztül elért adattárolónál úgyis teljesen lényegtelen a kliensek szempontjából, hogy milyen fájlrendszer van a lemezeken: valamilyen hálózatos szolgáltatáson keresztül fogja elérni a fájlokat, a többi meg a tároló operációs rendszerének a dolga (amit meg jobb nem rákényszeríteni olyan fájlrendszer használatára, amit nem szeret ;-)
    Szóval pl. a Windows-ok felé egy "samba" megosztásnál tök mindegy, hogy milyen operációs rendszer alatt fut a samba szerver, és milyen fizikai adattárolón, milyen fájlrendszeren vannak a fájlok: egy Pentium 1-es gépen, Windows 3.11 alatt, vagy egy szuperszámítógép en ki tudja mi alatt megosztott mappát a kliens kb. ugyanúgy fog látni.

  • Vastika

    tag

    válasz Dim #27651 üzenetére

    Helló!
    "Dedikált" zenelejátszót szeretnél?
    Ugyan az egy másik fórum témája lenne, mert ez NAS-os ;-) , de ha már itt kérdezted, itt válaszolok.
    Nekem sokáig egy Logitech Squeezebox Classic volt a zenelejátszóm, szerintem a legjobb kütyü, csak a hardvere egy kicsit öreg szerintem: sok flac dardogott, megakadt, pufferelt, és nem történt semmi, stb.
    A legjobb benne egyébként a szoftveres körítése, ami egy Logitech Media Server-en alapul, és a legtöbb NAS-ra telepíthető (QNAP-ra és Synology-ra tuti, mert ezeken használtam)
    Pár év, és néhány kerülőút után eljutottam oda, hogy egy saját építésű Logitec-et használok ;-) piCorePlayer a szoftver neve, amiből kb. kiderül, hogy egy Raspberry Pi kell hozzá. Aztán onnantól határ a csillagos ég ;-) Lehet Pi-re dugahtó, vagy külső DAC-ot használni, lehet magában, kijelző meg minden okosság nélkül (mert a logitech szoftvere anélkül is szuper, PC-ről vagy telefonról, táblagépről használva) , aztán mindenféle lépcsőkön keresztül el lehet jutni az ehhez a projekthez gyártott, szép, érintőkijelzős házakig.
    Én egy olcsó megoldást választottam: a "hivatalos" 7"-os Raspberry-hez való érintőkijelző, hozzá való házzal, USB-s DAC, meg egy távirányító (amit még az előző, kijelző nélküli, HifiBerry-s verzióhoz vettem)
    Szerintem mostanában nem fogok másik zenelejátszóra vágyni... ;-) A szoftveres körítés szuper, a masina kicsi, de a 7"-os érintőkijelző bőven elég átlagos nappaliban, és vezérelhetem érintőkijelzőn, távirányítóval, a PC előtt ülve, vagy a kanapén, telefonnal vagy táblagéppel a kezemben, ahogy tetszik.
    Minőségben meg szintén rugalmas a cucc: a saját fejhallgató kimenetén már ad hangot, ha kell ;-) , aztán ott vannak a mindenféle DAC-ok, USB vagy digitális kimenetre.
    Volt egy Pioneer N30 lejátszóm is: a hardver szuper, de a szoftveres körítés miatt kb. két hét után eladtam: szerintem konkrétan használhatatlan, de aki szereti sanyargatni magát, elszórakozhat vele ;-)

    NAS: én csak Synology-t vennék, kb. annyi, hogy egy 2 magos proci meg 512MB memória legyen benne, az általad felsoroltakra (hacsak nem hardcore torrent "szervernek" akarod használni ;-) ez már elég lesz, akár használtban is. 1GB memória persze jobb, a 4 magos proci sem árthat... ;-)
    Nekem egy DS116 van (használtan vettem olyan 30.000 forint körül) , több, mint elég: torrentezik mindig valamit, fut rajta a LMS, nézünk filmeket 1-2 tévén, UHD-t is, a két gyerek a "Windows-os" megosztásokat éri el rajta, én az asztali gépről NFS-t használok, minden cuccom azon van, telepítettem rá vírusirtót is. Így "üresjáratban" (nem nézünk filmet, nem mozgatok adatokat rajta, stb.) a memóriahasználat 25% körül jár, a proci meg 3-5%-on van (most csak pár torrent fut)

    Annyit még, hogy a helyi hálót érdemes Gbit-re cserélni, ha nem az, meg nem árt, ha a wifi is valami gyorsabb fajta. Meg kell nézni, milyen routered van, mit tud, aztán ha az nem Gbit-es, akkor a hálózatod felépítése alapján érdemes ezt-azt csereberélni. A kábeleid valószínűleg tudják a Gbit-et ;-)

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz kovy79 #27669 üzenetére

    Helló!
    A NAS-ok NVR funkcióját nem ismerem, de ha NVR kell, akkor tényleg érdemes NVR-t venni.
    A plafonig érő rack szekrénybe talán belefér, akkorát komolyabb cégek (sem) szoktak venni ;-)
    Ha a kameralicencek árán kapsz egy rendes célszerszámot, miért ne azt választanád?
    Régen bedolgoztunk egy biztonságtechnikai cégnek (idősebb palik voltak, csak az analóg rendszerekkel foglalkoztak, a számítástechnikába már nem akartak beletanulni ;-) , láttam pár NVR-t, olcsókat is, drágábbakat is, nem volt velük probléma.
    A Hikvision cuccokat nézted / próbáltad már? A három meglévő közé nem fért még bele? ;-) Én egyszer sokat szórakoztam egy jobbfajtával (egy falut kameráztunk be, köztéri kamerák) , elég stabil és okos szerkezetnek tűnt, bár sok tapasztalatom nincs velük, mert nem ez volt a fő profilunk... Ez úgy 9-10 éve volt, ha jól tudom (azóta nem dolgozok annál a cégnél) , még mindig az a NVR működik! Ja, a kamerák is Hikvision HD kamerák, azok tuti élnek még, mert rendszeresen járok arra, és látom őket ;-)
    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Dim #27683 üzenetére

    Dedikált zenelejátszó, nem lemezjátszó ;-)
    Az a hálózatos zenelejátszó: tehát pl. a NAS-on vannak a zenék, és azokat játszod le egy eszközzel, ami a számítógépes hálózatra csatlakozik, meg az erősítőre.
    Ezekkel általában tudsz mindenféle internetes rádiót, meg streaming szolgáltatást is hallgatni (én az első kettőt használom, streamint-et nem, bár elvileg a piCorePlayer támogatja a Dezer, Tidal és Spotify szolgáltatásokat)

    Kívülről (az internet felől) nem szoktam elérni a NAS-t, mert még nem volt rá szükségem... Nem tudom, hogy a DLNA szolgáltatás tud-e kapásból ilyen módon működni? Tartok tőle, hogy nem. Persze kb. biztosan van rá valami megoldás, mert szinte mindenre van ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz kovy79 #27672 üzenetére

    Eszembe jutott még egy lehetőség!

    Az eddigiek alapján az jött le nekem, hogy nem egy átlag felhasználó vagy ;-)

    Wifi hálózatként mit tervezel a leendő házba?
    Mert ha azon a téren is jót akarsz, akkor összekötheted az NVR-es témával!

    És a nagy titok pedig... UniFi Dream Machine Pro!
    https://store.ui.com/collections/unifi-network-routing-switching/products/udm-pro

    Ez kell neked: NVR, + munkára fogja a UniFi AP-ket, ha olyanban (rendes wifi-ben) gondolkodsz, + egy komoly router-tűzfal, + 8 portos switch, 10Gbit csatik, és mindezt 1U méretben. A szoftveres körítéssel pedig valószínűleg nem lesz gondod ;-)

    Ez este félálomban csak úgy megjelent a szemem előtt, valószínűleg dolgozott még az agyam a témán valahol mélyen ;-)

    De ha csak NVR, abból viszont komolyabb, akkor esetleg: https://store.ui.com/collections/unifi-protect-nvr/products/unifi-protect-nvr

    Az tuti, hogy ha én egyszer házba költözök, ahol nagyobb területet kell majd lefedni wifi-vel, meg pár kamera sem árt azért, csak ilyen rendszerben gondolkodok majd.

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz kovy79 #27687 üzenetére

    ...akkor lehet, hogy átjött a gondolat ;-)

    Az ár egy érdekes dolog, mert pl. egy TP-Link "plafon" AP, ami tud is valamit, 30.000 körül indul, egy UniFi AC Lite meg 1-2 ezressel olcsóbb nála.
    Paraméterekben nincs igazán különbség, ha van Gbit LAN port, meg ac, az már kb. elég: de azt a tudást, ami az Ubiquiti rendszerben van, csak vagy ettől, vagy a jóval (legalább egy nagyságrenddel) drágább enterprise eszközöktől kapod csak meg.

    Mi kalickában élünk ;-) , igaz, 95m2, de olyan szerencsés elrendezésű, hogy az egy szem szolgáltatói router-t el tudtam helyezni úgy, hogy az 5GHz lefedi a gyerekszobákat (ők használják főleg laptopról a wifi hálózatot komolyabb dolgokra) , a 2,4GHz meg a lakás többi részét, ami a telóknak stb. elég - amúgy meg mindent bekábeleztem, mert utálom a wifi-t ;-) Szóval a tévék meg az asztali gép kanócon lóg.
    De ha nem tudtam volna megoldani ezzel az egy kacattal, akkor - mivel hosszabb távra tervezünk ezzel a lakással - biztos, hogy vettem volna Ubiquiti AP-ket, az Unifi Controller meg futott volna valami Raspberry-n. Már e volt tervezve a rendszer, de aztán a FRITZ!Box mégis megoldotta a dolgot... ;-)

    Azt mondjuk nem tudom, hogy megy-e nem saját kamerával? Ennek még nem néztem utána, nem volt rá szükség. Aha nem megy, az ciki - a legolcsóbb kamerájuk is 50.000 forint körül van, ha jól látom...

  • Vastika

    tag

    válasz kovy79 #27689 üzenetére

    Hát, ez így tényleg gáz... Ha minden kamerát cserélni kell, úgy már nem éri meg, legyen bármilyen jó is :-(

    Utánaolvastam:
    A gyártó azzal érvel, hogy a hardver eladásokból kell finanszíroznia szoftverfejlesztést is. OK, ez mondjuk egyértelmű, de ezzel minden ilyen harver-szoftver kombó gyártó így van: ennyi erővel a Synology is mondhatná, hogy csak Synology HDD-t és SSD-t dughatsz a Synology NAS-ba, mert valamivel meg kell keresni a szoftverfejlesztőik fizetését is ;-)
    A lázadozók meg azzal érvelnek, hogy ki fog így egy meglévő rendszerről akár fokozatosan Ubiquiti-re váltani? Ki kell dobni gyakorlatilag a meglévő eszközöket.
    De jó lesz az A Hikvision szerintem: nemrég láttam egy filmet a kínai "megfigyelésről", ott mindenen csak Hikvision felirat volt ;-)

    Ja, és amit még felhoztak a Ubiquitu ellen: ha váltasz rájuk, hogyan fogsz Dome kamerát használni??? Ugyanis az ő kínálatukból hiányzik, mást gyártó kamerájával meg nem állnak szóba... Csúcs!

  • Vastika

    tag

    válasz Borisz76 #27698 üzenetére

    Szerintem ez egy otthoni felhasználónál nem annyira biztos.
    Egy irodában OK, fontos, mert egy vinyó hiba miatt nem állhat meg fél napra a meló!
    De otthon a legfontosabb, ami miatt NAS-t vesznek az emberek, hogy egy helyen van minden: doksik, letöltések, filmek, amiket lehet a tévéken stb. nézni, zenék, amiket lehet a telefonokon - zenelejátszókon hallgatni, stb. stb.
    Ha otthon megáll vinyó hiba miatt a NAS akár 1-2 napra, azért az még nem okoz semmiféle katasztrófát...
    Na jó, a home office egy speciális eset ;-)
    De a legtöbb esetben szerintem a fontos doksik valami felhőben is megvannak, azt meg tovább használni a NAS kidöglése esetén pár pattintás csak.
    És otthoni felhasználásra általában azért az ár sem mindegy: ha pl. akarok 6GB "magas rendelkezésre állású" tárhelyet, akkor vagy kell egy 2 lemezes NAS, és 2x6TB vinyó, vagy egy (legalább) 4 lemezes NAS, és 3x3TB vagy 4x2TB vinyó. Ja, és a valóban fontos adatom mennyiségétől függően természetesen egy pár TB-os külső vinyó, menteni. Ez már azért komoly kiadás...
    Egy egy lemezes NAS egy 6TB-os vinyóval azért mégis jobban bele szokott férni a családi költségvetésbe ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz Rick4 #27702 üzenetére

    "És akkor mi egy két fős kis cégecske vagyunk."
    Aha, a két fős kis cégecske az egy tipikus otthoni felhasználó ;-)

    Ezért is írtam, hogy:
    "Na jó, a home office egy speciális eset ;-)"

    De ha te azt mondod, hogy biztos, akkor biztosan mindenkinek két NAS kell otthonra, mindegyikben RAID5, a NAS-ok tükrözve egymásra, természetesen földrajzilag elkülönítve (optimális esetben két külön földrészen legyen a két NAS, tuti ami fix) , stb. stb. ;-)

    Én csak huszonsok évnyi informatikusság tapasztalatai alapján sejtem kb., hogy mi az, amire egy _átlagos_ otthoni felhasználónak szüksége van: egy egy lemezes NAS-ra, meg egy külső vinyóra, amire becsülettel ment.

    A hómofisz, meg az otthoni kisvállalkozás az eleve nem úgy kezdődik, hogy átlagos otthoni felhasználó, szerintem ;-)

    Ja, a szigorúan 3 évente vinyócsere meg pont az, aminek semmi értelme. Mert egyrészt: egy vinyót akkor kell kicserélni, amikor rossz, meg mindent mást is. Van egy olyan mondás ugyanis, hogy ami nem romlott el, azt nem kell megjavítani ;-) Másrészt meg NAS-ban, szerverben, ahol a vinyó mindig forog, az élettartama piszok hosszú tud lenni, mivel alapvetően a leállás - elindulás gyilkolja, amúgy szépen elpörög magában...
    Egy vinyónál nézni kell a S.M.A.R.T. dolgokat, aztán ha beavatkozást igényel a helyzet, akkor be kell avatkozni: de erre a NAS amúgy is figyelmeztetni fog. Aztán ha cserélni kell, akkor kicseréli az ember: ha úgy hozza a sors, akkor két nap után, ha meg úgy, akkor 10 év után.

    Ezzel szemben vállalati (akár kisvállalati, sőt, kisvállalkozási) szinten is pont egy totál jó dolog a több vinyó (raid5 tipikusan) , mert - rendelkezésre állás ugye, vagy mi ;-) Kiesik egy vinyó, a meló megy tovább, mintha mi sem történt volna. A hangsúly a "mi sem történt volna" részen van: mert az, hogy kiesett egy NAS, de nem baj, van másik, az már nem ilyen történet. Ott már tuti valamit pötyögni kell itt meg ott (valakinek, aki lehet, hogy nincs is ott, és X ideig nem is lesz elérhető, akik ott vannak, azoknak meg lövésük sincs a dologhoz) , addig megáll a munka, de természetesen éppen akkor van egy olyan helyzet az érintett akármekkora vállalkozásnál, amiben egy leállt rendszer komoly károkat okozhat... Belegondolni is rossz, mi lenne raid5, de minimum tükrözött vinyók nélkül ;-)

    [ Szerkesztve ]

  • Vastika

    tag

    válasz Borisz76 #27701 üzenetére

    Persze, egyértelmű!

    Akinek van rá keret, vegyen akár valami enterprise cuccot otthonra ;-)

    De - tapasztalatból mondom - az emberek többségének pár 10, esetleg 100MB doksija, és pár GB képe van, ami még felfér akár egy GMail fiókhoz kapott tárhelyre is. Ezt eleve szinkronizálja valahová az ember, mert az a tuti.
    A többi cucc meg, filmek-zenék, pótolhatóak, sőt a filmeket a legtöbben törlik is, miután megnézték... Ezek olyan adatok, amikhez bőven elég egy külső vinyó. A zenéket meg pár óra alatt összeszedi a nem mondom melyik oldalon, aztán a NAS meg reggelre letölti, mintha mi sem történt volna ;-)

    Ha valakinek ennél többre van szüksége, akkor természetesen az annak megfelelő megoldást ajánlja az ember.

    De azt, hogy nincs kapásból mindenkinek szüksége egy egy lemezes NAS-nál többre, azt az is bizonyítja, hogy pl. nekem is egy lemezes NAS-om van, és az is volt mindig: pedig még csak amatőr sem vagyok ;-) Viszont a felesleges dolgokra el nem költött pénzt így el tudom költeni más értelmetlen dolgokra ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz Rick4 #27704 üzenetére

    Hát, ha megengedheted magadnak, akkor ez a legjobb módszer arra, hogy egy csomó pénzt elkölts feleslegesen ;-)

    Én meg használt hifit, autót, NAS-t stb. veszek: mert vannak ezek a grafikonok, hogy mi mennyit veszít az értékéből X idő alatt, ha újan vásároljuk, miközben a használati értéke meg gyakorlatilag semmit sem csökken - és ez valahogy piszkosul beleégett az agyamba ;-)

    Nem én akarok az lenni, akinél az a görbe ott olyan piszok nagyot esik! Jó nekem az a lankás szakasz - amit megspóroltam, azt meg elnyaralom, eléttermezem, elpöfékelem, stb. stb., vagy csak simán elköltöm felesleges hülyeségekre ;-)

    Az a szép a világban, hogy mindannyian mások vagyunk :-)

  • Vastika

    tag

    válasz Rick4 #27712 üzenetére

    Autó... Én meg úgy vagyok vele, hogy inkább egy pár éveset: mert bukjon rajta más pl. egy családi egyterűnél 5-6M forintot az első 3-4 évben ;-)
    Zenecucc: csak sztereó, sőt régebbi, mert az jobb! A bemenetválasztó és hangerő szabályozó nem avul el talán mostanában... ;-)
    (Amúgy a legtöbb új műszaki cucchoz nagyker, vagy inkább kb. nettó nagyker áron jutok hozzá)
    De pont ettől szép a világ, hogy nem vagyunk egyformák! Így van vevő mindenből az újra, meg a használtra is ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz Multibit #27711 üzenetére

    Ez az!!! :-)
    Amíg hallgattam CD-t (lustaságból - kényelemből szoktam le róla) , csak a multibites Philips-félék tetszettek... Volt CD100, CD200, gyári és Bese-tuningos CD204 és CD304, meg Marantz CD74 - többek között, mert újabb típusokból meg még ennél is több. De ezek a 10 kiló körüliek voltak A CD LEJÁTSZÓK nekem ;-)
    Hangdobozokat véletlenül újan vettem - de annak már kb. 20 éve ;-)
    A kis erősítőmet használtan vettem úgy 10 éve bagóért, ő is 20 év körül jár már.
    Teljesen elégedett vagyok vele...
    Pedig sokan szerintem cikinek találnák bevallani a hifis ismerősöknek, hogy olyan olcsó pl. 2m-es USB kábelt vettek a DAC-hoz, amennyiben nekem az egész hifim van ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz scott_free #27724 üzenetére

    Helló!

    A legjobb megoldás zaj szempontjából a NAS, már persze ha el tudod dugni valahová, és tudsz hozzá ethernet kábelt húzni ;-) Viszont a sebesség jóval kisebb lesz, mint a gépben lévő, vagy USB3-as vinyók esetén.

    Egy jobbfajta USB-s ház sebességben nem fog rontani a helyzeten, viszont mivel nem tudod pár méternél messzebb vinni a géptől, a zajcsökkentésben nem fog sokat segíteni - hacsak nem vagy abban a szerencsés helyzetben, hogy a számítógéped mellett lévő fal másik oldalán pl. egy kamra van, mert oda még átér az USB kábel ;-)

    Azt tudni kell, hogy 4 vinyó egy gépben már nem normális üzemállapot. Olcsóbb és egyszerűbb asztali gépbe egy akkora vinyót venni, amekkora kapacitásra szükség van - már persze ha kirakható egy vinyóból a kívánt kapacitás, 4x12TB-ot mondjuk már kicsit necces egy vinyóval kiváltani ;-)

    Az asztali gépekbe szánt vinyókból 1-2 darab még elmegy, de a rezonanciák miatt már bizony zöröghet a ház... Sőt, egy vinyótól is.
    A baj az, hogy a rezonanciák hatnak egymásra, interferálnak: kiolthatják, de erősíthetik is egymást. Ráadásul ez általában olyan finom hullámzó módon szokott történni, hogy elhalkul, erősödik, elhalkul, erősödik. Négy össze-vissza rezonáló vinyónál már zeng az egész ház ;-)

    A NAS és szerver vinyóknál van olyan paraméter (kategóriafüggő) , hogy egy "házba" (NAS, stb.) hány darab építhető be. Ez részben pont a rezonanciák miatt van: a profibb vinyók kevésbé rezonálnak, és érzékelni tudják a rezonanciákat, sőt ha jól tudom (pl. némi forgási sebesség változtatással) regaálni is tudnak a helyzetre, csökkentei az interferenciákat.

    Na a rövid bevezető után ;-)
    Lehet a ház hibája is (nem jó minőségű: vékony lemezek, zörgő illesztések, stb.)
    Lehet, hogy ha NAS vinyókat vennél, azok is sokkal halkabbak lennének.

    Ha a ház valami jobbfajta, és nem is akarod lecserélni, akkor ez a vonal kilőve (a jobbfajta persze nem jelent semmit, mert láttam már "menő" házat, ami papírból volt, és össze lehetett volna gyúrni egy galacsinná - de dizájnos volt, az tuti ;-)
    Ha a vinyók cseréje nem kivitelezhető, akkor ez is.

    Innentől: vissza a hozzászólásom elejére ;-)

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Intelligencs #27729 üzenetére

    Nálam is ez a felállás van kb.: NAS a kamrában ;-) , a gépben egy SSD a rendszernek - gyorsan elérendő cuccoknak, meg egy WD RED mentéseknek, letöltéseknek, egyebeknek. De pl. a doksikat, fotókat alapvetően mindenki a NAS-ól használja a családban: a Gbit ethernet meg a gyors wifi erre bőven elég.

    A RED-et egyébként totál nem hallom pörögni, pedig elég halk a gépem (nyugaton levetett HP Prodesk ;-) Ha leáll, mert rég nem használtam, és az első hozzáférésnél felpörög, na azt hallom nagyon halkan, de utána megint semmi. Ebben talán az is benne van, hogy a Prodesk egy masszív masina, vastag és jól összerakott lemezekből, vaskos műanyag előlappal... Ilyen minőségű házakat annyiért lehet kapni, hogy akkor már inkább egy használt brand gép ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz Wayne #27761 üzenetére

    Helló!

    Mivel két vinyód volt, akkor valószínűleg tükrözve voltak -> ugyanaz van mindkettőn -> bele kellene dugni egy linuxos gépbe az egyik vinyót, 99%, hogy simán olvasni fogja, ott lesznek az adataid.
    Ha olvassa: egy bármilyen NAS-ba beledugod az egyiket, telepíted, a másikról felmásolod az adataidat, aztán ha minden OK, akkor azt a lemezt is bedugod a NAS-ba, és hozzáadod tükörnek.
    (Én eddig mindig így cseréltem -egy lemezes - NAS-ban vinyót: a régi ki, rádugom a gépemre, az új be a NAS-ba, telepítés, beállítás, aztán visszamásolom)

    Synology esetén - 1 lemezes NAS-okkal van csak tapasztalatom - nem "vesznek el" az adatok, ha kidöglik a NAS, mert bedugod egy másik Synology-ba, és a telepítő rájön, hogy már használatba vette egy Synology: nekem simán felajánlotta, hogy újratelepíti a rendszert, és már használhatom is tovább.

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz Sanyi.mTs #27765 üzenetére

    Én USB-s házba szoktam dugni, mert lusta vagyok levenni a gép oldalát ;-)
    Teljesen mindegy amúgy: az USB3 tudja bőven azt a sebességet, amit a SATA, azt meg főleg, amit egy vinyó.

  • Vastika

    tag

    válasz cappa72 #27783 üzenetére

    Helló!

    Nem ismerem a D-Link NAS-t, de úgy látom, hogy linuxot használsz :-)

    Akkor, miután beletetted a két új vinyót a NAS-ba, az egyik régit dugd rá valahogy a gépedre (SATA kábellel a gépben, vagy USB-s ház, stb.) , és csatold fel, aztán mehet is a másolás vissza a NAS-ra.

    Annyi, hogy mivel raid partíció, nem ismeri fel valószínűleg a fájlrendszert rajta a mount, úgyhogy add meg neki te kézzel: csatold fel parancssorból.

    mount -t ext2 /dev/sdaX /media/felhasználóneved

    (rendszergazdaként futtasd, és az X és a felhasználóneved értelemszerűen lecserélendő ;-)

    Elvileg az az út is járható lenne (és gyorsabb) , hogy csak egy vinyót teszel a NAS-ba, beüzemeled, kiveszed, azt is a gépedre dugod, meg a régit is, ott átmásolsz mindent, beállítod a jogosultságokat. stb. Aztán az új vinyó mehet vissza a NAS-ba, mellé a másik új (legyen teljesen üres, pl. a GParted-el csinálj rá új ms-dos partíciós táblát az Eszközök menüben) , és add hozzá tükrözött lemeznek, vagy hogy hívja a D-Link)

    Üdv: Vasti

    [ Szerkesztve ]

  • Vastika

    tag

    válasz MaCS_70 #27791 üzenetére

    Igen, ezért nem is igazán értem azt, hogy kb. mindenkinek a Celeron procis, 2GB, de bővíthető memóriás NAS az ajánlat... ;-)

    Átlagembernek bőven elég egy 2 magos "mobiltelefon" procis ;-) , 1GB memóriás NAS, aki meg ennél többet akar az profi, úgyis ért hozzá, és tudja, mit akar.

    Nekem DS116-on fut DLNA több tévének, LMS, Transmission (nem mindenki tart szerintem seed-ben 10000 torrentet - én sem) , van rajta vírusellenőrző és Synology Drive Server.

    Ez a masina tartalmaz egy kis vacak 2 magos procit, és 1GB memóriát.

    Most éppen 18 torrent van a Transmission-ben, 16 seed-ben, kettőt meg tölt le, és itt megy a tévén egy 60GB-os UHD film mögöttem: a proci kihasználtsága 4-10% között ingadozik, és a memória 44%-a foglalt.

    A legtöbben szerintem ennyire "keményen" sem használják a NAS-t ;-)

    Ezelőtt pár kitérővel egy QNAP TS-112P NAS-om volt, egy magos procival és 512MB memóriával: ugyanezek a szolgáltatások voltak rajta telepítve, és az sem volt közel sem a teljesítőképességének a határán.

    A kitérők idején meg átmenetileg volt egy ősöreg Synology is itthon, valami 1 magos, 600 vagy 800MHz-es procival és 256MB memóriával: OK, vírusellenőrző és Drive Server nem futott rajta, de a többire még az is simán elég volt. Igazából csak azért nem tartottam meg, mert az már azért ciki lenne manapság ;-)

    [ Szerkesztve ]

  • Vastika

    tag

    válasz AiRLAC #27794 üzenetére

    Hogy mi lesz 8-10 év múlva, a fene sem tudja ;-)

    Ezen a területen voltak jó nagy begyorsulások, meg jó nagy egy helyben topogások.

    Szóval lehet, hogy a DS116 simán elketyeg még 10 év múlva is, mert ugyanúgy maximum 4k (de inkább FullHD) filmeket fog az átlagember a Gbit-es hálózaton, meg az ac-ax wifi-n nézni.

    De az is lehet, hogy addigra el is felejtjük, hogy léteztek ilyen kőkorszaki eszközök ;-)

    (én egyébként arra tippelek, hogy egy ilyen kis vacak is simán használható lesz, nem lesz itt akkora fejlődés... ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz Multibit #27798 üzenetére

    Oracle, szuper: teljesen hétköznapi dolog, szinte mindenki futtatja a NAS-on otthon, mondhatjuk ;-)

    A fejlődés régen volt piszok gyors, ha jól emlékszem - de már nem vagyok benne biztos ;-)
    '94-ben kezdtem számtech szervizesként dolgozni, akkor még használt gépként XT-t, újként meg 286-os masinákat raktunk össze... Én a PC-s vonalon voltam, de az első két munkahelyemen volt még Commodore-ZX stb. specialista kolléga, mert azokat is javítottuk ezerrel ;-)

    Aztán úgy 2005-ig olyan fejlődés volt szerintem, amihez képest az azóta eltelt úgy 15 év már nem sok igazán újat, forradalmit hozott (az átlag PC területén, nem a gamer gépekre stb. gondolok)
    Pl. 2005-ben kb. elképzelhetetlen lett volna, hogy egy XT vagy 286-os gép elé üljön az ember: de most, 2021-ben anyu még egy Core2Duo procis kis FuSi gépet használ. A Linux Mint 19.3 simán fut rajta, OK, persze egy SSD-t kapott, ami újkorában még talán nem is létezett ;-) Netezésre, online filmnézésre, néha egy kis irodai munkára teljesen jó: én is rendszeresen használom, ha nála vagyunk, nem érzem úgy, hogy basszus, ez meg mi?! ;-)

    Vagy:
    - Az asztali gépemben i5-4570 proci van, ami 2013-as csúcstechnika. Ehhez képest pl. nekem semmit sem adna egy 9. generációs i5 proci, mert piszok ritka esetben, és akkor is csak rövid időre van ez az "őskövület" meghajtva... Az ideje nagy részében 10-20% között ha dolgozik, az már zaklatás a számára ;-) És ezzel szerintem a felhasználók nagy része így van.
    - Az egyik lányom szobájába egy lassan 8 éve vásárolt, de már akkor is "előző évi modell" 42"-os FullHD LG okos tévé van. Az egy dolog, hogy mindet megcsinál most is, amit kell (Youtube, Netflix, filmek lejátszása a NAS-ról, meg persze tévézés ;-) , de szerintem még jobb is, mint a nappaliban lévő kb. 1,5 éves WebOS-os LG... Mármint a szoftvere. Kezelhetőségben, sebességben annyival jobb a régi, hogy kedvem lenne visszahozni néha ;-)

    Szóval ha így "halad" a technika, akkor a DS116, ha addig ki nem dől a sorból, simán kiszolgálja a családot 10 év múlva is...

    [ Szerkesztve ]

  • Vastika

    tag

    válasz cappa72 #27802 üzenetére

    Szuper! Mondjuk nekem kicsit bonyolultnak tűnik a megoldás, de a lényeg, hogy az adatok A-ból B-be vándoroljanak ;-)

    Nálam a NAS-on van nfs is, mivel több linuxról is használom. (Sőt, több linuxról, mint Windows-ról ;-)

    Szóval amikor a NAS működik az új vinyóval, és megvannak a megosztások, meg már fel is vannak csatolva (fstab) , akkor csak annyi a dolgom, hogy a gépre dugott régi vinyóról átmásolom az adatokat akár mc-vel, vagy cp-vel. Nem szoktam túlcifrázni ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz cappa72 #27807 üzenetére

    Nem értem, miért varázsolsz ilyenekkel ;-)

    Ha jól értem, akkor:
    - a NAS-ban benne vannak az új vinyók
    - a gépeden linux van
    - egy régi vinyó a NAS-ból rá van dugva a gépedre
    - linux alól használod a NAS-t, tehát van valami olyan módon megosztva rajta könyvtár, hogy elért (célszerűen nfs megosztás) , pontosabban azok a könyvtárak, amik eddig is voltak

    Innentől szerintem csak fel kell csatolnod (root-ként, sudo-val pl.) a NAS régi vnyóján lévő kötetet, a fájlrendszer megadásával (ext2) , azon ott lesznek az adatok, a NAS fel van csatolva valahová, innentől meg - indítasz egy mc-t, és átmásolod egyszerűen az adatokat.

    uid - gid az, amire figyelned kell, mert ha véletlenül az újratelepített NAS-on nem olyan sorrendben vitted fel a felhasználókat, mint a régin, akkor az ugyanolyan nevű felhasználónak már lesz ez a két "értéke", ami miatt később szívás lesz.

  • Vastika

    tag

    válasz Celtis #27830 üzenetére

    ...ez az infó nekem is új volt!
    Két 4TB-os RED-em van itthon, egy a NAS-ban, egy meg az asztali gépben: de szerencsére - és véletlenül - mindkettő EFRX :-)

  • Vastika

    tag

    válasz tacsk0 #27954 üzenetére

    Helló!
    Mivel nem támogatja a proci, ezért gondolom senkinek sem lesz tapasztalata vele ;-)
    [link]
    De szerintem kevés olyan helyzet képzelhető el, amikor ez a NAS elég, de a 8GB memória meg nem...

  • Vastika

    tag

    válasz Impair1980 #27956 üzenetére

    Érdekes...

    Az Intel szerint 8GB-ot tud kezelni (címezni) a proci, de az Intel fórumán is van róla szó, hogy megy neki a 32GB is :-)

    (...mondjuk túl sok racionális oka egy ilyen friss procinak tényleg nem nagyon lenne rá, hogy csak 8GB memóriát tudjon használni)

  • Vastika

    tag

    válasz 1stVikman #27979 üzenetére

    Vásárlás előtt amit nagyon meg kell nézni (bocs, ha már mondták) , hogy miket akarsz használni, és azok melyik "platformra" ;-) érhetőek el tákolás nélkül?
    Nekem QNAP volt sokáig, és van Logitech zenelejátszóm, így kell az LMS a NAS-ra.
    De egyszer csak eltűnt... Csak x86 alapú QNAP-ra van már. Egy vinyó csere - újratelepítés után szembesültem a dologgal, mert a meglévő rendszeren ugye futott a valamikor feltelepített. Találtam egy "tákoltat", felment, működött egy darabig, aztán meghülyült, nem indult.
    Akkor váltottam Synology-ra (először egy fillérekért vett ősrégi darabra, valami 1 magos 800MHz-es procival, meg 256MB memóriával ;-) Meglepődtem, hogy mennyire jól dolgozik! Aztán vettem egy olyat (szintén használtan) , ami hardverben kb. azonos volt az előző QNAP-al, de tempóban határozottan jobban teljesített (hálózaton keresztül írás-olvasás, kicsi és nagy fájlokkal egyaránt) Na itt elgondolkodtam, és lecseréltem egy - szintén használt - DS116-ra :-) Nekem ez elég, bár mivel összegyűlt pár vinyó itthon, és a hely sohasem elég, éppen most tervezem valami 2 lemezesre a váltást (vagy eladom a vinyókat, és veszek egy nagyot helyettük, még nem tudom)

  • Vastika

    tag

    válasz cigam #27988 üzenetére

    Jaj de jó, hogy ezt belinkelted!
    Elvileg ha újrahúznám a NAS-t, már a LMS-t sem tudnám visszatenni rá, mert a Drupal-al együtt ért vétet a karrierje.
    Saját építésű NAS-t nem akarok, mert nagyok (hacsak nem veszek pl. egy Orico-t, ami akkora, mint egy NAS, csak PC, de ezek elég drágák)
    Na akkor most lehet agyalnom rajta, hogy milyen NAS-t, vagy mire cseréljem a rendszert a zenelejátszómon... Szuper.
    Vagy áttérek Atomos NAS-ra, ha jól látom, azokon fut a LMS (egyelőre ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz SingleFrench #28073 üzenetére

    Helló!

    Erre bármelyik elég...
    Nekem egy Synology DS116 van, ennél több feladatot bíztam rá ;) , és alig van memória - proci használat.
    A 60GB körüli UHD HDR filmek is gond nélkül lejátszhatóak róla (az LG okostévé beépített médialejátszóját használom) , torrentből 20-30 a maximum, ami egyszerre "benne" volt eddig, de észre sem veszi.

    (Egyébként ha nem idegenkedsz a használt holmiktól, és van osztrák kapcsolatod, érdemes a Willhaben-e körülnézni: lehet használható NAS-okat, akár vinyóval is találni, a múltkor DS116 volt 2TB-os WD RED vinyóval 100€-ért, és egy kicsit általában alkudozni is lehet ;-)

    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz pbarany #28100 üzenetére

    Helló!

    Ha nem kell átkódolni valós időben a videókat (igazából nem is tudom, hogy manapság miért kellene?!) akkor a sávszélességhez - teljesítményhez egy kis infó:

    Az én DS116 kis régi vacak NAS-om olyan nagy fájlokkal, mint amilyen tipikusan egy film kitölti kb. oda-vissza a Gbit-es hálózatot.
    A tévéknek 99%-ban 100Mbit-es LAN csatija van: ezen keresztül simán nézhetsz UHD HDR filmeket is, bőven "átfér" rajta.
    Ebből kb. kiszámolható, hogy azért pár tévén még egy ilyen gyenge NAS-ról is lehet párhuzamosan akár UHD filmeket is nézni (a HD, FullHD filmekről nem is beszélve, mert azért nem csak UHD-t néz az ember ;-) , és mellette még bőven marad hardver más feladatokra is!

    Én kerülni szoktam az "ágyúval verébre" vásárlásokat, mert felesleges olyan tudásért, teljesítményért, akármiért pénzt adni, amit aztán ki sem használ az ember...
    Pl. használtam Plex-et régen a QNAP TS112 NAS-omon, ami tényleg nem egy erőgép ;-)
    Torrent: hacsak letöltögetsz néha valamit és visszaosztod, akkor nem tényező NAS vásárlásakor! Ha valami kemény Torrent szerverként üzemelteted, akkor persze érdemes utánanézni a dolgokank, de ha pl. csak néha beledobsz 20-30 filmet, letölti, aztán seed-ben van, amíg kell, na arra szintén bármi elég, egy 600MHz-es egy magos procis, 256MB memóriás NAS is.

    Hogy mit hoz a jövő, azt persze nem tudjuk, de én meg pont úgy érzem, hogy a technológiai fejlődés (vagyis amit egyszerű felhasználóként ebből érezni lehet) totál lelassult úgy 6-8-10 éve... Hiszen írod is, hogy a mostani PC-d lassan 11 éves lesz, na ilyet a 1990-2010 között biztosan nem írt volna senki ;-)
    Ritkán jönnek, és akkor sem forradalmi újítások, fejlesztések: én amikor a szakmát kezdtem ('90-es évek) , még Arcnet, a menőbbeknek meg koax Ethernet hálózatokat építettünk, aztán piszok hamar eljutottunk a 100Mbit, meg a Gbit sebességig. Egy 8MHz-es procijú, 1MB memóriájú PC-n a 20MB-os MFM vinyóról gond nélkül futott a Windows 3 ;-) Aztán pár évente egy Sci-Fi világ jött el ehhez, meg a következő generációhoz, aztán meg az azt követőhöz képest. Aztán most meg én is egy kb. 7 éves PC-t használok, de ez az i5-4570 proci szerintem nem mostanában fog eljutni oda, hogy nem lesz bőven elég arra, amire én használom...
    Wifi: elég hamar elért a dolog oda, hogy 50Mbit/s körüli sebességet lehet használni otthon, aztán manapság is van, aki örülne, ha a lakás-ház távoli sarkában is menne ennyivel a szuper akármilyen wifi.

    Szóval én azt mondom, hogy egyre inkább kár a jövő miatt aggódni, és értelmetlen beruházásokat tervezni egy olyan feladatra, elvárásra, ami talán sohasem jön el ;-)

    Persze van, aki most sem tud már meglenni dual 10Gbit-en csatlakozó, Xenon procis, 32GB memóriás, SSD meghajtókkal feltöltött NAS, ax-es wifi, és 2Gbit-es internet kapcsolat nélkül! Csak azt kell eldöntened, hogy te ilyen felhasználó vagy-e? ;-)

    [ Szerkesztve ]

  • Vastika

    tag

    válasz gatesz #28115 üzenetére

    Ha egy lemezes NAS-t veszel, akkor mindegy, melyik RED.
    Ha több lemezes, akkor meg: [link]

  • Vastika

    tag

    válasz pbarany #28107 üzenetére

    A NAS-os letöltögetésben pont az a jó, hogy a NAS mindig be van kapcsolva, a gépek meg nem! ;-) Elindítod a NAS-on a letöltést, célszerűen valami sávszélesség korlátozást beállítva, és ha letöltötte, ott van minden gépről elérhetően. A PC-t meg kikapcsolhatod, amikor éppen nem használod, nem kell dolgoznia a letöltögetések miatt...

    Nyaralás alatt az otthoni NAS-ról filmet nézni: kinek jut ilyen az eszébe??? ;-) A filmnézés otthoni unalmas estékre - délutánokra való: mi ha nyaralunk, elfoglaljuk magunkat olyan dolgokkal, amikkel otthon nem lehet, mert a lakásunk nem egy nyaralóhely ;-)
    De ha annyira unalmasnak ígérkezik a nyaralás, simán elfér egy USB Stick-en pár film, és még internet kapcsolat sem kell hozzá ;-)

  • Vastika

    tag

    válasz mr_kickass #28140 üzenetére

    Helló!

    Erre tényleg kb. bármi elég, sőt, sok is ;-)

    Átkódolni, ha tévén nézed a filmeket, nem kell.

    A 25Mbps "sávszélességű" filmek TV-re küldése is nudli feladat: az én kis 1 lemezes régi Synology-m majdnem kitölti a Gbit-es hálózatot, ehhez képest akár két ilyen film két tévén történő párhuzamos lejátszása is annyit jelent, hogy néha felvillan a merevlemez LED-je.

    Rpi-t nem vennék, nem NAS-nak való: eleve még egy SATA port sincs rajta, aztán kell valami doboz is, amibe belefér egy vinyóval együtt (különben kábel és dobozrengeteg: egy NAS-hoz alapesetben tartozik egy táp, meg megy bele egy ethernet kábel) , aztán lehet szoftverrel vacakolni, stb, és a végén drágább lesz, mint egy NAS, csak éppen rondább, lassabb és butább lesz ;-)

    Ha nem idegenkedsz tőle, érdemes lehet használt cuccra vadászni. A múltkor pl. itt a fórumon ajánlottam is valakinek, hogy ha kell, megveszem és elküldöm neki: DS116, dobozában, minden tartozékával, 2TB-os RED vinyóval 100€-ért, szerintem jó vétel.

  • Vastika

    tag

    Sziasztok!
    Nem tudom, jó topicban kérdezem-e...
    Gondolkodok a NAS-om cseréjén, nézem, melyiken futtatható valami virtualizáció szerű dolog. QNAP-ok jönnek szembe elsősorban, jó áron (használtan) lenne TS-230, és TS-332X 2GB memóriával.
    Egyik sem Intel procis, de mindkettőre telepíthető Container Station.
    A kérdésem: van hátránya ezeknek a prociknak, vagy lesz hátránya a későbbiekben ;-) az Intel procis NAS-okkal szemben?
    Igazából azért kellene valami virtualizáció, mert a közeljövőben nem szeretnék megválni az LMS-től a zenelejátszóim miatt, viszont kb. egy NAS sem támogatja már :-( Most még fent van a Synology NAS-omon, de azt hiszem oda ért a dolog, hogy már nem frissíthetek semmit a NAS-on, mert legutóbb a Perl frissült, és nem indult el a LMS, vissza kellett tennem a régit.
    Ha lenne Docker, abban futhatna Debian, azon meg LMS, elvileg az idők végezetéig ;-)
    Üdv: Vasti

  • Vastika

    tag

    válasz AiRLAC #28168 üzenetére

    OK: de amire kíváncsi vagyok az az, hogy egy ilyen vason is elfut-e, amit szeretnék? Egy szem virtuális gépen egy szem LMS...

    És hogy előfordulhat-e az, ami egy halom szolgáltatással történt, hogy egyszer csak nem lesz majd Docker??? ;-)

    Kezdem úgy érezni, hogy a NAS gyártók szívatják a népet... Vettem NAS-t (QNAP) , részben pont az LMS miatt. Erre a QNAP úgy döntött, hogy nem támogatja tovább. Áttértem Synology-ra, mert az támogatta - egy darabig, de már ez sem. Azért ez eléggé elvetemült dolog szerintem: holnap kitalálják, hogy nem lehet DLNA szolgáltatást telepíteni??? ;-)

    Az okát sem értem: egy 2-4 magos nem Intel proci teljesítménye az otthoni felhasználók 99,99%-nak bőven sok. Mért kell az Intel vonalat erőltetni? Ha Intel-t akarok, akkor összerakok magamnak egy NAS-t: mITX NAS házakkal tele a net, onnantól meg olyan hardvert és szoftvert teszek a NAS-nak kinéző dobozba, amilyet akarok, és még valószínűleg olcsóbb is lesz a végén, szóval önmaguk ellenségei, vagy mi?

Új hozzászólás Aktív témák