Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • silmatauki

    őstag

    válasz Dewsy #13 üzenetére

    "Amit itt látni kell, hogy egy nagyobb lyuk önmagában nem jobb, pont ahogy az agyament megapixelhajrá sem hozott sok pluszt önmagában."

    Azért az esetek 99%-ában előnyösebb, ha nagy fényerejű (ma, 2014-ben, f/2.0-s vagy az alatti) az optika, ugyanis:

    - az ISO érzékenység lefelé történő leszabályozása (jellemzően ISO 50...100-ig) és a fotózási idő akár 1/8000...1/16000s-ig történő lerövidítése egy bizonyos fénymennyiségig meg tudja akadályozni a túlexponálást

    - felsőszintű gépekbe (pl. 808) bekapcsolható ND szűrőt is raknak, amely akár négy nagyságrenddel is képes csökkenteni a szenzorra jutó fényt, ezzel növelve a használható expozíciós időt.

    Kvázi-sötétben fotózásnál viszont csak egyvalamivel trükközhetsz, ha már annyira megnövelted a expozíciós időt, hogy a kézremegés, ill. a tárgy mozgása ne rontsa el a képet teljesen: az ISO (érzékenység) növelésével. Annak a hatását meg ugyebár ismerjük.

    Ráadásul ilyen kisméretű szenzoroknál és (viszonylag) nagylátószögű optikáknál nem igazán lehet a mélységélességgel variálni, amit a változtatható apertúra tenne lehetővé. Még az olyan monstrum-szenzoros és (korai 2012-es szemmel) fényerős (f/2.4) optikával rendelkező gépek, mint a Nokia 808, sem képesek nagy szenzoros DoF-ra kivéve ha makrót fotózol. De portrét (ahol a háttér-elkenést legtöbbször használják) nem fogsz makróban lőni...

    EDIT: itt meg itt egy-egy 808-as makro. és ennél kötve hiszem, hogy mosottabb hátteret tud produkálni az új teló – mert ugye fényesebb az optika, de a látószög kb. ugyanakkora, a szenzorméret meg sokkal-sokkal kisebb.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák