Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    válasz draco31 #10276 üzenetére

    Nem a teljesítménye, hanem a kapacitása, de igen, elméletben csak az azonos teljesítmény leadása melletti munkavégzés ideje csökkenne. Viszont ennél talán bonyolultabb a dolog, ugyanis a UPS-ekben, úgy tudom, a töltőáramot is a bele szánt akksik kapacitásához lövik be. Ha tehát a gyárilag előírtnál kisebb akkumulátorokat teszel bele, a nagy töltőáram talán nem tesz majd jót nekik... de majd a többiek megcáfolnak, ha butaságot mondok. :)

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz draco31 #10276 üzenetére

    Hát nagyjából úgy jön ki a dolog, hogy

    P = U * I * cos(fi)
    W = P * t
    Wa = Pa * t * eff
    Wc = Pc * t
    Wa = Wc
    t = Wa / Pc

    P - performance [Watt]
    U - voltage [Volt]
    I - current [Amper]
    fi - phase angle [°]
    cos(fi) - power factor []

    W - work [Joule]
    t - time [sec]

    Wa - accumulator work [Joule]
    Pa - accumulator performance [Watt]
    eff - efficiency []

    Wc - consumer work [Joule]
    Pc - consumer performance [Watt]

    Itt arról van szó, hogy váltóáramra ki kell számolni, hogy mekkora munkát képes végezni az aksi, aztán megnézni, és hogy ezt mennyi idő alatt használja fel a gép, amit rákötsz. Általában a power factor olyan 0.8 körüli érték váltóáramra, és 1 egyenáramra. Mondjuk egy PC váltóáramot használ, míg a mobilod egyenáramot.

    UPS-nél az APC-nél, ha megnézed mindegyiknél más a power factor, amit megadnak 330W / 550VA = 0.6 vagy 480W / 950VA = 0.5. Nem tudom, hogy ebbe belevettek e plusz egy hatásfok szorzót, vagy szimplán így állítja elő a váltóáramot a cucc, passz. A hatásfok olyan eff = 2/3 körül szokott lenni aksiknál amennyire tudom, szóval 0.8 * 2/3 = 0.53, könnyen elképzelhető, hogy az APC-nél megadott adatoknál már belekalkulálták a hatásfokot is, azért ennyire rossz a Watt-ban megadott teljesítményük.

    Térjünk vissza a mobilos példához. Megadják mondjuk a mobil aksi hátulján, hogy 3.7V, 3000mAh, akkor abból ki tudod számolni, hogy Wa = 3.7V * 3Ah * 1 = 11.1Wh teljesítmény tud letárolni az aksi, és 11Wh * 2/3 = 7.4Wh teljesítményt tud leadni a mobilnak. Ha tudod, hogy mennyit fogyaszt a mobil Pc, akkor ki tudod számolni, hogy mennyi ideig bírja vele. Általában azért ezt nem szokás tudni, viszont vésztöltőknél ki lehet számolni, hogy hány töltésre elég a kütyü. Sokszor trükköznek vele, hogy magas Ah értéket adnak meg és elhallgatják, hogy mondjuk 1V-ra vonatkozik az érték, nem 3.7V-ra, máskor meg 5V-ra adják meg az Ah értéket, szóval mindenképp érdemes vagy átszámolni az Ah értéket 3.7V-ra, ha vésztöltőt veszel, vagy a Wh értékeket összehasonlítani. Én az utóbbit szoktam. Mondjuk megadják, hogy 10400 mAh-t tud az aksi 3.6V-on, akkor kiszámolom, hogy Wa = 10.4Ah * 3.6V * 1 * 2/3 = 24.96Wh, amit le tud adni a mobil aksinak töltésre, a mobil aksinál meg az előbb kiszámoltuk, hogy 11.1Wh, amit le tud tárolni, szóval valamivel több, mint 2 töltésre lesz elég a vésztöltő. Az eff hatásfok értékek elég esetlegesek, nem igazán tudni, hogy mikor számolják bele a gyártók, mikor nem, szóval elképzelhető, hogy akár 3 töltést is kibír a cucc, meg ugye folyamatos a fejlődés ezen a téren is, szóval lehet, hogy aká 75% hatásfokot is tudnak már a töltők. Nem követem.

    Egy másik példa a PC-nél hogy hány percig bírja az UPS. Lehet kapni fogyasztás mérőt, amit ha beteszel a konnektor meg a PC közé, akkor megmondja neked realtime, hogy mennyit fogyaszt a cucc. Nekem Battlefield 4-nél evett 200W-ot a PC monitorostul, és elméletileg olyan 250W lehet a max, amit tud, gyakorlatilag nem sikerült elvinnem addig. A PSU 450W-os szóval bőven el tudja látni ennyi árammal hálózatról. Ha beteszek egy UPS-t közéjük, mondjuk egy APC Back-UPS 550-t, akkor ugye megadták, hogy 550VA és 330W-ot tud a cucc és a Battery Volt-Amp-Hour Capacity = 82 VAh. Ebből lehet számolni Wh-t: Wa = 330W / 550VA * 82VAh = 49.2Wh. Tudom, hogy a PC Pc_max = 200W-ot fogyaszt maxon, és olyan Pc_avg = 120W körül eszik, ha csak az oprendszer megy kevésbé erőforrás igényes dolgokkal, mondjuk böngészek. Áramszünetkor tehát ha játszok, akkor t_min = Wa / Pc_max = 49.2Wh / 200W = 0.246h = ~15min, ha böngészek, akkor meg t_avg = Wa / Pc_avg = 49.2Wh / 120W = 0.41h = ~25min. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy olyan 15 percig bírja a gép mielőtt kikapcsol, szóval elképzelhető, hogy az eff = 2/3 értékkel még be kell szorozni ezt, de az is lehet, hogy úgy van beállítva az oprendszer, hogy kapcsoljon ki, ha kevesebb, mint 10 percig bírja már a gép az UPS-ről. Azt hiszem többféleképp is be lehet állítani, percre is, meg töltöttségi fokra is, stb... Nem kimondottan érdekel a dolog, a lényeg, hogy nagyjából ki lehet számolni, hogy hány percet bír a cucc.

    Hogy a kérdésre is válaszoljak ha azonos Pc teljesítményt fogyaszt a cucc, akkor a 2x akkora Wa érték kétszer annyi időt jelent. Nyilván ha az Ah-t nézzük, akkor szóba jön még, hogy azonos e a feszültség, ami általában UPS aksiknál úgy néztem, hogy U = 12V, de gondolom ez is változhat, illetve hogy azonos e a hatásfok, amit 2/3-ra becsültem ezeknél a példáknál. Egyébként valszeg a hatásfok a leadott teljesítmény függvénye is az UPS-eknél, illetve olyat is hallottam, hogy az aktív hűtés sokat tud dobni egy UPS hatásfokán. Hát nem tudom mi az igazság ezzel kapcsolatban, nincs kedvem utánajárni, de általában a gépeknek szokott változni a hatásfoka a leadott teljesítménytől függően, szóval szerintem ez sem kivétel. Tehát elképzelhető, hogy 120W-on valamivel tovább bírja a képlttel számolt elméleti értéknél a cucc, mert jobb a hatásfok, és 200W-on valamivel kevesebb ideig, mert gyengébb a hatásfok.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák