Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Attila2011

    aktív tag

    válasz MageRG #22230 üzenetére

    Mindig valami alapján döntünk, sőt általában számtalan tényező alapján. De ez nem csorbítja döntési szabadságunkat, ezek nem determinálják döntéseinket. Egy bankrablásra készülő embernek is megvan a lehetősége, hogy nem követi el a tettet, de ő bízva vak szerencséjében, megkíséri. S itt igazzá válik az idézeted; úgy dönt az illető, hogy gazember lesz. S erre senki sem kényszerítette, egyszerűen nem létezik olyan élethelyzet, ami bárkit fegyveres rablás elkövetésére sarkallna.
    Én például igyekszem a keresztény értékrend alapján dönteni. Nem állítom, hogy sikerül minden esetben, de az igyekezet meg van. Az én értékrendbe nem fér bele, hogy bárhova fegyverrel betörjek. De ez az én saját döntésem. Mint írtam, sok elítélt bűnöző döntött úgy, hogy értékrendet vált, tehát lehetséges a gyökeres változás.

    Egyébként sem szeretem azt a fajta megközelítést, amit sugallsz. Vannak olyan keresztény felekezetek, akik hozzád hasonlóan látják (karizmatikus neoprotestánsok többsége), s az ember felelősségét próbálják elkendőzni vele. Azt mondják, hogy a rosszat nem saját akaratodból követted el, hanem sátán által megkötözött állapotban. Ehhez nagyon hasonlóan kicsit azt sugallod, hogy a rosszat nem te követed el, hanem a környezeted, a biológiád, a neveltetésedből adódik, nevezzük materialista megkötözöttségnek. Ez pedig a személy felelősségének elodázása, másra, vagy a körülményekre való áthárítása. Szerintem ez nem jó irány. Mert lehet az embert felbújtja valaki a bűnre (legyen akár a sátán, ha már előbb szóbahoztam), de a bűnt az ember követi el. Lehet egy barát ösztönöz bankrablásra, amirért meg is kapja büntetését, de az elkövető is, aki úgy döntött, hogy megteszi.

    Remélem valamennyire érthetően mutattam be erről álláspontomat.

    (#22229) Füleske
    Kicsit korai a videó, egyébként 2 percnél tovább nem bírtam hallgatni. Amúgy mit keres az elején az a gyíkember (Krisnától jobbra)?

Új hozzászólás Aktív témák