Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Csaba_20_

    őstag

    válasz Mania #187 üzenetére

    Akkor megpróbálok elejébe menni annak, hogy az ilyen jellegű kérdésekkel teleszemeteljétek a topicot.

    Tisztázzuk:
    A SZOFTVERES FESZÜLTSÉG MÉRÉS, NEM MÉRÉS !!! Beleértve: BIOS, HW-Monitor, Everest Home stb. programokat is.

    Alapjában hibás elgondolás, hogy a mérendő feszültségről tápláljuk a mérőműszert!

    A valós értéket hitelesített mérőműszerrel lehetne megmérni, de az is adna bizonyos pontatlanságot. Arról van szó, hogy a hőmérsékletet/feszültséget egy érzékelővel(sensor) mérik, majd egy elektronika(A/D átalakító) digitális információvá alakítja és ezt egy szoftver kiértékeli. A BIOS is egy szoftver, a többi monitorozó program is az. A különböző értéket belátható, hogy a kiértékelés különbözősége adja. Hogy végül a mért adat mekkora hőmérsékletnek/feszültségnek felel meg, szintén a kiértékeléskor derül ki.
    (Feszültségnél túlzás sensornak említeni a mérést végző elektronikát, de nem szeretnék a mérés részleteibe menni, mert jelen esetben nem is fontos.)

    A tápegység kimenetein található feszültségnek van egyen és válatkozó összetevője is. A digitális multiméterek a feszültségek négyzetes középértékét(rms) mérik. A váltakozó feszültséget általában képtelenek mérni, mert nagyfrekvenciás jel. Természetesen lehet kapni professzionális multimétereket is, azonban áruk igen húzós, több tíz- esetenként százezer forint is lehet egy darab. A váltakozó összetevő mérését leginkább oszcilloszkópon lehet elvégezni. Azonban az átlag felhasználó csak egy olcsóbb (<10e Ft) multiméterrel szokott rendelkezni.

    Általában elmondható, hogy ha a digitális multiméterrel mért feszültség a szabványban megengedett értéken belül van, akkor nincs okunk aggódni. A szabványban előírt feszültséghatárokról bővebben itt olvashattok: Bővebben: link

    Azonban tisztában kell lennünk azzal, amit az előbb leírtam, hogy a feszültségek gyors ingadozását nem tudjuk érzékelni vele.

Új hozzászólás Aktív témák