Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ixion77

    Topikgazda

    válasz PredatorZoli #7412 üzenetére

    Jól látod.

    A story hosszú, de megpróbálom összefoglalni. Sokáig féltem a tőzsdétől mert nem ismertem. Végül beszálltam lump sum a legrosszabbkor (2008 eleje) és nagyon megégettem magam. Ezért kiszálltam és idővel elővettem azt a módszert amely az életem más területén mindig jól működött: ha valamiben nem voltam elég sikeres akkor annyira mélyültem bele és addig gyakoroltam amíg sikeressé nem váltam. Egyelőre úgy látszik, hogy a pénzpiacokon ez a hozzáállás sem elég több év után sem, mert hiába tudok többet a résztvevők többségénél, akkor sem leszek sikeres. De ennek ellenére kitartóan reménykedem, hogy egyszer elérem azt a küszöböt ami után a befektetett energia meghozza az eredményét. Persze lehet, hogy olyan ez mintha betonfalon próbálnék fejelgetéssel átjutni.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • j0k3r!

    senior tag

    válasz PredatorZoli #7412 üzenetére

    Aki nem 100% VWCE-t tart, amit fix időközönként automatizáltan DCA-val építget az túl akar járni a piac eszén. Te is, én is, lxion77 is :)

    some men just wanna watch the world burn...

  • avl

    senior tag

    válasz PredatorZoli #7412 üzenetére

    ez jo kerdes !
    termeszetesen nem csak Ixion77 felé.

    ha az a valasz, hogy "ki szeretnél védeni esetleges visszaeséseket " akkor mi a helyes(ebb) strategia ? kisebb rv. es nagyobb kötvenyarány (gondolom), ...de ugye epp a közelmultban lathattuk, hogy tudnak együtt is esni*

    es ha az a valasz, hogy pszichesen jol esik kicsit olcsobban venni es nem esik jol csak ugy vasarolni (mast sem !) ? akkor mi a helyes(ebb) ut ?

    en azt hiszem a pszichessel valaszolom meg a kerdest, de csak a portfolio igen kis reszevel "jatszok idözitesi kiserletet"

    *: valasztasi ev USA-ban szerintem nem ugyanolyan tözsde szempontbol (plane mostansag), mint egyéb évek, vannak erre statok

    ..aztan ha Kina Taiwan durr-durr, vagy Kina USA eszkaláció (kemenykedes, nem durr-durr), akkor az USA inflaval es kötvenyhozammal is akarmi is lehet es siman lehet egyszerre ujra rv. es (meglevö) kötveny cumi

    epp ezt hallgatom, van benne jo szerintem: A KSH-nak üzenjük (vendég: Szabó László) (youtube.com)

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #7412 üzenetére

    Látom egész használható diskurzus lett e kapcsán, beszállok én is, mint érintett.

    A piacinál magasabb hozam elérése a cél, vagy ki szeretnél védeni esetleges visszaeséseket (és ha ez akkor miért?)?

    Nekem egyértelműen az utóbbi okozza, hogy kockázatosabb eszközöket (crypto, részvény) tudatosan kerülöm az utóbbi 2 évben, holott lenne beletolható tőkém. Ha bejön, nyilván hozza magával az előbbit is.

    Nyilván ismerem az itt (illetve másik topicban) unalomig ismételgetett elveket az eszközosztályok várható hozamairól illetve kockázatáról. A bajom ezzel, hogy 100 éves statisztikák totál kilúgozott átlagáról beszélünk, több hosszabb időszak is volt ezalatt, amikor a kockázat nem hozott magával arányosan magasabb hozamot (nyilván a kockázat szó maga is ezt jelenti, csak ezt sokan elfelejtik, mivel az utóbbi évtizedben jó volt a lapjárás).

    Nem tartom magam okosabbnak a piacnál, egyszerűen van pár indikátor aminek elég jó a track recordja az ilyen időszakok előrejelzésében (értékeltségi mutatók, yield curve inversion), amik igen erősen jeleznek már két éve. Ezek alapján én úgy gondolom, hogy ismételten ilyen nehezebb időszak előtt állunk és egyszerűen csökkentettem a portfólióm kockázatát, olyan eszközöket súlyozok felül amik az ilyen időszakokban jobban teljesítenek. Én ezt nem érzem "időzítésnek" (a konkrét időtávokról max ködös elképzeléseim vannak), de igazából ez definíció kérdése, elfogadom ha ti annak hívjátok.

    Egyébként hogy konkrét eredményt nézzünk, nekem közvetlenül az orosz-ukrán háború kirobbanása előtt ütötte egy nagyobb forint összeg a markomat (régi lakásom eladásából érkező utolsó, legnagyobb részlet), ha azt akkor lump sum betolom VWCE-be, nem lennék szerintem előbbre. Akkor 95-100 EUR között mozgott a VWCE, most épp ~110. 15% összesített hozamom lenne, ennél konkrétan a forint kötvény láb többet hozott azóta szerintem a portfóliómban.

    (Persze ha nem lump sum tolom be a pénzt hanem végigdca-zom a 2022-es esést, ne adj isten mélypont közelében tolom be a zsét nyilván szebb lenne az eredmény, csak az utólag okoskodásnak nem sok köze van a lusta portfóliós elvekhez :) )

    Egyébként Zoli te is álszent vagy, "kaszinóztál" te is 2022-ben PEMÁP-pal, meg az autóipari céges előrejelzéses okosságodnak sincs sok köze azokhoz az elvekhez, amiket képviselni próbálsz. :P

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák