Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Speciali

    tag

    válasz topaz45 #11420 üzenetére

    Ágyvasalás Ezt nem kell bevésni, persze nem tilos.

    Csavarból 4-5-ös vastagot használj, hossza az meg adja magát. Direktben összecsavarozni mindenféle csapolás nélkül az ágyoldalt és a fejvéget, nem lenne hosszú életű megoldás.
    Mások majd mondanak mást, én ezt a vasalatot használom régóta.

  • kökény6

    csendes tag

    válasz topaz45 #11420 üzenetére

    Én is a Speciali-féle vasalatra gondoltam, illetve ha van lehetőséged menj el Ikeába és nézd meg az ágyosztályon a kiállított ágyak vasalásait. Létezik ez a fajta és csavar+ tipli megoldással is van. Bár a csavarosnál eléggé oda kell figyelni a pontos passzításra.

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz topaz45 #11420 üzenetére

    Összetiplizve 10-es tiplivel erős lenne , habár az is csap, köldökcsap.

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz topaz45 #11426 üzenetére

    Úgy tedd a vasalatot,hogy a fej/láb rész vasalataira támaszkodjanak a hosszanti kötők vasalatai.

    [ Szerkesztve ]

  • jimy_l

    tag

    válasz topaz45 #11429 üzenetére

    Hali!
    Éles nagy késsel simán vágható a szivacs.
    Én simán faforgács csavarral szoktam az ágyvasalatot feltenni.
    A helyedben az ágyrácstartó lécet fafogács csavarral és ragasztóval tenném fel.
    1-2 centi bőven elég, a szivacs és az ágykeret közé.

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • Speciali

    tag

    válasz topaz45 #11432 üzenetére

    Úgy értem a csavar hosszokat, hogy fa és a vasalat együttes vastagságánál legyen legalább 5 mm-el rövidebb a csavar. Konkrétan leírom:
    én 30 mm vastag anyagból szoktam az ágyakat készíteni. Ha a vasalat pl 10 mm, akkor 10+30=40 mm. Ehhez 4x35-ös pozdorja csavart használok, előfúrás nélkül. Fenyőnél nem kell előfúrni és ekkora csavar hossznál keményfához sem. Persze jó minőségű csavarokat használok (Reisser), a kinézetre ugyan olyan gagyival csak a baj van.
    (csavar fej eldarálódik, csavar elszakad).
    Neked 5 cm vastag az ágyoldal, oda is elég lesz a 4x35-ös csavar. Hosszabbra nem lesz szükség, bár az anyag engedné, és vastagabbat meg azért ne, mert mivel a körmös részt az anyag végéhez kell közel csavarozni, és megrepesztheti.

    Lubólc vagy borovi fenyőből lesz az ágy?

    Középső tartót én belülről (mindent belülről csavarozok, (kívűlről ne látszódjon semmi, engem nagyon zavarna a fában a látszódó csavar fej) egy L alakú vas tartóval fogatom fel, csavarral.Valami ilyesmivel.

    [ Szerkesztve ]

  • Winner_hun

    félisten

    válasz topaz45 #11431 üzenetére

    Magmérettel. 6-os csavart 4-es fúróval. Ha 2 db anyagot fogatsz össze akkor az első anyagot 6-ossal nyugodtan ki lehet fúrni, a csavar feje szorítja oda az egyiket a másikhoz.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • Speciali

    tag

    válasz topaz45 #11436 üzenetére

    Középre feleslegesnek tartom, de akár csinálhatod azzal is, baj nem lesz belőle. Borovi kicsit jobban bírja a csavarozást, csak ezért kérdeztem az anyagot. Jó munkát!

  • mdk01

    addikt

    válasz topaz45 #11455 üzenetére

    Az hogy hova szereled az határozz meg hogy hova lehet. Az első és legfontosabb szabály hogy a súlyt ami az ágyra nehezedik a legegyszerűbb módon átvidd a padlóra.

    Ez esetben ha az ágyrácsod, az oldalkeretre szerelt lécre támaszkodik akkor ne az ágy végére rakd a lábat mert akkor ezzel megterheled azt az ágy összehúzó vasalatot amit fentebb a kollégák ajánlottak.
    Ilyen esetbe a legjobb megoldás ha közvetlen az ágyrácsot tartó léc alá rögzíted a lábat hogy az rögtön vigye át a súlyt a padlóra.
    A lényeg a súly átvitel, aztán a stzabilitás és ez után jön az esztétika. Vhogy ezeket kell a legjobban összehoznod.
    A keresztbe vágás függ a lap fogaitól, de sztem semmi akadálya nem lesz a vágásnak rókafarkú fűrész esetében.

    Ha képeket mellékelnél jobban lehetne segíteni mert lehet hülyeséget írtam fentebb. Gondolok itt arra hogy lehet az ágyvégnél is van léc amire felfekszik az ágyrács.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz topaz45 #11455 üzenetére

    Akkor most az én verziómat hallgasd meg :D
    Ha igazán stabilra akarod az ágyat és a lábat akkor mindkét oldalhoz rögzíted(hosszú -rövid egyaránt tehát a sarokba ) , így térbeli rögzítést kap ami stabilabb mint a 2 dimenzió
    Nem utolsósorban, az oldalakhoz csavarozva évén ,tehermentesíti az összehúzó vasalataidat. (egy vasalat mindig gyenge , mert az erős az vastag lemezből kéne legyen, a vastagot meg túldrágán adják)
    Meg is kenheted ragazzóval összecsavarozás előtt, ha már nem akarod széjjelszedni !erősebb lesz. 5-ös csavart használj, de erősebbet is lehet.Legerősebb a kapupántcsavar ,csak annak látszik a feje kívülről.

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz topaz45 #11455 üzenetére

    Erre én pontosan csak akkor tudnék válaszolni, ha tudnám, milyen lesz a fej- és lábvég. Én a fej/lábvéget össze szoktam ragasztani a lábakkal, tehát ezek oldhatatlanul egy egységet képeznek.
    Belülre meg felcsavarozom a matrac tartó léceket. Ja még a kérdezted azt is, mekkora legyen az ágy mérete a matrachoz képest. Pontosan akkora legyen a belső méret, mint a matrac, egy centivel se legyen nagyobb! Persze kisebb se.

    De tényleg jó lenne egy kép, vagy rajz, hogy többet tudjunk mondani.
    Találtam egy képet a neten, ez talán segít, hogy én hogy gondolom ezt a fejvég lábvég dolgot.Itt csavarozva van az oldal, nem összehúzó vasalattal, mert ez egy bolti cucc lehet.

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11468 üzenetére

    Rendesek a fiúk és fognak neked segíteni, de azért annyi "fejmosást" megérdemelsz, hogy nagyon rossz a sorrend, azt tudod, ugye?

    Először tervezünk és csak utána jön a kész méretekre leszabott, felületkezelt anyagok házhoz szállítása. Jó, tudom, ez most így alakult, tehát elsoroltad a kész méreteket, ebből kellene valamit kiokoskodni, hogy jó legyen.

    Későre jár, én most csak annyit javaslok, hogy szerelésben gondolkodj, ne ragasztásban. Ha összeragasztasz egy ekkora franciaágyat, azt nem fogod tudni kivinni a szobából, ha kell.

    Bár figyelmetlenül olvastam, de a legutóbbi hozzászólásodból sem derült ki az a bizonyos harmadik méret.

    "2 méter hosszú 15 cm széles"

    Igen, és valamilyen vastag, ezt is megírhattad volna, feltételezhetően min. 2cm vastag.
    Ellentétben a többiekkel, én nem vagyok eleve ellene a látható módon alkalmazott csavarkötéseknek. Az IKEA és sok egyéb bútor is alkalmazza ezt, a szerelhetőségnek logikus módja, legfeljebb nem az a hagyományos asztalos megközelítés, amely irtózik a fémtől. Én mondjuk még azzal is tetézném a dolgot, hogy ha lúd, akkor legyen kövér, sok sőt, feleslegesnek is nevezhető mértékben sok csavar használatával, főleg ha azok például szép fejű rozsdamentes csavarok, egyfajta díszítést és markáns jelleget is adhatsz velük a bútoroknak. Persze, ha erre nem akarsz áldozni, akkor marad a meglévő kapupánt.

    A 10×10-es lábak igen vastagok, jól át kell gondolnod, hogyan akarod felhasználni, hogy vagy ne lógjon nagyon ki az ágy keretdeszkáinak síkjából (persze bástyaszerűen ki is lóghat, ha van elegendő helyed, vagy ne legyen bent a kereten belül úgy, hogy akadályozza az ágybetét elhelyezését.
    Lenne egy köztes tanácsom, de ahhoz skiccelnem kellene.
    Talán holnap.

    Addig is, érdemes nézelődnöd...

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11470 üzenetére

    újra nekifutok, mert összekevertem a képeket...

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11484 üzenetére

    Várd meg a többiek véleményét, több a gyakorlati tapasztalatuk, mint nekem. Ahhoz a bizonyos ágyvasalathoz például nem értek.

    Azt talán Te is látod, hogy a lefotózott kész lábbal két gond van:
    - túl alacsony lesz vele az ágy (persze lehet alacsony is, egyedül időseknek zavaró a használata)
    - illetve ebben a formában csak kívülről tudod a keretlécekhez passzítani és formailag talán esetlenebb így. Legalábbis érzésre jobban veszi ki magát, ha a lábak a sarkokon vannak. Persze lehet a konvenciók ellen tervezni valamit, de akkor arra érdemes rájátszani és mondjuk a lábakat a sarkoktól annyira eltávolítani, amennyire csak lehetséges.

    --------------------------------------------

    A csavarkötésekről még annyit - ez független az ágyadtól - hogy mondjuk egy Thonet bútor kimondottam a csavarkötésekre épít. Én egy ehhez hasonlatos széken ülök most is, amit a Debreceni Hajlított Bútorgyár és Fakereskedelmi Rt. gyártott a harmincas években - dédnagyapámék vették - és most is vidáman üzemel. Nem mondom, hogy nem igyekszem vigyázni rá kicsit, és "nyöszög" is valamelyest, de néhány generációt már kiszolgált. Az is az igazsághoz tartozik, hogy az első két láb határeset, az én székeimen például ott van belülről egy kiegészítő támasztást szolgáló külön felcsavarozott elem, a linkelt Thonet széken nincs.
    Ezek egyébként facsavarok, én, ha tehetem, metrikus csavarokat használok, tönkanya, tessauer anya vagy körmös anya használatával.

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11550 üzenetére

    1. Biztos, hogy gyenge az a bizonyos ágyvasalat, vagy hogy hívják? Az, hogy dupla vastagságú a deszkád, az a vasalat szempontjából nem kéne, hogy hátrány legyen, annak a vasnak nem az ágykeretet kell elbírnia, hanem két hancúrozó felnőtt egyedet :) Ha meg vastag az anyag, akkor az hosszabb csavarokat is elbír, tehát erősebben lehet rögzíteni a vasakat.
    De azért ezt most ne vedd készpénznek.

    2. a köldök csapolás megoldható, de odafigyelést igényel, pontosan kell fúrni.
    Lehet, hogy nem nekem kellene elmondani a részleteket, mert még kiderül, hogy mennyire nem értek hozzá :) De én nem tanultam, pontosabban csak kísérletezgetés útján...
    Ehhez a mérethez valami nagyobb tiplit illene használnod, tehát ø8mm-esnél nagyobbat.
    Először a bütü(a deszka vége, azaz évgyűrűkl) felől készítsd el a furatokat. Szerintem kérj meg valakit, hogy oldalról figyelje, merőlegesen vezeted-e a fúrót. A legtöbb kínlódást az okozza, ha nem merőlegesek a furataid. Használj fafúrót, vagy a szokásosnál hegyesebbre köszörült csigafúrót. Csigafúróval csak akkor tudsz pontos helyre fúrni, ha először pontozol és egy vékonnyal előfúrsz. A fenyő puha, könnyen "berántja" a fúrót ha nem megfelelően dolgozol vele. A furatok átjelöléséhez vegyél tiplijelölőt. Képet keresgéltem neked a tiplijelölőről és itt van szöveg is hozzá:
    Az átjelölésnél figyelj oda, hogy a megfelelő helyre tedd a munkadarabokat, merőleges legyél, stb. Én - szükség esetén - felrajzolom az illesztés vonalát, odaszorítózok valami anyagot megvezető gyanánt hogy véletlenül se tudjak melléjelölni. (ha nagyok, nehezek az alkatrészek, akkor nem olyan könnyű egyedül finoman mozgatni őket, meg nem árt a megfelelő méretű hely megvilágítás, stb.) Ha átjelölted a furatok helyeit, akkor a gyenge jelöléseket megerősítheted egy pontozóval, illetve én vékony cerkával rajzolok egy nagy "szálkeresztet" rá, ami túllóg majd a furaton és láthatod, hogy a lyuk tényleg oda került, ahova tervezted. (ugyanez van, ha falat fúrok és a kavics, tégla elvinné a fúrót...)
    A ragasztás előtt én mindig alaposan ellenőrzöm, hogy a furatok elég mélyek-e, nincs annál rosszabb, mint amikor a beragasztózott munkadarabokat nem tudod összeütni, mert az egyik tipli hosszabb a kelleténél, vagyis a lyuk rövidebb. (de a tiplikre is figyelni kell, mert néha közéjük keveredik néhány hosszabb) A fúró megválasztásánál arra is figyelj, hogy ne készíts olyan lyukat, amibe csak kalapáccsal bírod beleverni a tiplit. Az a jó, ha finoman megy be a tipli, de nem lötyög. Minél kisebb a tapasztalatod, minél bizonytalanabbul fúrod a merőlegest, annál nagyobb ráhagyással vagy kénytelen dolgozni. Elvileg a fúrógépekhez adnak mélységhatárolót, vagy ragaszd körbe a fúrószárat szig. szalaggal, hogy lásd, milyen mélyen kell fúrnod.
    A ragasztást mondják el a többiek :) fogalmam sincs, hogy egyből meg lehet-e ragasztani egy ekkora keret mind a négy sarkát (sietni kell a ragasztó kötésidejének függvényében) Ráadásul ott a középső merevítő is. A szorítózás is kicsit bonyolult.

    3. A tönkanyáról nem tudom, mit kellene írni? Ha a működési elvét érted, akkor csak a furatok pontos elhelyezése a kérdéses, az meg odafigyelés kérdése. A tönkanya legyen lagalább 3-4cm-re a deszka végétől, hogy az erőhatásra ne tudjon kiszakadni.Én egyébként, éppen a szerelhetőség okán leginkább ezt ajánlanám esetleg sarokvasakkal megerősítve. nem mondom, hogy kiköpött asztalos megoldás, de ahol lapraszerelt bútort árulnak, ott bevált gyakorlat. Én úgy gondolom, hogy a jól megtervezett és méretezett csavarkötés stabil megoldást ad. Amire figyelned kell: a pontos fúrások, a pontosság/pontatlanság függvényében szükséges ráhagyás. Szóval egy 6-os metrikus csavarnak ne 6-os lyukat fúrj, mert bár éppen át fogod tudni tolni rajta, de ha a tönkanya picit is nincs a helyén, akkor szenvedni fogsz. Hogy milyen fejű csavart válassz, ebben bizonytalan vagyok. Süllyesztett fejűt talán ne, mert a fenyő elég puha és könnyen "belefúrja" magát a fej a fába (a korábbi fotómon az ilyen csavart tölgyhöz használtam, az elég kemény). Vannak a nagyobb, lapos fejű bútorcsavarok, szégyen, de nem tudom a nevét... Vagy használsz egy hengeres, belső kulcsnyílású csavart alátéttel és mindezt besüllyesztve a fába (anyagvastagságod van bőven). Úgy illik, hogy egyforma mélységben legyenek a csavarfejek.

    Ahhoz, hogy a tárgy részletei szépek legyenek, az persze sok kis fogás eredménye, elsőre általában ritkán sikerül hiánytalanul. Talán jó lett volna, ha kisebb tárggyal kezded az asztaloskodást...

  • mdk01

    addikt

    válasz topaz45 #11550 üzenetére

    Én az ágyvasat ajánlanám mert az elég erős csak az ágyra nehezedő súlyt kell a padlóra úgy átvinni hogy a vasalatot ne terhelje.(mint már azt annyiszor írtam).
    A két oldalról ragasztott köldökcsap nem lesz oldható, márpedig egy ágyat nem szokás összeragasztani. Esetleg a köldökcsapot csak az oldallapok végébe beragasztva, sarkonként 2db sarokvassal is összelehet húzatni és akkor az is oldható kötés.
    ekkora párhuzam szorító szerintem nincs.
    Ilyen esetekre jó a spanifer esetleg itt is lehet továbbra is alkalmazni a sarokvasat ha annyira összeszeretnéd ragasztani.

    #11556 stgellert
    Flexkörfűrész téma: sajnos nincs meg már a korong csomagolása, de kifejezetten flexhez, 13.000-es fordulatszámhoz, 115-ös méretben gyártják.
    Igen ez igaz, de tudtommal, nem olyan használatra vannak kitalálva ahogyan te azt használod, hanem szabadkezihez. És mivel szabadkézben lehet/kell használni jóval vastagabbak mint egy átlag lap hogy ne görbüljön meg.

    #11558 Soká:
    Csigafúróval csak akkor tudsz pontos helyre fúrni, ha először pontozol és egy vékonnyal előfúrsz. A fenyő puha, könnyen "berántja" a fúrót ha nem megfelelően dolgozol vele.
    Ez fémfúrónál(feltételezve hogy erre gondoltál csigafúró alatt) is így van hogy ha előfúrsz neki és hátra van köszörülve.
    Mivel a fafúrónál a megvezetőhegy nem forgácsol így előfúrva neki sokkal jobban harap a fúró. A berántást mértéke pedig függ ugye a fafajtól, hogy mennyire puha. Fenyő esetében ugye ez elég nagy.

    #11565 stgellert
    Megtaláltam a vastagsági csiszolót, amire gondoltam, lásd a linket:
    Nem baj az, ha nagy az Isten állatkertje, csak ne lenne olyan alacsony a kerítés!
    Az a baj a jútyúbbal hogy nem igazán cenzúrázzák szakmailag ezeket a videókat, márpedig lenne mit.
    Csak hogy kifejtsem: Ez a hengercsiszoló nem hogy megint nagyon veszélyes, de még dolgozni sem lehet vele szépen.
    Kérlek mesélj inkább ezekről a fényképezőgép felújításokról, mert az engem sokkal jobban érdekel, ezeknek a videónak a linkelgetését meg légyszíves hanyagold. Köszi :)
    Első kérdés: Kiknek újítasz fel ilyen gépeket mert én nem is gondoltam volna hogy erre van igény.

    #11573Márton
    Tehát a szabadon álló lap önveszélyes - de csak rád :)
    Mind addig amíg nincs más a közelében és a kép alapján felbuzdulva többen meg nem építik.

    #11578 Arni
    Egy ilyenért indultam el , csak elfogyott.
    Sokkal jobban jártál azzal a Metabo-val. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11596 üzenetére

    "az igazán stabil kötés az a fa-fa kötés"

    Szerintem (szerintem!) ne vedd túl ortodox módon ezt a dolgot. Aki fával dolgozik, az természetesen azt mondja, hogy a "fás" kötés a legautentikusabb, a legegészségesebb. De éppen ennél a tárgynál, a mérete okán célszerű a szerelhetőség. Ez pedig fém alkatrészek használatával a legcélszerűbb.
    Amikor azt hallod egy skanzenben, hogy ez a faház egyetlen szög nélkül készült, azt szeretik utólag érdemként megemlíteni, a valóságban viszont szükségből épültek úgy a házak (és a bútorok is) Hidd el, ha lett volna szög és csavar kéznél, azt használták volna. De nem volt, ha meg volt, az nagyon drága volt, tehát maradtak az "egyéb" megoldásnál.

    Ez mindig visszatérő téma asztalos körökben. Én nem akarok vitát generálni, csak azt hiszem félreértelmezzük az erényt, a szükséget, és ésszerűséget. Szóval semmi kifogásom az ellen, ha valaki mindent fakötéssel akar megoldani, de ha ebből "elvi kérdést csinál", akkor inkább tegye félre az elektromos gépeket és dolgozzon kéziszerszámmal, az lesz a "kunszt", nem az, hogy fából van a vaskarika is :)

  • Speciali

    tag

    válasz topaz45 #11597 üzenetére

    Csinálhatod a köldökcsapolást úgy is, hogy nem tudod elrontani az átjelölgetést, mivel nem is kell átjelölni. Pillanatszorítóval összefogatod , majd kívűlről összefúrod a két anyagot.
    A külső, látszódó felületbe ragasztod csak a fatiplit, majd szintbecsiszolod. Ez még ad is egy fazont az ágy megjelenésének.
    Majd valahogy megoldod az ágy összefogatását. ( valamilyen csavaros megoldás)

    Persze összeragaszthatod oldhatatlanra is az ágyat, de szerintem az nagyon nem jó ötlet.

  • mdk01

    addikt

    válasz topaz45 #11597 üzenetére

    Sarokvasból minimum olyan ami 3 lyuk van száranként és ez kb. a 50x50-es ebből rakhatsz sarkonként 3-at is akár. Az a baj hogy nekem nem teljesen tiszta hogy most melyik sarokmegoldásnál tartasz ezért nehéz mit is ajánljak.
    Ha jól olvasom akkor talán a végső megoldás az hogy kívülről fogod keresztül fúrni a fej-és lábvégeket. Ebben az esetben a fej- és lábvégbe ragaszd a tiplit majd belülről sarokvassal húzasd össze a lapokat. Ez egy elég erős megoldás lesz.

  • mdk01

    addikt

    válasz topaz45 #11659 üzenetére

    Elég a 2db is ha gondolod nem azon fog múlni viszont 50x50-nél felesleges nagyobbat rakni mert valójában csak a sarokhoz legközelebb eső csavar húzza össze a két alkatrészt a többi csak erősít még rajt egy kicsit.
    Tipliből elég a három mondjuk 3-3cm-re a szélétől és még a közepére egy.

    stgellert:#11661

    Szívesen!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák