Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Katchikan

    csendes tag

    válasz 7 #51 üzenetére

    Már jó néhány éve megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy a hagyományos egereimet kellene cserélni valamilyen kényelmesebb szerkezetre. A számítógépek világában eddig eltöltött 27 év alatt azonban nem nagyon találkoztam olyan szerkezettel, ami kényelmes, hosszú távon strapabíró lett volna. Az öcsém éveken keresztül használt többféle trackballt, mert a CAD-es munkáját nagymértékben könnyítette. Megfordult a kezei között többek között a Logitech Trackman Marble és A4Tech WWT-5E is. (Sajnálatos módon a Logitech TrackMan Marble FX azonban kimaradt az életemből. Eddig, de erről majd máskor :) ) Mindegyik egerét kipróbáltam, de valahogy egyik sem fogott meg.

    Az évek folyamán aztán mindenféle egeret próbáltam, év jó ideig leragadtam egy Logitech MX1000 mellett. Kényelmes fogása volt még az én lapát tenyeremmel is, és az akkumulátora is sokat kibírt.

    Aztán megint teltek az évek, és a második motoros balestem eredményeképpen sikerült egy szép kis vállficamot összeszednem. A kezem a törzsemhez volt rögzítve 3 hétig, és így nem igazán tudtam használni a hagyományos egeremet. Ekkor kezdtem el újra piszkálni a fantáziámat egy hanyattegér vásárlásának gondolata. Az itthoni kínálatot átnézve nem nagyon találtam olyan egeret, ami tetszett volna, vagy hüvelykujjas volt, vagy vezeték nélküli. Mivel a hüvelykujjam már volt eltörve, ráadásul közvetlenül az ízület alatt és fölött, ezért az első kiesett. A másodikat is kizártam, mert nem látom értelmét az asztal egy fix pontján elhelyezkedő egérnek elememmel / akkuval üzemelni. Elegem van az egerek töltögetéséből, mert mindig a kritikus helyzetben merülnek le, ami mondjuk nem nehéz napi 12+ óra használat mellett. Szóval maradt a pecázás a neten, hátha vár rám valahol a tökéletes hanyattegér :).

    Így találtam rá a Kensington hanyattegereire. Azonban itthon csak a Kensington Orbit Trackball volt kapható, amiről több helyen is olvastam, hogy a görgető gyűrű elég hangos, így ez a jelölt kiesett. Emiatt kiesett az Expert Mause is, bár felépítése nagyon megtetszett. Így jött a képbe a Slimblade. Nincs gyűrű, a golyó forgatásával lehet görgetni, 4 gombja van, és a kinézete sem utolsó, az ára azonban nem éppen mindennapi (~100€).

    Tapasztalatok:

    Hatalmas méretekkel rendelkezik, 152 mm hosszú és 133 mm széles, így kis kezűeknek nem ajánlott, de megfelelő csuklótámasszal talán kényelmesen használható. A gombok a golyó felőli oldalon fognak, így használata kényelmes, de eleinte odafigyelést igényel. Bár alacsony felépítésű, azért hiányoltam mellőle egy csuklótámaszt. Egy normál egérhez való csuklótámaszt használok, így az alkar és a kézfej egyenes vonalban helyezkedik el. Így a csuklóm még egész napos használat esetén sem fárad el.

    Az egér mozdulatlanságáért 4 darab kisméretű gumitappancs és a golyó alatt elhelyezkedő gumigyűrű biztosítja. (Eddig akárhányszor magára hagytam valahol, sohasem sikerült elkóborolnia :) )

    A golyó mérete megfelelő, átmérője 53 mm, súlya 115 gramm. Nem éppen apró darab, de pontosan irányítható, és tehetetlensége jól jön egy-egy hosszabb dokumentumban való görgetés közben :). A golyó körül egy fényes felületű gyűrű található, amin a görgetést végző ujjak megtámaszthatók, így biztosítva, hogy az egérmutató ne kóboroljon el. A görgetés funkciót szoftveresen generált, sebességfüggő kattogó hang kíséri, ami szerintem kissé zavaró. A színét nagyon szeretem, nagyon jól sikerült, ha az ember végignéz az asztalán, fényes, metál vörös gömbje magához vonzza a tekintetet.

    A vezérlőgömböt kiemelve feltűnik a szabad mozgást biztosító három darab kis méretű golyó, valamint a vezérlésért felelős 2 érzékelő. A kis golyók piros bevonatot kaptak, és fél év használat után sem látszik rajtuk kopás. Remélem, hogy még jó ideig nem is fog!

    A két alsó gomb elefántfül nagyságú, a felső kettő kissé szolidabb méretű. A golyó felőli oldalukon fognak, és sajnos hangos kattanással tiltakoznak a használat ellen. Az alsó két gomb külön szoftver nélkül is használható, mint ahogy a görgető funkció is azonnal rendelkezésre áll. A felső két gomb használatához már szoftvert is kell telepíteni.

    Ezzel elérkeztünk az egér legkevésbé kidolgozott részéhez, a szoftverhez. Szerintem nem egy jól sikerült darab, és kb. 1 óra próbálkozás után leszedtem a gépről. Hiába vannak benne jó ötletek, csak bizonyos szoftverek esetén kihasználható a benne rejlő lehetőség. A gyári szoftver helyett a X-Mouse Button Control került fel, aminek segítségével minden szoftverhez egyedi működés rendelhető a gombokhoz és a görgetéshez is.

    Mindent összevetve nagyon elégedett vagyok az egeremmel, és bár nem volt olcsó, nekem nagyon megérte az árát.

    [ Szerkesztve ]

    We never know how far we can go until we try

Új hozzászólás Aktív témák