Hirdetés

Keresés

Hirdetés

  • Shadows of Doubt teszt

    gp Vajon mennyire – és meddig – lehet szórakoztató egy véletlenszerűen generált detektíves játék? Végtelen mélységű összeesküvések várnak vagy csak felületes ügyek? Kinyomoztuk, mit is kínál ez az ambiciózus indie projekt!

  • 90 wattal tölt a Xiaomi 15

    ma Októberben tarthatja a márka a kínai bemutatót, hogy meglegyen az első Snapdragon 8 Gen 4-es telefon címe.

Új hozzászólás Aktív témák

  • fgabor87

    tag

    Sziasztok.
    Az érdekelne, hogy valahogy megoldható-e, hogy egy 2500 wattos 1 fázisú villanybojler ne csak 1 fázist terheljen, hanem szimmetrikusan 2-t vagy akár 3-at is? Azaz fázisonként így csak ~834 wattot venne fel. Egyszerűen erre nem találok megoldást, és nem tudom, hogy azért, mert nincs, vagy mert nagyon keveseket foglalkoztatott ez a kérdés. :W

  • fgabor87

    tag

    válasz bluemirage #10339 üzenetére

    Most így van, azon gondolkodtam, hogy átkötném "nappali" áramra, és akkor napelemről menne. Viszont az nem annyira jó, hogy ennyire beterheli az inverter egyik fázisát, már csak azért sem, mert egy átlag 5 kWh-s inverter fázisonként max 8-10A-t tud leadni, ami ugye nem fedezi teljes mértékben a bojler fogyasztását. Főleg, ha még más is vesz arról a fázisról. Így hiába jön a napelemekből 3000-4000 watt, mégsem azt használod el fűtésre, hanem veszel ki a hálózatból is. A másik két fázison meg szépen tolod ki az áramot, amit amúgy el tudnál használni. A kavarás meg megy, hogy bruttó elszámolásnál most akkor van/lesz/meddig fázisok közötti vektorozás vagy sem. Ezt szerettem volna egy huszárvágással megoldani, de akkor nem lehet. :( :W

  • fgabor87

    tag

    válasz gorbep #10341 üzenetére

    Köszi szépen, megnézzük! Remélem passzol a miénkbe is.

    @csemberlen
    Én is néztem transzformátorokat, és ugyan erre jutottam. :DDD

    @yazoo1
    Igen, eléggé határeset, csak odafigyeléssel működne tökéletesen. Sajnos nincs már olyan fázis, amin nem lenne 1-1 nagy fogyasztó. Egyiken van egy mosogatógép és hűtőszekrény, a másik 2-n pedig 1-1 mosógép (2 generációs családi ház). És lesz egy villanytűzhely is, ami meg elve 3 fázisú.

  • fgabor87

    tag

    Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni, mert megőrülök, hogy nem értek valamit. :)
    Telepíteni fognak egy visszatáplálós invertert, aminek van backup üzemmódja. Ugye áramszünet esetén leválik a hálózatról, és kvázi szigetüzemben látja el a házat. A telepítő cég, és az inverter hivatalos magyarországi forgalmazója szerint is az inverter backup ágán a fázisnak (ez teljesen oké) és a nullának is különálló hálózatnak kell lennie, az nem kapcsolódhat az elektromos hálózathoz. Mondom, a fázis oké, két külön kört kell kialakítani a lakásban. De a nulla? Ez nem fér a fejembe. Ezt nem lehetséges megcsinálni véleményem szerint. Hiába csinálok én a lakásomban külön kört a nullának is, az inverter backup módban a védett kör nulláját átkapcsolja egy relével a védőföldre, a védőföld pedig a villanyóránál össze van kötve a hálózat nullájával. Készítettem erről egy egyszerű ábrát. Mivel mindenki azt mondja, hogy ugyan úgy külön nulla kör kell, mint ahogy fázis, nem értem, hogy mit nem értek. :)

  • fgabor87

    tag

    válasz biker #12555 üzenetére

    Én nem vitatkozni akarok a szakemberekkel, veletek sem, csak egyszerűen megérteni. Főleg azért, mert az inverter telepítési útmutatója és a szakemberek álláspontja eltér egymástól.
    Első körben azt nem értem, minek a külön nulla kör, ha az inverter először leválasztja a nulla kört a hálózatról, majd a védőföld vezetékkel kvázi ismét rákapcsolódik a hálózat 0 vezetékére. Erre azt mondta a szakember, hogy az inverter backup üzemmód esetén NEM KAPCSOLÓDHAT a hálózathoz nulla vezetőjével sem. Én meg azt látom, hogy márpedig ez kapcsolódni fog, akárhányszor is mondja el nekem.

  • fgabor87

    tag

    válasz biker #12557 üzenetére

    Valószínűleg azért kérdeztem meg megint, mert nem értettem a válaszod.

    Mivel szerintem kiderült, hogy nem ez a szakmám, így a pen relé fogalmával nem tudok mit kezdeni, ettől nem fogom megérteni, hogyan működik, pedig nagyon szeretném. Főleg azért, mert erre a szóösszetételre a google sem hoz fel semmit. A nevéből csak arra tudok következtetni, hogy a pen relé egy olyan relé, ami a védőföldet és az N vezetőt tudja össze-szét kapcsolni. Ilyen relé van az inverterben, ott van a rajzomon (csak nem jelöltem külön, hogy az egy relé), és mivel épp áramszünetet ábrázol a rajz, zárt állapotban van, tehát összeköti a PE és N vezetékeket. Ha nincs áramszünet, akkor megszakítja ezt az összeköttetést, és az N vezetőt a hálózati N-re köti.

  • fgabor87

    tag

    válasz 4D4M #12558 üzenetére

    Nagyjából igen, a fennakadásom, pontosabban a nemértésem oka, hogy bent a házban miért nem lehet közös pontja az inverter grid N és backup N pontjának. Tulajdonképpen miért kell két teljesen külön N gyűjtősín a backup és a grid körnek, amikor azok gyakorlatilag pár méterrel arrébb, a villanyóránál össze vannak kötve.

    Azaz nem tudok olyan állapotot előidézni, amikor a lakáselosztó két külön, független N sínje között szakadást mérek. Ugyan így, a külön fázis körök számomra értelmezhetőek, hiszen a grid fázisa és a backup ág fázisa között áramszünet esetén szakadást fogok mérni, de normál üzemben zárlatot.

  • fgabor87

    tag

    válasz 4D4M #12561 üzenetére

    Én közben felfogtam, köszönöm a válaszod, ez rávezetett. :) :R

    Az inverterből 2*5 vezeték jön ki. Egyik a grid oldal, ahol ugye a hálózatra csatlakozik, illetve fogyasztók is vannak itt, a másik a backup oldal, ahol csak fogyasztók vannak. Ez nem csak fázis szempontjából 1-1 független kör, hanem nulla szempontjából is annak kell lennie (ezt nem értettem, miért). Azaz Ahogy két külön kismegszakító sor, úgy két külön N gyűjtősín is lesz a lakáselosztóban, egy a grid ágé, egy pedig a backup ágé. PE sín egy lesz, az lehet közös.
    És igazából a válasz, amit kerestem: mivel két külön fázis köröm van, két külön fi relével, ezért a fi relének kell az adott fáziskörhöz tartozó nulla is, hogy működni tudjon. Igazából nekem ennyi bőven elég, mint magyarázat.

    Egyébként az inverter kézikönyve úgy fogalmaz, hogy ahol a belépő oldalon egyesítve van a PE és az N, ott nem kell különválasztani a backup és a grid nulláját, azaz az összes nulla vezeték (inverter grid, inverter backup, grid fogyasztók, backup fogyasztók) mehetnek 1 N-bar-ba, ahol pedig belépő oldalon nincs közösítve az N és a PE, ott szigorúan külön kört kell kialakítani a backup fogyasztóknak N vezetőn is (1. N-bar: inverter grid, grid fogyasztók, 2. N-bar: inverter backup, backup fogyasztók).

  • fgabor87

    tag

    válasz 4D4M #12570 üzenetére

    Villanybojler, hegesztőgép, 3 fázisú villanymotor, sütő... Csak 5kW-os inverter, ami valós szünetmentesként működik, azaz észre sem veszed, hogy áramszünet van (3 ms az átkapcsolási idő). Jobb, ha ilyenkor a nagy, nem létfontosságú fogyasztók nem szívják az akku vérét, vagy terhelik túl úgy az invertert, hogy az lekapcsol. Az pont elvenné a szünetmentesség lényegét.
    A gondom, hogy egyik csőszakaszban a plusz fázis még éppenhogy elfér, de mivel kell a plusz 0 is, így bontani kell a falat, és vastagabb csövet betenni. De ez van.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés