Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • unclefucka

    senior tag

    Elolvastam a cikket.
    Nem értek egyet.

    Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

  • unclefucka

    senior tag

    válasz lezso6 #223 üzenetére

    Az biztos, hogy érdekesebb lenne, de kizárt, hogy beszálljak ebbe az abszurd és nevetséges sárdobálásba. :N Nagyjából annyi az értelme ennek az egésznek, mint az Intel vs. AMD (keresztes)háborúnak.
    Maximum annyi pluszt tudnék a dologhoz hozzátenni, hogy összegyűjtve a többi hozzászóló érveit egyben leírom, hogy miért és hogyan lehet meghallani a különbséget a tömörített és a tömörítetlen hang között. Előttem már leírták egy-egy részletét a teljes igazságnak. Tessék olvasni a sorok között.
    Ezt tanultam a főiskolán, ez volt a fakultációm. Ha valakit -tényleg- érdekel, az majd megkeres priviben. :P

    Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

  • unclefucka

    senior tag

    válasz lezso6 #294 üzenetére

    Igazad van! :K
    Nincs egyetlen épkézláb érvem sem. :N
    Teljesen nyilvánvaló, hogy csak a levegőbe beszélek és csak gyűjtöm a hozzászólásokat, hogy nőjön a rangom. :B

    ;]

    Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

  • unclefucka

    senior tag

    Bevallom, szándékosan tettem magamra céltáblát, de bejött. A "közutálat" miatt így biztosan elolvassátok, amit írok, mondván, na lássuk, mit ír ez a hülye, vele is csak sűrűbben vagyunk.
    Ugye? ;]

    Tehát:
    A cikkben lévő tesztek hasznosak abból a szempontból, hogy objektíven megmutatják, hogy van különbség a veszteséges- és a veszteség mentes kódolás között. Hogy ez mennyire hallható?

    Alapvetés, hogyha meg szeretnéd hallani (találni) a különbséget, akkor tudnod kell, mit és hol keress. Különben csak annyi fog történni, hogy igen-igen valahogy nem úgy szól, de nem tudom, miért, vagy meg sem hallod különbséget.

    Ez az első szükséges dolog. Vagyis hogy ismerned kell a hanganyagot (mit). Ezen kívül nem árt ismerni a veszteséges tömörítő eljárások algoritmusát (hol).
    A két leginkább hallható kódolási rész-algoritmus: a sávszélesség korlátozás és az elfedés.

    A nulladik szükséges dolog az a megfelelő hanganyag, hiszen egy 4/4-es, hardcore-zúzós zene esetében nem fogod megtalálni a különbséget. (túl nehezen)

    A második szükséges dolog a megfelelő hangrendszer. Nem kell nagy dologra gondolni egy jó minőségű fejhallgató közvetlenül rádugva a hangkártyára, minden EQ, csiribiri funkció kikapcsolva, ennyi.

    Innentől egyszerű a dolog figyeld a zenét, különösen a tranziens-jellegű részeket és a lecsengéseket, illetve a háttérben lévő hangokat. Ezeken a területeken nagyon erősen tetten érhető a veszteséges tömörítő eljárások tevékenysége.
    (Persze csak akkor, ha már tudod, mire figyelj)

    Nyilván ha valakinek nem hordoz hasznos információt az, hogy hallja azt, hogy a fúvós hangszeren játszó zenész levegőt vesz, vagy cuppan a szája, ahogy kinyitja azt, vagy a cintányér lecsengése 0,5 másodperccel tovább szól, annak felesleges ez a tesztelgetés. Sőt tovább megyek, valakit ez kifejezetten zavar, mivel elismerem ez néha túlzott intimitás, amire -tulajdonképpen- nincs szükség. Na ez az a terület, ami már-már vallás.

    Csakhogy elmenjünk egy kicsit technikai irányba is:
    Egy CD lejátszásához mekkora számítási kapacitás szükséges? Nagyjából 0, ha mondjuk hozzávesszük a túlmintavételezést, akkor is elmondhatjuk, hogy -nagyon- minimális.
    Mekkora számítási kapacitást igényel egy mp3 lejátszása? 486-os processzornyit.
    Egyből lehet látni, hogy nem kis erőfeszítésbe kerül értékelhető hanganyagot produkálni egy veszteséges adathalmazból, a CD-hez képest; ég és föld.
    Minél hosszabb úton kell a hangnak áthaladni annál több nem kívánatos dolgot fog magára szedni. Mindig a legrövidebb út a legjobb. És ez ugyanúgy igaz arra az útra is, amit a hang digitális úton tesz meg.
    Nem beszélve arról, hogy a veszteséges tömörítés miatt, eleve kevesebb -valódi- információra fog rátelepedni ez a "sok" zaj, torzítás, artifact, stb.

    Más megközelítés:
    Ha az mp3 annyira tökéletes, akkor miért fektetnek időt, energiát, pénzt olyan algoritmusok fejlesztésébe, amik a veszteséges tömörítéssel kódolt hanganyagot jobbá, hallgathatóbbá teszik? (De legalábbis próbálják)
    pl. X-Fi Crystalyzer, Audioquest DragonFly, stb. még ha ezek nem is jók, vagy tökéletesek, de léteznek és az emberek megveszik, bekapcsolják.

    Lényeg:
    A veszteséges tömörítési eljárásoknak van létjogosultsága, nagyon is!

    De csak amiatt, hogy ezért, vagy azért nem halljuk a különbséget ne kérdőjelezzük meg
    - a veszteségmentes kódolás létjogosultságát
    - azt, hogy valaki igenis hallja a különbséget.

    Ezen a téren sem szabad általánosítani! Ahhoz túlságosan különbözünk.

    Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

  • unclefucka

    senior tag

    Más topikokból láttam, hogy még aktív ez is, pedig azt gondoltam (reméltem), hogy a legutóbbi hozzászólásommal lezáródik ez az értelmetlen hadakozás.
    Megfogadtam akkor, hogy leszarom ezt a hímvesszősséget, de találtam egy jó kis videót, ami ismét felkeltette az érdeklődésemet a téma iránt.

    Így utólag elnézést kérek azoktól, akik reagáltak a legutolsó hsz.-emre, de nem olvastam tovább a topikot, így nem reagáltam és nem fogok visszaolvasni sem. Még az eleje-felé írtam, hogy -nyugodtan- keressetek priviben, de ezt csak páran tették meg.

    A videóhoz tartozóan van egy vakteszt:
    Itt a tesztoldal közvetlen linkje.
    A formátumok véletlenszerűen vannak sorrendbe helyezve, tehát nem lesz kétszer ugyanott az adott formátum.

    Ajánlásaim a teszthez:
    - Olvasd el a korábbi hsz.-emet. (igen, olvasd el!)
    - Használj fül- / fejhallgatót (minimum).
    - Ez egy vakteszt, csukd be a szemed úgy hallgasd. (szó szerint)
    - Ne akard "megoldani", ez nem egy (olyan) feladat.
    - Nem kerget a Tatár, hagyj magadnak elég időt, mielőtt választ adsz.
    - Próbálj meg elfogulatlan lenni.
    - Fogadd el az eredményt.
    - Olvasd el figyelmesen a tipped után megjelenő leírást.

    Q&A:
    Mennyi lett az én eredményem? 4/6
    Min hallgattam? X-Fi Xtreme Gamer -> Zalman R1 HD Audio front-panel -> Logitech H120 headset.
    Miért pont ezen a "szaron"? Lusta vagyok és nem hinném, hogy jobb lett volna az eredményem. :B :))
    Más eredmény született volna, ha előveszem a stúdió fejhallgatómat? Lehet, ha lesz időm majd kipróbálom.

    Mivel nincs SPOILER formázás itt, ezért csak akkor olvass tovább, ha nem zavar az -enyhe- spoiler!
    Egyébként meg ugorj a végére.

    Most leszögezem, hogy eszemben sincs magyarázni a bizonyítványt, ember vagyok és elismerem a korlátaimat.
    A tesztet úgy végeztem, hogy megpróbáltam kiszűrni, hogy melyik a 128 kbit/s -es mp3 és utána a 320-ast próbáltam "tetten érni" a tömörítetlennel szemben.
    1. Az első hanganyag a tipikus "jó alapanyag" nem okozott különösebb erőfeszítést.
    2. A második már nem ennyire egyszerű, de el lehet vele boldogulni.
    3. A harmadik "becsapós" itt egy eleve tömörített állományt hallgathatunk. Itt jön elő az, hogy minél több utat kell megtennie egy adott hanganyagnak annál több károsodást szenved el, még akkor is, ha az digitális út (kódolás/dekódolás). Itt nem is tudtam megállapítani, mert mindegyik -szinte- egyformán szólt.
    4. A negyedik esetében ismerős volt a dolog, de amikor ezt tanultam az már majd' 20 éve volt. Itt jön elő az, hogy mennyi mérnöki munkát fektettek az mp3 formátum megalkotásába. Tényleg, le a kalappal. Ezt használták anno kiindulási alapként a német mérnökök.
    5. Ez egyszerűbb, mint a második, de nehezebb az elsőnél.
    6. Ez nagyjából a másodikkal van egálban, itt is tetten érhető az mp3.

    +Bónusz kérdés:
    Itt leírják, hogy miként lehet még inkább növelni az esélyeidet a helyes megoldásokra.
    Ezen kívül egyet értek azzal, hogy az mp3 a mérnöki zsenialitás oszlopos példája és ahol lehet és indokolt ezt használom.

    Ahol viszont szükségét érzem ott veszteségmentest fogok hallgatni.
    Kicsit meg is nyugodtam, hogy "vénemberként" még van némi hallásom.

    És végül itt van a jegyzetem, amit a teszt alatt csináltam:

    [/L]

    Jó tesztelgetést.
    Pusszantás! :)

    [ Szerkesztve ]

    Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

  • unclefucka

    senior tag

    válasz lezso6 #1471 üzenetére

    A jegyzetem arról szól, hogy mennyire találtam el / lőttem mellé a teszt alatt, amit linkeltem.
    Miféle hitelességről beszélünk?? Simán csak a korlátaimat mutatja be.

    Fingom sincs mi az az ABX teszt, mint említettem nem követtem a topikot és nem is fogom.

    Ritkán használok Foobar-t, Winamp és Spotify.

    Ha jól emlékszem, de visszaolvasva igen, jól emlékszem azt írtam, hogy mindkét formátumra szükség van. De tovább megyek, az összes formátumnak valós és szükséges helye van a világban.

    Sosem foglalkoztam Opus kódolással és nem is fogok, mert van más, amit használok és annyi bőven elég. Transzparenciát az átlátszó.hu-n keresek. ;]

    Örülök, hogy odáig már eljutott a topik, hogy igenis van különbség a formátumok között és hadakozás már nincs. És annak is örülök, hogy ezt te (is) hallod.
    A legutóbb, amikor egy másik topikban olvastam erről a topikról még sárdobálás folyt.

    #1472 schawo:
    Húha, basszus, benéztem egy kicsit. A teszt oldal nem csak a formátumok, hanem a zenék sorrendjét is változtatja, amit nem vettem figyelembe.
    Nálam:
    1. Zongora koncert
    2. Jay-Z
    3. Coldplay (eleve tömörített volt)
    4. Suzanne Vega (mp3 fejlesztési alap)
    5. Neil Young
    6. Katy Perry
    volt a sorrend.
    A 4/6 amúgy szerintem is jónak számít. Én a 3. és 4. -et nem találtam el.

    Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

  • unclefucka

    senior tag

    válasz benedekco #1474 üzenetére

    Félre értettél. Nem is érdekel, hogy mi az. :N
    Elsősorban élvezni akarom a zenét és nem elemezni azt.
    Elemeztem már eleget.
    Mostanában inkább a LEGO® elemek kötnek le, azokkal elemezek, meg a Control+ -al. :DDD

    Akkor válsz felnőtté, amikor a nálad fiatalabbak elől igyekszel eltitkolni, hogy még mindig gyerek vagy.

Új hozzászólás Aktív témák