Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz MaSzKa #9279 üzenetére

    Ezen kérdések némelyike nem kötődik a wifi-hez, mások pedig az adott esetben nehezen értelmezhetők, de lássuk:
    1.) "ez mennyire modern (?)": WTF? A b/g wifi-szabványokat támogatja, se több, se kevesebb.
    2.) "mit tud (?)": lásd az előző pontot, meg ezt: [link].
    3.) "van e ennél jobb ebben az árban (3500Ft)?": Ennyi pénzért nem számít rossz vételnek, akármilyen is. Ráadásul azért van két olyan tulajdonsága, ami kiemeli az átlag USB-s wifi-adapterek mezőnyéből: csatlakozás külső antennához, ill. szoftveres AP-mód.
    4.) "mennyire és mivel érdemes erősíteni (?)": Wifi-t alapesetben - legalábbis az adapter árát nagyságrendileg meg nem haladó költségből - nem lehet 'erősíteni'. Jó helyre (pl. szobában lévő akadályok, szekrények, emberek fölé) kell tenni az antennát, esetleg nagyobb nyereségű antennát lehet rá csatlakoztatni.
    5.) "milyen programmal lehet menedzselni ilyen lanokat (?)": Ez nem eszközfüggő. A LAN-t 'menedzselni' nem az adapterhez adott szoftver dolga, hanem jó esetben az oprendszeré. Egyébként is, mit értesz ez alatt?
    6.) "milyen chip lehet benne?": Milyen értelemben? Gyártó, típus, csíkszélesség nm-ben, vagy mire vagy kíváncsi? Egyébként a fellelhető gyári adatokból nem derül ki a chipset típusa.
    7.) "milyen a hatósugara (?)": szinte teljes mértékben a telepítési hely, az adott környezet (kültéren: beépítettség), az alkalmazott antenna és az AP (amelyre jó esetben csatlakozik) hasonló tulajdonságainak függvénye. Előre megjósolhatatlan.
    8.) "hogy érdemes elhelyezni?": Lásd 4.)

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz MaSzKa #9281 üzenetére

    És ha 72 % helyett 81 % lenne a jelerősség (becsült érték!), akkor szerinted gyorsabb lenne, nem ez valószínűtlen, tehát az egész kérdés értelmetlen!
    Ezt azt eszközt nem centizni és plusz-mínusz decibelezni kell, hanem használni és kész. (örömmel, megelégedve!)

    ¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

  • And

    veterán

    válasz MaSzKa #9281 üzenetére

    A százalék sajnos továbbra sem (vételi vagy akármilyen) mértékegység, így aztán lehetetlen megmondani, hogy a nagyobb jel százalékosan mit jelent. A jelszintet az eszköz drivere és/vagy konfigurációs programja (amelyen megjelenik) fordítja százalékos kijelzésre valamilyen - általunk részleteiben nem ismert - algoritmussal, így aztán abszolútértékben semmit sem jelent. Arra jó, hogy relatív mozgást láss: az előző állapothoz képest megnőtt vagy lecsökkent a vételi jelszint. Ha valódi abszolút szintet (pl. dBm-et) mutatna a kliens, akkor könnyen meg lehetne mondani, hogy elméletileg és szemléletesen 4dB-lel javulna a vételi jel, pl. -65dBm-ről -61dBm-re, ha az eredetinél 4dB-lel (4dBi-vel) nagyobb nyereségű antennát használnál. Ehhez hozzátartozik az is, hogy egyes eszközök vagy külső, gyártófüggetlen programok (pl. a Network Stumbler) képesek dBm-ben mutatni a jelszintet, de nem szabad az így kapott adatokat sem készpénznek venni, hiszen egy olcsó USB-s vagy akármilyen wifi-klienshardver nem műszer, pláne nem kalibrált.
    "és az antennának van 130cm-es RP-SMA connector kábele ez is javíthat?"
    Egy passzív antennakábel mindig csillapít, ezért csak akkor érhet valamit a használata, ha a segítségével olyan helyre tudod áttelepíteni az antennát, ahol a nagyobb vételi jelszint ezt kompenzálja. Természetesen az elhelyezés sokat javíthat a jelen, különben tényleg nem lenne értelme az átkábelezésnek, vagy egy kültéri antennának.
    "mert az olvastam hogy kb egy 5m-es kábel mínusz 2dbi-t is jelenthet. vagy ez hülyeség?"
    Nem hülyeség (a kábel csillapítása dB, az antennanyereség pedig dBi). A koaxkábelek fajlagos csillapítása minőségtől és átmérőtől függően igen változatos lehet, a nagyon ócskától (1..2 dB/m) az egészen jóig (0,25dB/m), bár utóbbi ebben a frekvenciasávban már centi vastag kábelt jelent. Egy elég gyakori 5,5mm-es koax pl. a H155, annak a fajlagos csillapítása 2,4GHz-en nagyjából 0,5dB/m, így 5m-es hosszban már 2,5dB-t csillapít.
    "valahol azt is olvastam meg lehet programmal erősíteni a router jelét ennek is meg lehet?"
    Khmm.. A "jel" alatt érthető egyrészt a vételi jelszint, amit a kliens az AP-tól vesz, nos ezt a világon semmilyen szoftver sem növelheti. Az adáskor (kliens -> AP adatiránynál) kisugárzott teljesítményt esetleg lehet növelni, erre több eszköz (de nem mindegyik!) drivere / segédprogramja is ad lehetőséget, de egyrészt a hardver itt is alapvető korlátot jelent, másrészt a kisugárzott teljesítmény maximuma rendeletben szabályozott. Meg amúgy sem lehet drasztikus növelést kicsikarni egy hardverből. Az antennanyereség növelése viszont mindkét irányban hatásos, ezért az a legjobb 'erősítő'.
    "ZD1211BU.sys telepít fel nem tudom mond e valamit"
    A világon semmit, de ha lenne egy olyan .sys-fájl, amit feltelepítek, és a PC-m a segítségével lefőzi nekem a kávét, mire hazaérek, nos, arra beneveznék :DDD.

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz MaSzKa #9283 üzenetére

    Ne fokozd! Mennyire jó?... megismétlem a válaszomat.
    Használni és kész. (örömmel, megelégedve!) :K

    ¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

  • And

    veterán

    válasz MaSzKa #9287 üzenetére

    Jaj már, tényleg muszáj ennyire hozzáragadni ezekhez a nyomorult százalékokhoz? Az én routerem és klienseim mind 30..35%-ot mondnak signal quality-re, oszt' mégis mennek a maximális fizikai linksebességen, 54Mbps-sel, és hozzák a 802.11g gyakorlati átvitelét is. Pedig esetenként nem kis távok vannak köztük.
    Mod: "nem lehetne e min2-őt növelni?"
    Nem! Hidd már el, ezek semmi értelmeset nem jelentenek, legfeljebb relatív visszajelzésre valók. Ha a sebesség izgat, akkor meg nézegesd a kapcsolódási (link-) sebességet, majd vedd a kb. 40%-át, és fogadd el, hogy a gyakorlatban akkora átvitelre lesz képes a kliensed. Ha végig 54Mbps-t mutat, akkor tényleg nincs más teendőd, csak örülhetsz..
    "és az általam felsorolt 1500ft- és 3000ft-os antennát nekem megéri megvenni?"
    Azt mi innen hogy mondjuk meg, hogy neked megéri-e? Ha van rá igényed, tedd meg, végülis anyagilag nem világvége egyik sem. Ha viszont a sebességed maximális, akkor felesleges. Igazából ezeknek a külső antennához való csatlakozóknak akkor van igazán értelmük, ha távoli / kültéri linket szeretnél, mivel kifejezetten beltérre nem létezik ultranagy nyereségű (erősen irányított) antennatípus.

    [ Szerkesztve ]

  • Gabbana

    aktív tag

    válasz MaSzKa #9291 üzenetére

    Szuper!

    Hogyan tudom kirakni a tetőre? Létezik ilyen antenna hosszabbító, vagy ki kell tenni az egész routert? (mondjuk az esőben elég gáz :) )

    Az időjárás nem árt neki?

    Az életben nincs felesleges tapasztalat...

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz MaSzKa #9306 üzenetére

    Usb-s wifi-router? Hmmm? :F Mindazonáltal minek kellene egy ilyen a notebookjához? Nem értem!

    ¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

  • daninet

    veterán

    válasz MaSzKa #9313 üzenetére

    építs egyet egy csomó leírás van egy kukorica konzerves dobozból meg pár méter jobbfajta kábelből bikaerős antennákat lehet építeni, az utca végén is téged látnak majd :DDD ez állítólag állat erős

    bocs az offért

    [ Szerkesztve ]

    Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

  • mezis

    nagyúr

    válasz MaSzKa #9313 üzenetére

    Üdv.!

    Jó, hogy beszámoltál erről. A korábbi hozzászólásban már rácsodálkoztam erre az antennára, de kételkedtem abban, hogy egy körsugárzó antenna képes lenne erősíteni.

    Egy antenna a sugárzási szög szűkítése által tud "erősíteni".

    mezis

  • And

    veterán

    válasz MaSzKa #9744 üzenetére

    "most 20%-os a jel kb mennyit dobna egy ilyen csere"
    A százalék még mindig nem egzakt jelszint-mértékegység. Különben is: melyik eszköz mutat akkora jelet? Mert ha az USB-s kliens szoftvere, és azt a klienst cseréled nagyobb adóteljesítményűre, attól még az általa vett jel egy dekával sem lesz több. Vagyis attól, hogy te 'hangosabban kiabálsz' még nem fogod jobban hallani azt, aki ugyanakkora távolságból ugyanakkora hangerővel beszél hozzád, mint korábban.. A 800 mW meg már önmagában is simán illegális, ha pedig pár dBi-s antennába táplálod ezt a powert, akkor a kapott EIRP-érték végképp az lesz (ha ez még érdekel felénk valakit).

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz MaSzKa #9752 üzenetére

    "de juthatok valamiféle előnyhöz ez által?"
    Talán, ez attól függ, mi volt a gyenge láncszem a linknél.
    "messzebb vesz a vevőm? (amit eddig nem vett jelet azt is veheti?)"
    Tényleg ennyire rossz volt az a hasonlat, amit írtam? Hogy a nyavalyába venné erősebben a kliens (ami nem vevő, hanem kliens, ad is és vesz is, éppen úgy, mint a router) a routered jelét attól, hogy a kliensed adóteljesítménye megnőtt? Ettől még az a vételi jelszint, amit a router / AP felől kap, pont ugyanannyi marad, mint a kisebb (adó-) teljesítményű kliensnél volt. Vagyis az adóteljesítmény növelése nem hat vissza ugyanazon hardver vételi képességeire, ez egyértelmű.
    "vennék még olyan 10-16dBi-s antennákat ehhez a kütyühöz azt mennyire érezném meg?"
    Az antenna nagyobb nyereségűre cserélése már jobb ötlet, hiszen az oda-vissza javít a kapcsolaton: általa a kliens bemenetére is nagyobb vételi jelszint kerül, és (mivel a kliens EIRP-adóteljesítménye látszólag megnő, amihez a valós teljesítményhez hozzá sem kell nyúlni) a router is jobban fogja venni a kliens forgalmát. Hogy mennyire éreznéd meg a cserét, az az antennán kívül függ a terepviszonyoktól (pl. kültéren a rálátás meglététől), telepítési helytől, a sáv kihasználtságától, zajtól, meg egy csomó mástól is. Alapesetben jobb antennával 'rosszabbul járni' nem lehet.

Új hozzászólás Aktív témák