Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz joysefke #39 üzenetére

    1)
    azért ha adott 32nm technikát optimalizálták volna, lehet könnyen értek el volna jobb értékeket.. a 14nm se most indult, de fokozatosan "finomodott" pedig azonos 14nm, előrelépés nélkül.
    Könnyen lehet, hogy hasonló értéken lennének a cpu órajel/fogyasztás mutatói ha minden 32nm-en történik nem kisebben (persze a die méret nagyobb lenne, így egy waffer kevesebb cput tartalmazna)...

    a lényeg: nem kritikus a javulás, lehet csak optimalizációval is kijött volna a mostani érték

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • punchman

    csendes újonc

    válasz joysefke #39 üzenetére

    @joysefke
    @Dare2Live

    Egyre gyakrabban olvasni panaszokat a megrendelőktől, hogy nem éri meg nekik a váltás az új node-ra. Az tény, hogy maga a technológia kifejlesztése egyre nehezebb és drágább. Emiatt dobták a tick-tock elvet. A 14nm-re váltás már sokkal döcögősebb volt, mint amire számítottak. Mindenki szenvedett vele, nem csak az Intel. Lassabban futott fel a gyártás, nagyobb volt a selejtarány a vártnál.

    Az is tény, hogy maga a gyártási eljárás is bonyolultabb lett, sokkal több lépésből áll. A waferárak növekedtek. A gyárakat is drágábban építik, jobban automatizálják. A fejlesztési, beruházási, gyártási költségeket ki kell fizettetni a megrendelőkkel. A térülési kockázatok is magasabbak, ezt is be kell árazni.

    Nem arról van szó, hogy nem éri meg a váltás, vagy nincs létjogosultsága. Arról van szó, hogy van egy darabszámra vetített bekerülési görbe, és van egy piacképes árszint, ami alatt értékesíthető a termék. Ha ez a bekerülési görbe feljebb tolódik, akkor szűkül a rentábilis termékek köre. Azzal érveltek, hogy megérte a váltás eddig is, illetve Abu azt mondja hogy egyre kevésbé érdemes váltani. Vegyük észre, hogy a kettő nem zárja ki egymást.

    Mit látunk a gyakorlatban? A tick-tock elkezdett recsegni-ropogni. Az Intel átállt 22-re, a konkurencia lemaradt. Az Intel nehezebben indította be a gyártást. 14-nél még nagyobb problémák voltak. 10nm-en pedig azóta is dolgoznak. Amikor 40-ről váltottak 28-ra, az ARM alapú telefonok/táblagépek 1-2 éven belül a legújabb node-on készült SoC-vel érkeztek. A 16/14-re az Apple váltott elsőre, de még idén is jöttek olyan költséghatékony telefonok, amik 28-as SoC-re épülnek. A Snapdragonnál is a csúcs, amit átültetnek a legújjabb node-ra. Mikor jelent meg a 625? 2016 Q2. A 400-as sorozat pár hónapja váltott 14-re. 130nm-en volt 20 félvezető gyártó. Ma van 7nm-en 3. Milyen termékek jönnek 7nm-re? Epyc -> szerver, A12 -> rekordárú iPhone, Vega 20 -> csak a nem konzumer gyorsítók. Mind kiemelkedő árréssel dolgozó termék, illetve az A12 viszonylag pici.

    Én nem azt látom, hogy olcsóbbak lesznek a cutting edge termékek. Inkább azt, hogy nem bír el a piac annyi szereplőt, és a méretgazdaságosság kiszórta a gyengéket. Egyre nehezebben megtérülő beruházásokat kell végezni. A technológia lassabban szivárog a mainstream termékekbe. AMD sem sieti el a váltást a költséghatékony processzorainál.

    A másik sarkalatos pont az APU. Vegyük észre, hogy az APU az AMD koncepciója volt. Az APU az AMD érdeke. Intel és Nvidia nagyon ellenérdekelt a koncepció sikerében, viszont hatalmas érdekérvényesítő erővel bírnak. Nem azt jelenti hogy nem az APU-é a jövő, vagy hogy nem az az életképesebb model, hanem hogy nem az a legfontosabb mi a jó technológia. Az Intel és az Nvidia domináns pozícióban vannak ezen a piacon. Nekik az a legfontosabb, hogy abban maradjanak, nem pedig az, hogy fejlődjön a technológia. Viszont egyértelmű hogy ebbe az irányba konvergálódunk, csak azt nem lehet megmondani, hogy mikor jön el az ideje. Az ultrahordozható és mobil piacon egyértelműen eljött, és a konzolok is APU-val mennek. Az a probléma, hogy az Nvidia és az Intel nem tud ilyet eladni a fő piacán, ha nyílt verseny van.

    Én nem érzem úgy, hogy Abu jóslatai félrementek volna. Talán a jelentőségük volt rosszul felmérve.

Új hozzászólás Aktív témák