Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    A teljesen autonóm önvezetésnek pont ezeken a területeken látom értelmét, ahol lényegében A és B pont közt kell oda-vissza "ész nélkül" ingázni. A személyautó kiváltásával kapcsolatban vannak fenntartásaim, de árúszállításra tényleg ez lenne a legjobb megoldás.

    A közlekedési morál pedig pontosan olyan mint az élet egyéb területein észlelhető morál, aki tulok (márpedig sokan vannak) az a közúton is tulok marad, meg a közértben meg a strandon is.... ebben szerintem soha nem lesz számottevő javulás.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    Az AI és az ember közti legmarkánsabb különbség, hogy az előbbi lényegében csak a számára ismert körülményeket, szituációkat tudja lekezelni, ezekre van precíz válasza. Persze minél több szkenárióra készítik fel előre, annál kevésbé fog hibázni. De ettől ez még nem intelligencia, csak egy automata.

    Az ember viszont minden gyarlósága mellett képes arra, hogy a számára teljesen ismeretlen helyzetekre (olyanra amivel korábban nem találkozott) is értelmes reakciót tudjon adni, realtime feldolgoz és képes megérteni mindent és önállóan dönt. Egy szóval intelligens.

    Márpedig a nem kötött pályás közlekedés olyan, hogy mindig adódhat olyasmi amivel még nem találkoztál, és nem csak közlekedési helyzetre gondolok, hanem emberi baromságokra (kődobálás az autópály fölötti hídról stb.).

    Sokszor az segít elkerülni a balesetet, hogy az egyik ember felismeri a másik szándékát vagy épp felelőtlenségét és előre felkészül egy objektíven előre nem látható helyzetre. Például mikor látod a tükörből, hogy 3 autóval mögötted mit művelt a másik és mikor melléd ér már eleve úgy hagysz helyet stb. mert számítasz rá, hogy valamit művelni fog.

    Emiatt viszont sokáig nem lesz teljesen kiváltható az ember szerintem, csak részterületeken, mint például a teherszállítás, bár itt is lesznek majd meglepik bőven még

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Polllen #90 üzenetére

    Gyakran nézem a gyerekeket, van belőle nekem is kettő. :D

    Az ember valóban mintákat is követ, így tanul, de sosem gépiesen, mindig hozzárak, elvesz belőle, saját ötletei és képessége szerint. És már a babára is igaz, hogy amikor ismeretlen dolgot lát megvizsgálja, megkóstolja, ütögeti stb. és elég hamar képes rájönni mit kezdjen vele, anélkül, hogy megmutatnád neki. Most arról nem is beszélve, hogy képes érzelmeket, szándékokat felismerni és megélni. Önálló intelligenciával és öntudattal, személyiséggel bír.

    Amit írsz annál még egy kutya is többre képes szerintem, nemhogy az ember. :)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Polllen #94 üzenetére

    Lehet neked kellene inkább gyerekeket nézni ha ezt gondolod róluk, fognak meglepetések érni. :)

    Az általad leírtak alapján ha te egy új helyzettel találkozol életedben amit nem tanítottak meg neked kezelni és még mintát sem láttál rá akkor te lefagysz? Ott állsz tehetetlenül?

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Polllen #100 üzenetére

    Életem eddigi 42 éve alatt kerültem már párszor váratlan, addig sosem tapasztalt helyzetbe és józan ésszel és logikával valahogy mindig megoldottam a dolgot, pedig fingom nem volt mit kell tenni.

    Igazából ezt kár tovább ragozni, szerintem a gépi intelligencia mint olyan még nem létezik. Magas szintű automatizáltság igen, de ez közel sem egyenértékű azzal amit az ember tud. Én azt gondolom, hogy a gép sohasem képes kilépni a lefektetett szabályrendszerből (legyen az bármilyen széleskörű), nem tud "gondolkodni", az ember viszont igen.

    Somatom jól leírta, hogy mennyire nem csak arra kell gondolni, hogy A-B pont közt hogyan mozgatjuk a kamiont, hanem rengeteg egyéb - magával a vezetéssel nem összefüggő - feladat is adódik, köztük nem kevés ahol akár rögtönözni kell és nem tudsz rá előre felkészülni.

    Nem vagyok feltétlenül az önvezetés ellen de még szerintem messzebb van ez mint ahogy gondoljuk.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák