Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Stan648 #26 üzenetére

    Ez egy kicsit régi írás... kicsit a logika is más használat közben, mert hiába méregetik, onnantól fordítva működik inkább: a TDP-t tartja a proci és közben az órajel lesz a változó. Nem turbózik olyan magasra, stb...

    A mostani helyzet egyszerűbb szvsz. A végeredmény viszont kb. hasonló némi eltéréssel.
    Intel: TDP-t tart ha nincs felülbírálva. Turbónál alapeset a TDP*1.25, ennyivel túllépi. Az újabb 5GHz körüli prociknál ezt a határt tolták ki és engedik el a fogyasztást...
    AVX: Modellfüggő, van ahol tartják a TDP-t de sokkal alacsonyabb órajelből, szerver prociknál pl. Desktopon pedig ereszd el a hajam.

    AMD: TDP-t tart ha nincs felülbírálva. AVX alatt is. Viszont itt is van egy trükk, a TDP a magokra vonatkozik. A "maradék" uncore rész is fogyaszt rendesen, főleg feltolt SoC feszültségekkel a magasabb ram órajelek miatt. A teljes fogyasztás a PPT lesz ami több mint a TDP.

  • sb

    veterán

    válasz satz18 #6 üzenetére

    Ettől még igaz amit ír: órajel előny is van ami egyértelmű.

    A többi már kevésbé, mert programja válogatja melyik a gyorsabb.
    Ahogy írták, jellemzően alkalmazásokban a Zen2 gyorsabb c2c.
    Játékban az Intel, főleg magas fps mellett. Alacsonyabb fps-eknél már nincs akkora különbség.
    Az igaz, hogy ez főleg a késleltetés miatt van de ilyen módon eléggé engine-függő is.

    Plusz Ryzen alatt a ram tuning sokat változtathat ezen. Magas órajel de főleg jó timing 10-15%-ot is lökhet még az fps-eken és akkor már nem igazán marad itt sem különbség, max csak az órajel.

  • sb

    veterán

    válasz -Gabesz- #32 üzenetére

    Igen, de az az órajel eredménye. Pont erről írtunk. Az 5200-300 pontos Ryzen mennyin megy? 4.5? És mennyit fogyaszt az 5.3-hoz képest? :) C2C jobb az AMD, CB20-ban (meg általában a kevésbé késleltetés-érzékeny alkalmazásokban) biztos. :)

    @Stan648
    Igen, 1.1 körül kap a SoC XMP mellett általában és az 5-10W-os SoC fogyasztást lazán fel lehet tolni 15-25W-ra. Plusz még ott van mellette a ram is ami többet eszik (mármint a TDP/PPT-n kívül nyilván). Így kicsit meglódul az amúgy nagyon jó (core) fogyasztás.
    Nálam fordítva volt: TDP/PPT gyári de a feltolt ram/SoC miatt kevesebb maradt a magoknak, kisebb a Boost órajel. :)

    szerk: OC alatt sem lehet a PPT-t állítgatni felfelé (vagy akárhova, mert OC mellett úgy láttam kilövi az egészet és nincs limit alapból).

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz -Gabesz- #67 üzenetére

    Teljesen korrekt így.
    Maximum azon árnyalnék még, hogy "mekkora teljesítményt lehet kihozni" oldalon jobb az Intel. Papíron igen, de 5GHz felett már ott is elfogyott a levegő jó ideje. Én is mindig tunigoltam de ez már nekem is sok lenne, fogyasztásban lekezelni, delid, stb... ez már nagyon hardcore szint lett. Míg mondjuk ez 3-6 éve úgy nézett ki, hogy minden pistike fel tudta tolni három kattintásból a K-s prociját.
    Ezen kívül a relevanciája is lecsökkent. Tényleg csak az abszolút maximumra hajtóknál jöhet elő. A fenti vacakolás kb. +10%-ot jelent nagyságrendileg ami egyrészt nem váltja meg a világot. Másrészt nem is a musthave kategória. A régebbi AMD-k annyira el voltak maradva egyszálasban, hogy ott +10% OC is aranyat ért. :)

    De egyébként azért sem vitatkoznék ezzel, mert pont innen indult a fenti hsz, amire reagáltam. Sorrendben:
    1. A cikk arról írt, hogy magasabb az Intel órajel ami előny.
    2. Érkezett rá egy hsz, hogy hülyeség mert az igazi előny az alacsony késleltetésből adódik.
    3. És én erre reagáltam, hogy mindkettő előny, de a késleltetés már kiküszöbölhető jobb ramokkal és úgy az AMD is feljön az Intel nyakára játékokban is. Így marad az órajel-előny... de az tényleg marad. Ezt írtam én is.

Új hozzászólás Aktív témák