Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz G@ben #269 üzenetére

    "Van olyan dolog, ami miatt ezt vagy ilyen távcsövet nem szabad venni?"

    Vannak dolgok, amik miatt én kerülnék bizonyosakat.

    Például ilyen a kilépő pupilla mérete. Egy 24x-es nagyítás és 50-es frontlencse esetén ez kb 2mm, azaz kb egy 2mm-es lyukat fogsz látni, körülötte sötétséget.

    Én úgy javaslom, hogy 3mm-es kilépő pupilla alá ne is menj, de ha lehet inkább legyen 4.

    Nekem egy ilyen van [link] és innen vettem [link]

    8x36, tehát 8x-os nagyítás 36mm-es frontlencsével, így a kilépő pupilla 36/8=4.5mm. Ennek van 10x36-os változata is, a neten dicsérték, nekem a 8x-os jobban beválik más távcsőben is.
    Van ugyanennél a gyártónál 8x25-ösben és 10x25-ösben is, kompaktabbak, de cserébe kisebb a kilépő pupilla, egyébként neten dicsérik mind a kettőt. A 10x25-öst 20k-ért látom: [link] a 8x25 olcsóbb [link]

    Szerintem ezek alá ne add a monokulárt. Ezek élettartam garaciások, olyan értelemben is, hogy ha leejted és eltörik azt is fedezi a gari, ki kell postázni a gyártónak és javítják.

    Amire adnék monokulár esetén:
    - minimum 3mm kilépő pupilla
    - gáztöltés (nitrogén vagy argon)*
    - vízállóság
    - maximum 10x-es nagyítás (de nem írtad mire kell, viszont tudom hogy túrázol, tehát szerintem a kisebb méret és súly előnyös)
    - ha szemüveges vagy, minél nagyobb eye relief (elnézést ezt a magyar szakzsargonban nem tudom, hogy mondják, a lényeg, hogy mekkora a távolság a szemed és a lencse között, ha túl nagy, akkor távolinak és kicsinek látod a képet, talán betekintési távolság). Ha nem vagy szemüveges, ez nem olyan vészes, de a drágábbak általában ebben is jobbak. (A 8x36-osé 18mm, az már jó.)
    - BaK4 prizma
    - lehetőleg minél inkább többszörös bevonatú lencsék.

    *: nem fog párásodni és ezek vízállóak is értelemszerűen.

    Azokat a kihúzható kalóz cuccokat felejtsd el szerintem, azok a játék/szemét kategóriát képviselik.
    Szerk.: az a linkelt levenhuk is felejtős szerintem, amelyiknél 2mm kilépő pupilla esetén azt írják, hogy jó gyenge fényviszonyok esetén is. Gyenge fényviszonyok esetén 4mm és felette jó, tehát a 24x-es nagyításhoz egy ennél sokkal nagyobb darab kellene.

    Az ennél nagyobb nagyítást monokulárban inkább spektívben találod meg, azokat viszont, éppen a nagyobb nagyítás miatt állványról lehet használni. Az én személyes tapasztalatom szerint a 10x-es nagyítás is problémás tud már lenni állvány nélkül, de felette nagyon problémás.

    A nagyítás lehet, hogy kamu volt azoknál a daraboknál, amiket néztél.

    Szerintem 20k körüli áron annál a két Vortexnél jobbat nem találsz.

    Még annyi, hogy a nagyítás az valóban azt jelenti, amit te is írtál, úgy szokták megfogalmazni, hogy ha valami 100m-re van, és 10x-es nagyítású távcsővel nézed, akkor úgy látod, mintha 10m-ről néznéd.
    Van még a távcsöveknek egy tulajdonsága a nagyítás mellett, hogy mekkora szeletét látod a képnek, ezt úgy szokták megadni, hogy 1000m-en milyen széles a látott kép, a nagyobb a jobb azonos nagyítás esetén.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák